Břevnovský den

JAROSLIBNÝ

27-02-2017brev3

Bylo hezky – na to, že je pondělí – a jaro ve vzduchu a mě to aktivizovalo. Nejen že jsem si vzala žlutý kabátek (jako narcisky a orseje) a jedovatě fialovo-růžovou šálu (jako hyacinty) a fialové kalhoty (jako ostružiny – aha, ty nejsou jarní…), dostala jsem chuť něco udělat. Vyrobila jsem tedy v práci novou nástěnku na fotky z roku 2017, tři první na ni vytiskla a přilepila. Další budu přidávat během roku. A najednou mi to bylo málo!

A vyšla z toho partyzánská výstava. Guerilla exhibition. Jakž takž ji vidíte na prvním obrázku. Z toho místa, kde je to foceno, jsem vyfotila kytky, křeslo, okno, oblohu… a ty fotky hned vytiskla a přilepila na zeď. Je to výstava dnešního dne. Zítra bude možná brambořík vypadat už jinak (kór když ho nezaleju, protože o kytky se tu v patře starám já) a pak se výstava změní ve hru Hledej deset rozdílů. Těch fotek je deset.

Ještě jsem si pohrávala s chutí vyfotit celou tu výstavu – což jsem učinila, jak vidno výše – a její fotku přidat na zeď přímo do ní. Ale počkám. Možná zítra. Možná ne. Možná se to vyvine úplně jinak a budu dávat přes fotky nové fotky téhož. Nebo možná mi to zítra kolegyně strhá; umělecky či fyzicky.

A radost mi udělala i paní vedoucí břevnovské pobočky Městské knihovny. Já jí napsala, jaká témata besed jsme na letošní jaro vymysleli, a ona mi volala zpátky a domluvily jsme, že by tři besedy bylo nejlepší uspořádat už v březnu a dubnu. Ta paní je mi moc sympatická. A dělá mi radost, že se tím naše organizace víc prováže s místní komunitou a to je také kouskem můj job. Loni jsme s tím začali.

27-02-2017bre1

Ty dvě červené stříšky na obrázku patří ke knihovně. Bělohorská 56. Foceno ze stanice tramvaje Marjánka. A ta stříška nejvíc vlevo myslím patří k oční optice, Bělohorská 58. A ti mi dnes poslali zprávu, že moje brýle jsou opraveny a připraveny k vyzvednutí. A já si je tam vyzvedla. A šla na tramvajovou zastávku. A tu mi padlo do oka květinářství na protější straně, které je tu už léta letoucí. Kvetoucí. Vedle zverimexu. Číslo 31.

27-02-2017brev2

Květinářství jsou na Bělohorské i výše proti proudu, ale mě to napadlo teď: Koupím si africkou fialku! Dlouho jsem ji neměla. A krom toho jsem nedávno někde četla, že je radno ji použít jako květinu přání či úspěšného završení, úspěchu. Pomalu zalévat a čekat, až úspěšně vykvete. Šup sem s ní. Jdu tam. A vida, mají petrklíče, to se taky hodí, mohla bych koupit mámě petrklíč. Jentak. V minulých třech dnech jsem sice trávila večery spíš ve svém pokoji, bez ní, potřebovala jsem mít dojem, že jsem sama a nikdo na mě nemluví a nikdo nekonverzuje s televizní obrazovkou, ale dneska mám radostný pocit všeobjímající naděje, že jaro, radost a lidumilství klepou na dveře. A to chce vyjádřit petrklíčem.

“Dobrý den, máte prosím vás africkou fialku?”

“No, ony zrovna odkvetly…”

Jsou tu asi čtyři zelené růžice, sametové, zdravě vypadající.

“A to nevadííí! Já ji nepotřebuju jako dárek, takže…”

“Já vám ji dám se slevou, za poloviční cenu! – A nechcete dvě?”

“Takjó, já dám tu druhou mámě. Chtěla jsem jí koupit petrklíč, kvetoucí…”

A dostane fialkové listí. A je to.

Zabaleno, převezeno, pivo dokoupeno a je to.

Fialka, co není v květu, je o hodně dobrodružnější! Zvlášť jestli má její vzkvět symbolizovat a přitáhnout vzkvět čehokoli. Vzkvět mě. A můžeme s mámou soutěžit, která vykvete dřív. Jo!

A zítra jdu ke kamarádům, co jsem dlouho neviděla, pozítří jdu s kolegou na oběd, ve čtvrtek zatím nevím a v pátek bude u mě mejdan! O víkendu čertví a v pondělí přijede další kamarádka, to bude překvápko! Už třetí týden to takhle krásně jede.

Díky, předjáro!

27-02-2017-comi1

27-02-2017-comi2

.

28 komentářů u „Břevnovský den

 1. Guerilla exhibition …sounds good:-)
  ve čtvrtek máme mazalskou schůzi,možná se tam už bude řešit i naše každoroční výstava “na plotě” ,která je fakt na plotě. No uvidíme.ale obávám se ze z té většiny duchodcu už partizany neudělám.:-)

 2. napadlo mě u poslednío obrázku moja pápa ingeněér traktoríst a máma dajárka

 3. hezký.
  jarní a takový neobyčejně obyčejný.
  a souhlas je dobrý se těšit v tý šedi na něco.

 4. Saule 3
  to půjde snadno. Dáte výstavu na plot a kousek výstavy na cizí plot a už to je!!

  ratko 4
  jakej ingeňér traktoríst? :)

  barčo 5
  ODík, ona to právě v to pondělí nebyla šeď, bylo krásně. Kdežto následující den byla šeď a déšť.

 5. 4: To je mi povedome:-) Ted jsem nasi smutne ukrajinské uklizce vykládal,jak jsem do pisemek z ruštiny psal “letom já katalsa na kankach i zimoj ja sobiral maliny lesom” a ze jsem s tím i odmaturoval:-) Tak už vypadala veseleji i když po těch dětech,co tam nechala a vydelava tady na ne se ji asi stýská stejne.

 6. mě napadla právě ta da járka … no a pak automaticky naskočilo ostatní, zblblá hlava :-))

 7. 9. noooo, a k dajárce patří vždycky inženýr :-)

 8. 10
  K dajárce odjakživa patřil traktorist, rabotajut v kolchoze, ten inženěr se ti tam napatlal navíc z tématu “zaěmstnání”. :-)

 9. 12. to nééé, traktoríst tam byl ale byl to taky inženýr v kolchozu

 10. Nooo možná nebyl inženýr :-) ale dá járka byla. tedy to byla taky situačn a to další jen asociace. jen tak pro srandu. a nevím co se stalo s guru Járem, Nějak zapadl.

 11. 17
  Prý na Filipínách do vazby, odkud by si měl jít zpátky domů sednout do lochu, ale nějak to tam zadrhlo.

 12. 18. je mi ho celkem líto, doplatil na ženské :-)

 13. 19
  Na co???
  Kdo s čím zachází, s tím taky schází – když si postavil svou “církev” na zneužívání sexu, tak holt na ně taky dojel, s tím mohl počítat.
  Mně ho líto není, je to šašek s rukama dozadu (a nebo dovnitř, záleží jak kdy). Buď je fakt šáhlej, ale tomu tak úplně nevěřím, a nebo – a to podle mě spíš – je to téměř geniální mystifikátor a manipulátor s hroší kůží, vysmátej jak lečo, jak mu to zazobaný paničky baštily.

 14. 20. nejen zazobaný paničky, spíše ženský zoufalky a taky studentky ….

 15. 20, 21 Tojo, ale ty paničky něco chtěly… a on jim to dal. A třeba jim to bylo málo… chtěly víc a to jim již z principu dát nemohl. Mystifikátor určitě, něco jako iluzionista v cirkusu. Ukáže čislo a obecenstvo platí. Prý napsal knihu z vězení :-) Podle mě si to odpracoval … to co nabízel. Dámám řekl, co jim bude dělat… že je tedy osouloží. Ale asi se jim to nelíbilo jak sliboval . Zázraky ani Jára nedovede.

 16. 21
  Hloupý a pohodlný, když to hodně zjednoduším. Pro ně pro změnu platí, že kdo chce kam, pomozme mu tam.

  22
  Ratko, tohle asi nevyřešíme, protože každý z nás něco chce, něco hledá, něco potřebuje. A každý bychom taky měli vědět, že zadarmo nic není a že jednoduché široké cesty vedou do pekla, ty bys to dokonce měla vědět nejlíp jako znalá Bible.
  TA to platí i pro ty paničky. Kdžy se nechtějí namáhat a myslet a dělat něco ro sebe samy, hledají snadné cesty za peníze pomocí někho zvenčí,tzak je holt někdo prostě jen ošuká.
  Což jeho nijak nemlouvá, protože prostě překročil určitou mez v té manipulaci. To, že je někdo hlupák, nikomu jinému před zákonem nedává právo ho okrást. Ani osouložit.

 17. 23
  Tak do třetice přísloví: Jakej šel, takovou potkal.
  Není mi líto nikoho v té kauze.
  Každej tam jen sklidil, co si sám zasel. Tóčka.

 18. 23. ale oblbnout ano…oblbuje se daleko elegantněji a trestné to není. Ale Járy se nezastávám, jen že to byla taková malá ryba pro obveselení přihlížejících. a nedopadl dobře.

 19. 25
  No jistě, oblnout, celé to byla taková fraška. Nic víc.
  Není koho tam být líto.

 20. ru 15,16
  nebylo to ani mezi komentáři, co čekají na schválení, ani ve spamu!
  A při té příležitoati jsem zjistila, že mám 26 tisíc komentářů ve spamu a za dnešní den 2.3. asi 60 ks!! Tolik!
  Hehehe, jsem děsně úspěšná, mám tolik komentářů :- )

  ratko
  aha, takže půjdu ještě do mailu.

 21. 27
  Tak nevím, co se s tím podělo, klikla jsem odeslat a bylo to fuč.
  Já mám třeba jednoho antispama nastavenýho tak, že chronický spammery rovnou tiše maže. Ale to ty asi nemáš.
  Nevadí, nebylo to důležitý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *