Služební výlet

FOTOHÁDANKA: KDE TO JE?

leto2015 218_500

Začalo to tím, že ráno při odchodu se mi utrhlo ramínko od trička. Musela jsem se vrátit, obléknout si první svršek, co byl po ruce, a běžet na autobus. Při bleskovém vyměňování trička mě ještě zastavil pan domácí, jestli bych mu půjčila fén. Fén?! … jsem použila před rokem – kde je? – jo tady na svém místě. Někdo prý špatně zavřel dveře od mrazáku (asi já, ale muselo to být už předvčírem) … a žádá si to fén. Běžím. Kulmování mrazáku zní jako lákavá bizarnost, ale musím běžet.

Sraz na nádraží jsem krásně stihla. Na výlet nás jelo jen pět; dalších pět lidí se odhlásilo, protože se předešlého dne lekli vedra. Bylo 39 stupňů. Dnes je o 10 přívětivěji. V nádražní hale s nízkým stropem ovšem nic moc. Stojíme a civíme na odjezdovou tabuli. Všechny vlaky už tam mají vyvěšeno číslo nástupiště, jen ten náš ne. A pořád ne. Najednou dva metry od nás skočili tři štíhlí mladíci na chlapa a sejmuli ho k zemi. Zkroutili ruku. Řval strachy. Znehybnili ho, přišlápli mu hlavu… Jeden pán z naší výpravy leknutím odběhl o šest kroků. Já situaci ihned vyhodnotila jako zcela bezpečnou a sledovala zblízka. Občas jsem se usmála na účastníky výletu a pro uklidnění prohodila bohorovně: “Oni nejsou brutální! Ale stejně se člověku zastaví dech, když něco takového vidí, viďte.”

Jeden mladík – patrně velitel zásahu – nasadil chlapovi pouta, zvedli ho a odváděli k eskalátoru. Z několika set přihlížejících se přece jen ozval hlas – a dobře že zazněl jako protipól: “Chovejte se k němu slušně, vždyť je to Člověk!”

Načež velitel zásahu opustil svůj tým, naběhl směrem k hlasu a zvolal: “Až vás vojebe o peníze, budete zase prosit!”

A než odešel, dodal: “Pokračujte!”

Člen naší výpravy byl tak vylekán, že ani pouta neviděl a snad ani tento citát nezaslechl, protože o mnoho hodin později se ukázalo, že měl událost za rvačku pouličních grázlů. Já věřím v policejní zásah.

leto2015 269_500

Nástupiště se nám nakonec zjevilo i s vlakem a my šťastně cestovali do cíle. “Příští stanici vystupujeme,” povídám, “asi tak za pět minut.”

A vlak se zastavil.

“Jé, koukejte, tady hned vedle kolejí hoří tráva! Vyfotíme si to?”

To jsme ještě nevěděli, proč ta tráva hořela.

Protože odlítl kousek naší hořící lokomotivy a spadnul vedle koleje.

Ta lokomotiva už dál nejela. Čekali jsme na novou. Hodinu a půl.

A nejhorší ze všech katastrof bylo, že jsem si bílé triko pokapala kafem!

– A jsme tadýýý! Vzhledem ke zpoždění stihneme navštívit jen jednu pamětihodnost.

leto2015 221-500

Tady na obrázku výše je kus výplně chrámového okna, s věnováním. Napřed jsem četla, že okno sponzoroval sbor “Fógl,” ale teď koukám, že to není G, ale C a asi jde o uměnímilovný název VOCEL. Někdy člověk neví – jsou to gangsteři, anebo policejní zásah; pták, nebo ocel, nebo pták z ocele?

leto2015 247_500

Nálada byla dobrá, výlet se už vyvíjel krásně a zpátky jsme jeli dle plánu raději autobusem. Jak se kulmuje mrazák, jsem nezjistila, ale vzhledem k většímu množství dobrodružných zážitků mi to toho dne ani nevadilo. A to se teprve příště dozvíte, co se dělo večer.

leto2015 236_500

A modří už vědí – a zejména někteří tajní čtenáři, co v onom krásném městě strávili několik let, poznali, jak se jmenuje.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 komentářů u „Služební výlet

 1. No, kde to je, to mě napadlo hned u prvního mincířského obrázku, ale ten chrám od té svaté oné se snad ani poplést už nedá… :-)

  Jinak, klobouk dolů, měla jsem zato, že jak specificky přitahuju bizarní příhody, ale koukám, že mě s přehledem trumfneš. :-D

 2. Asi bych měla výlety organizovat zase častěji. Léčba šokem :)

  Tohle byl letos druhý výlet. Plus táborák zatím jeden.
  Asi si do tohohle města zajedu i sama jen tak – regionálním busem mě to s regionální slevou stojí jen 46 Kč!

 3. Přiznám se že jsem tam nikdy nebyla a ani obrázky nikdy neviděla. ale hned ten první jak tam kdosi cosi kuje mi okamžitě evokovalo kutení a tak jsem si našla město kde se kutalo a bingo…. je tam.

 4. V místní cukrárně jsem se kdysi překopala zákusky a kafem s nějakou levandulovou trestí. A ti ostří hoši na nádraží neměli uniformy? Prostě brutálně vznětlivý výlet!

 5. psice
  Hoši měli kraťasy ke kolenům. Jediný nápadný na nich bylo, že měli všichni podobnou figuru.

 6. a kde máš kostnici?
  Před měsícem jsem byl z její návštěvy tak deprimován,že jsem to v tom penzionu naproti nejen hojně zajedl,ale i zapil a v Kolíně mi pak ujel vlak,tak jsem to musel zapíjet znova.

 7. 9
  V kostnici jsem byla jako dítě a teď se tam moc nehrnu – i když ta budova kláštera určitě stojí za to!
  Měli jsme větší shodu, že chceme do sv.Barbory, do kostnice chtěla jen jedna osoba. A když jsme měli to zpoždění, museli jsme jedno oželet.

 8. Z kostnice jsem taky deprimována… a to jsem byla jen u kapucínů v brně

 9. 12:
  v Brně to není kostnice Ratko.
  To je mumiárium:-)

 10. 13. i ty přesný :-) jsou tam kapucíni… napůl rozpadlí :-))) a smrdí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *