Lidské věže u nás na náměstí

katal-500

V úterý asi v deset večer jsem jela domů metrem, dost plným. Se mnou pán s holčičkou; jeli evidentně z letiště a povídali si anglicky s jinou paní, která taky právě přiletěla, ještě měla na batohu PRG. Pán jí říkal název internetových stránek: “Sí ví dží punkt kat.” – “Dot,” pomohla holčika, protože ta paní nevěděla, co je punkt. Adresu stránek jsem si hravě zapamatovala a řekla si, aha, Katalánci, na to se podívám. Podle přízvuku bych si myslela, že je ten pán Španěl, protože místo S říkal Š. Ale nenene, on je Katalánec, odlišné etnikum, jak sám vysvětlil té spolucestující. Pán měl světlé oči, světlejší vlasy, holčička byla tmavá a se světlýma očima. Docela hezcí lidé, ale vypadali špinavě. I když byli úplně čistí. Měli takovou zvláštní pleť, že prostě vypadali špinaví. To mě překvapilo a taky jsem si to zapamatovala.

Ve středu vidím na internetu, že se blíží akce, na kterou jsem se chtěla podívat: lidské pyramidy, katalánská tradice, poprvé u nás a to u nás na konci ulice, na náměstí krále Jiřího z Poděbrad. Dnes. Tam jdu. A večer jsem tam šla a opravdu ty věže postavili. Na zápěstích měli namotané červené šátečky s bílými puntíky, někteří i na hlavě. A kolem pasu nebo beder měli omotané černé pruhy látky. Jinak bílé kalhoty a modré košile. Bylo jich několik desítek a tu holčičku jsem poznala v houfu dětí na trávníku. Tyhle děti nevystupovaly nahoru na lidskou rozhlednu, hrály hry, třeba karetní UNO nebo takovýto jak se tleská dvakrát do dlaní a dvakrát o stehna a volá se další hráč – jedna jedna dva dva.

Nevím, jak vám, ale mně se víc líbí ta lidská věž než ta žižkovská:

DSCN2395-vysilac-500

A už má hotové poslední patro – vedle kostela:

DSCN2396-kostel-500

Z věže dolů se leze líp než nahoru? Tomu bych se já divila, ale sjížděli dolů docela rychle:

DSCN2391-lez-500

Mě nejvíc zaujala ta kooperace, ruce, spolupráce více generací:

DSCN2392-ruce-500

Další věž jsem sledovala z terasy kostela. Bylo to sice proti slunci, ale vzala jsem to co nejvíc zešikma a šlo to:

DSCN2405-vez-odkostela-500

Tuhle věž Katalánci uprostřed zahustili:

DSCN2406-vez-odkostela-500

Pěkná skrumáž těl:

DSCN2409-pyramid-500

A potom zvenčí stavbu opustili a stát zůstala vysoká štíhlá rozhledna:

DSCN2410-jeden-500

No zajímavý to bylo. Prý jedou teď na dvoudenní pouliční festival do Ostravy a bude to asi ještě pestřejší podívaná – říkali dneska v rádiu.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Comics, Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 komentářů u „Lidské věže u nás na náměstí

 1. Viděla jsem to kdysi v televizi, je to jejich tradice, různé skupiny a dělaly věže. Líbí se mi to, jejich zemitost,mrštnost a síla.

 2. zuzi
  joo, vzpomněla jsem si při té akci na tebe – s Barcelonou!

 3. júúúúú! 8 – ) šikovní! ano, síla spolupráce – to by mali ľudia robiť častejšie……

 4. Být tam, tak… asi bych měl problém s erekcí. Takhle se vošahávat a nakonec by mě ještě oblejzaly takovým způsobem… – třeba ta třetí fotka odshora, to bych nevydržel.
  Jak to dokáží? Asi jsou zvyklí a trénovaní a zkušební stavění mají několikrát za sebou…

 5. 6
  Jé, já docela pěkných pár desítek vteřin přemýšlela, proč by ti pak po stavění věže nestál… :-))

 6. Přemýšlím, kde bych mohla stát já – dole bych odpadla a nahoře měla závrať. Ale krásně to vypadá! Tak teamově, teď to nemyslím v ironickém podtextu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *