Podbaba pod parou

26-04-2015_podbaba 041-500

V září jsem si hledala, kdy mi jede obvyklý vlak z Bubenče do Kralup – a nejel! Internet mi našel vlak z nádraží Podbaba! Z Bubenče už se nejezdí. Nádraží Podbaba je líp dostupné. Tehdy už mělo dlouhou žlutou střechu nad nástupištěm, ale přístup nebyl dodělán a jezdilo se jen po jedné koleji. Foto z  27.10.2014 ukazuje budování druhé koleje, resp. betonování kolem budoucí koleje, kde dřív byla jáma:

podbaba500_27-10-14 003

Dneska už jsou hotová obě nástupiště a obě koleje a podchod a ještě jeden přístup, zezadu kolem pumpy, kde se může člověk občerstvit a posedět! A to se mi líbí. Občerstvit se v Podbabě při čekání na vlak nebo autobus, se mi leckdy hodí.

U autobusové zastávky je nakresleno podbabské mírové poselství:

podbaba500-012

Situováno nad písmenem A.

podbaba500-011

Pohybuje se tu teď trochu víc lidí než v minulosti – jednak kvůli nádraží a hlavně kvůli Kauflandu. I důchodci z okolních obcí tam jezdí autobusem nakupovat.

26-04-2015_podbaba 040-500

Nemám moc ráda obrovská nákupní střediska, Kaufland se mi zdá obzvlášť velký a často dvoupatrový a to mě nebaví. Radši si dám něco u té pumpy. Nebo popojdu dál podél řeky, kolem zdymadla a hydrologického ústavu, který se jmenuje Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.Masaryka. Zrovna tuhle sobotu budou mít den otevřených dveří, od 10 do 14 hodin! To by mě docela zajímalo!

26-04-2015_podbaba 048-500

Zatím jdu dál podél Vltavy, až ke stanici V Podbabě. Kouknu se, kdy mi jede autobus, a sejdu pod silnici do Útulny. Občerstvují se v ní nejen cyklisti. Poprvé jsem ji navštívila poslední dubnovou neděli.

podbaba500-010

A dám si Svijany.

podbaba500-008

A zuju se a budu bosa, dám si druhé pivo a pak si vezmu dnes zakoupené kecky a pojedu autobusem domů. Než bude bouřka.

podbaba-500-007

Tahle stanice V Podbabě je přestupní!

podbaba500-005

Jezdí tu totiž přívoz. Můj oblíbený. Pod ZOO. Škoda že cesta přes řeku trvá asi tak minutu. Předloni byla nástupní mola smetena povodní a od té doby vypadá břeh trochu jinak a námořníci už nemají malebnou boudu, ale maringotku. A taky dostali tmavomodré oblečky.

podbaba500-003cb

Mám pár fotek přívozu zdřívějška a mezi nimi je důkaz, že 2.4.2010 byli námořníci v bílém. Pohled z trojského / bohnického břehu:

podbaba-kdysi

Celkový pohled na přívoz z rozhledny v ZOO:

IMG_5614-podbaba-500

Podbaba mi připadá jako dost speciální část Prahy 6 a čekám, že přitáhne dost lidí a ještě se promění a bude známější.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u „Podbaba pod parou

 1. Ty průhledy zpod mostu jsou dobrý.

  Jinak přemejšílm, jak můžou bejt na řece námořníci. Měli by bejt nářečníci, ne?

 2. Poříční plavci. Říční dopravci. Říční kapitáni.

 3. 2. to mě napadlo jako první…. jak mystické :-) nechat se převést převozníkem

 4. ratko 4
  asi proto se mi to tak líbí, má to nádech “jiného světa”, na chvilku. Na minutu. A zcela bezpečně! Kdežto ve skutečnosti je to jen velká nejistota.

 5. Jéhé, dneska jsem šla zas do venkovní hospůdky, bylo slunce, bylo obsazeno, přisedla jsem si k pohlednému opálenému muži a prý mi zavolá.
  Je to výrobce kožených pouzder na pistole.
  A chce se ke své profesi zase vrátit.

  Prý ráno přijdeš do práce, voní to tam kůží, dáš si kafe,děláš to vsedě a můžeš pracovat až do stáří, bez ohledu na věk. Sedavé a až do stáří – podobně jako psychoterapeut.
  Pokud si dřív nevykouříš plíce a neuchlastáš se.
  Podobně jako psychoterapeut …

  Každopádně jdu v sobotu (sama) do hydro-ústavu na den otevřených dveří, ať už to znamená cokoliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *