Noc šroubů

IMG_8879-kyt-500

Loni jsem zahájila tradici předávat ke Dni matek kradenou kytici. Originální, pestrou, lokální. Je to děsně eko. Krom toho, že mě baví ji nakrást.

Loňská kytka:

svatek-matek-upr_500

Zrovna tento týden jsem četla článek o tom, že ty dokonalé, pevné sterilní květiny v květinářstvích jsou promořené fungicidy a pesticidy a dětskou prací. Pěstují se zhusta v Africe, děti nám je pak natrhají a zabalí a pošlou jich stovky tun letadly k nám. A mají zdravotní problémy. Prý i některé květinářky u nás mají z chemických kytek takový lišej na rukou, že musely nechat práce, četla jsem. A hlavně ty hektary půdy samozřejmě, ty jsou kaput. Místní lidi nemají k dispozici tolik půdy k pěstování místních potravin; ta půda je zničená chemií a patří kdovíkomu kdovíodkud, nůžky se zase rozvírají a tulipány převážejí přes půlku světa. Odporné. A my je tu máme pod nosem a buď si je bezmyšlenkovitě koupíme – protože jak máme hernajs vědět, odkud jsou a jaká je jejich skutečná cena? – anebo nekoupíme, ani o ně nemáme zájem. Nebo si radši nakradem jako já :)

Koneckonců my si ničíme i vlastní půdu. Co jiného jsou rozlézající se okraje měst než nenažranost kapitalismu a nutnost vyrábět sezónně nové a nové a skladovat ty rozmanité krámy na kraji měst? Nebo je tam rovnou prodávat na velkých plochách. Vybetonovaných plochách. A půda třeba kolem Prahy není žádná neúrodná hrouda, je docela kvalitní. Je mi jí líto. A těch částí města nebo obcí, co leží níž a při každém větším dešti je spláchne záplava, protože vybetonovaná půda těžko něco vsákne. Ovšem začalo to už za socialismu těmi velkými lány, to známe. Nojo a jak si zamést před vlastním prahem? Co můžu?

Možná nejdřív omést vlastní okno. Zasvítilo dneska slunce a vidím, že okno není tak umyté, jak jsem myslela. Ještě že Den práce byl už před týdnem.

IMG_8870-ok-500

Ta kytička ve váze je zbytek kytice ke Dni matek z prvního obrázku. A podobné nebo mnohem lepší a bez kradení můžeme pořídit příští sobotu, 14.5.2016. Kousek od domova. Na nám.Jiřího z Poděbrad bude přes den květinový trh, z českých zdrojů. Snad ho stihnu okouknout.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

40 komentářů u „Noc šroubů

 1. Jé, tohle je paráda, našla jsem na facebooku možnost získat zdarma kytky ze záhonů (článek sdílela Teruna; na FB je pod jiným jménem, pokud ji znáte – mě našla včera, hurá)
  Zde:
  Lesy hl. m. Prahy v místě Stromovka
  V úterý začneme likvidovat záhony macešek a tulipánů před Šlechtovou restaurací ve Stromovce, abychom záhony připravili na Založení letničkových záhonů před Šlechtovou restaurací, které plánujeme na pondělí 16. května. A tak je tu stejně jako loni další příležitost pro ty, kteří by měli zájem likvidované květiny „adoptovat“ a odnést si je domů. Emotikona smile Od pondělí do čtvrtka si můžete před Šlechtovu restauraci pro macešky i tulipány přijít. Pokud chcete, aby rostliny přečkaly cestu na váš záhon, nezapomeňte si vlastní nádobu na odnos. Po Stromovce přijdou na řadu záhony ve Hvězdě, zdejší macešky a narcisy uvolní místo letničkám v pondělí 16. května mezi 8:00 a 14:30.

 2. to je dobrý :-) Letos jsem mamince nedala k svátku žádnou kytku. Jen ukázala šeřík, který spontánně vyrostl u nás v rohu předzahrádky a intenzivně zakvetl. našel si to místo sám. TAk tam zůstane.

 3. 2 ratko
  jé, to si představuju jako sen (nevímproč) – Je svátek matek. Jdu s maminkou do rohu zahrádky. Ukazuju jí šeřík jako dárek k svátku matek. Našel si místo sám, tak tam zůstane. Nebudeme ho letos ještě trhat.

 4. s kytkama to mám přesně obráceně.
  jednou za čas si koupím řezané kytky a ještě raději kytku v květináči – minulý týden ibišek, byl v akci.

  netrhám volně rostoucí kytky do vázy. ani, když jsem bydlela v domku se zahradou, naopak líbilo se mi jak si rostou na zahradě a dívala se na ně. a to samé mám když někde vidím volně rostoucí kytky, prostě nenapadne mě je trhat a nosit si je domů do vázy. připadá mi to hloupé, nebo ani ne tak hloupé, jako nefér vůči těm kytkám – urvat si je a donést pro chvíli a potěšení do vázy a tam je nechat umřít.

 5. uplně upřímně, když vidím jak některý lidi rvou kytky, keře a mají velký kytice, říkám si, jak by těm lidem bylo, kdyby je takhle někdo urval a nosil je někam….na chvíli…
  prostě v trhání kytek volně rostoucích po venku mám tyhle zábrany už spoustu let, a zřejmě se to nezmění u mě nikdy.

 6. 5.abych se přiznala, nikdy mě nenapadlo něco venku utrhnout… tak nějak mě to míjí v životě. ani mě to nerozhorčuje, protože pokud někdo má potřebu trhat… tak trhat bude stejně, a když potřebu nemá (nemám) tak netrhám.

 7. 7 – Barčo, souzním, i z vlastní zahrady jen výjimečně – tři konvalinky, ze záhonu, kde je jich tisíce a pod. Jinak ovšem Liška s tím nesmyslným mrháním má plnou pravdu, jednou na to všichni dojedem, nebude co žrát a pole jsme si zabetonovali jak idioti.

 8. zrovna kvetou konvalinky, to dělám podivné prostocviky kdy čichám ke květinám přímo na zemi :-)

 9. Trhám a suším. Bylinky.
  Do vázy dom jen výjimečně, spíš s maminkou nebo pro maminku, hlavně její milované kopretiny. Nebo barborky v zimě.
  Nemám nic proti řezaným ani trhaným kytkám, maso taky jíme a zeleninu taky. Zahrádky plejem – a čím si to plevel zasloužil, že je za plevel a je odsouzený k záhubě?

 10. 7. ano, zabetonovaný pole, jak idioti a k tomu sucha…..a vůbec ty výkyvy počasí…..ono to není asi uplně nová záležitost…..proto dříve byly hladomory, neuroda apd….jen na to právě zkoušíme vyzrát tím pěstováním odolných obilovin a podin právě různě chemicky upravovaných bohužel…..

  ….já jsem jednou před časem četla o rajčatech a jablkách…..co se s nimi dělá, aby byly takové krásné na regálech v supermaketech…..neuvěřitelný….a ano, nikdo z nás by si nekoupil strukovatý malý jablka…..prostě přírodní……
  naše půda je totálně vyždímaná z živin…..kdyby se neustále něčím nehnojila…..neplodila by tak….byl by ten hladomor…..města se zvětšují, je čím dál víc lidí…..

 11. 6. vadí mi olámaný keře ve větvích, kvůli květům. prostě některý lidi to fakt rvou natvrdo.

 12. 10
  Já bych si zrovna radši koupila ty strupovatý malý jabka. Protože ty voní a chutnají. Na rozdíl od načančaných navoskovaných vodnatomoučnatých dovozů a velkovýroben.
  Je to jako s králíkama. Lidi je chtějí veliký a plný masa,a bílý, protože si přečtli na netu, že zdravý je právě o bílý maso, tak mají granulema vyhnaný brojlery s totál bílým masem, suchým a silnýma vláknama.
  Ty “starý” králíci mívali maso do červena, voňavý, šťavnatý.
  Jenže byli malí, repektive kostnatý, krmený trávou a senem a rostli pomalu.

 13. blbý je, že kolikrát český jabka jsou dražší než dovozené exotické ovoce, dovozené přes oceán…..no, nerozumím tomu…..nechápu to….

 14. Kytky taky nervu, když jdu přírodou, je mi protivná představa, že bych je utrhla jen tak z – jak se řekne to slovo, z marnotratnosti ne, chtíče taky ne, chucpe ne, mocensky taky ne, z partesu taky ne, ale zní to podobně… jen tak z prdele. Ale to slovo bylo jiný, asi už dementním.

  Takže netrhám. Leda a pouze v řídkém případě, že jsem venku za účelem natrhání. Takže blízko domova. A proto mám nůžky a vybírám jen keře, co jsou hodně bohaté nebo přerostlé nebo přerostlé přes plot. Z malých ojedinělých nic neberu.

 15. 15
  z plezíru (je hledané slovo, asi)
  Nebo ještě nějak jinak?

 16. Jabka
  bych si dala, ale ty v obchodech mě docela odrazujou, vypadají jalově, asi jako ty kytky – křehce plná vody, ale kde je ta chuť za tím, ta plnost. Na jahody vůbec nemám chuť, když je vidím v obchodě. To už spíš něco zelenýho – cuketu nebo salát, to jo, to si koupím ráda i v nadnárodní sámošce.
  Rajčata moc drahý. Ty, co bych byla ochotná si dát -takže málokdy.

 17. jo a ten plevel, jak říkala ru, že se stejně vytrhává, ten je do vázy ideální! Protože se stejně vytrhá, tak proč ne do vázy. Pampelišky, kokoška a všemožné chroští a traviny. Vlastně co není plevel – jen plodiny na polích, stromy, chráněné kytky a kytky v záhonech.

 18. Asi nejde o to trhání… jako spíše o ten plezír. že to člověk trhá jen tak… že ho to právě napadlo. z plezíru.
  asi jako když zašlápne mravence protože právě leze, nebo prašivku protože roste.

 19. Koupila jsme si frézie… dala do vázy a těšila se jak budou vonět. nevoněly, za tři dny zvadly. přišlo mi to celé tak blbý… že jsem je vůbec koupila, a že vůbec někdo něco takového nabízí, celá ta situace mi přišla absurdní. Koupím si kytku, která vlastně … je k ničemu. nanic.

 20. 21,22
  ale proč ne – je tam ten aspekt radosti. Když udělá radost, že holčička natrhá sedmikrásky a dá je mamince, tak na tom nevidím nic kořistnickýho ani nesmyslnýho. To není z plezíru.
  To jen když někdo trhá z rozežranosti – jako z rozežranosti nakupuje víc, než potřebuje nebo spotřebuje.
  Nebo ničitelsky – neudělá radost nikomu ani sobě, přesto rve.

 21. 23.”To jen když někdo trhá z rozežranosti ….a dále”
  ano, přesně řečeno.

 22. 24. vidím to podobně… jde i o tu hranici, co je již rozežranost. či ignorance.

 23. Právě jsem smazala svůj koment, ve kterém vás vybízím, abyste něco napsaly – že k vám pořád lezu na blogy okukovat, jestli tam je nový článek.

  A pak jsem si řekla, že je to ode mne druh nenažranosti, a smazala jsem to :)

 24. 27. :-)
  pracuju na tom.
  již zítra více. :-)

 25. 27. něco napíšu až skoncuju s prací… teď jedu pořád na hraně snesitelného :-)) tedy potácím se někde ani živá ani mrtvá… neboli stav zombie

 26. 31 ratko
  aha, já myslela, že to víš a že se k tomu názvu vztahuje tvoje první věta v kom.2

  Noc šroubů je výraz spadající do sémantické komplementarity, což je ryze vědecký termín pro způsob ryzí srandy.
  Podle této přísně vědecké disciplíny slavíme
  1.5. Noc zahálky. Nebo také nenávisti prostor. Nebo Běžnost odpočinku.

  On je ten systém totiž dost kreativní a jedna věc může mít víc jmen, o to je to větší prča.

 27. Organizovaná prča :-)) omlouvám se, ale chechtám se tady při představě jak se přísně vědecky a komplementárně bavíte

 28. 31:
  Ratko,ratko…to seš strojařka?
  Když může být den matek,proč ne noc šroubů:-)
  Ale dobrý,taky jsem se na tom zasek:-)

 29. I já. :-))
  Mně to došlo taky až při rozborce. Popravdě, já název nějak úplně přeskočila…

 30. pekný článok, aj komentáre! ;-)
  ejha, tak takýto vedecký terminus nepoznám, ale neva. no čo sa tu jeden vlk nedozvie ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *