Něžná sterilita

DESIGN BLOG… 

stocktedyholm

Tato kuchyně je současný hit milovníků skandinávského designu. Nelze než doporučit pro každodenní domácí pohodu – budete se cítit jako na jatkách! Ach, vykachličkováno až ke stropu. A možná přijde i plíseň! Návrháři nápaditě odkazují ideově také na márnici – všimněte si bílých šuplíků.

Chcete-li mít pocit čistoskvoucí hygieny také v ložnici, pořiďte si bílý rám postele … a všechno bílé. Není nad pocit zdravého spočinutí na nemocničním lůžku:

bilaloznice

V nemocnici jako doma. Nebo spíš naopak.

Ve své bílé sexy ložnici nepoužívejte syté barvy. Nepoužívejte vůbec barvy, ať něco nezkazíte. Nanejvýš decentní šedou. Vkusně doplňte bílou lampičkou a čirým nápojem na stolku. Doporučujeme vodku.

bilypokoj

Jsme přesyceni sytostí umělohmotných křiklavých hračiček vyráběných v Asii na jedno použití. Pořiďte si kvalitní bělostný nábytek s vysokým leskem – ten není na jedno použití, ten budete otírat od otisků rukou denně! Nebo se dejte švédskou cestou s povrchem nikoli naleštěným, ale předvádějícím svou hrubou texturu, nejlépe oprýskanou. Myslím tím záměrně oprýskanou! Z nového udělejte staré. Kdo si nezadře třísku při obědě, prohrává.

amazing_baby_d

Pozor, dětský vláček z přírodního dřeva ať decentně kopíruje křivku šedého koberečku! Jelen to vidí!

Nejdůležitější je smysl pro detail! A vtip. Stylový! Ještě nemáte doma lampu ve tvaru bílého králíka? Ani jednu? Bílého jelena? Taky ne? Ani na obrázku ne? Ani na kojeneckém oblečení ne? Je to tak přirozené! A vkusně minimalistické.

amazing_kralik

A vymazlené, že?

amazing_deer

Tady nemůžete udělat chybu – samozřejmě že je to stylové a vkusné; bílá a šedá přece není žádný křiklavý kýč.

amazing_deer_baby

Dodejte své fotce (myslivce) robátka ten pravý retro nádech, bez něj po ní neštěkne ani srnec.

Kromě kojence jistě i váš manžel ocení něžné porcelánové paroháče rozmístěné po bílé podlaze.

amazing_statue

A já jdu na to! Bílá jedině.

hh_maluje

 

 Foto: Pinterest, krom té poslední.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

53 komentářů u „Něžná sterilita

 1. my máme doma jenom bílé zdi :-) ale nábytek hnědý.

 2. Bílé zdi mám ráda, ale mít k nim jen bílej nábytek, připadala bych si jak v hororu.
  Bílá kuchyně je taky dobrá, ale nějak členěná a ne s bílou podlahou, stolem, lampou, obrazem…

  Potřebovala jsem se už odreagovat, jak jsem tak v posledních měsících brouzdala po internetu a všude sepřede mnou mlžně rozprostíraly bílé interiéry a navíc s bílými dekoracemi bez funkce. A beze smyslu.
  – Ať si má na dupačkách kdo chce třeba jeleny, ať si je dá na polštář, ať si je namaluje na záchod, ale PROČ. Postrádám v těch nafocených interiérech smysl.
  Ví ten člověk, kdo si dá jelena na dupačky, proč tam dává zrovna jelena?
  Pochybuju. Asi proto, že někde viděl jelena, zaujalo ho to a připadá mu to módní a roztomilé.

  Já si klidně dám na stěnu jelena a pod něj postavím porcelánovou sovu nebo naopak, ale až to udělám já, tak budu vědět, proč. Já to nedělám náhodně, musí to mít pro mě nějaký význam; vím, co je to pro mě za symbol.
  (Teď nemyslím feng-šukej :-DD, ale prostě vím, proč to dělám.)

 3. to já tam dám jelena protože tam ten jelen zrovna je, a je mi jedno proč :-) nevidím v tom žádný význam. dupačky mojich děcek se musely jednoduše zapínat, mít otvor na plíny a pokud měly rukávy tak jít lehce přes hlavu. kdyby tam byl vyobrazen holý zadek, tak mi je to jedno.

 4. :-) tojo, já myslela spíš, když někdo cíleně vyhledává tyhle věci, třeba jelena a králíka, byť pro něj ta zvířata nemají zvláštní význam, nepotřebuje je k nějaké funkci ani je nemá spojená s jejich dárcem například, prostě bez vztahu.

 5. Bílá vintage s hnědou podlahou a doplňky, jo, to se mi líbí.
  Jen nevím, nakolik je to styl praktický.
  Vysoký lesk a design sterilních kanceláří a ultramoderních hal nemusím.

  Už jsem si skoro zvykla na tu svou, světlehnědo-tmavohnědou kuchyň s bílými zdmi, už se mi i začíná líbit, včetně všech jejích nedokonalostí. A až mi k ní udělá kamarád (tak asi za rok až dva, při jeho obvyklé rychlosti) tu lavici a já k ní ty polštáře, tak už to bude úplně supr. :-)

  Jinak, kam chodím:
  http://www.modrastrecha.cz/inspirations/kuchyne/?from=inspiration_link&page=1

 6. Jestli chápu správně článek s ironickým nádechem, pak souhlasím – nejspíš je hlavní problém lidí v tom, že si nechají mluvit do detailu i celku zařízení interiéru a přitom by to měli udržet jen v poradenské úrovni a finále rozhodnout sami. Protože společným znakem takových bytových návrhů je přílišný zásah do soukromí někým, kdo tam nebude bydlet.
  Osobně si svůj vlastní byt nedokážu zařídit a mám tady shluk různých kusů nábytku bez rozmyslu. Jednou za čas to přerovnám, protože mě to přestane bavit, ale dopředu vím, že ideální to nebude nikdy, tak mě to trošku demotivuje :-)
  Ale jinak (u cizích lidí) posuzuju interiér na první dojem. Buď nastoupí příjemný pocit hned od začátku (často nekriticky ke zjevným chybám), nebo není ani napotřetí.
  Naposledy jsem měl dobrý pocit z tohohle interiéru:

  http://bydleni.idnes.cz/foto.aspx?r=rekonstrukce&c=A140211_202930_rekonstrukce_rez

  …ale to je asi způsobené slabostí pro tenhle typ bydlení.

  .

 7. Aha, teď mi to došlo, on i ten obleček na miminko byl od architekta :-) ale to je jejich práce. jakože ukázka možností. co by šlo.
  zrovna včera jsem procházeli plány na dům, bylo to šílené. navrhoval to kamarád architekt, a asi 8x jsme to zmenšovali a pokaždé to překreslil. a tak tam máme 8x plány. a pořád je to dům jako kráva.

 8. takže ty inspirační návrhy neberu moc vážně. Ukázka toho co by šlo, seskládaná do vizuální estetiky. umělecký design prostě :-)

 9. Ježyš…:-(

  Pobavilo mne poslední foto a připomnělo mi to vaření knedlíků, protože přesně takový vajlink máme doma a používáme ho na hňácání těsta na knedle:-)

 10. Sejro,
  my tu mísu používáme v práci na saláty nebo na smíchání rýže s masem apod. Neob na těsto na ovocné knedlíky, ajó, knedlíky taky!
  Na obrázku je v neobvyklé situaci, uvnitř byla jen voda.
  (Myslím. Už si to přesně nepamatuju.)

  ratko 9
  ty stavíš barák? Teď to prasklo!

  Jirko* 8
  to by bylo dost příjemné posezení a poležení a pochlastání …

  ru 7
  aha, já tu tvou kuchyň beru jako bílo-hnědou se strukturou dřeva.
  Jak se jí daří? A jaký polštáře by to měly bejt? S radostí ti přenechám několik bílo-modrých potahů :)

 11. 12. v roce cca 1995 jsme se rozhodli že možná jednou, v roce 1997 jsme oslovili architekta který prý nám navrhne dům snů jakoby sám sobě navrhl kdyby stavěl :-) do roku 1999 jsme pořád řešili zmenšování a zmenšování. Teda ten první návrh jsme šli do vývrtky a mysleli si že si z nás dělá srandu. V roce 2000 jsme podali žádost o stavební povolení a do roku 2002 se vyřizovali všecky možné schvalovačky, v roce 2002 jsem měli schváleon a mohli jsme stavět – hrubá stavba, v roce 2003 dostavba a v roce 2004 jsem se do domu nastěhovala. Mezitím jsem se rozhodli že ještě vestavíme podkroví a v roce 2007 jsme vestavěli do domu podkroví. Minulý rok jsme dům zkoulaudovali. V domě bydlím 10 let :-) Synovi bylo 7 a teď mu bude 17. Kočka s námi bydlí taky 10 let.

 12. Ložnice je psycho, ale jatka mě uchvátila! Možná za to můžou řeznické geny:)
  To je jako s módou, někdo si na sebe z recese vezme kalhoty od přítele, druhá to od ní obšlehne, pak se tak oblékne celebrita a další tři roky nosí na*rávačky úplně všichni. Nemám nic ani proti jelenovi, pokud nebude sítotiskem úplně na všem z Ikei, ale všechny ty fotky a hlavně ložnice jsou místa naprosto zapovězená pro pohyb a život lidí a už vůbec ne domácích zvířat, protože by na nich okamžitě naskočily šmouhy, zmuchlance, chlupy, fleky a všechno, co normální bydlení živých bytostí obsahuje…

 13. Režnobílý. Nebo světlounce béž. Pokud s nějakou barvou, tak do tmavočenema, jen velice decentně.
  Modrá určitě ne, ta se k tomu dřevu vůbec nehodí. :-)

 14. třeba ta kuchyň úplně bez problémů, akorát ty šuflíky mě trochu iritují. to je tak malý kastrol do každého zvlášť. Bílá ložnice se mi jednoznačně líbí. Ráda spím v bílém.

 15. psice 14,
  jo, řeznické geny neumlčíš ani řeznickou sekerou!

  ru 15,
  ne, modrá se k tomu nehodí, taky si myslím. Zbývá mi tedy získat pěknou malou loděnici s pokojem a krbem a tam dát ty námořní polštáře. Nebo obytnou loď!! Jasně, říční parník jako mají Angličani.

  ratko 16,
  v bílém povlečení spím taky ráda. Pokud okolo není všechno ostatní bílé jako kosti předků.

 16. tady se dějou věci, to je sranda. :-) Liška rozjíždí celej barevnej repertoár přes červenou, modrou, do úplného zezelenání a ted pozor, začíná to být vážné, protože Liška už je z toho celá do běla. :-)

 17. 17. přírodní dřevo a bílé povlečení. takže dubové parkety a dubová okna (nebo tak nějak), dřevěná postel. A na zdi obraz. Nějaký pěkný originál.

 18. podobně jak píše psice – v modě jsou kolikrát na přehlídkách věci, které se nedají nosit běžně, ale ten autor, návrhář těmi svými modely chtěl třeba zdůraznit jen nějaký detail, kterého by si člověk normálně, nevšiml, nebo by mu nevěnoval pozornost, takže ho na těch modelech zveličí. domnívám se, že je to takto podobné v tom bytovém designu – v tomto případě, čistota, jednoduchost, strohost a ta bílá je povýšena na něco extra, aby si to ten člověk uvědomil, že mít bílé zdi není nuda, třeba …

 19. 21. jinými slovy – ty obrázky říkají, zkuste použít ve svém bytě bílou, nebojte se jí. neznamená to – udělejte si celý byt bělostně bílý. tady na těch obrázcích jsou předvedeny maximální možnosti využití té bílé – ty máš možnost si z toho cokoliv vybrat, zkusit to tu bílou použít a nebát se, ano pak jsou lidé, kteří tento model převezmou celý a mají celý bílý byt třeba …

 20. 17. Liško, jak říkáš, bílé kosti předků, marná sláva ta bílá je nadčasová :-)

 21. barčo 18,
  žejo! Musím to přece dotáhnout :)

  21,
  nene, celý bílý místnosti na mě čiší z internetu, ne že jen něco bílé. Všechno bílé. Proto to píšu. Ne že jsem někde viděla jednu bílou skříňku nebo jednu bílou kuchyňskou linku, ta mi nevadí. A ty byty nejsou jen návrhy návrhářů. Je snad článek o interiéru, kde je pár věcí bílých a pár věcí červených a dřevěná hnědá podlaha?
  To snad víme všichni, že si můžeme použít doma bílou. Mně se zdá, že jako vykladač Písma by ses uživila.

 22. stejně nás jen Líša na té poslední fotce napíná :-) to budeme ještě všichni teprve koukat. možná tato bílá expozice je právě jen takovou kulisou na to, co teprve přijde od umělkyně Líši :-))

 23. 24
  kdepak umělkyně; mě baví být na tenké hranici kýče včetně kutilství. Akorát to musí mít pro mě osobní smysl. Když já vyrábím paroháče, tak to něco značí :-))

 24. domnívám se, že zde byla tak hranice již překročena neboli jak kýč se promě(e)náduje uměním

 25. 23. ano, já tomu rozumím, co píšeš – ale to je přesně ono. co to má vyvolat. všechno bílý – a lidi začnou, no to je blbost ne, všechno bílý – neřeknu zed, nebo skřínka, nebo kuchyňská linka, ale tohle je přesně ono – jinak se o tom ani nebavíš. prostě provokace – a ta nastolí tyhle úvahy a hele Ru, hodila jsem stránky kuchyní bílo hnědé ….. Líšo, vědět, že můžeš mít doma bílou nestačí – prodat se to musí. to je prostě záměrný útok na smysly – v tomto případě bílou. a lidi co to vidí na to reagují, všelijak …. vidí obrazy u sebe doma, v hlavě, kombinují, jsou inspirovány. když přijdeš do běžně zařízeného bytu starších lidí a mají bílou na zdi – nic, nuda ….

 26. jinak v naší nemocnici jsme poměrně barevní :-) převládá žlutá a oranžová, i na stěnách v pokojích, na těch obrázcích to není vidět, vždy na každém pokoji je jedna stěna barevná.
  http://www.kcvl.cz/cs/oddeleni.aspx

 27. 27. tohle hodně vnímám u těch šílených módních prohlídek světových návrhářů. a právě mi bylo vysvětleno jednou bývalou modelkou – právě to, že gro té přehlídky je v tom zdůraznění jen nějakého detailu, proto je to nenositelné běžně a nedá se to právě brát jako celek. a také jsem nechápala, co na tom ti lidé vidí.

 28. 28. vlastně mám pocit, že dnes lidi reagují právě už jen na drsné silné podněty. proto jsou i čím dál drsnější, agresivnější, rafinovanější a podprahové reklamy. nebo vlastně i drsně – manipulativně fungují různé nadace, drsně v tom smyslu, že vyloženě citově vydírají.

 29. barčo 30
  haute couture je něco jinýho než pret-a-porter. A na ty umělecké kolekce právě lze nahlížet jako na celek, asi jako na jedno album kapely. Plus jednotlivé hity nebo spíš refrény hitu.

  29
  v nemocnici to barevně září! To je pěkný. Však je to taky dobrá nemocnice, žejo?

 30. Oranžová byla taková typická pro výmalbu škol. když jsem ji poslední dobou začla vídat i v nemocnicích, bylo mi jasné, co jako rpvní zlikviduju ve svém bytě – koloniální žlutou a oranžovou.
  V předsíni ještě žlutá zbyla, v koupelně ta oranžová. :-)
  Předtím byly snad všude.
  Jenže předělávat ještě koupemnu se mi teď neche (ani na to není) a předsíň zatím nechávám, protože tu žlutou mám ve sklepě namíchanou v zásobě, tak můžu opatlaný zdi od ruk z kotelny přetírat až do alelujá.

 31. Ale ta svítivá žlutá a oranžová na recepcích je dobrá, a aspoň se to neplete jako v Brně v Bohunicích, tam furt bloudím.

 32. 32. aha. k té nemocnici, zázraky ještě neumíme :-) ale určitě to nemocniční prostředí působí nestudeně, neodtažitě, neizolovaně, prostorně, otevřeně. tohle je už moderní nemocnice hotelového typu – v přízemí jsou obchůdky, kavárna, taková příjemná zákoutíčka s křesílky na sezení u zelených ostrůvků s palmama, (jsou živé) působí to celé velmi lidsky, uvolněně, ne- nemocničně.

 33. 34. ano, celá budova se hemží barevností, každé oddělení má jinou barvu, jipky jsou také barevně odlišené, ta barevnost je všude – počínaje barevnými dveřmi, obrazci na podlaze až k tomu recepčnímu pultu – právě pro tu orientaci.

 34. nemocnice vypadá opravdu dobře. znám dobře Univerzitní nemocnici v Erlangenu, taky velmi moderní. tam je to ve skle a v chromu. a dole je výstava starých muzeálních lékařských přístrojů, nejstarší rentgen a tak :-)

 35. 33. to je pravda, pamatuju. jeden čas měl téměř každý doma vymalovaný obývák nebo ložnici merunkovou, lososovou, prostě takovými různě oranžovými odstíny.

 36. Tohle by mělo vyjít v nějakém časopise o stylovém bydlení – kompletně, i s tím textem, ten je fakt super! :-))

  Ale jak píše barča, možná to je fakt myšleno tak, že takové fotky mají upozornit na existenci bílé, podobně jako módní přehlídka zdůrazňuje nějaký motiv – např. aby lidi zjistili, že stěny nemusí být nutně barevné, aby vypadaly zajímavě… Blbé je, když se tím lidi nedovedou inspirovat tímhle způsobem a použít jen něco z toho a použít to po svém, ale snaží se okopírovat celý vzhled toho interiéru…

  Módu jelenů jsem taky nějak nepochopila, docela by mě zajímalo, kde se vzala :-)

 37. 42. napadlo mě, co když zrovna frčí moda jelenů. a opravdu. Slogan: kdo nemá jelena jakoby nežil. ti lidi jsou šílení.

 38. 42. mě ty jeleni k té skandinávi jdou přirozeně, oni to mají ve svém folkloru. mají to na vánočních ozdobách apd. spíše to přičítám právě tomu jejich folkoru – ale v moderním pojetí. nebo nemají jeleny, ale spíše sobi. jé a ted s těmi jeleny – pamatujete, sousoší s jelenem jak to bývalo do každé rodiny jako svatební dar. :-)

 39. Dřív kdo neměl zimní svetr s jelenama, tak byl out, a dneska z toho děláte vědu. :-))

 40. Annamae, proběhla jsem narychlovku tvoje dílka a musím napsat, že mě zaujal polštář s kapkami deště. :-)

 41. Dnes je to styl. Vše s motivem jelena a sladěno do bílé. Děťátko taky bílé.

 42. 43 dneska jsem viděla paní, měla obal na notebook černý tweedový a na něm dva bílé jeleny.

  44 ano, ti sobi vyšli ze Skandinávie. Kdežto mně jeleni připomínají přesně to, co říkáš: sošku hnědého jelena, nejlépe troubícího, kterého dostaneš jako svatební dar a je to :)
  … plus paroháč.
  A taky lovecké trofeje, které pro mě jsou kýč. Zámek Hluboká nemám v oblibě.

 43. Ruliso, díky :-) Ten se kupodivu tou bílou barvou zrovna i hodí k tématu :-)

  Ve Skandinávii ty jeleny/soby chápu… Ale co se týče zbytku světa, tak mám pocit, že snad někdo zkrátka přišel na to, že žádné jeleny nikdo doma nemá (na rozdíl třeba od slonů pro štěstí), takže je to skvělá mezera na trhu :-) Taky mi právě připomínají ty dřívější hnědé sošky jelenů – to byl pro mě odjakživa kýč a už jako malá jsem byla poučena, že když má někdo na skříni sošku jelena, nemám to nijak komentovat :-))

 44. Mně jelen imponuje jedině jako pohanský bůh s jelení maskou, pán lesa, pán zvířat.
  Silné zvíře, důstojné, se svojí moudrostí.
  A toho v těch moderních šedo-bílých jelenech nejsem schopná uvidět. Leda že by se vracel nějakou hodně velkou oklikou, aby ukázal městským dětem, co nikdy nechodily v bahnivé trávě, že existuje duch přírody.

 45. 51. mě bohužel neimponuje vůbec. ani jako kýč a ani jako umění. a ani jako paroh. ani jako pohanský bůh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *