118 komentářů u „Už je tady!

 1. Tohle vypadá, že si Liška přece dala nějakej kalíšek nebo dva. Nebo je to imaginace?

 2. zuzi,
  ahój, to bylo ráno. Vrána vyčuchala imaginární sýr a zapojila se do veršohry. Tak nevím, jestli ji víc přilákal sýr, nebo hra. Asi se zeptám.

 3. Vrána se snaží vyprudit a hledá, kudy.
  Přece mě nebude konfrontovat s jentak ňákejma slabejma povrchnostma, na to jí ani liška nenalítne :)

 4. 3,4:
  Takovou otazku bych cekal spis od capa:-)

 5. 5,6
  počkáááát! Vždyť děti nosí čáp – a vrána!! Přece!
  Tak proto ona se na to ptá, ahááá! No prosimvás, to jsou věci!

  Čápi a vrány nosí děti (asi teda i zvířatům :-)), lišky dávají dobrou noc, kočky předou (nitě…), psi dělají psí oči, že by psa nevyhnal, opice dělají ksichty po ostatních atd.

  Svět je prostě dobře uspořádán. Ještě pořád.

 6. 8
  Aha, tak to jsem zas mimo, protože ta otázka mi od vrány divná nepřišla (ano, děti obecně nosí čáp, mimina-holky nosí vrána), ale myslela jsem tu poslední vraní větu. Tohle by řekl ženské chlap, ne jiná ženská. :-)

 7. já tu vránu vnímám jako liščinýho vnitřního kritika….(ne osobu)

 8. a souhlas při pokojové teplotě jsou sýry nej nej k sežrání :-)

 9. 9
  Samozřejmě. Ale mluví tím, co mluví uvnitř Lišky. Nebo co se tam ozývá a připomíná.
  Doufám, že Liška pochopila, co/koho myslím tím chlapem.

 10. ru 8,11
  to bude tím, že jsi moc chytrej čtenář.
  Jo ta poslední věta – tak ta jen navazuje na první větu toho všeho – Írán, Irák, Sýrie a rým. U Sýrie rým už nebyl od lišky vymyšlenej.
  Vrána se na konci zapojila do hry a chtěla vymyslet rým na slovo Sýrie. Sýry je … ale nerýmuje se jí to, slovo “teplotě” se na “Sýry je” nerýmuje, tak dodala “kotě.”
  Jestli je vrána vždycky ženská nebo někdy chlap, to nrmám tuchu. A někdy je vnitřní (kritik) a někdy může říct, co někdo v realitě řekl, tojo. Ale neřek, to s těma sýrama a oslovením “kotě” vymyslela ona.

  To spíš já řeknu “kotě,” než aby to řek nějakej chlap – leda ve filmu, ale ve skutečnosti by to chlap neřek, protože ví, že je to spojený se vztahem muž-dívka. Takže kdyby řekl ženě “kotě”, vyvolal by v ní dojem, že buď o ni má zájem, anebo že vyjadřuje k ní despekt. – Tak tohle jsi, ru, myslela?

 11. mě to “kotě” přijde naopak s tím spojením dobré mnamky – konejšivý.
  asi je to tím, že já dětem nebo o malých dětech často říkám že to jsou kotata, říkám to jim i všeobecně nahlas. :-)

  takže vrána jak říká, no tak dej si dobrý sýr a udělej si dobře “kotě” jako vnitřní dítě.

 12. Nebo jinak – vrána je vrána, rod ženský, nosí holčičky, sféra feminní, je to vnitřní kritik, ale v tomto případě na začátku komiksu ozývající se z Liščiny vnitřní ženskosti. Ale na konci, poslední větou, to zas všechno shazuje, zní vysloveněně maskulinně. Takže buď:
  – ta otázka nebyla otázka rýpací, kritizující, ale ujišťující se, že ten mužský prvek v Lišce má skutečně navrch amůže dál polračovat ve svém duchu,
  nebo
  – je to po vyskočené vnitřní otázce únik z nepříjemného ženského do Lišce bezpečnějšího mužského, lehce ironicky pragmatického, včetně toho shovívavého, mírně nadřazeného, typicky mužského či domina-subinka (a podobné role) používaného oslovení,
  nebo
  – je to odraz podobně znějící (nenutně slovy, spíš emoční polohou) věty od nějakého muže v reálu.

 13. 13.. jen chci říct, že v tom nevnímám despekt. asi to je tím, že mi ani žádný chlap neříkal kotě – tak právě jak je to zažité s tím mírným despektem.

 14. 14 byla psána před zobrazením 12 a 13.

  Takže už jen dodám: V životě by mě nenapadlo jiné ženské říct kotě, zato znám dost chlapů, kteří tak ženskou oslovují, i mě jeden bývalý kolega, a je to vysloveně tvůrce vlastního mačo imidže (ale naštěstí s rozumem a s vědomím, že se známe a o svých imidžích navzájem víme své).
  Kdyby mi nějaká ženská řekla kotě, tak ju pošlu do prdele s chloupkama bez toaleťáku.

 15. 12
  Jo, Sýry je jo, ale pak to za pomlčkou, jako by to byl překlik vypínačem…
  Asi to všechno jen komplikuju, vídím za vším víc, než to je.

 16. jsem nikde nepsala, že říkám, ženský kotě :-)
  takže znovu:
  vrána jako vnitřní kritik, ale zároven ten, kdo tu lišku zná …..a také konejší ji. má ji rád. nechce rýpat příliš.

 17. ženský ale klidně řeknu, že je kočka, to zas jo.

 18. 12
  A eště mi do toho telefonuje maminka, pak se v tom ztrácím…
  Ad poslední věta ve 12:
  Nemusí to být nutně despekt, jen právě ta laskavá shovívavost, náznak toho, že se ten muž napasoval do role sinějšího než ta žena, ale to, že ji vidí jako slabší, něžnější, není nutně despekt, žena vedle muže má být ta něžnější a ochranyhodná. Může to být právě tak ten obdiv, a nebo jen určitý způsob náklonnosti či dokonce jen prostě obyčejný postoj, ba i obranný, kdy ta žena je jím vnímána jako až příliš silná.

  Proto mi to od muže nevadí, od žen ano.

  Napadá mě. Liško, že je to spojitost s tou věží, kdy Ratka ti ruku podala, já to řešila jen tím, že jsem šla vepředu dole a snažila se pořád jít a udržovat i ty ostatní za sebou v chodu. Jste ženy, takhle to mám vůči ženám. Neochraňuju ženy tím, že bych jim pomáhala fyzicky. Jen jdu vepředu a mluvím k nim, snažím se dívat, kudy vede cesta a jak vypadá. Ale mám v sobě cosi jako blok, že nejsem vhodná pro jejich záchranu, že musejí ony samy nebo si najít svůj jang někde u nějakého muže.
  Chráním muže. Mám tendence chránit muže.

  Měla jsem až přespříliš silnou matku, před kterou bylo třeba držet obranný val a odstup, a to zejména dávala-li najevo nespokojenost či dokonce bolest, a otce, kterého bylo ve skutečnosti třeba chránit a stát při něm, ač se snažil nedávat najevo nic, jen svou vůli všechno zvládnout.

 19. ten komiks působí i tak na mě vizuelně.
  přišla vrána k lišce….pak si tam liška leží lebedí a vrána je u ní a vidí jak si lebedí, leží a říká ji (nemysli na to ted, udělej si pohodu a dej si sýr) a malinko výše si obě s liškou zahráli – poveršovali.

 20. ta pohoda pro obě – je pro mě vyjádřena tím “mír – sýr”

 21. ru
  14,18
  máš pravdu. Napřed mi připadalo, že v tom vidíš mnohem víc, než v tom je.
  Ale ono to tam je, mezi řádky – protože ve mně to bylo taky mezi řádky.

  Nakonec ta poslední vraní věta je hnusnější než ta její první.
  A mně připadala míň hnusná, protože je mi známější, můžu se v ní opřít o mužský způsob nebo způsob známý a ne nebezpečný despekt (na kterej už liška v komiksu nereaguje, ale ignoruje, je splachovací, kašle na vraní kecy).. Jo jo jo – vyplývá z toho, že liška trochu očekává mužský despekt, očekává, že vrána ji nebere vážně (ačkoli naopak liška říká o vráně, že chce být vážně brána, ale není, liška její řeči ignoruje, nebere je vážně, neodpovídá na ně, nechá se tím na druhou stranu beztrestně do sebe trefovat; jakoby si v tom neuvědomovala svoji hodnotu). Ženská hodnota!

  No vida, co ta rulisa všechno vyčuchá :)
  Jak já se chovám k mužům – tak, že tu ženskost potírám (ne v oblečení, to ne, ale v chování, mluvení). Pak abych nebyla “kamarádka” namísto různých jiných pozic.

 22. Omlouvám se, že se zas obracím k sobě, ale ta 21 mi to odstartovala a potřebuju doplnit:

  Nezachraňuju ženy, (už nepíšu o té pomoc podáním ruky na schodišti věže), protože mám blok, že je to nebezpečné. Jednak mám zjištěno od mojí maminky a potvrzeno různými dalšími zkušenostmi, že ženy jsou v tomhle vrtkavé a stejně jako u mojí maminky po příliš velkém nadšení a přiliš horoucí náklonnosti následuje jako osvobozjící se uvolňující se reakce dané ženy totální zadupání do země, a jednak že mě stáhnou do svého nastavení světa, někam, kde mi to není vlastní, kam nepatřím. Tenhle pocit, že kdyxž jim budu pomáhat, když rozumbud evědět že byhc to měla udělat,a le nebudu to cítit jako spontánní, tam mám velmi intenzívně. Že lezu někam, kam nemám, dělám něco, co mi není vlastní a co tak necítím, že se přetvařuju jen proto, abych “vypadala”, když zachraňuju.

  A tak často vím, že ta druhá by potřebovala zachránit, ale já zůstanu na půl cesty nebo se snažím pomoct jí tak,abych se nedostala moc do “kontaktu”. Třeba organizuju něco v pozadí, odhodlám se k nepříjemné diskuzi se šéfem v její prospěch atd.
  Ale nechci se stát součástí jejího života v tom momentě. V jejím vědomí.

  Což mi zas navázalo na tvoje bloky. Jak se třeba cítíš ty v těch situacích, kdy víš, co bys měla udělat, aby ses někomu dostala blíž, ale neuděláš to…

 23. Jeste bych vypichl,jak se liska pohodove povaluje a vrana poletuje a reje.
  A liska ji nakonec necha i posledni slovo.

 24. A nebo je ta nechuť navázat se na pomáhanou ženu daná jen strachem z následných cítěných očekávání?
  Ženský mívají tendence chtít a očekávat po každém daru víc a víc…

 25. vůbec se v tom neorientuji a nerozumím o co vlastně jde. asi nemám bloky :-)

 26. 30. já už taky tomu nerozumím.
  no, ale musí se nechat, že komiks (obrázky a písmenka v bublinách) mají prostě neuvěřitelnou sílu, více, (dávají víc podnětů)než slovo jen psané.

 27. 30:
  Od toho je ta diskuse tady Ratko.
  Ja tomu taky nerozumel,ale cemu nerozumis jeste ted?

 28. Hmm,to ja spoustu veci z te diskuse,od Lisky,Ru,Barci zdaleka vsecko ne,nebo s tim nesouhlasim,nebo je to moc zamotany…
  Asi mas zenovy osviceni,ale to bys posledni dobou potrebovala casteji:-)
  A nebo se jen proste soustredit a vnimat.
  Ne na sebe,ale na druhy,jak to mysli a jaci ve skutecnosti asi jsou.
  Pozdravujte vranu,jdu na smazak:-)

 29. 32 Saule
  ale kdoví jestli úplně Tam toho ještě může bejt neprokouknutýho..!

  ru
  s těma ženama – to mi připomíná jen některé lidi (spíš takové, co kolem mě nejsou, jen se o nich mluví nebo se objeví okrajově, ten typ, co ty znáš dobře), co pořád něco chtějí chtějí vyžadují remcají, pak to od druhého dostanou a srazí ho a vynadají (vyvolená klokanova je typická). A mně to celé u nich taky připfadá jako strach z blízkosti. Velkej. A jednak ho chtějí překonat, chtějí se toho zbavit, protože je to mučí nebo mrzí, jsou nešťastný – tak něco požadují, často lákají a svádějí, a když to dostanou nebo když se někdo dostane blízko k nim, zase se leknou té blízkosti a zdrhnou a vynadají tomu druhýmu, aby ho zahnaly (a některé nevědí, že to dělají, aby ho zahnaly, některé vědí a neumí to jinak), protože dostanou z něj strach – že by narušil jejich život, že by se muselo všechno změnit, kdyby existovala skutečná blízkost. A ono to hned tak změnit nejde, je hodně sil udržujících stávající zaběhaný stav… a jedna z nich je tohle chování.
  Mně to připadá strašlivý – vzbuzujou ve mně lítost. Ale kdybych je potkala naživo nablízko, tak bych měla chuť je umlátit. Připadá mi to jako prokletí – jako žena, se kterou se nedá bejt. Hlavně tu Klokanovu mám na mysli, o ní jsem slyšela nejvíc informací (byť jen z jedné strany).

 30. …36
  tedy mluvím o jiných a samozřejmě i já mám svoje způsoby, jak přihánět a odhánět lidi, o některejch vím, o některejch ne – a připadá mi to normální, to máme všichni, ale různý a ne tak extrémní jako klokanka.
  Musej bejt tyhle tendence ve všech, tendence bejt nezávislej vs. bejt závislej a hledat tu míru a způsob… to je věčný. Svobodnej a zadanej a jak na to, to je taky to.

 31. 35. Saule cože?
  Můj obdiv k Ratce co všechno v realitě zvládá a ještě si udělá čas na blogy!
  Ale možná ti to uniklo, právě skutečné souvislosti a realita.

 32. 39
  ty taky v realitě “co všechno zvládáš” a ostatní možná ještě víc, akorát to není vidět – co všechno zvládá Saul nemám tušení…

 33. 39:
  Zvlada toho v realite nepochybne hodne,stejne jako my vsichni ostatni a nejenze si udelame cas na blogy,ale i na vnimani diskutujicich.
  Ja o tvem obdivu k Ratce nemam nejmensich pochyb,jen si nejsem jisty,ze Ratka je tak nesvepravna,aby potrebovala tak ocividnou tvoji podporu a neni schopna se obhajit sama.
  Skutecne souvislosti a realita mi zatim neunikaji,nemej o tom nejmensich pochyb!

  A at to tedy neni jen o Ratce,treba tvoji 23,24 jsem si precetl nekolikrat,jestli si nedelas srandu.
  V tom komiksu vrana lisku zjevne provokuje a ponizuje.
  A pro tebe je to pohoda a mir?
  Tak nevim,jak to mas s temi souvislostmi a realitou ty.
  Vlastne…no nic,radsi…

 34. 42. řeč ale byla i o tom, kdo je vrána? kdo je ta potvora co kráká a otravuje. že je to možná vnitřní otrokář, otrapa otravný co se právě vzbouzí když si Liška lehne :-)Nikdo z nás nevím kdo vrána je.Předpokládám :-)

 35. nevím – neví, tedy já nevím – jiní třeba ví.

 36. Je v pořádku at si každý v tom komiksu něco najde a vidí…..
  Mír – sýr je tam dokonce napsaný ……
  napsala jsem co jsem napsala. ke komiksu.
  a jak jsem napsala – komiks má svoje kouzlo.

  Hele Saule, my se dobře známo naživo vid…..stačilo.
  Takže nemám o tobě pochyb jaký jsi…..nebo nejsi.

  Na druhou stranu si nelze nevšimnout toho jak už poněkolikáté upozornuješ Ratku at hlídá souvislosti a poučuješ ji, není ti to trochu blbý?

  Jsme dospělí.

 37. Kdyby ta vrána byla tak příšerný otrapa, proč by liška dávala návnadu sýr a čekala na ni. :-)

  takže vránu neberu nutně jako nutného nepřítele, spíše někoho, něco co je součástíl lišky a patří k ní.
  no, nic, ale to už se opakuju.

  prostě komiks :-)

 38. 46. nepřítel ne… ale budič s otázkou, tak to vnímám….

 39. 45:
  Hele Saule, my se dobře známo naživo vid…..stačilo.

  Ne nezname.
  Ja znam dobre tebe,to je jen pulka tve vyslovene “pravdy.”
  A ano….stacilo! To pravda je bez uvozovek.

  Neni mi blby upozornit Ratku,ze si nehlida souvislosti,kdyz je to v diskusi,kde to o tech souvislostech je.
  Poucovani je tvuj vyklad a na svoje vyklady,at uz jakkoliv mimo realitu jsi sakra hakliva,to vim,na to jsme se nazivo znali dost dlouho.
  Takze Ratku budu klidne “poucovat” dal,ale diskuse s tebou uz mi blba pripada.
  To jsem ti ale prece navrhoval uz davno,abys je tady ani jinde se mnou nezacinala.
  Mne fakt nechybi!

 40. 42 Saule
  ajo, ta 23 a 24 mě minula, tu jsem našla až teď.
  Sýr-mír původně byl ozvuk nepokojl na blízkém východě; že by jako bylo dobrý, kdyby se Sýrie rýmovala i obrazně s slovem mír. To jen tak lišce doléhalo zdáli, když vešla vrána na scénu.
  Ovšem v tom dost pravděpodobně bylo i něco ve vztahu k vráně – mezi řádky, co ani nevím.

  43,44,46
  vrána může být cokoliv. Hlavně že je užitečná; může být protivná, ale je tím i užitečná. Způsobem, který se (mi) zjeví leckdy až posléze, jako dneska.

  45 barčo
  no jestli jsme dospělí, tak proč vyjadřovat obdiv jednomu víc než jinýmu v nějakou chvíli, kdy to domněle potřebuje, ale asi nepotřebuje… mně nepřipadalo, že by Saul konal kdy poučování. Ale vyznít to tak mohlo a v jádru je dobrý, že máš tendenci být nápomocná a oceňující… teda selektivně :-))

 41. začal jsi s tím ty. :-(

  realitu u nás dvou naživu jsi dovolím říct, že jsi přehlížel ty a hodně.
  jel si jen v tom co chceš ty. měl jsi představu a to zajeté z domu – co a jak má být správné. opakovaně jsem se ti snažila vysvětlit – služby, hypotéka……marně, vždycky došlo na to, že když bylo po tvém byl klid a když náhodou něco bylo jinak – vždycky jsem byla špatně já.

  ale jo, když ti bylo zle, byla jsem ta dobrá, vid.

  a to že umíš udělat z druhýho totálního magora – to umíš.

  ……ty stejně držíš pohromadě jen tou svou žlučovitostí….
  víc k tomu nemám.

 42. 50. ale no ták :-) taky mi nepřijde že Saul poučuje, spíše tak různě poskakuje a hýbe se.

 43. 49
  A ty pufrující… :-)

  Ten sýr – mír mi přišel, že bylo snění, které ovšem přetrhla svým vpádem ta vrána. Takže ta mi jako mírový činitel nepřijde, je to rušič a budič. :-) Někdy přicmrndovač, ale jen v tom smyslu, aby ukázal absurdnost toho, čemu přicmrnduje. Takovej občas chlap (viz Rukověť správného chlapa, kapitola první Chlap versus muž) a občas švejk.

 44. 36 druhy odst.
  Tak,tak…
  Jenomze jak rychle tohle dokaze u zenske identifikovat zenska,tak pomalu,dlouho a natvrdle to dochazi chlapovi.

 45. 43:
  Ano Ratko,presne.
  Netusil jsem,ze se tve uvahy opet ubiraji jinym smerem,nez nase,ale nakonec spravnym a k doplneni souvislosti:-)
  Takze Mea culpa a 33 ber jako nedorozumneni i kdyz,treba ses k tomu 43 dopracovala jen diky me33.
  Proste pozitivni motivace:-))

 46. 54. jj :-)tvá 33 byla hodně vypovídající :-)

 47. Ne,ta 43 je fakt dobra.
  Protoze neresi,co vrana rika,ale pta se,kdo vrana je.
  Uz tu diskusi celou prochazet nehodlam(a tu pozdejsi uz vubec ne),ale myslim ze tu otazku jsi tam dala ty prvni.

 48. 56. Barča 9 i Ru 11, obě přišly s tím že je to vnitřní hlas. pak se o tom chvíli mluvilo, tedy o hlasech a možných blocích… které s těmito hlasy souvisí. Někdo mluví s někým uvnitř hlavy. Proč asi? jeden hlas chce něco a ten druhý mu to kazí….odkud se vzaly a co vlastně chtějí? čí zájmy zastupují. Každý vnitřní hlas… představuje zájem (motivaci) a vlastně i energetický potenciál – sílu k uskutečnění.

 49. To je skoro jako to zasadni “Komu slouzi Gral?”

 50. 56
  Ale to přece už na začátku. 9/11. Mně ta Ratčina 43 právě přišla spíš jako navázání na tyhle dva komentáře. A přišlo mi i spíš trochu divný, že ratka napíše, že nikdo z nás neví, kdo je vrána, přemýšlela jsem, jak to myslí, když vrána je podle mě i podle Barči (aspoň mi to tak od Barči vyznělo) taky Liška… akorát taková víceúčelová, alter ego, sparingpartner, oponent do rovnováhy podle potřeby… Jestli se teda ratka spíš neptala, kdo je vrána v tomhle konkrétním případě? Jakou funkci má vnitřní vraní Liška v tomhle konkrétním komiksu…
  A to jsem zas zvažovala v tom komentu 14… A na něj Liška i odpověděla…
  Tak nevím. Na co se Ratka ptala.

  Esli, Saule, si to tou 56 spíš u ratky pro změnu nerovnáš ty. :-))

 51. 59
  Je. Myslím, že právě proto je.
  Je to ta druhá motivace. Druhý proud vedle toho “oficiálního”. Undergroung.
  Nikdo není jednoznačný.

 52. 60:
  Nerovnam,to bychom se s Ratkou rovnali furt:-)
  Ale mozna mi to jen zarezonovalo s necim jinym,co jsem mel zrovna v hlave.

 53. 14. jsem četla … a taky dál, a skončila u 30. a dostala pojeb.

 54. 65
  Tak necemu nerozumet bych pochopil,ale jeste se k tomu priznat???
  To snad neni na pojeb Ratko?
  Tobe ta fabrika evidentne chybi,tam by sis to nedovolila a zkousis to na nas hodny:-))

 55. 63:
  Jasne,ale mne to prave seklo do hlavy pri idealisticke predstave o zivote bez vran.
  A na to clovek musi vedet,kde ty tvoje undergroundove reky prameni,do jak jeste hlubsiho undergroundu se daji svest,nebo jak to udelat,aby v nich clovek nesmocil ani nohu,natoz z nich pil.

 56. 67
  Ale to tady u Lišky přece děláme pořád, že právě tohle hledáme…

 57. Ad67
  Ale to vsechno pri zachovani si kritickeho pohledu na svet kolem a hlavne sam na sebe.
  Protoze z pohledu vecnosti,nebo Boha,musi byt milejsi undergroudovym jedem otravenej opilec s vranou vyklovanyma ocima,nez ti pilni mranecci vsednich dni,co stavi mraveniste jen pro svoje vnitrni predstavy o sobe samych.

 58. Ratka, Ru – výborné zpřehlednění!
  já jsem se pak už dál v tom přestala orientovat…..přišlo mi tam v komentech spousta témat……vy jste to ted výborně zpřehlednily. :-)

 59. 46 barčo
  Jó. Přesně. Slovo “otrapa” jsem dlouho neslyšela, to je pěkný.
  … jo aha, ona ho použila i ratka ve 43.

  Otrapa a satrapa.

 60. 68:
  No to ja vim….
  Proto sem chodim prece,ale nejak vam to trva holky:-)

 61. Pohled věčnosti nebo boha podle mě nemá milejší – nemilejší jako hledisko.

 62. 68. souhlas! ano, každý máme svoje podzemní řeky a tušíme, někdy si plně uvědomujeme z čeho to pramení.
  k tématu krákání vrány – děti apd. jsem nedávno psala o sobě proč já a nemám děti…..
  a shodou okolností jsem se tento týden dozvěděla osud rodičů mé pravé matky. Mluvila jsem po telefonu s tetou Eliškou, ta mi po mé cílené otázce dala váhavou odpověd – netušila jsem, že ona ví o mojí matce (téma tabu odjakživa)
  takže moji pravou matku její matka odložila do dětského domova.- byla nechtěná.

 63. 69 Saule
  jó, to asi jo – jenže stejně chcípnem všichni. Nejhorší pochyby jsou o tomhle, jestli záleží na tom, JAK žijem, nebo když UŽ někdo žije, tak ho sem bůh mrsknul schválně a beztak má něco determinovanýho a může si žít, jak chce, jen si to tady odžít.
  No, nejvyšší čas, že si přečtu tu knihu Kámen mudrců.
  Název mě odrazuje, ale obsah bude dobrej.

  70 barčo
  já se orientiuju vždycky jen pro tu chvíli, pak někam odejdu a vrátím se a zjistím, že dva komentáře naskočily, zatímco jsem psala následující kom, najdu je potom… takže mi stačí se orientovat částečně.

 64. 73:
  To myslim,ze i mozna ma.
  Vlastne nemyslim,citim,tedy nevim:-)

 65. 73. je třeba porozumět KDO je Ježíš Kristus, a proč se máme Ním stát. Když porozumíme kdo to je, porozumíme i smyslu…existence.

 66. 67,68,72
  hurá a mě v poslední době nejvíc těší, že spolu pořád vydržíme.
  Jak to vlastně děláme – jestli to děláme všichni stejně, anebo každej jinak, to nevim. Asi to děláme v zásadě na stejném základě – že si řeknem,že nejde o život, že každej je nějakej a nemusíme si brát všechno osobně…

 67. 77. hmmm. asi to vypadá blbě… :-) tedy být Ním ve smyslu skrze Něj se dívat.

 68. 78. a proč bychom neměli spolu vydržet :-)) to jen když lezu na nervy, tak na chvíli uhnu… pak vylezu zas.

 69. 79. tím odpovídám zcela jasně na 76. jaké hledisko je “milejší”.

 70. 74
  (mi naskočil) týjo, tak to je dobrý, že víš víc, barčo.
  Nebo to už nehraje roli? Asi je to lepší vědět. I když člověk stejně neví nikdy všechno, i kdyby byl z úplný rodiny a žil s rodiči a prarodiči celej život v jednom baráku.Zajímavej je koncept (Pesso-Boyden), podle kterýho nás ovlivňujou – kromě naší osobní historie – jak ty rodinné historie, které se tradují, tak ty, co neznáme a jsou tabu.

 71. 77:
  Presne tak Ratko.
  Mozna nejen on,ale aspon tak….
  A nic si u Ratky nezehlim Ru:-))

 72. 81
  nojo a na to se dá odpovědět, že nikdo neví, jaké to hledisko je, protože nikdo neví přesně, jak to ten ježíš myslel a jestli vůbec to myslel on, anebo to nějakej kolektiv domluvených a cenzurovaných autorů pak sepsal. I když to může bejt jedno – pokud KDO je procítěný prožitkem? A kdo mi zaručí, že nemám úplně jinej ten prožitek než někdo jinej, když je to prožitek? Takže ten Ježíš může bejt různěj, anebo nemůže? Nebo je to ideál, ke kterýmu se směřuje a kterej se pozná pocitem, že je všechno na dobrý cestě, vyrovnanost, klid, stabilita…? Podle toho poznám, že “jsem v Kristu?” Já to totiž moc nechápu, protože křesťanský některý slova a symboly nebo koncepty moc nechápu.

 73. 77 ratko
  já myslím, že NEmůžeme porozumět smyslu existence. Že jsme v tom mimo, ačkoli jsme v ní.

 74. 82. ano, souhlas s poslední větou.
  pro mě je to takové pochopení……podobné jako s mým tátou – vím jaký je a proč takový je…..z čeho to pochází…..a má matka jako nechtěné dítě odložené v dětském domově……taky se s tím musela nějak vším vyrovnat……chtěla…..nebo vyrovnávala se po svém…..i třeba přes chlast, drogy…..spolu s mým komplikovaným tátou :-) no zabilo ji to….neustála to…..můj táta spíše přežívá a taky se už přidala demence plus ten chlast…..
  takže tak.

 75. 76, 77 a další návatzn ě to podporující:
  Podle mě je to polidštování si, snaha vnášet lidská měřítka realtivity dobra a zla někam do nezávislého prostoru jako pomoc při aplikaci téhož ve vlastních životech.
  Bylo by vám milejší, kdyby zrzavý mravenec č. 506 742 694 458 274 414 656 sežral mšici č. 6 538 975 214 624 658 244 266, a nebo radši lesního mravence č. 658 236 852 117 555 589?
  Proč?
  Žijeme v naší izolované krabičce, za její stěny nevidíme.
  Nevěřím na obecnost toho, co píšete. Platí to jen pro tu naši krabičku. Je to jen způsob, jak co nejdýl udržet tu naši krabičku. A jak snáz umírat. Nic víc.

  Což píšu s plným vědomím toho, že jestli budu mít čas, až se ten můj čas přiblíží, tak na 99 % taky budu hledat podobnou víru. Která by mi dala sílu unést tu lítost, že to končí a už nikdy se to nevrátí. Že nekonečno je to, co neumíme a nikdy nebudeme umět unést, a právě proto toihlebolestí že zoufalství bezmoci a beznaděje platíme za všechno, co nám bylo dopřáno.

 76. 85:
  Nemuzeme porozumet smyslu existence prave PROTOZE,ne ackoli jsme v ni.

 77. 88
  85 možná myšlena tak, že jsme mimo, právě proto, že jsme v ní. Jsem v ní, a právě tím jsme mimo možnost být nad.
  Tak jsem to pochopila anaprosto s tím souhlasím.

 78. 88
  jojo, určitě PROTOŽE; to ačkoli se vztahovalo k tomu, i kdybychom rozpoznali, KDO je ten ježíš nebo jinými slovy, i kdybychom jasně rozpoznávali, co je a co není “dobře” a žádoucí v našem životě udělat nebo neudělat, tak beztak nemůžeme pochopit, PROČ to je a k čemu to je teď nebo potom (pokud existuje čas). I kdybychom věděli, CO to je.

 79. 87. druhý odstavec. možná a možná ne… někdo nehledá vůbec, někomu je to jedno a někdo posléze nemá ani dost energie… nebo milosti, aby uvěřil.

 80. 91. pokud se ti podaří to rozpoznat, tak máš volbu… pro nebo proti. Dokud o nevíš… ak nemůžeš volit, jen cítíš že “něco” neurčitého se děje.

 81. 93
  Nepíšu o tvojí víře, ratko. Píšu o potřebě najít si něco, co ti pomůže unést…. atd.
  A tuhle potřebu má každý, kdo má i ten čas.

 82. 93
  právě – uvěřil.
  To slovo VÍRA mě totiž odrazuje, protože to není synonymum slova PRAVDA.
  Nemůže být. A to je právě TO! Že nikdy ten smysl stejně nepochopíme, protože to nejde, ať nějakej je nebo není.
  Je Víra hodně, nebo málo? Pro mě asi málo, podle předchozích vět.
  Ale podle toho, co je Víra. Jestli se opírá o můj vlastní prožitek, tak to potom je hodně. Jestli o souhrn vnějších řečí, tak je mi to málo, protože to není přenosný úplně. Má tedy vůbec smysl o víře psát nebo říkat cokoliv? Asi ne… Já nevim. dílet svoje dojmy ale pro mě na druhou stranu smysl má.
  Takže je to celý pro mě zastřený.

 83. Mejte se,fajn diskuse dnes,jak za starejch dobrejch casu,ze Ratko…?:-)

 84. 94
  ratko
  a to já myslím, že ne. Že to pak už není volba. Volba je předtím to pre-nastavení: že bych chtěl věřit v něco vyššího, v boha, chtěl bych, aby bůh byl (koneckonců je to příjemnější varianta pro život). A pak se buď semele něco a prožiju něco, co mě přesvědčí (? nebo to není přesvědčení?), že bůh je, anebo se nesemele a já odpadnu. ztratím trpělivost a vyprdnu se na to, dokud se nebudu vynacházet v okamžiku blízkém smrti.

 85. Ad97:
  Ten smailik nebyl ironickej,jsem rad ze si to zase ty,jak za tech strarych casu.
  Holt apostolove to taky nemeli lehky:-)

 86. 96. Já jsem ta cesta, pravda a život. Nemám co bych k tomu víc dodala… to stačí :-)) Jen jsem chtěla říct že existují možnosti jak se vnitřně trochu uspořádat. Samozřejmě jsou i jiné. V žádném případě nikomu nic nevnucuji… akorát se mi zdálo že to byl vhodný moment to říct :-)

 87. 97. staré časy … je to pořád stejné. Jen my postupně stárneme. Tolik let jsem vydrželi si povídat… i když si lezem občas na nervy. Dnes jsem se shádala s mužem, odstěhovala jsem se z pracovny a tukám v ložnici :-)))

 88. 103:
  Opust ho Ratko,jdi svoji nezavislou,silnou a samostatnou cestou.:-0
  Na mne uz ceka taxi,zavislej na mym tringeltu,tak dobrou:-)

 89. 106. dobrou, právě jím guláš a nemusím nikam :-)

 90. vrána brána :-) je zajímavé spojení, mnohoznačné :-)

 91. No to jsou právě věci!
  Člověk něco stručného vyplodí, myslí si, že jen jako ilustraci toho, že vrána teda přišla, nic víc – a ono tam toho je!

 92. ahoy Liško. vrána je ta tmavšia časť tvojho ja? a čo si jej povedala?

 93. Vrána, co do všeho strká zobák a všechno vykráká. :-)

 94. 115
  to je ona.
  Nic jsem jí neřekla, já se jí trochu vyhejbám – známe to. Zatím zas někam poodešla. Tak dělám, že není. Ona možná nechodí přilákána na sýr. Ona asi chodí, právě když ji nechci slyšet. Dneska mám odpočinkovější den, tak předpokládám, že až zítra vrána přiletí.

  116
  i za vlasy!!

 95. 117 Liška: “Ona asi chodí, právě když ji nechci slyšet” to všetky takové vrány majú takýto blbý zvyk ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *