Baskytara není žádná basa!

Jo, basáci!

Prý basa!

Nedávno mě osvítil nápad, že bych mohla přece hrát natošup na bezpražcovou baskytaru, když umím hrát na violoncello! No jasně! Že mě to nenapadlo dřív. To je chytrý! To bude frajeřina! Konečně zúročím violoncello, to půjde! Na baskytaru mi půjde improvizovat líp než na cello, na kterém mám pod kůží školní hru z not a nikdy jinak! Paráda! Elektřina! Glissando! Jo!

No a  představte si, jen jsem si to pomyslela  a vyslovila – šup a Fousek mi poslal odkaz na výhodný inzerát a basa mi přijde poštou každým dnem! Jo! Kočku s basou by chtěl v kapele každý a i když je víc zájemců, basa bude moje! Moje nadšení mě prostupuje, koukám se na internetu po basách a všem okolo. Musím to říct Rojovi! Hurá, hned se sejdeme.

Já to říkala, že sedm let hudební teorie na mě nezanechalo stopy, já to říkala!

Po hodinové nadšené diskusi o basách a kvartovém kruhu jsem najednou zcepeněla – ano, baskytara má struny EADG. Jenže počítáno od nejhlubší! Do hajzlu. Ne jako violoncello, ale jako kytara. Tak to je konec. A žádný pražce k orientaci. To je v čudu. Dřina, ne frajeřina! Nepomůže mi ani cello ani akordy na kytaře, je to úplně jiný nástroj!

Leda že bys ty struny natáhla opačně. Řekl Roj. Měla bys EADG ve violoncellovém pořadí, akorát směrem k nejhlubší. To by fungovalo. Ale jsem hodně zvědavej, jak by to znělo! A Akční hrdina: Stačí sehnat basovku s krkem pro leváky jako má Paul McCartney.

To bude teda extravagantní.

Ale spíš nechám struny normálně a budu se potácet v nesnázích. Roj mi půjčil na vyzkoušení svou lesklou černou baskytaru, bezpražcovou. Nojo, můžu lítat po jedné struně nahoru dolů jak idiot, to by šlo, v nejhorším. A na třetím (nepřítomném) pražci je prý C, prozradil mi. Můžu hrát CFG Co jste hasiči, co jste dělali … Tak aspoň něco. To bude makačka.

To jsem si rovnou mohla koupit elektriku kytaru. Nakonec to můžu vždycky, když už tu hru budu muset nadřít; těch je na trhu levných spousta. A já pořád, proč je bezpražcových málo a jsou dražší! Protože si ji začátečník nekoupí. Řekl Roj. Haha. Zas je ale určitá záruka, že bezpražcová kytara je vždycky poměrně kvalitní, když nikdo nevyrábí levné šunty pro děcka.

Tož čekám zásilku.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

12 komentářů u „Baskytara není žádná basa!

 1. Asi by se dalo zakouzlit a docílit kvintového ladění pomocí sady strun na šestistrunku a podlaďování/nadlaďování …
  Ale možná se na to rychleji naučíš hrát normálně.

 2. To byla moje první myšlenka – přeladit.
  Možná to někdy zkusím – abych mohla hrát nějakou skladbu z violoncellových not – jaký by to bylo, by mě zajímalo!

  Ale ono to kytarový ladění má taky něco do sebe; aspoň se konečně naučím hrát i na normální kytaru pořádnějc a budu v obraze. Pokud nerezignuju. A to já asi ne.

 3. dívala jsem se že basová kytara je ladená přesně jako kontrabas. takže by to mělo být teoreticky totéž. a má struny laděné v opačném pořadí jako housle, ty ladí ve kvintách.

 4. Tak dík, že jsi mi pomohla potvrdit, že má minimálně počínající skleróza je jasná :)
  Taky jsem hrála 7 let na piano. A kytaru kde se dalo a učila se noty, akordy. Pravda.. moc let už uteklo, co jsem ještě mohla tu a tam poradit mým holkám, co taky absolvovaly tohle. Dnes, když se nesměle pokusím o něco trapného, co vylovím z paměti, vnučka kroutí hlavou a dělá ksichty, pak mě lituje..Dcera trpí..A noty ? Ty , co jsou mimo osnovu, jsou už i mimo mne :)
  Kde jsou ty doby, kdy jsme hrály všechny tři spolu, ještě s flétnou a dvojhlasně k tomu kdákaly..:))

 5. Jsem ráda, že v této době jsou i lidé, kteří mají takovéhle starosti. Povzbudivé. :-)

 6. Lenko, nj., ale to jsem kdysi jako rozvedená už měla nápadníka. Bývalo by mi nevadilo, kdyby přišel na Vánoce, dětí jsem se zeptala. Pořád vyzvídal, jako jaký máme zvyky, tak jsem to líčila. mimo jiné i to, že posloucháme koledy a taky je samy zpíváme a hrajeme všechny tři. Asi usoudil, že nebudeme normální a původní zájem začal podivně mizet..tak až zmizel i ten můj :)

 7. ad 5-6: Ani, ten komentář byl pro Lišku myšlen. :-) Ale nevadí. Příběh tvého nápadníka je taky fajn. I když …… možná se bál, že bude taky muset zpívat. Já bych se bála.

 8. Taky se budu bát zpívat.

  Zásilka nakonec přišla v pátek odpoledne v půl třetí, když už jsem si ž¨řekla, že achjo basovka přijede až v pondělí, co se dá dělat.
  Přišla odpoledne, je úplně nová , krásná, eňoěnňo zabalená, profesionálně … a já tedy zahájila plán A:
  Objednat vybrané kombo a nechat si ho dovézt do práce (aby bylo na stejném místě jako přišla baskytara) rychlým kurýrem do dvou hodin. Mezitím si najít hudebniny, kam půjdu koupit kabel, řemen a možná i futrál. Pak jet volit a pak jet do horoměřic a ráno jet do práce, tam vše shromáždit a vyrazit se vším všudy na víkend, kde budu trénovat s baskytarou.

  Samozřejmě zádrhel: řekli, že kombo na skladě už nemají, takže kurýr by ho doručil akorát tak až v úterý. Takže: najít na internetu jiného prodejce, zavolat tam, zarezervovat produkt, který bude připraven ještě týž den. Otevřeno mají naštěstí do sedmi. Ale je to na druhém konci města, v Modřanech. Hurá.

  Nejlepší tedy bude jít do hudebnin u Anděla a odtud do Modřan. Hudebniny prima: super kabel za 650 jsem koupila, pak futrál takový střední za 450 a k tomu řemen na kytaru, bohužel ten stál taky 450, přece nekoupím nějaký ještě dražší s lebkama nebo za stovku nějaký, co se mi rozpadne, že jo…

  A honem do Modřan, není to ani daleko. Krabici s kombem musím nést před tělem, váží jen 8 kilo, takže dobrý. Kabelku jsem si šoupla do nového futrálu, ten dala na záda a je to. Zpátky do Břevnova, rychle vyložit a jet na Vinohrady volit senátora (pozdravuju Roje a jeho piráty). Potom zas do dejvic a do Horoměřic a ráno zase do Břevnova sbalena na víkend a jsem tu, tak snad už dneska tu baskytaru prubnu. To bude teda něco.

 9. Tyjo, chudáku, se tak nacestuješ a přitom nevytáhneš paty. Kdybych já se takhle vysilovala, tak jsem nejmíň v dalším okrese. Naštěstí tu máme všechno a všechno je to skoro na “návsi”. :-)

  Začalo to motorkářkou amatérkou, pak akční hrdinkou a už jedeš na post těžké rockerky, baskytaristky? Jéjda, Liško, co ze tebe ještě nakonec vyroste…. ??? :-))))))

 10. Lenko, ahój!

  Hlásím, že aparatura funguje. V sobotu jsem se naučila hrát “Stand by me” podle tabulatury – to jsou čísla pražců napsaná popořadě tak, jak se na ně během písně mačká … omlouvám se za neodborné vysvětlení. Dokonce zpaměti a i bez koukání na ruku to (celkem, někdy, většinou :-) trefuju.

  V neděli jsem si pouštěla nějaké hity 60. let a něco do toho brnkala a úplně jsem trefila hit “You really got me”. To mě potěšilo (on je teda dost lehkej, zrovna). A ověřila jsem teď na netu, že jsem to hrála tak, jak píšou. Hoho!

  Kdežto píseň “Stand by me” jsem si stáhla z netu a pustila do sluchátek a je to o několik tónů výš (než ten předpis, co jsem se naučila); jen se to hmatání celý posune a je to. Akorát mě to tak nebaví, když to není moc hluboko.To není vono. To je měkký :-))

  No a jinak nic, pro začátek. Dneska přijdu z práce až tak v osm, tak ještě něco potrénuju.

  Jsem zvědavá, co potom :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *