Farmářské bio krby

Postmoderní snobismus už by mohl jít do prdele.

Prodávají se bio krby. To jsem dodneška netušila. Například bio krby na etanol. Nebo krby na bioethanol. Představuji si je jako starý klasický liháč, který jsme kdysi vozili na výpravy – malou plechovou zavírací krabičku, ve které se topilo kostkami lihu. Čaj  získal neopakovatelný pasmrad. Nebylo to bio, ale bylo to doopravdy.

Název Farmářské trhy mě sere od začátku. Nikdy tam nechodím. Nechápu, proč namísto slova sedlák používat slovo farmář. Protože někdo cítí sedláka jako hloupého? A proč?

Postmoderní snobismus posílám do bio prdele.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

40 komentářů u „Farmářské bio krby

 1. Krátké a úderné! Pod pojmem krb na etanol si představím něco, co smrdí lihem a odpálením poloviny domu:) Na trhy chodím, protože je máme kousek od domu a protože mě sere víc navoskovaná vevnitř plesnivá zelenina z Alberta, než jablko z trhu, který aspoň rostlo v zemi a ne v dusíkatým substrátu. Daleko víc se mi ale líbí trhy, když jedu domů na maloměsto – zahrádkáři se tam zbavují přebytků za rozumnou cenu a neprodávají se tam cupcakes za pade ani “pravé” francouzské bagety.

 2. vylepšují si image. na sedláka se dívají lidé řes prsty a na farmáře ne. sedlák je ten co týral děvěčky a náslině provdával dceru kvůli půdě a farmář je ten, co má správný vztah k přírodě a miluje svobodu.

  nějak ani jedno a ani druhé moc neřeším. jím všecko.

 3. psice,
  tojo, ta zelenina z Alberta, Billy, bývá příšerná. A většinou i drahá. Jen několik málo plodů a ještě jen v sezóně si tam kupuju. Z toho vyplývá, že jím ovoce a zeleniny míň než dřív.

 4. Ale “kamenné” prodejny jsou mi milejší. Třeba existuje “Sklizeno” nebo italské obchody, kde mají víno, olivový olej a nabídku sýrů. Nebo orientální obchod, konečně už taky. I když je nevyhledávám, vítám obchody z blízkého Východu.

 5. … a není tam takový dav jako na trzích. Naopak je tam dost prázdno. Ta idea jít na tržiště, setkat se naživo se sousedy blízkými i vzdálenými, je dobrá. Ale mně osobně milá není, nejsem v davu při nakupování mile naladěna, nerada nakupuju, spíš se na ty trhy trochu bojím, protože je tam dav a dokonce fronty. A na kulaťáku mi ten dav už párkrát hodně bránil v průchodu přes náměstí, když jsem spěchala na autobus. Dost protivný mi to bylo.

 6. mě vyhovuje samoobsluha, kde se dostávám do meditativního stavu. teda mám to taky vědecky dokázáno pomocí holteru :-) takže vejdu do samoobsluhy… naprosto se uvolním a vyberu to… co mi padne do oka a ruky. přičemž na trhu jsem zmatena. nevím co mám vzít. nedokážu se dostatečně uvolnit aby mi to moje podvědomí řeklo.

 7. 8,9
  Taky tak.
  A proto pojedu odpoledne do velkýho Tesca v Krpoli, abych mamince dokoupila Coregatabs a kartu Tescomobile, abychom spolu mohly volat zadarmo.
  Zeleninu mám ze včerejška z Kauflandu.

  Nejlepší broskve jsme letos jedla ty od tatínka ze zahrádky po babičce.

 8. 11
  Jen dumám, jestli tatínek se svým hekatrem dokoupeným ovocnozeleninových latifundií a nadprodukcí směřující k prodeji i pálenkování je farmář, či sedlák.
  Když je jinak vědecký pracovník. :-)

 9. Náááhodou, takoví mičirunci se vyznají i bez příruček..
  Mají pro to cit a baví je mičurinství. Poznají co potřebuje jejich strom i co ten na zahradě souseda, víte ??

 10. Ani nevíš, jak jsem dneska trpěl – dvě kumulované schůzky se zákazníky, kteří jsou oběťmi postmoderního snobismu ve stavebnictví. Uprostřed satelitního městečka. Snažil jsem se je odklánět od marketingových zájmů k praktičtějším záležitostem, ale celou dobu jsem cítil, jak mě tlačí “svým” směrem. Se společenským úsměvem mi odkývou mou pravdu a jemně naznačí, že by přeci jenom…
  V tu chvíli nastupuje dilema, jestli s nimi dál bojovat, nebo je nechat být a sobě zjednodušit práci.

  Napadlo mě… třeba začnou vyrábět biozbraně – například snadno rozložitelné nábojnice, které šetří životní prostředí a rozloží se dřív, než jejich oběti. V airsoftovém sportu už něco takového existuje :-)

 11. Ty hylzny by se samozřejmě prodávaly v bio prodejnách a na trzích na váhu. Bez nábojů, jen ty prázdný hylzny, aby to bylo víc bio a ještě eko a ještě mírový.
  … ale to už je blbej vtip, takovej militaristickej.

 12. ad 18, Jirko, přece si ulehčit práci, se snobem nepohneš, když svůj snobismus může dát konečně pořádně a okázale najevo :)

 13. 18
  Neexsituje, jen je to marketingový tah. Biokuličky jsou sice dražší, al eznamená tojen, že neškodí přírodě. Rozkládací nejsou, ležej tam stejně dlouho jako ty nebio. To jest, než zapadaj vrstvou humusu.

  To vím, protože mladšímu synovi ještě není osmnáct a někdo plnoletej mu to kupovat musí, žejo.

 14. 22
  Nehledě na to, že i když na tebe dá, nebude s emu to pak líbit a bude mu pak furt vrtat, že ta jeho varianta by byla lepší.

  Lepší pro tebe psychicky i marketingově bude, když se udělá jeho varianta a on pak přijde říct, že lepší by byla ta varianta tvoje.

  U zakázek tvarů, barev a výzdoby pomníků to funguje úplně přesně takhle.

 15. Kuličky na airsoft jsou asi jen hromada kuliček – nemaj každá nábojnici, jsou vystřelovaný vzduchem, tak ji asi nepotřebujou nebo já nevim, já to nikdy neviděla, ale koukla jsem se na odkaz na airsoft a viděla jsem tam skleničku plnou kuliček.

 16. 26
  Jo. :-)))

  Kuličky se plní do zásobníků. Z těch pak lítají, po jedné nebo dávkou. Jak u které zbraně.

 17. Tak u kuchyní je to jasný a u dlažby v ní zvlášť :))

 18. Liško, hodně zajímavý bude, až za sto let budou pátrat naši předci, jak co se vším souvisí, když je tvůj blog archivovaný :)))

 19. Liško, o nic nepřicházíš :-) Mám pocit, že sem chtěli přenést tu myšlenku trhů např. z Francie, ale nedošlo jim, že nestačí trh honosně pojmenovat, ale k příjemnému nakupování je potřeba, aby se tam hlavně prodávaly dobré věci… Mně tam většina věcí přijde úplně stejně bez chuti jako cokoliv ze supermarketu.
  Občas na nějaký zajdu, ale vždycky pak mám akorát depku, ze jsem nenakoupila o moc líp než v Albertu. U něj už počítám s tím, že prodává hnusné věci, tak aspoň pak nejsem zklamaná :-)

 20. Taky mám pocit, že reáliemi sem farmáři moc nezapadají. Ty jejich trhy nevyhledávám, ale čas od času se vyskytuju na Jiřáku akorát, když tam jsou – a to si tam pak kupuju moc dobrý kefír, na jaře jsem si koupila bylinky k zasázení, v srpnu kytičku jiřinek pro maminku a cibuli, kedlubnu a nějaký salát, ale pravidelným návštěvníkem a fanouškem nejsem. Na ty na Kulaťáku nechodím.

  Jinak sadaře mám v oblibě, většinou na podzim vyrážíme s mámou za nějakým sadařem nakoupit jablka :)

 21. annamae, dewberry,
  ahoj, dobře že máme na vybranou a nemusíme všichni na trhy nebo všichni do obchodu nebo všichni do pojízdné prodejny. V tom je tahle rozrůzněnost lepší než dřívější masovost modernismu. Nojo ale pak vyvstává otázka: Ale je ti tak doopravdy? Máme úplně na vybranou?
  A tak dále…

  Jdu na místní rockový festiválek
  Najednou přišly černé mraky a změnil se vzduch,to je pitomý, dneska podle předpovědi pršet nemělo.

 22. Dobrý, počasí dobrý. Koncert tří kapel výborný. Už jsem zpátky a slyším nějaký divný šumy. To asi dělá nefiltrovaný pivo. No tě prsk. Nebo že jsem stála před reprákem? Aha. Asi. Jdu spát.

  Pustím si meditaci,usnu, zítra zreprodukuju, co jsem za týden nasmolila do notýsku, a bude.
  Kdybych vynechala, jak kocour mojí mámy začal čůrat v mém pokoji na koberci včera před spaním,já ho praštila třikrát knihou o příjmeních a pak vykopla, tak se nedivte. Přece do notýsku nebudu psát všechno.

  anino,
  potomci, ne předkové ad 30 – i když doufám, že mí rodičové ještě zažijí mnohá a mnohá léta a je pravděpodobnější, že tohle budou číst oni a ne mí potomci :))
  I když … oni na internetu nečtou, takže ne – je pravděpodobnější, že budu mít gramotné potomky jako čtyřicetiletá prvorodička, než že mí rodiče v příštích stu letech budou číst internetové stránky, moje nebo jiné.

 23. netuším, čo sú to Farmárske trhy, a krb máme normálny, na drevo. ale som sa celkom dobre pobavila, Liška má tzv. zabiehavý spôsob myslenia ;-) asi sme tu takí viacerí ;-) napadla ma príhoda z práce: pozerám z okna, stavajú tu nový dom. sú na ňom také sivé štvorce a drevená terasa – hovorím probuh, to je čo za desivá kombinácia, vôbec sa mi to nepáči. a kolegyňa na to, že jej sa to páči, lebo je to teraz moderné. takže tak. vkus nevkus, hlavne, že je to teraz moderné ;-)

 24. ad 29) Co mám? :-)

  Ještě ke článku – u nás samozřejmě probíhá farmařina taky, jednou za čtrnáct dní. Znám lidi, kteří okolo toho běhaj a hlídaj, aby to nezklouzlo jinam, než kde to chtějí mít a celkem se jim to daří, přesto trhy vykazují to, o čem píšeš, Liško. Chodím na občas pro mlíko a mléčný výrobky (bohužel nemají trvanlivé sýry). Celkově mám z trhů dojem dobrý, protože to přiměje (slovo “donutí” jsem smazal) lidi (v první řadě mě) přemýšlet o nakupování, vstupních surovinách a věcech souvisejících. Vnímám to jako mezičlánek, rozcestí, ze kterého vedou tři cesty – půjdeme stylem opravdově myšlené, marketingově neušpiněné nabídky, nebo se vrátíme ke lhostejnosti a nekontrolování složení ceny, zajímaje se pouze o cenu (bohužel někdy z donucení), anebo to bude piánko pokračovat nenápadně stejným stylem smíšeného zboží, kde rozeznat šmejdy od kvality, bude čistě náš problém a úspěch budiž odměnou za vlastnoruční snahu být ve střehu a informován.

 25. 36 – některá slova tam přebývají, omlouvám se… myslím přebývat, ne přebývat :-) třeba ta věta o cenách…

 26. tak já jen za sebe … sedlákovi říkám tehdy, pokud má aspoň 50 hektarů půdy a něco s ní dělá (můj kamarád hospodaří na 300 ha a to už je velký sedlák) … farmář může být i ten, kdo má 3 ha sadu, 3 ha luk, 30 koz a dělá mlíko a marmeládu

  jinak biokrby s biolihem je pochopitělně biopí**vina, biomošt tak napůl (moje bio=nestříkaná jablka jsou tak zasraná od sazí a prachu, že před moštováním musím omývat wapkou, na druhou stranu v nich není nic cíleně nastříkaného)

 27. extláčo,
  díky – to je další pohled na “definici” sedláka.
  Biomošt jo, to beru – on by se mohl jmenovat jen mošt, ale aby si ho někdo nespletl s džusem, šťávou, nektarem … tak v tomhle případě to bio nakonec přispěje ke snazší orientaci, co je to za nápoj. Nebo “domácí mošt” – to by taky bylo pochopitelný. Nebo “tradiční mošt.”
  Mňam, mošt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *