Osm skleniček

A NEVÍTE, KTERÁ BIJE…

Doslova. Příspěvek pro milovníky moře.

Osm skleniček. Acht glazen. Chtěla jsem si pustit starou rozhlasovou hru v nizozemštině. I když zvuk praská a je ještě těžší slovům rozumět. Na youtube je takových starších audio her vícero, samé kriminálky. Některé trvají dvě hodiny a to bych brzo usnula. Tak jsem si pustila krátkou. S názvem Osm sklenic. Možná bude v jedné z nich arsenik? Půjde o osm podezřelých? Uvidíme. Tedy uslyšíme.

Rozhlasové hry já měla vždycky ráda. Dávali je v rádiu každou sobotu. A v neděli za mého dětství (a tradice pokračuje až doteď) ve 13 hodin zase dávali pohádky. Když byl na programu Šťastný princ, věděla jsem, že to obrečím, a doufala, že nedělní oběd se odehraje dřív a nebudu si slzet do talíře před rodiči. Kazeťák jsem měla až od 18 let a některé rozhlasové hry a pohádky si pak nahrávala na kazety. Mám je pořád – třeba Pygmalion s Kopeckým a Bohdalovou, Ideální manžel s Hanzlíkem, Exitus s Munzarem, Levá a pravá s Hlaváčovou, Ray Bradbury: Město. A spoustu dalších. A posledních pár let v červenci a srpnu si pouštím audioknihy od Agathy Christie. Takže Osm sklenic znělo jako lákavá volba.

Na základě své mírně pokročilé nizozemštiny jsem při poslechu pochopila, že děj se odehrává na lodi. Hlavní hrdina je Jan, někdo ho tam péruje, loď má kapitána a starého kormidelníka, Jan se baví v přístavu s kapitánovou dcerou a pak plují do orientu na ostrovy a nakonec tam někdo vypráví nebo čte o tom, že „byl jsem nejlepší kamarád tvého otce“ nebo „můj otec byl váš nejlepší kamarád“ a je konec. A kde je těch osm sklenic rumu? Kde je vůbec osm sklenic jakéhokoli nápoje?

Tak jsem zapátrala na netu a dověděla se, že skutečně rozuzlení přichází nakonec jako překvapení k zamyšlení. Píšou to tady. Budu si hru muset pustit ještě nejméně jednou, abych pointu pochopila.

Ale těch osm sklenic? Při mém pátrání vyšlo najevo, že já středoevropská krysa nebo liška nemám ani ponětí, co to obnáší. Na moři. Kdepak osm sklenic rumu. Šlo o naplňování nějakých nádob vodou (nebo co?) a podle toho se na lodi měřil čas! Čas, jak dlouho trvá lodní hlídka, služba. To jste věděli? Já vůbec ne, a to jsem ještě ve 14 letech chtěla být pirátský kapitán… Ve článku Scheepswachten je to popsáno. Hlavně ten čas měřili boucháním do zvonu, aby věděli, která bije, ale asi bouchali podle toho, že se nějaká nádoba zaplnila za půl hodiny? Takže během čtyřhodinové hlídky to byly čtyři sklenice, pak se vylily a měření začalo znova? Jsem z toho ještě suchozemštější jelen než předtím. Anglicky je to nějak popsáno tady. Nebo stručně tady ohledně lodního zvonu – a tam píšou, že šlo o přesýpací hodiny, aha, na půl hodiny: „…watches were timed with a 30-minute hourglass. Bells would be struck every time the glass was turned.“ Jooo, takže se to neplnilo vodou, ale přesýpalo, dobrá, to mě uklidňuje, že aspoň je to trochu suchozemštější než voda… Nojó, jasně, přesýpací hodiny! Ahááá. Osm rund přesýpacích hodin a pak skončila hlídka. V tom případě vznáším obvinění, že v knihách o plachetnicích a zámořských objevech se málo psalo o písku v přesýpacích hodinách. Nebo vy jste si pamatovali jejich důležitost na moři? – Já ne, furt nějakej sextant, oktant, kompas, ale o přesýpacích hodinách si nepamatuju, že bych četla.

Akorát jsem o nich poslouchala rozhlasovou hru, co si musím pustit ještě jednou nebo osmkrát, aby se mi dobře sesypala a zazvonil mi v hlavě zvon a já ji pochopila.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 komentářů u „Osm skleniček

  1. Na rozhlasových hrách jsem byl v jednom období závislý a nebojím se to přiznat! Nahrál jsem si zhruba dvě tuny mluveného slova na CD od pohádek po detektivky a co si pamatuju nejvíc, je rozhlasová hra „Ledové šílenství“. Výborně obsazená rozhlasová hra, u které člověk zůstane přikovaný jako Tomáš Holý k rozhlasovým horolezcům ve filmové Velrybě.
    Tím spíš můžu odpovědně prohlásit, že o žádném měření času přesýpacími hodinami mezi námořníky a podobnými výpravami jsem nikdy neslyšel :-)
    Myslím si, že takové hodiny by nepřežily transport a navíc by se námořníci brzy pohádali, že se s tím otáčením švindluje.
    A taky si pamatuju, že na téma rozhlasové hry a pro podobné audio věci jsem často chodil na http://mluveny.panacek.com/

  2. Jéé, to jsi můj člověk.
    Já mám ty hry na kazetách (a ještě mám přehrávač na kazety v CD přehrávači) a pak jsem je stahovala z internetu do starého notebooku, jenže ten už asi nepůjde zapnout.

    Jo P.S.
    Ilustrační obrázek je deska mého stolu, mám tam pod sklem obrázek lodi kotvící v přístavu. Na ní leží kniha od Otakara Batličky.

  3. Vyndej z notebooku harddisk a dej si od někoho šikovného přetáhnout data..

  4. Ten frekventovaný výskyt jména Tomáš Holý v komentářích pod různými blogy mě…děsí…ne, udivuje.

  5. 8
    F.
    A kde to má holý? : )

    7
    zuzi,
    aha, to je Stanislav Lem? tohle asi neznám. To si musím pustit. Náš rodinný přítel Pavel Weigel překládal Lema. Rozhlasovou hru jsem od Lema slyšela snad jen jednu, ale mám v tom takový zmatek, že nakonec asi byla od Neffa. To je kousek literatury, který si chci doplnit, už z úcty k tomu panu Weigelovi. A léto je na to nejlepší doba!

    bo,
    no prosím, od tebe to vypadá, jak je to jednoduché, ale asi to bude jetě těžší než si sehnat a pustit něco od Lema.

  6. Pokud neodešel právě HD tak to je jednoduché… stačí pravděpodobně křížový šroubovák a trocha trpělivosti :)

    Audio vyprávění – příběhy a pohádky jsem hodně poslouchal jako dítko.
    Předscény V+W, Fimfárum, Semafor, Verneovky,Kam běží modrá liška, Hurvínka, Divadlo Járy Cimrmana…. etc
    Ještě je to u mámy na vinylových deskách. Trochu praskaj a šuměj …

    https://www.youtube.com/watch?v=sSvIeOvjfSU

  7. bo,
    Kam běží modrá liška? Tu knihu napsal jeden známej rodičů a jejich party. Takže ji mám, ale nevěděla jsem, že existuje jako audio. Ten pán hrál divadlo právě s partičkou kamarádů (a táta psal ty hry). Pak po revoluci šel ten pán do parlamentu, takže už z té party vypadnul. No a po letech byl dlouhý léta členem Rady toho sdružení, kde pracuju. (A zas po letech jsem byla chvíli členem Rady já, než jsme se transformovali, teď jsem jen v radě spolku a to je úplně zadara.) Na pár vánočních večírcích jsme se spolu viděli a bavili. A před několika lety Andrej umřel. Vlastně už je to docela dlouho, možná 7 let?

    Okolo domu s modrou liškou na Kampě jsem šla naposled včera, když jsem šla do divadla Kampa na naše představení. Takže svět je nějak podezřele propojenej a všechno se ve mně sbíhá :- ))

  8. No jo modrá liška míří k domu kde žil Werich a tuším že i Holan.
    Knihu také máme, ale audio je moc pěkně provedené. 😊
    Doporučuji….

  9. Jà vím. Psal jsem, že míří tím směrem 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *