Kdo umí, šije, kdo neumí, hromadí látky

ZASE JSEM ŠLA K MRÁZOVI …

latka2-500

Někdo šít umí a neodolá, naskytne-li se ke koupi zajímavá látka. Někdo šít neumí a také neodolá a to jsem já. Šla jsem do látek Mráz na Letnou. Napřed do malého obchodu se zbytky. Tam mi padl do oka proužek. Vlastně mi tam do oka tentokrát nepadlo nic, ale přece neodejdu s prázdnou. Proužek by se mohl hodit na polštáře. Možná. Kupuju.

Přecházím do velké části obchodu a než přistoupím k úpletům, na které mám dnes spadeno, pokochám se hezkými vzory na bavlně. Hned si jeden balík beru do podpaží. Ten vzor se mi moc líbí. Mám ráda fialovou a žlutou pohromadě. A ke všemu je neodolatelně zlevněný na 139 Kč za metr (šíře jen 110 cm). Pěkný popelín.

 latka1-500

Přidám ho k ostatní zakoupené metráži, co mám doma. Mně by se líbil na krátký závěs v okně. Nebo jako ubrus. To bych asi svedla ušít, i když …  hodil by se mi vůbec takový ubrus? Hlavně že si balík držím v podpaží a postupuji s ním k úpletům. Úplet jsem si nekoupila ještě nikdy, protože jsem si říkala: “To se krabatí, to nebudu umět šít.” Troufla jsem se zatím jen na pevnou bavlnu + jednoduché rovné švy = polštáře a hotovo. Abych ušila něco na sebe? Vyloučeno. Nechápu střihy. V životě jsem ušila jen indiánské šaty pro sebe a indiánské oděvy pro děti na tábor. Asi před patnácti lety. A dokonce na stroji. Předtím ani potom už jsem u šicího stroje neseděla a ani to není ono, vyrábět něco osobního a používat k tomu stroj; to už si to můžu rovnou koupit. A bude to vypadat neporovnatelně líp než moje křivé pokusy, přišité k sobě opačně, protože opravdu nechápu střihy. Neumím si představit trojrozměrný výsledek z kousků. A o krejčovině nic nevím.

Jenže kolegyně mě nalákala. Z úpletu prý se šije jednoduše – tričko jen ze dvou dílů a nemusí se to začišťovat! No prosímvás! A jedno měla na sobě, s docela moderním vzorem, pěkné bylo a slušelo jí. Já a ušít si něco na sebe a nosit to? Uplést ano, to hojně, dokonce i křivý klobouček jsem si z plsti vyrobila, ale ušít?

Odhodlaně jsem vyrazila pro úplet, nějaký koupím a basta. Nabídka nebyla moc v souladu s mou poptávkou. Několik pruhovaných látek, ale v neonových kombinacích –  pruhovaná trika mám a navíc s pruhy je potíž při sešívání, aby navazovaly. Ostatní vzory buď pro děti, nebo divnobabské. Jeden komiksový! O něm jsem uvažovala, jenže v komiksu bylo zdůrazněno sportovní téma, snowboard, a to se ke mně vůbec nehodí. Zvolila jsem nakonec divoký květinový vzor, co byl nejméně babský. A hurá, opět je na něm fialová a žlutá a žlutou já potřebuju ke svým žlutým botám! Žluté tričko mám totiž jen jedno, právě na sobě.

latka3-500

Abych si mohla vzít žluté boty i zítra, musím tudíž triko z úpletu ušít ještě dnes večer!

A ušila. A ještě si ušiju jedno, materiálu mám pro jistotu víc. Takhle já jsem odvážná.

Jenže má kolegyně mi uchystala ještě druhou výzvu! Přivezla mi z dovolené na Madeiře kus látky. Tmavomodré s kytkama. Motiv je na látce dvojitě, takže by z něj byly pěkné šaty nebo triko s květinovým vzorem vepředu i vzadu. Byly by. Kdyby někdo uměl šít. Achjo, taková pěkná látka.

latka7-500

To jsem teda zvědavá, jak na to. Napadl mě střih s tunely nahoře, kterými se protáhne stuha a zaváže na ramenou. Ale myšlenka není realizace a tahle látka není jediná, se kterou si nevím rady. Při minulé návštěvě u Mráze jsem si pořídila také florální motiv, červeno-bílý, na letní sukni.

latka4-500

Taková tenčí látka, skoro jako podšívka … takže z toho těžko něco budu umět ušít. Ale co kdyby! Toho dne jsem zakoupila ještě dvě bavlněná plátna a ta zmůžu! Vytvořím z nich dárky pro rodiče. La tour Eiffel bude ideální na polštářek pro milovníka Francie, jentak, i když nemá svátek ani narozeniny.

latka6-500

Včera přišel její den – šup šup a polštářek je ušit a už slouží:

latka6-polstar-500

Pro milovnici Británie ještě dar není hotov, ačkoli už měl být v červnu. Žádá si více příprav; tentokrát bude samotné šití snadnější než předchozí kroky. Konečně mi bude v závěrečné realizační fázi připadat, jak je vlastně to šití snadné.

latka5-500

 

 

 

33 komentářů u „Kdo umí, šije, kdo neumí, hromadí látky

 1. naprosto chápu, že snaha odolat, je předem odsouzena k záhubě.
  ty látky jsou nádherné

 2. Ty dvě poslední jsou nej! Tyjo, tričko…napiš potom pictorial, jak to dopadlo! To je děsná výzva. Já mám právě u Mráze taky spadeno na pár úpletů, protože miluju trička v prodloužené velikosti a taková se zřídkakdy vyrábí nejednobarevná. Na šití je nějaká spešl jehla a druh stehu na stroji (na tom našem starým je to i označený), asi stejný, co na plavkovinu.

 3. ..polštářek… hm, ta francie do postele má něcdo do sebe …. :-))

 4. nejvíce se mi líbí ta eifelovka. na běhoun přes stůl, na velké polštáře, na závěs na okna, nebo na dělící závěs v místnosti – na dřevěný rám něco jako paravan…

 5. Já umím šít ještě míň než ty, ale tu britskou látku asi potřebuju :). Odolám jedině tehdy, když už ji dávno nebudou mít. Ale já se někdy v látkách ráda i jen tak koukám (a představuju si, jaké by to bylo, ach, umět šít!)¨

 6. 2 psice
  no počkej, ta jsi nějaká šicí specialistka! Slovo plavkovina jsem ještě neslyšela! Ani nic o různých jehlách ve stroji.
  Týjo, teď si připadám ještě víc mimo :-))

  Tričko si ušiju ještě jedno s jiným výstřihem a právě ještě trochu delší.
  Ale kdybych ten výstřih měla olemovat, byl by konec. To vůbec nezvládám. Zkoušela jsem v zimě předělat puntíkatou halenku, kterou jsem nikdy neměla na sobě, protože je trapná babská děsná. Kdyby se odstranil límec a zaobroubil výstřih do V, byla by výtečná! Tak jsem ušmikla límec a pak zjistila, že to zaobroubit nejde, neumím, jednak mi to ujíždí od původního směru, jednak je to zašmodrchlý a jsou vidět křivé stehy, takže to asi vyhodím, no.

 7. barčo,
  ty sršíš nápady! eiffelovka jako běhoun na stůl, to je nápad! Pro milovníky Paříže dobrý. Že bych tátovi dala ubrus na stůl! K vánocům! Takže musím znova k Mrázovi, já eiffelovek měla jen na jeden polštářek. A táta potřebuje další. Měl pěkné čtyři pevné vaflové barevné od Veby, ale už je nějak prošoupal :)
  Takže polštářky a ubrus! Juch.
  Naštěstí pařížských motivů prodávají víc.

 8. Helčo,
  já taky. Pro milovnice Británie látka zcela nezbytná :)

  Já zapomněla do článku napsat původní pointu:
  Vzdychala jsem při nákupu u Mráze ach, jak by bylo pěkné umět šít, a paní prodavačka rozmotala balík a měřila mi látku a říkala totéž! Že umí plést a při pletení vytvarovat výrobek, ale šít neumí! Přímo paní od Mráze. To mě dost potěšilo.

 9. To mi připomíná, že jsem si taky koupila dva úplety, ehm, před rokem, že si z nich ušiju trička :-))

  A „divnobabské vzory“ je výstižný onačení. Nad některýma látkama si říkám, že to snad někdo hodil skicu na papír a hned to poslali do tiskárny, jak jsou nepropracované a bez nápadu a někdy fakt vyloženě divné… Tak většinou kupuju látky jednobarevné nebo s proužky, s puntíky nebo takové jednoduché motivy, jako jsou třeba ty červenobílé květy. Případně dětské látky se zvířátkama, ať je sranda :-)

 10. Zvířátka bych brala, jenže vídám jen sovičky nebo sladce růžový podklad nebo obojí v jednom.
  Brala bych nějaký papoušky. Koupila jsem si papouškový šátek. Třeba tukani by se hodili, trochu jihoamericko-indiánský. Pelikáni by taky šli. Nebo nějaká srandovnější zvěř, jojo, ta by bodla – dikobrazové nebo lemurové nebo na zimu něo arktickýho. Velryby třeba. Asi si budu muset vyrobit nová razítka místo svých ztracených. Jenže to zas nejde na úplet, spíš na plátno, achjo, máme tolik překážek v životě :-DDD
  Díkybohu za takovýhle překážky a ne opravdový.

 11. 6.) Liško, houbec:) Podle popisu tvé inovované halenky si asi tak můžeme podat ruce. Mé nositelné produkty jsou sukně v pase do gumy, jednou jsem se mega odvázala a ušila i na zip se záševky. Výrobky jsou to efektní, ale jaksi naplňují krédo “navrch huj, vespod fuj” – vevnitř je změť pocuchaných nití, mokrých od mých zpocených dlaní, prošitých ukazováčků a slz vzteku:)) Od té doby používám stroj radši na zužování second hand modelů větší velikosti z bazaru.

  Ale když se zeptáš na ty jehly a nitě v Mrázovi, tak ti poradí a vybaví tě. Nebo v (jekékoliv) galanterce.

 12. 13 “… prošitých ukazováčků a slz vzteku.” :-))
  Něco podobného sliboval W.Churchill!

  Já si netroufnu ani na sukni do gumy, už vidím, jak by se vyboulila. Budu muset vyplodit záševky a rozparek.
  Jo taky jsem si chtěla loni ušít letní šaty z divokého krepu, rovněž od Mráze. Na ty jsem zapomněla, protože je mám hlubokouklizené. Skončila jsem po prvních dvaceti centimetrech tunýlku (ten měl být nad prsy a v něm guma). Naplánovala jsem pro další fázi žabičky přes celý hrudník a dokonce pochopila, že by se šily (v ruce) řetízkovým stehem a ten náhodou umím. Pak jsem nemohla najít svou gumovou nit a na tom to zhaslo. A někdo mi říkal, že na stroji se horní nit dá normální a dolní ta gumová.
  Za pár let to vyfotím na blog a uvidíte, jestli z toho mezitím něco vzešlo.

 13. Ha a tady jsou veselé úplety. Jenže cena je asi tak dvojnásobná, než jsem pořídila já, a šíře je jen 110:
  http://www.umelluzinky.cz/umelluzinky/eshop/15-1-METRAZ-UPLETY

  Dá se ale koupit i kousek menší než metr. Mně se líbí eskymáci a motorkáři. Ale spíš pro děti…
  Ještě někde je prodejna látek, myslím v Opletalově ulici, kde mají snad pěknější úplety než u Mráze. Nejsem si ale jistá, kde to bylo. teď by se mi to hodilo.

 14. … jo, tak to nakonec u Mráze internetového mají mnohem víc úpletů, akorát většina je jednobarevná. Nebo divnej vzor. Ten můj tam stojí jen 153 za metr! A mají docela použitelnej Londýn, i když krapet dorůžova:
  http://www.dumlatek.cz/vzorovany-uplet/47731-elastic-jersey-tisk.html

  Ajé, já měla zůstat u osobních návštěv u Mráze. Takhle si budu muset po internetu objednat zvířátka:
  http://www.dumlatek.cz/detsky-uplet/53062-uplet-tisk.html

  A tenhle starobylý fialový:
  http://www.dumlatek.cz/vzorovany-uplet/50848-uplet.html

  A asi i barevné puntíky na černé:
  http://www.dumlatek.cz/vzorovany-uplet/51318-uplet-tisk.html

  Achjo, to bude drahý. Jinak mě tam nezaujalo vůbec nic. Mno. Tři stačej…

 15. No, tak jsem si ty tři objednala, celkem asi za pětikilo, no.
  A z toho fialového kašmírového vzoru budou i polštáře, ten stál jen 139 za metr.
  Jojo, hromadím látky vesele dál, bez ohledu na výši bankovního konta.

 16. … Tak jsi mne Liško, dostala, právě jsem si objednala za pětikilo ten kašmírový vzor, dlouho se mi tak nic nelíbilo. A musím sehnat švadlenu, chjo..

 17. Šatičky, ta cena vyskočila přidáním DPH a poštovným, ty si to můžeš vyzvednout, já ne :(

 18. Ať se ti šaty vydaří dotáhnout až do finále a spokojeně je nosíš!

  Já jsem si až dodatečně uvědomila, že tenhle fialový vzor je ze stejného materiálu jako ten můj květový, co z něj mám už dvě trička. A ty dvě druhé látky, co jsem objednala, zvířátka a puntíky, jsou bavlněné (95 % bavlna + 5 % něco pružnýho). Těch mám jen kousek, to snad vystačí.

 19. Liško, prosím, vyfoť se v těcz trikách. zajímalo by mě co jsi stvořila, ta květovaná látka je také moc hezká, nabízím protiváhu – vyfotím svoje boty :)….

 20. A heleme, boty budou!

  V kytkovaném už jsem se fotila, ale fotky nejsou zrovna dokonalé, tak jsem si řekla, že je zveřejním, až ušiju další triko, dohromady. Nebo až triko vyperu a vyfotím znovu.

  Bohužel moje barevné puntíky na černé už nemají, volali mi teď z Látek Mráz. Takže budu šít zvířátkové krátké a fialové dlouhé triko. Taky dobrý.

 21. Už jsem si vyzvedla ty dvě látky ad kom.16.
  Zvířátka jsou skvělá – jen jsem myslela, že budou drobnější. To by bylo elegantnější a méně infantilní.

  Bohužel ta druhá látka se mi nelíbí. Taky jsme myslela, že vzor bude drobnější a ne obří. Měla jsem dojem, že bude hlavně fialová, ale je tam nějak moc tyrkysové a ta je tak studená, že se mi nelíbí představa mít ten vzor na těle. Asi z něj udělám nevímco, polštáře. Nebo dlouhý šaty,ale ne pro sebe…

 22. Liško moc krásné strašně se ti to povedlo. Kdybych aspoň trochu byla šikovná jako ty :) Já si udělala ubrus …. ale je to docela bída, netřeba ani dál rozebírat :D Každopádně super a těším se na další tvorbu

 23. Jano
  nejsem zrovna nadšenec do soviček, vlastně je dost nesnáším, ale naštěstí je na výběr i z jiné zvěře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *