Alkohol dělá hnusné sny

SNY – ZÁŘÍ 2013

1) Začátek září:

Dvě ježčí mláďata. Asi mrtvá.

2) Po pracovním večírku:

Na výstavě? – Mrtvý ježek, druhý mrtvý ježek, mrtvá křepelka se skalpovaným hřbetem. Vypadá trochu jako klokan, svojí pozicí. Vlastně dost hrozná výstava.

3) Po nedělním rockovém koncertě, co se konal v Horo 22.9.:

Sedám si na kraj postele a vidím, že ze mě teče rudá krev. Už jí teče hodně, vyšla ze mě koule asi jako měkký gumový míček. Je to nějaký nádor? Cítím spíš úlevu, že je to venku. Mám tu kouli v pravé kapse. Koukám – je to opička. Kouká na mne. Pak je to bleděmodrý chlupatý drak. Dráček. Chtěli ho prodat do Hollywoodu. Necítím k němu žádné pouto – pro mě za mě, ať jde do Hollywoodu. Hollywood je taky modrý.

4) Po návštěvě dvou hospod s Akčním Hrdinou, sen ráno 24.9. :

Počáteční stádium šikany a koncentráku. Jsme někde. Člověk (já) nemůže být na záchodě zcela v soukromí. Ani umýt se pak nemůže soukromě. Je vysmíván dozorci. Jsme zavření v takových kójích po obou stranách chodbičky. Kóje mají jen nízká vrátka, lítačky ani ne do pasu. Připomíná to prasečí chlívek. Uteču záchodovým okýnkem? Asi by mě chytili?

→ Probouzím se s nepříjemným pocitem, bezmocným strachem, že můj život je v rukou někoho jiného, zlého, kdo teprve rozjíždí svoje kruté chování.

KONTEXT

K čemu se pojí mrtvý ježek v mém životě:

Večer před tím, než jsem před lety nastupovala k nám do práce, šla jsem tam napřed na mejdan. Když jsem se o půlnoci vydala na pětiminutovou cestu k domovu, viděla jsem ježka. Šupajdil si to uličkou a asi hledal místo, kde nebude podezdívka a kudy by vklouzl do naší zahrady nebo do zahrady protilehlé školy. Prohodila jsem s ním pár přátelských slov. Myslím, že jsem na něj i sáhla nebo ho někam nasměrovala, to už nevím.

Ráno jsem šla do práce a než jsem vkročila do té uličky, přecházela jsem hlavní silnici po přechodu. A tam ležel přejetý ježek. Můj ježek. Byl to určitě on. Řekla jsem si: “No tohle, co je to za znamení? Jaký to je pocit – potkat přátelsky ježka první večer a pak ho první pracovní ráno vidět přejetého? Co to věstí pro mé nové pracovní místo?”

No a najednou po osmi letech mám dva sny o ježkách. Mrtvých. Proč zrovna teď? Jak to navazuje na můj první pracovní den? Co je v tom stejného, co je to spojení? Co se teď děje podobného jako tehdy, že vstupují zase na scénu mrtví ježci, dokonce ve dvojici? Ukazuje mi to, že mám teď moc práce, protože jsem vzala dva vedlejšáky? Jo, mám tenhle měsíc hodně práce.

Mohla by jedna linie být téma dítě? Mláďata a opička … nojo ale jenom jestli zase nedumám přílišně, zatímco sen prostě říká: “Máš opici.”

A ti tyrani šikanující? Není to prostě jen pocit: “Pořád někdo něco chce, ani mě nenechají si v klidu utřít zadek.”

Jo, v tom poznávám jeden druh snů – který chce něco vyjádřit a akcentuje to zesílenými prostředky. Protože chce, aby si toho snící konečně všimnul.

Příspěvek byl publikován v rubrice Sny a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 komentářů u „Alkohol dělá hnusné sny

 1. Sen číslo 3) znám! Z mého “nádoru” bývá nejčastěji černé kotě. Malé a slabé, musím ho nosit v krabičce od čaje, potom mi uteče. Myslím, že to má nějakou příměru k dětem, k porodu. Je zvláštní, že já k němu ve snu taky nemám nějaké zvláštní citové pouto. Když uteče, moc mě to nemrzí.
  Chudák ježek. U nás v ulici je rozjetý holub. Už z něj zbývají jen perutě. Vůbec už nepřipomíná ptáka. Chrám konečnosti.

 2. To já bývám rovnou těhotná. Krásně to ve mně roste, hýbě se to, strašně se na to těším.
  Pak porodím předčasně nebo nějaké neodchůdče nebo koně místo člověka nebo jako posledně se mi narodí sušenka o velikosti placatého novorozeněte. Ta se mi v náručí a pak už i jen v zoufale marně opatrných prstech rozlomí, rozdrobí a nepodaří se mi z ní zachránit ani kousek.
  Jen koukám a brečím, proč jsem to zabila. Že vůbec nevím.

 3. psice s koťátkem – jéé, tys měla taky snový nádor a dobře to dopadlo?! To chybějící citové pouto je zajímavý; moje opička měla oči hezky mrkací, jako plyšová, ale živá. Toho dráčka jsem už pak neviěla, běhal někde ve větvích – tak je jedno, jestli bude běhat v Hollywoodu nebo jinde. Třeba ho ani nechytili.

  ruliso,
  týjo, to je horší, ta sušenka, jak se rozdrobí. Jeden z mých přelomových hrůzosnů obsahoval slovní sdělení “ořechové rohlíčky.” A když jsem si to domyslela, co to pro mě znamená, být ořechový rohlíček, vyšlo mi, že je hodně drobivý a když spadne na zem, někdo na něj šlápne a jsou z něj drobky a to je smutné. Takže můj cíl byl: jsem ořechový rohlíček v plechové krabici natěsnaný s ostatními ořechovými rohlíčky, jsme spolu a pěkně vláční.

 4. a můžou něco znamenat ty bodliny třeba? bodliny píchají ale jene trochu prtože je to mládě, takže jen to vypadá že píchají. a dokonce nepíchají vůbec, protože mláďata jsou mrtvá.

 5. Ta bezmoc při tom rozpadu v náručí, naprostá bezmoc nemožnost udělat cokoli, protože cokoli to jen urychlí, ta je nejhorší.
  Když nejde zachránit svoje dítě ani tím, že je člověk co nejvíc obejme ani že je drží skor jen na krajíčku prstů…)

  Jestli nějaký to převtělování je, tak do tohohle života jsem asi přišla s něčím nedotaženým u koní, abych to doplatila, do dalšího pudu dotáhnout to dítě, asi.

 6. A mě napadlo, jestli nemám napsat, že se to vztahuje ke 3, ale pak jsem si řekla, že tu nikdo jinej není… :-))

 7. ratko 4,
  no, bodliny jsou na ježkovi to charakteristické, taky jsem si říkala, jestli jsou to bodliny spíš na ochranu před nebezpečím, anebo jestli jsou to bodliny, které brání přímému kontaktu s druhými bytostmi. Co z těch jejich dvou aspektů je ten důvod, proč je ve snu ježek.

  A ke všemu mrtvej ježek. To by asi znamenalo: ježkovitost už neplatí,už je s ní konec.
  Ale jaká – už neplatí, že se ježím jako ježek? Možná!
  To by mohlo být ono.
  Když se mi něco nelíbí, už se neježím jako ježek – ani se neschovám do klubka, ale ani nevystrčím ostré bodliny a nepíchám emocionálně toho útočníka. Prostě si poradím jinak, bez jeřkovitosti.
  Jó, takový výklad snu jsem si mc hezky vymyslela :-))) Bylo by to fajn. Ale je to podezřele pěkné…

  ratko 4
  tak to je dobrýýý! :)) Taky příklad toho, jak řeč snu mluví zveličujícím a zdůrazňujícím způsobem. Přehání, aby si toho snící všiml. :)

  ruliso,
  jasně, vztahuje se to k sušenkám. A ten sušenkový sen je hodně sugestivní, můžu si ho hodně dobře představit i s tím pocitem. A je to hrozný. To rozdrobení a – nic. Brrr.

 8. no ufff, to sú hrozné sny….ja mávam desivé sny aj bez alkoholu….radšej ich ani nikde nerozprávam, lebo by ma zavreli niekam na uzavreté oddelenie…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *