219 komentářů u „V pondělí v tramvaji

 1. Jan Masaryk byl hodně rozpolcená osobnost, asi se budu muset na ten film podívat.:-) a co ten pán, ukázal se?

 2. 2 barčo
  To je supeman. Já chci taky mít perspektivu v paži. Ale nechci se namáhat a trénovat, takže ji mám někde úplně jinde.

 3. 1. Taky asi půjdu po x letech do kina. Vždycky jsem myslel,ze taticek masaricek byl od mládí něco jako Mirek Dusin,ale asi to bylo malinko jnak. Což na jeho autoritě a významu nic nemusí ubrat. Zbabělec bazici po poctach, za které by zradil svoji zemi i svoje vlastni ideály určitě nebyl.Takoví se svými kecy o pravdě a lásce přišli až později.

 4. Ahoj z Rožnova!! Už zase začínáme pendlovat na Moravu… Na Masaryka se nechystáme. Jsme vybíravý fajnovky. Kobry a užovky a Schmitke, ty nás nezklamaly, ale jinak na české filmy nechodíme. Z poslední doby jsou skvělé Toni Erdmann a Místo u moře. Chtěli jsme jít dnes na něco do kina kamkoli v okolí, ale nevybrali jsme si. Tak budeme “doma” a pustíme si na kompu Bílou stuhu, co jsme si předtím stáhli… tak uvidíme…

 5. 6. Jo, Místo u moře, sbírám na to odvahu :-)

 6. 7
  Já taky, už jsem koukala, kolik stojí autobus do Bulharska. Vyšlo by to lacinějc než ta Provence.

 7. 8. Ru, já myslela ten film :-))

  Jó, fajn, jeď, jeď, jeď, jééééď ! :-))

 8. 9
  Já vím že ten film. Jsem si dovolila udělat maličkej vtípek.

  Uvidím, jak to dopadne. S penězma se kvůli tomu kotli budu prát hodně. Buď pojedu busem nadivoko na spaní kdekoli u moře, nebo počkám na nějakej last minute, jestli co bude.
  A nebo pojedu na divoko jen tak někam blíž.

 9. 10. kotel…sklep….ježkovy voči, ty toho ted máš….
  jo, Ru, kamkoliv …..na chvíli prostě jinam, vypadnout…. je dobrá každá varianta

 10. Místo u moře není moc veselé, ale stojí za to. Dokonalé ve všem, a nakonec přináší i tu naději… Málo filmů dnes je takových propracovaných a zase… stejný scénárista i režisér – to je snad zákon, co se nám líbí je většinou tak… Ještě o fous víc nás ale okouzlil Toni Erdmann. Byl navržen na Oskara za anglicky nemluvený film a nakonec to vyhrál ten KOREKTNÍ… stejně jako NEJ OSKARA. Ty neustálé ohledy už jsou k prdu…

 11. .. Taky jsem ráda, že jsem na víkend utekla z domu, ale problémy s hlučnými sousedy mi to nevyřeší… taky s tím bojujeme jak lvi…

 12. 12. Zuzi, Toniho Erdmana jsem také viděla ukázky…..takže tuším, že je to dost dobrý a taky vlastně posmutnělý – otec vs. dcera. Co se týče recenzí – mám ráda Kamila Filu. :-) má své videorecenze.

 13. odpovím zítra, až se vrátíme. máme jen jeden noťas a ten už je obsazený :)

 14. 16. díky, zajímá mě to… jelikož brzy vypustím do prostoru mimořádně hlučnou rodinku.

 15. zuzi,
  nojo, korektní… je už někdy přehnaný. Místo u moře lidi chválí, prý krásný a smutný. Takže se do toho nehrnu rychle. A kdyby řekli jen “smutný,” tak se na to asi nekouknu. Jakož se nekoukám na filmy o chlapečkách cestujících světem (ať to vychvaluje do nebes každej znalec) a filmy o narkomanech taky nee. Teprve teď (tj. snad do roka :-) se chci kouknout na Trainspotting ten dvacet let starej – viděla jsem ukázky a je to dobře natočený a kolegyně to chválila.

  13 bojujete jak lvi v sousedské kleci jatí.

 16. 18
  Já bych si je radši četla. Nebaví mě čekat u videa na to, co mě zajímá., až se k tomu vypravěč dovykládá.
  Ale i tak jsem pár kousků videí s tímhle pánem zhlídla a vypdaal, jako že ví, co říká.

 17. 20. mám to stejné, žeby netrpělivost? nevvydržím to dokoukat a mizím.

 18. 20,22, 18
  mně to video nešlo přehrát, tak jsem se nemusela rozhodovat, jestli ho dokoukám.
  Zkusím to teď na jiném počítači:

  Jo, napřed šly dvě reklamy a jde to! Takže jsem to viděla. OK. Dobrá. Aspoň vím, jakého období se film týká a že je dobře natočen.

 19. 20. “…a vypdaal, jako že ví, co říká.”

  jo.
  mě se líbí jakým stylem ty recenze dělá.
  jednak naznačí souvislosti kolem filmu, i natáčení, i historický věci.
  řekne co od toho čekat a co už ne. – upozorní i na věci, který bych nečekala – konkrétně tady o Masarykovi, že jde i o určitou fabulaci a nelze ho brát jako film autentický……plus teda i ohlasy na mezinárodním plátně, co to vyvolává v jiných zemích….
  a u jakéhokoliv filmu o kterým dělá recenzi – tam dá “něco” to “něco” nevím přesně jak popsat, ale vyjádří podstatu toho filmu svým způsobem, která je pro mě přesná až si dovolím říct, že hmatatelně vyjádří co přesně ten film má ukázat, nebo co přesně ten film jakoby nese.

  jednodušše řečeno, od určitý doby sleduju o filmech jen jeho recenze, jiné nejsou pro mě potřeba.
  prostě proto, že mi přijdou nadupaný vším, přitom nepodbízivý a hodně vypovídající a objektivní a tak nějak ze všech možných úhlů pohledu.

 20. Barčo, Toni Erdmann mi smutný nepřišel. Film ukazuje paradoxy dnešní doby, kdy se řídí všechno manažersky a z člověka se stává takové monstrum. Táta měl čas, a tak zajel za dcerou do Rumunska kde se zrovna věnovala své práci – outsourcingu a různými bizarními způsoby ji popichoval, aby znovu začala žít normálně a šťastně… Nesdělitelné, to se musí vidět…. málokdy se povede něco takového dnes. Je to lidské abych tak řekla a současně i to Místo u moře.
  Recenze nečtu, a hlavně ne před filmem, ani videoukázky, jen to tipujeme co by tak asi bylo zajímavý pro nás. Je toho čím dál tím méně a tak stahujeme i starší filmy. Vždycky si klademe otázku co tím chtěl “básník” říci a o filmu spolu mluvíme, nejlepší je cestou autem, to je na to klid a nic nás neruší. Mnohdy se tím hovorem a hlasitým myšlením posuneme hodně daleko, je to lepší než jen přemýšlet o samotě.
  Recenze nečtu ani potom, jen občas takové ty krátké na http://www.csfd.cz/., abychom si zkontrolovali, jak to vidí ostatní. Znám z občasné četby Fuku, Fillu a Baldýnského, Spáčilovou, ale nejraději mám Alenku Prokopovou. Je mi prostě blízká tím jaká je. Ale teď už se občas podívám jen na ALENČIN BLOG, mám jí ráda. Recenze nečteme dopředu proto, abychom si udělali názor sami. postupem času nám ta vzájemná konfrontace stačí…

 21. taky čtu csfd a pár komentářů…. taky je tam procento, i když je to velmi nepřesné… pokud má něco pod 50% tak většinou nekoukám.

 22. i když je nějaký film v televizi, tak si nejdřív projedu csfd… abych věděla zda vůbec začít koukat :-)

 23. 25. Zuzi, jo Toni Erdman je taky v plánu. :-)
  Do kina nechodím, spíše stahuju.
  A starší filmy – taky dobrý a mám ráda. Nedávno jsem po letech skoukla Řidiče slečny Daisy. :-)
  Těch filmů i ale i knížek je tolik, že vše vůbec nestačím sledovat, takže vybírám…..
  na čsfd – spíše jen někdy obsah, zhruba, abych věděla. A taky mám v plánu film Mlčení – o misiji v Japonsku…..no, zkrátka všechno možný, co mě zaujme.

 24. 28. abych to upřesnila – za rok se natočí hromada filmů, takže vybrat si z toho něco….
  a pak jsou filmy, na které se dívám v Tv. A druhá věc je ta, že pro mě je koukání na filmy svátek – služby a tak, no.

 25. Radko nebo vlastně Ratko, to by bylo povídání na dlouho. O minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Bojuju s hlukem cíleně po celou dobu co tady bydlím a dosud se mi to dařilo. Ale minulou sezónu si sem sousedi nastěhovali pěkný asociály. Slovenu, co přijela s dětma do Česka nepracovat a pobírat sociální dávky a pak dva svérázný týpky. jeden má zkušenosti z vězení a tak je zvyklej hájit si svý místo na slunci a na všechno kašlat. Druhej je vožrala, ale to jsou všichni 3. Priorita vohulit rádio, vožrat se, na všechno jiné kašlat. O víkendech jsme to měli od rána do noci a Slovena navíc otvírá okno a vypouští do zahrady rádiový hity. nejstrašnější bylo, když jí zemřel otec a ona veřejně truchlila. To celej den sjížděla Až mě andělé a nějakej hit od skupiny Holky. Řešili jsme to každodenně, ale tihle lidé jsou z toho chlastu tak pomatení a nemají jak na sebe upozornit, tak se vožerou, řvou, vohulej rádio… s tímhle materiálem se nedomluvíš. Ale to je jen první rovina, další je majitel domu, Město a Krajský úřad. Jedeme na všech úrovních. Nevadí mně dětské hry na zahradě, ale rádio na plný koule. Ještě jednu sezónu a uvidí se. Asi se postěhujeme… Moravská Třebová… Hranice na Moravě nebo někam kde najdeme místo kde se nám zalíbí.

 26. 30. to je hrůza, to vypadá jako cikáni. tedy omlouvám se… ale tipuji to tak. Mám obavy ze sousedů, že se ta “moje ” rodinka přestěhuje do bytu v paneláku. Zda je přijmou, když jsou tak hluční a pořád dupou.

 27. Jo, hustý, Barčo, a nejhustší je na tom přístup Města a Policie. Dávají zelenou takovejm hajzlům… nelze to krátce vypsat… máme všechno seštudovaný, vyhlášky a zákony, ale někdy by stačilo jen málo aby se to změnilo. Bohužel systém stojí všeobecně za hovno a každej úředník a měšťák (tak se u nás říká městské policii) věnuje spoustu energie tomu, jak nám vysvětlit proč to nejde… a přitom by stačilo málo…
  http://www.litomericko.severoceskydenik.cz/aktuality/tomas-rotbauer-strida-trebenice-za-terezin-ma-budovat-mestskou-policii.html
  Vrcholem byl nyní třístránkový dopis z Pardubického kraje… to samé. Snůška právnických obratů proč to musíme snášet a snad bychom si na to měli i zvyknout. Každej hajzl má zastání, ale slušnej člověk… s tím každej akorát vyjebá… Asi si vezmeme rádio a repráky a půjdeme těm chytrákům vyhrávat…. tak ahoj, jdu psát pohřební řeč, musím se uklidnit …

 28. Bydlím vedle cikánů, ale ty jsem zmákla, tohle jsou bílí cikáni :))). A pode mnou je městské muzeum. Začneme tam vypouštět pankový repertoár až budou v létě prohlídky venkovních expozic… :)

 29. 33. přesný, se slušnejma lidma se vyjebává….
  Zuzi, kdysi jsem bydlela v baráku, kde žili tři cikánský rodiny a pár nás normálních rodin…..takže vím……znám, odžito. Nemuseli platit vodu, nic…..pohoda…..a nemáš nikde zastání, jen to odsíráš za ty černý mrchy.

 30. 34. to je velmi zajímavé téma. vzájemná ohleduplnost jeden k druhému je věcí nejen životního stylu aleihdnoov=ho žebříčku, respekt k hodnotám ostatních. Vůbec si všimnout že prostor kterýobývám sdílím s jinými, že užívám věci které jsou společné a které kromě mě bude používat ještě někdo další etc. úplné samozřejmosti….je zajímavé, že na východě… (malajzie, Singapur) něco takového vůbec neznají, nejsou k tomu vedení. Pokud nemusí, tak řvou a všecko ničí a mlátí se mezi sebou. Je to velmi zajímavý fenomén. a podle mě souvisí s historickým světonázorem. TAdy bylo křesťanské omezování (být jeden k druhému ohleduplný a držet pohromadě z důvodu vzájemné pomoci v rámci skupiny (vesnice, města, rodiny), na východě jede každý sám za sebe…. bez ohledu na druhé. každý ať se stará sám o sebe. KOnfrontace se zcela jiným životním stylem mě vyrazila dech.

 31. 35,. v tom našem baráku nebylo jen nasráno na schodech, věčně bordel, všechno na chodbách zničený, vymlácený, nemluvím o kradení prádla ze společného zahrady, když sis ho tam šla pověsit na sušák, ale taky si přišla po odpolední domů a obsazená chodba černejma, kteří řvali, vožralí, tančili do noci…..a taky tam došlo jednou na těžký napadení a ublížení na zdraví a jednou málem na vraždu. policie nahoře na náměstí se do toho našeho baráku bála vkročit. no, takže taky moc pěkný.

  Tak Zuzi, držím pěsti, at to ve zdraví přežijete.

 32. 37. do takového domu se raději nestěhovat vůbec :-( Míra ohleduplnosti jednoho k druhému je určitě věcí nějaké nepsané zvyklosti….vdaném regionu. Co je a co není ještě OK. Třeba v Německu je to mnohem přísnější než u nás. Třeba v neděli se tam nesmí vůbec sekat, tady se běžně seká. ale někdy stačí když někdo kouří na balkóně a už to leze do všech oken. Nebo spaluje hnusy v kamnech a celé okolí je vyřízeno. To není otázka dozoru policie, nýbrž místní kultury a zvyklostí (tradice)

 33. 37. Můj manžel plus další bílé rodiny tam bydlely 14 let, – lidi si ty byty postavily na svoje náklady , to znamená že původní byty byly 4. kategorie – starý dům, v památkové rezervaci. to město tam nastěhovalo cigány až po té. no a já tam s ním bydlela dva roky a poté byla restituce a dům se vrátil “původnímu majiteli” – je to schválně v uvozovkách, zkrátka ho zpět získal jeden mafián tady v hk, známý. a všechny vystěhoval bez náhrady a odstupného. prostě sundal střechu apd. jako v tý písničce od Těžkýho Pokondra – “nájem zvedej”

 34. Dnes ten barák je vyšperkovaný, odhalený na chodbách původní fresky a celej barák se orientuje na komerční využití. Palác Komenium – má název.
  http://www.palackomenium.cz/

 35. 39. … to muselo někomu patřit, když se to vrátilo restituentovi. tedy mohli si byty upravit, ale s vědomím že na to nemají žádný právní nárok a v případě vystěhování musí vše vrátit do “původního stavu”.

 36. 42. samozřejmě že došlo i na soudy…..marně…..platné nájemní smlouvy a dekrety na byty…..ale jak říkám, některá jména, když v hk vyslovíš je to nebezpečné pro všechny jak pro obyčejný lidi, tak i pro i ty na úřadech a je to propojené i s policí…..tady platí zákon jen jeden. prostě mafie v tom kterém městě……a devadesátý léta v tomhle byly dost divoký, co se týkalo majetků a machinacemi s penězy.

 37. 43. ale to asi až později… až skončilo regulované nájemné.

 38. ještě perlička z baráku hrůzy: část podílu na domě, poměrně velkou měl jeden starý pán z té jedné bílé rodiny a když jsme se začaly hromadně soudit – tohodle pána přejelo auto…..nikdy se to nevyšetřilo….ticho po pěšině, takže asi tak.

 39. 44. no, celkově to byla divočina. nerada na to vzpomínám. v zimě sundaná střecha v noci, výhružky apd…..dost děsný. nikdy by mě nenapdlo, že se to může něco takového stát a uřady nic.

 40. 45. to je hrozné. Myslíš že o nechali přejet? ale proč… sama říkáš že jste to projeli, tedy je jedno jak velký byt kdo měl. Asi jste k němu neměli žádný právní vztah, kromě nájemní smlouvy. A tu lze vypovědět. Dnes jo. Bohužel :-(nebo bohudík … nevím. záleží na úhlu pohledu. Náš známý měl nájemný byt v ulici kde stojí rodičovský dům muže. TAky do něj hodně investovali. Když zemřel, přišli o nárok na ten byt a museli se vystěhovat. Ale přišli nějací židé a nabídli 200.tis. a byli domluveni s městem. Tak je žena s dětmi vzala a z toho bytu odešla.

 41. 47. chci říct, že nějaké odstupné při dohodě se nabízelo. tedy za normální situace… se nějaký obolos nabídl a nájemník odešel.

 42. ten barák je prostě prokletej. všichni ve městě ví, komu patří. to stačí. je vyšperkovanej, nádhernej, ale stále je volný. Prostě jméno stačí. Dnes jsem šla zrovna okolo, je fakt prázdnej…..

 43. 49. asi tam pere peníze… třeba neví kam je nastrkat. za ty cen mu tam nikdo nepůjde :-) to není prokletí, prostě chce moc. prodělá.

 44. 30
  Ty bláho, Hranice jsou děsná pr… neútěšná… Jezdíval tam ex do školy a eště dneska z toho má pupínky, já tam byla jen dvakrát a taky stačilo…

  30+33
  Když jsem se stěhovala do podnájmu do tohohle teď už svého bytu, tak si paní majitelka napřed nasbírala a prohlídla všechny zájemce a pak teprv z nich vybírala toho, komu byt pronajme. Netajila se stím, že jí záleží i na tom, aby to byl někdo, kdo do tohohle domu “sedne” a nebude problémový.
  Byla jsem tehdy šťastná jak blecha, že vybrala mě. :-)
  A dneska už chápu, oč jí šlo, kdybych se odsud musela stěhovat, udělala bych to stejně jako tehdy ona.

  36
  Zajímavý, ale sedí to do vjemu východu.
  Myslíš, že to souvisí is naěí větší citlivostí na všechno, tudíž i s menší odolností?

 45. 36. cokoliv řeknu, může být použito proti mě :-) ale řeknu to takto…jednoduše. souvisí to s historickým světonázorem. U nás v Evropě s Starým a NOvým zákonem a respektem k milosrdenství a vzájemné pomoci. Třeba vynuceným způsobem. Odměnou za to je sociální systém, kdy se nemocní neopouštějí a nenechávají napospas stejně jako se sirotkami a vdovami (Starý zákon)

  Na východě je silný individualismus. Dělej si co chceš. Jsi sám sobě pánem, nikoho nepotřebuješ. Pokud Bůh je vede tě k individuálnímu prozření. Jsi sám.

 46. 55
  A proč by to mělo být použito proti tobě? Prostě jsem se zeptala, protože mě ta souvislost napadla.
  Ale neptala jsem se na příčinu, ta je jasná, proto jsem i psala, že to odpovídá vjemu východu.
  Ptala jsem se na důsledek. Tedy na to, jestli se to obrací proti nám jako náš handicap, to vštípené milosrdenství, ohleduplnost a pospolitost, poněvadž v “celosvětovém měřítku” nás to zeslabuje, zatímco východ je pořád tvrdý, tudíž silnější a životaschopnější

 47. 54. no, takhle to vypadá, jakože tam lidi bydlí, ale v reále prázdná okna bez záclon a na vstupních dveřích jen inzeráty – nabídky bytů a nebytových prostor. Dnes jsem šla opravdu okolo.
  pokaždý když jdu okolo, zatrne ve mě.

 48. 56. jo. cítím to tak. jsou tvrdí a životaschopní.

 49. 57
  Pokud tam nikdo nebydlí a inzeráty tvrdí, že je prodáno, tak někomu na bydlení prodat nehodlá.

 50. 56. poslední odst. – souhlas. to nás zničí, nebo spíše se tím zničíme sami – svoji kulturu
  apd. a jak to tak vypadá všichni imigranti s touhle naší vlastností (slabým místem) počítají.

 51. 60. protože oni se měnit nebudou. jen my z Evropy stále vymýšlíme kraviny jak to udělat pro ně tady pohodlný. dávky, zázemí, kulturu apd….Obráceně kdyby to bylo – my jeli někam všichni hromadně z Evropy na východ – a chtěli svoje nějaký lidský práva a kostely – můžem být rádi, že nás nezabijí. nikdo by se s náma tam nesral.

 52. no, možná by nás od smrti zachránilo jen konvertovat na islám.

 53. je to sice můj osobní problém, ale řeknu, že teda černocha jsem z Lidlu zkousla v pohodě, ale už jsem viděla v tv reklamy, kde těch černochů a černošských miminek (reklamy na pleny) bylo víc a tak si říkám, že nás tady asi připravujou na zaplavenou evropu přistěhovalcema. a ty reklamy mi přijdou jako výsměch, nám evropanům.

 54. Ru, a já jsem si Hranice na Moravě za těch pár let zamilovala. Pomalu je poznávám, šetřím si je. Ještě je možnost bydlet ve vedlejších Teplicích. Ale nám jde spíš o dobré místo. Já mám Hranice a jejich okolí moc ráda. Asi je neznáš tak jako já.

 55. oni nemají ani zdravotní a ani sociální pojištění, neplaí si na důchod obecně… pokud někdo nemá dost zdraví či dost rozumu, musí se o něj postarat rodina, jinak…..jak to říct, je hozen no nevímkomu. Nemůže ani ležet u cesty, to je výsad Indie, nikoliv zemío kterých mluvím (včetně Číny) Nedovedete si představit jak tvrdý život vedou. žádné leháro… ale když něco nemusí, tak to nedělají. nevím jestli někdo z vás někdy viděl čínskou kuchyň. jsou to detaily, ale smysl věcí kteréděláme zcela automaticky, uklízení, zametání…vzájemné hry (nikoliv toho druhého nějak dostat) či povídání si jen tak nejsou samozřejmé. není to tak všude.

 56. nemám nejmenší obavu, že by nám tady něco vzali cizinci nebo přistěhovalci, vůbec ne. Naopak… možná nastaví zrcadlo našemu pohodlnému životu, a především honbě za zábavou…

 57. 64 To určitě ne, byla jsem tam jen jednou. A pravda, pod dojmem svého ex a škaredého počasí. :-) Prostě ve mně nechaly dojem takovébeznadějně šedivé industriální severomoravské placky plné vágusů a cigánů. :-)

 58. 66. no, když myslíš….neřekla bych, že třeba tady většina národa se honí za zábavou a zážitky….

 59. 64:Je si je taky nezamiloval a to tam travim 40 hod tydne:-)
  Ale v tech Teplicich je hezky.
  66:
  prave takova prohlaseni ve mne obavy vyvolavaji.
  K tomu jak ta pricmoudla muslimska verbez umi nastavovat zrcadlo uz snad mame dukazu dost.
  Ja od nich nic nastavovat nechci!
  Naopak jim chci nastavit set sakra tvrdy pravidla a jeste tvrdsi postihy za jejich nedodrzeni.
  To je mozna zatim ta nejmirumilovnejsi cesta,protoze az se do toho oprou jini,tak budou ty deti pedofilova proroka zavidet Zidum holokaust jako prochazku ruzovou zahradou.
  A nebo my jim.To uz bude z koho.
  Ale Ratka nema obavy….hmmmm

 60. a další věci, jako teroristické utoky…co se děje v okolních evropských zemích, když myslíš, že se nic neděje a vše je v pořádku……

  už jsme tohle téma probírali mockrát, já vím.
  ale jsem hodně toho názoru co napsala Ru v posledním odst. 56.

 61. 66. Sama přemítám nad tím, jak moc se liší v pohledu na svět. jsou buddhisté… Dělají jen co chtějí. Co nechtějí, nedělají. Když je někde prostor, ihned ho zaplní. Taky se rádi baví, nejraději PC a televize. a jídlo. a mohou to dělat pořád dokola. Vůbec neplánují… nepředjímají důsledky. až to je, tak koukají co je a dobře to zvládnou.

  my víc plánujeme. Tedy můj manžel plánuje všecko, já méně… ale taky mám svoje představy jak by mělo být to či ono. Je to zcela irelevantní :-))

 62. 69. zkus se vžít do situace, že máš doma skutečné buddhisty… ne takové ty evropské :-) opravdické. co nechápou proč by si měli dělat starosti, když není důvod :-)

 63. tady ale nikdo nemluvil o buddhistech kromě tebe. :-)
  myslím, že všichni mluvíme o tom reálném co se děje v evropě.

 64. pošlu Vám fotky… ale zatím mám jen papírové, pošlu emailem :-))

 65. 74. ale já nikoho jiného doma nemám. já nemám doma muslimy.

 66. 76. mě z tebe trefí :-))) já vím, že nemáš doma muslimy :-)))

 67. 77. muslimy jsem měla v práci :-)) a to nebyli imigranti.. tedy snad se tak neberou když jsou tady přes 25 let :-)

  ale komentáře se týkaly spíše mojí rodinné konstelace. Ru to pochopila a reagovala na to.

 68. 68.Barčo, myslím takové to povědomí… a baví tě to? ve smyslu “a baví tě co děláš? a jak žiješ”a takový ten důraz… že to musí být uspokojující etc. Je tomu podřízená celá kultura, vytvořit povědomí nároku na život co baví. Odtud honba za zábavou.

 69. 73:
  Nevim,jestli bych je strasil a vysvetloval,ze duvod k obavam je,ale mel bych o jejich budoucnost obavu hodne velkou.
  Protoze je mozny,ze se to jednou zacne hrotit tak,ze uz se bude rozlisovat ne podle nejake viry,dokonce ani podle prizpusobivosti,ale jen podle barvy pleti,rasy…
  Ja bych obavy mel.

 70. 79. vypadá to tak…..ale ten reál je jinde. spousta rodin, lidí žije v týhle společnosti těsně u propasti. i když to tak nevypadá. honí prachy na bydlení, nájmy, nějak ty děti do škol, a aby měly slušný dětství…..hezký vzpomínky na něj…..a jo, malinko si něco užít aspon jednou za rok někde na dovolený….co myslíš, je to hřích? je to přepych? nebo je to nezasloužený. co myslíš? já myslím, že nikdo nechce dobrovolně žít jako bezdomovec. já na ty extrémy nejsem. Ale obávám se, že srovnávat život v Indii a tady je mimo. prostě neporovnatelné. a i v tý Indii jsou neporovnatelné rozdíly i přímo tam – jak lidé žijí v jiných vrstvách.
  No, každej přece žije a dělá co umí, aby se mu nějak vedlo dobře nebo slušně.

 71. 80. Ne, nebojím se. Vůbec ne. Pokud by se to mělo vyhrotit, zemřu s nimi :-)

 72. ještě k tomu srovnávání: je to podobné, jako kdybys byla výborný lovec divoké zvěřě, třeba, orientovala by ses perfektně v džungli – ale přežiješ v civilizovaný společnosti? a obráceně, co si počneš se zlatou kreditkou v džungli.

  prostě každý to prostředí má svoje pravidla, svoji strukturu a je potřeba tam umět v tom žít, orientovat se – z toho vzniká postavení – přežití, nepřežití.

 73. Saule, ty jsi v Hranicích zaměstnán?? No tedy, a já bych tě spíš čekala v tom olomouckým Globusu, kam se stavujeme. Ty je nemáš rád, protože je také neznáš. Jsi asi někde zavřený a pak na trase. já si Hranice užívám. Hřbitovy, arboretum, cesta podél Bečvy na letiště, cesta přes hory a lesy do Lipníka, nejlepší cukrárna AIDA, bufet u synagogy, kde mají výborné domácí bagety na počkání, fenomén Pospěch, krásně zrekonstruovaná zámecká zahrada, vojenské ústavy kam se teprve chystám proniknout. No, nic, musím pracovat…
  Nesnáším cikány a migranty!!! Dřív mě černoch nevadil, teď ho uvidím a je mi z něj špatně. Mám dojem že je svět na zhroucení. Tolik let se integrují cikáni a je to horší a horší. Množej se jak kobylky a jsou čím dál tím víc degenerovaný. Vidím to kolem sebe. A migranti nebudou o nic lepší.

 74. 81. řeč byla o různém přístupu k životu…dvě různé dimenze, které vidím jasně a zřetelně. nejde o dovolené a malinko si užít, takový ten uspěchaný životní styl někam běžet odněkud někam. Tohle ona nedělá. spí i když padají trakače a nehoní se, nebo stojí jako socha a čeká jak se situace vyvine. Je velmi inteligentní, neděla to proto že by nechtěla. Jen to nechá být. Já kolikrát šílím a roste mi roh na čele, vletím mezi děcka a dořvu je, a ona pořád s úsměvem…v klidu. Přitom je v cizím prostředí, zcela sama…pohybuje se velmi jistě a tiše.

 75. 82:ja taky nepsal o strachu.
  Ale o obavach. Nebo rekneme,videni souvislosti,predikci….ta nikdy nemuze byt presna a casove uz vubec ne,takze na strach je vzdycky casu dost.
  Ale naznaky vyvoje proste treba vyhodnocovat .
  I za cenu obav.

 76. 86.uvidíme… nejhorší bariéru tvoří řeč. ani né tak zevnějšek, jako problém s komunikací. tedy budou mít moje číslo, kdyby potřebovali s někým mluvit či se domluvit, tak přes mě. Je zajímavé, že jsem se za dva měsíce naučíla anglicky víc než za celý život. A to jen z touhy je něco naučit :-)

 77. 84:
  No jo.:-)
  Ale znam je.
  Mam prochozene po turistickych zn. i projezdene na kole i cele okoli a zas tak skarede tam neni.:-)
  I ty Hran. maji ted hezky spravenej zamek,ty terasy,nedavno jsem byl na vystave v synagoze,namesti hezky….ale na bydleni asi ty Teplice.
  Jo,akorat mne tam sere,jak uz tam maji po ostravsku kratky zobaky:-)

 78. 84:
  Od toho Globusu bydlim tak 5min pesky,takze trefa:-)
  A jo,i tu cestu z Teplic pres kopce na Helfstyn a do Lipnika znam.
  Kolem tech lesnich malych rybniku,jestli myslis tu.

 79. No vida, já jsem ještě na Helfštýně nebyla, to si šetřím, zatím chodím spodem, po té modré a pak uhnu kTýnu a Bečvě, k těm rybníčkům, dá se doleva i doprava, je to docela dobrodružné. Pak jdu přes město na nádraží a vlakem zpátky do Drahotuší. Mám několik pěkných zážitků z té cesty, šlapala jsem to tak různě zatím 4x.

 80. 41 jéé, proč se to jmenuje palác, když je to prostě činžák? Mně je podezřelý, že to má uvnitř docela nízký stropy; takový činžáky mívají vysoký. Možná je odhlučnili, zateplili…

  Blbý je, že nikdy předem nevíš, co za sousedy kde je. A kdo přijde. Mí příbuzní bydleli v Budějicích v tom domě, co se o něm mluvilo v podobných souvislostech a nájemnících, jak popisuješ, Barčo (myslím, že sídliště Mír nebo tak nějak). Ale byl to panelák, sídliště. Stačilo, aby do celýho baráku přišly tři takový nesnesitelný rodiny a původní lidi prostě šli radši jinam :(

 81. Ad odlišné kultury u nás:
  ono je to často ve zpravodajství všechno podávaný z Prahy (ne třeba od Pražáků, ale od lidí, co v Praze žijou, – já jako typickej Pražák si všímám, že je tu hodně Slováků a Moraváků). A není tu moc ani cikánů ani nikoho cizího. Je tu hodně turistů. A tím tak asi končí pohled Pražáka na věc.
  Proto jsou Pražáci vesměs takoví příznivci multikulti, je tu míň žhavých odpůrců uprchlíků než jinde v našich zemích a je tu i víc lidí, co se divěj, že někoho tak hrozně obtěžujou cikáni.
  Obtěžujou. Jenže ne moc Pražáky. Jsou tu, jasně, a víme, ve kterých čtvrtích a ve kterých dřív byli ještě víc než teď. Jenže jich je málo a jsou spíš roztroušený a mnoho z nich je slušnejch. To není jako někde v jiném regionu. V Praze je nejvíc vidět Vietnamců. A ti jsou ve svých obchodech a restauracích a jinde vidět nejsou – okem typického Pražáka. Bydlej někde jinde než typickej (nebo jako typickej je jenom mnou vnímanej? : -) Pražák.

  Pohled Pražáka na jiné kultury v našich zemích je jinej než pohled lidí z jinejch regionů. Jenže většina zpráv vzniká evidentně v Praze. Politici (všichni!!!) se pohybujou v Praze. A i když jsou odjinud, ten pohled se posune.
  jo a další věc: ve městě velkém jako Praha (a ne že by byla nějak extra velká) se lidi odlišné kultury jakoby rozplynou. Nejsou tak vidět. A i kdyby byli, jsme tady zvyklí na turisty, černošské studenty apod., takže si jich moc nevšímáme. Vidíme je, ale míň než je vidí lidi, co do Prahy přijedou.

  No, proč to říkám zase zrovna teď… asi že z Prahy jsem z účastníků současné diskuse tady jen já. A připadá mi odedávna, že to, co je v médiích, je moc pražský. Jo, jsou informace z regionů, to jo, ale celkově ten formát médií, jejich vedení, je v Praze, takže stejně… Internet je teď právě možnost, aby to bylo trochu jinak. A je. A i to je jeden z důvodů, proč se to tak polarizuje – mě teď napadlo. Že se to střetává – jsou ta jedna pražskomédia a k tomu je i jinej proud.
  Nebo i tohle je pohled Pražáka a pořád je jen pražsko-omezenej? (což není sebekritika, ty pohledy nepražské jsou taky omezené, ale jinak)

 82. 94. dobře napsané. napadlo mě u toho jediné… Praha má 1 247 000 obyvatel, naše město 37 000, jdu si to vydělit. tedy praha je 34 -krát větší co se týče počtu obyvatel než naše město…. a určitě je zde i nepoměrně (100x?) víc návštěvníků i lidí odjinud, co se zde usazují, někdy přechodně a někdy déle. a je to zcela přirozené.

  my u nás velkým renesančním domům (postavených na původních gotických) taky říkáme paláce pokud tam bydleli knížata. Přitom jsou to domy. Původně to byly taky domy s 4. byty plné cikánů, po renovacích jsou buď prázdné nebo je to hotel s restaurací nebo vylepšené byty. Cikáni byli vytlačeni bokem, kdysi sedávali uprostřed města a pořád hrozně řvali, dnes sedí jen občas a pokud se ukážou tak se turisti smějí a fotí si je jako atrakci. Vietnamci u nás taky jsou, ale taky je vytlačuje město ven z náměstí a stánků.

 83. Vlastně jsem o tom v noci přemýšlela, každou noc o tom přemýšlím… vidím to ped očima jak aje kultur vrostlá pod kůží, že ji nelze implantovat. Je to kultura předků… nelze se jíjen tak “naučit či přizpůsobit”, je zažraná v nejhlubším podvědomí, utvářena desítky generací. a vyleze ven… v původním tavu u dětí nebo jejích dětí…. i když se rodiče “přizpůsobili” a naučili žít v jiné kultuře, jejich děti si nesou pořád původní geny. nelze to zadupat do země.

  stejně tak nelze zadupat do země, že to co máme budovali naši rodiče… že domy na které si “nárokujeme” někdo kdysi postavil, a systém který je zde považován za samozřejmost včetně různých výhod pro sociální slabší je výsledkem kulturního vývoje. To se objevilo jako ovoce dějin.. Nelze to vrátit zpět.

 84. 98
  Vývoj není návrat zpět, ale neustálá změna to je, a ta změna často přináší i zadupání do země těch tvých nevratných kulturních tradic. Kdo je bude zastávat, zahyne.

 85. 100. se jich nezasstávám přece. ale vždyť to přece musíš vidět jaksi idé nárokují na to nebo ono, jak to povvažují za samozřejmé… ale ono to není samozřejmé. Zcela přirozené je to, jak se chovají zvířátka.

 86. To je snad zas trochu něco jiného… nechápu, proč musíš argumentovat na jabka “přece musíš vidět švestky…”
  To nárokování si dělají všichni, jen každá kultura jinak.

 87. 93. no asi proto, že je to jeden opravdu z velkých domů historických, patří k památkové zoně, ale ten název Komenium spadá do historie Hradce a školství, má to souvislost. No jinak to slovo palác dnes ten význam mi přijde se posunuje něco jako k velkým objektům – třeba obchodní palaáce, taky nemají historii vznikly, postavily se, rezidenční bydlení apd – dřív se to tak nepoužívalo, dnes je rezidenční bydlení považováno, že jako každý ví, co je rezidenční bydlení apd.

  jinak Hk je poměrně malej, univerzitní město, dobrý spojení na Prahu, je tu dost cizinců nastálo.

  98. 101.”Zcela přirozené je to, jak se chovají zvířátka.”

  no, právě, psala o tom Zuzi, psala jsem o tom já, ty se svojí rodinou, prostě to tak je. a ted jde ještě o ten způsob, jak která kultura to dělá. Třeba v tý Francii tam je to dost patrný co se stalo s první generační a druhou a další emigrantskou vlnou a ty problémy tam prostě jsou. to se právě ukazuje v čase.

 88. Hradec myslím podepisoval i petici proti stavbě mešity….bylo to v nějakým čísle před dvěma roky, v místním plátku.

 89. ještě teda maličkost: jo, media masírují lidi fest. ze všech stran a různě.
  jak jsem uvedla ten příklad s těma reklamama, no každou chvíli je i na netu obrázek firem oblečení pro islamisty. – jako sportovní oblečení, apd. no, jako chápu, že světový firmy se orientují byznysově nejen na “západní” svět, ale i do emirátů apd. no, ale jako dobře, tak prostě je to cílené na východní spotřebitele, budiž. no, ale proč to podsouvat nám, že jo.

  no, prostě černoch z letáku prošel a tak teda ty media přitvrdí a budem holt koukat na miminka černochů, na modu v emirátech, na sportovce z islámu…….no, takže zase asi špatně se tam tak nemají, že, jo, když teda ty firmy tu výrobu a marketing cílí i na tyto země.

 90. Barva kůže mi nevadí, když ten černoch předvádí oblečení odpovídající naší kultuře, ať si je třeba zelenej.
  Ale ty sportovní hidžáby a burky mi přijde jako šaškec. Kombi s lezením dopr nejhrubšího zrna.

 91. ujelo mi to, takže mám čas :-)
  107. chci naivně věřit, že jde o byznys. :-)

  …..jako už mě nedojímají obrázky smutných dětí migrantů…..už jsem vůči tomu imunní…..stejně je to zase manipulace medií…..ukázat, jak trpí…pojdte budeme jim pomáhat…..nikdo neví co z těch dětí vyroste…..

  určitě žijeme v dobrých klimatických podmínkách, jako žádný zemětřesení, sesuvy půdy, tsunami apd. a nejsme ve válce….no asi to tak bůh chtěl :-) podobně právě jako všechny tyhle katastrofy se dějí v bohu teda……

  nedojímá mě to i proto, že sama mám něco odžito a nikdo mi moc nepomohl, člověk si nakonec vždycky musí nějak pomoct, poradit sám…..

  a další věc, jako pohybuju se ve střední vrstvě, no ve střední možná taky ani ne.
  opravdu dřu a se mnou dřou i jiní…..a tím jak jsou postavený zákony v týhle zemi a pravidla…..je strašně lehký se dostat do propasti…..to si uvědomuju.

  no a pak tu jsou černý….cigáni, pohoda, příspěvky na bydlení, na energie…..na cokoliv….nemuseli ani platit v nemocnici, když dříve byly ty poplatky. černá rodina se sebere a jde na uřad a ouřadové mají strach a tak jim všechno přiklepnou…pohoda.

  slušný lidi co dřou budou hnát po exekucích a kde si, cosi, matky samoživitelky v týhle době taky nářez…..cigánům se tohle v životě nestane…..prostě mají štěstí právě, že jsou černí…..
  no a jak píše Zuzi, podobný trend je i s přistěhovalcema…..

  je mi vcelku jedno, jestli mě za tohle někdo z vás odsoudí, ale jak říkám, něco jsem si prožila.

 92. jako asi takhle, cigánská rodina si v pohodě přijde na 40 tis. jen od státu.
  parchanti, vědí přesně na co a jak si kde zažádat, příspěvky na dopravu apd……nemusí hnout prstem….pohoda. to bílej, normálně pracující nedostane…..: Vy nemáte rodiče? nebo prodejte nějaký majetek” apd…….jo, taky jsem byla kdysi na sociálce. naštěstí jen jednou, teda dostala jsem od nich tenkrát potravinový lístek – na nákup základních potravin, strašně jsem se v tom obchodě na nákupu styděla.

 93. a ještě jedna věc. pohybuju se ve svým pracovním prostředí. to znamená nemocný lidi.
  a tady je právě i hodně vidět, jak kolikrát ta pomoc sociální je potřeba a jaký to jsou martýria. nemocnej člověk, opravdu vážně, jakej má důchod, co všechno musí platit, i za léky, někdy i pomůcky, aby tak nějak přežil……opravdu neskutečný papírování, vyřizování, běhání od čerta k dáblu, čekání apd.

 94. No jo barčo, být cigán to je výhra. Jsi jako pavlačová tetka.

 95. 108
  Fotky ubohých dětí migrantů jako nástroj manipulace pro přijímání uprchlíků a vrážení do nich peněz, které normálně nejsou na naše děti třeba postižené nebo nemocné nějakou těžko léčitelnou nemocí, mě sraly od začátku.

 96. Hurá, poznalas, že je to manipulace, sázka na lítost. Nic se tam neděje, zato tady umírají nevinné děti.

 97. Nejde o to, že tam se nic neděje. Ale za děti nesou odpovědnost v první řadě rodiče a jejich vlastní stát. Našim na smrt nemocným dětem někdo z ciziny na něco přispěje, i když za jejich stav žádné rozhodnutí jejich rodičů nemůže? Na rozdíl od těch “přesmořových…

  Když to hodně zestručním – tak rodiče těch dětí se rozhodli, že jinde se budou mít líp, a riskovali kvůli tomu životy i zdraví nejen svoje, ale i těch dětí – co na tom chceš zachraňovat?

  Je to složitější a nechce se mi kvůli tom hádat se s nějakým jakože jedinýms pravedlivým schovaným za tečky. Ale přistěhovalectví v téhle míře nic neřeší, jen tamní konflikt roznese dál jak nakažlivou nemoc. A ty děti budou umírat stejně, jen kromě těch mrtvých v té válce, kterou zvenčí nikdo nemá šnaci zzastavit, jen ti místní, co místo toho utíkají na lepší, tak i u pašeráků, protože čím víc je budem podporovat, tím víc bud erodičů, co budou ve falešné naději těm pašerákům platit.

 98. Kdyby někdo z nás chtěl žít jako cikán (srát na schody nebo do díry, řvát po sobě a celé dny jen tak lelkovat) tak by tak asi dělal. Podle mě je problém v tom, že my nechceme tak žít…. a pak dochází k tý srážce kultur :-)) kdybychom všichni srali v chýši… bylo by nám to šumafuk že vedle nás sere někdo taky.

  co se týče podpory cikánů, je to úlitba (oběť) za klid….kam s nimi jinak.

 99. 110. V nemocnici bude vždycky stres, jelikož vždycky může být léčba lepší…. s modernější technikou a dražšími léky.

  Jaká je alternativa k tomu martyriu (běhání za pomůckami a vyřizováním)?

 100. 115
  Ratko, to je přece podstata střetu kultur, že nikdo z té druhé nechce žít jako ti v té první a nikdo se tomu druhému nechce přizpůsobit. :-))

 101. 117. o tom píšu, kolikrát není probléme že nechce… nýbrž že se to tak diametrálně liší, a tak pokud se má žít v míru, musí se jedna strana dlouhodobě přetvařovat a děla co je jí cizí..což teba funguje u jedné generace (která dělá pro přizpůsobení maximum) ale časem se projeví prazáklad. to co je pravda. podstata vycházející z tradiční kultury.

  teba u cikánů… tradičně bylisvobodný národ, žili podélvesnic, spávali vlesích, pronásledovalije a věšel kvůli drobným krádežím, někdy celé rodiny. tradičně ale nedošlo k žádnému posunu, jsou pořád stejní. mají to v krvi.

 102. 118. jsme přesvědčena že krev nepředěláš. jen ohneš…. ale svoje zůstane svým.

 103. A kam serete vy, ratko, vy neserete na schody?

 104. 122. když myslíš… problematika byla jinde, i když uznávám expresivně vyjádřena. jde o to, že člověk se chová tak jak bych těl aby se k němu chovali druzí. Pokud je hlučný, slaví do noci, rozbíjí věci a neudržuje je…. tak mu nevadí když to nedělají ani ti druzí. Tedy nechápe, co je špatně na jeho chování…. jemu vyhovuje.

 105. 123. mělo být, nevadí mu když se druzí chovají stejně… nemusí to být cigáni. Reagovala jsme jen na to, že řeč byla o cikánech. Platí to na kohokoliv. Jakoukoliv komunitu se svými zvyky.

 106. 121: to jo,ale pro nejaky nasmazeny slunicko z HateFree,nebo Kliniky to bude zrejme argumentacni omegou jeho intelektualnich schopnosti.

 107. Nějaká paní barča tady ubryndne svoje užasný stížnosti na život, můžou za to cigáni atd., a o sraní mluvila ratka.

 108. hmmm, cokoliv se řekne, může být otočeno a použito k nakopnutí.

 109. přečti si paní barču. už se jí zastala rulisa, pak ratka a ted ty.

 110. 130
  Má tu potřebu.
  Jsou takové dva zajímavě vyhrocené druhy diskutérů. Jedni hledají potvrzení sebe a svých názorů v nalezení shody s jinými – takže je vemi pohorší a urazí jakýkoli nesouhlas natož kritika – a druzí v oponentuře dotažené do dokonalosti. Tj. ve vyhledávání a oznamování, že ti druzí jsou fakt blbci. Takže je pro otázkou osobní cti s nikým v ničem společně netokat. :-)

  Nemám přístup k IP, ale u tak výrazného typu diskutéra je jedno, jestli se pojmenuje Karel, Richard, cigán nebo dvanást teček.
  Proč vlastně zrovna dvanáct? Má to nějaký hlubší filozofický či mystický význam?

 111. Nechtěl jsem komentovat, jen si počíst, ale nad barčou nakonec jsem si nemohl pomoci.

 112. Ano. A vám se názory té paní líbí? Vadily asi jen mně.

 113. 137. ne, nelíbí.. ale známe se a tak z toho nevyvozuji žádné závěry, zde si může každý svůj názor říct. Do takového domu”hrůzy” bych se nenastěhovala. ale to jsem řekla… i fakt, že určité věci se nedají změnit zvenčí. člověk se zkušenostmi je opatrný. byty 4. kategorie v centru města se postupně likvidovali všude. U nás taky, tím se vytlačili lidé sociálně znevýhodnění ven z centra města.

 114. 135
  Jojo, aji jsem kontrolovala, jestli jich měl pokaždý stejně, ale to je možná jen pamětí prohlížeče. :-))

  138
  První tři věty – dtto.
  Jsme tu štamgasti. Dlouholetí známí. Občas se rozjedem víc a pustíme se do sebe víc, ale ne stylem “on/ona je blb”.

 115. Prej mate Ru v rybniku misto kapru zapadlej bagr:-)
  Ted se na to divam ….a cosi o blbcich mne napada:-0)

 116. Že je někdo blb, jsem nenapsal. Duch psaní paní barči , nevím jak to nazvat……………..no a pak tu jsou černý….cigáni, pohoda, příspěvky na bydlení, na energie…..na cokoliv….nemuseli ani platit v nemocnici, když dříve byly ty poplatky. černá rodina se sebere a jde na uřad a ouřadové mají strach a tak jim všechno přiklepnou…pohoda.

  slušný lidi co dřou budou hnát po exekucích a kde si, cosi, matky samoživitelky v týhle době taky nářez…..cigánům se tohle v životě nestane…..prostě mají štěstí právě, že jsou černí…..uffffffffffffffffffffff

 117. 140
  Cože? Nekecej, to se musím podívat. A není to stará zpráva? Bagr zapadl do Uličáku před pár lety. :-))

 118. Nojo, fakt recidiva na vedlejším rybníku. Eště jsou tu dva, do kterých eště nezapad, tak eště nemáme vybráno úplně. :-))

 119. 141:
  Co ufffffffff???
  Ta zrejma emocni vypjatost se kterou je to psano?
  No pominme,ze to psala Barca ale rad bych videl kohokoliv,kdo by byl k cikorkam po nekolikaletem souziti s nimi v jednom baraku schopen o nich psat hez vyraznych negativnich emoci.
  A zvlast tebe,teckovanej rome.
  To co je v te citaci uvedeno se da taky dost tezko jednoznacne vyvratit vcetne toho,ze jako cerni maji stesti.
  Minimalne v pachani nejen drobnych prestupku jsou pozitivne diskriminovani a gadzum by stejny veci neprosli. I u nas policie na oznameni o jejich bordelu,co delaji casto vubec nereaguje.
  Takze nad cim tu jako vzdychas ,kritizujes cizi prispevky,nadavas jejich autorum do blbcu,urazis,podsouvas….
  Aspon ze ten jeden nick sis vybral spravne.

 120. 146
  To vyzjistím zítra. :-)
  Dneska jeden ze stavařů naší nové haly nepřišel, taky právě bagrista, jeho kolega tvrdil, že prý dělá kompars pro nějaký filmaře zas, ale kdoví, jestli nedělal kompars v bahně. :-)
  Ale podle bagru mi to přišlo, že by to mohl být i jeden soukromník z ulice nedaleko.
  Jojo, vyzjistím. Chlapi jsou spolehlivý drbny. :-))

 121. Prej na tom zapadlym bagru stal 11 hod,nez ho hasici odvezli:-)
  Takze bagristi,hasici,zaneseny rybniky….vsechno spatne:-)

 122. 149:
  Odvezli toho bagristu,ne bagr.
  Ten asi budou tahat vojaci,takze mozna se tam jeste utopi tank i s posasdkou:-)

 123. 147:
  To sedi,to delal pro filmare z Novy,tam jsem to videl:-)

 124. 150. třeba vyschne… tedy ten rybník. pak bagr vykopou a odvezou :-))

 125. Ať žije barča, šťastná žena. I Saul – biblické jméno? To sis dovolil hodně, co.

 126. 103 barčo
  ad paláce – tojo, ty nový skleněný kraksny se leckdy nóbl jmenujou paláce… mně to připadá spíš směšný.

  A HK že je “poměrně malej”? To ne, ten je právě (poměrně) velkej, v rámci ČR.

  97 ratko
  Praha má v podstatě ještě víc obyvatel, když přičteš ty v suburbánní zóně, v těch domkách vyrostlých a rozlezlých někdy bez ladu a skladu (i kdy skladů tam je kolem bohužel taky dost…) De facto jsou to lidi z Prahy, protože mají vazby jen na Prahu, ani nenakupujou v místní obci ani tam nechodí do školy, nic.
  Notoje fuk – jen je mi líto tý orný půdy, co šla do prdele.

 127. 155. no prostě jste velké město:-) ve srovnání s naším

 128. Tak promiň barčo, nechtěl jsem se tě dotknout, pročetl jsem si to ještě jednou a pochopil tvoji zlobu, snad.

 129. Vy jste všichn tady super – bez ironie –
  – jeden v prvotní chvíli se naštve a “vynadá,” to poměrně chápu, a nakonec i se omluví ad 158, to už je úplně super na místě. Mě taky docela zarazilo u barči (i když je mi jedno, u koho) použití slov jako “černý”, protože já to nepoužívám nikdy, jednak jak jsem Pražák a jednak ovlivněná současným trendem košér vyjadřování, který je někdy zas až moc košér.
  Jo, barča psala, že je to daný os. zkušenostma. Takže asi podobně jako 158 je to pak pochopitelnější.

  141 – taky si říkám, jestli je to fakt štěstí, že ti cikáni snad nějak líp si umí obešlápnout všechno na úřadech, nevyfláknou se na to (jak bych to udělala já) … že dostanou veškeré možné dávky, protože se o to zasadí až dost. A je to štěstí? Oni si to nevybrali. teda vybrali si, jak s tím naložej, ale nevybrali si, že se narodí jako menšina někde, s jinými zvyky, lehce opovrhovaná. pak aby z toho nic nevytřískali, to by byli blbí a měli nejen nevýhodu, že jsou menšina nápadná, ale i nevýhody neschopnejch.

  Zajímavý je, že zrovna než jsem to tady pročetla, jsem si všimla textu v závěru jedné epizody Dobrodružství kriminalistiky, co dnes dávali, z r.1992 – bylo tam o geniálním padělateli a v tom textu byl označen jako “človíček.” A to mě udivilo!! Ono to vypadá roztomile a snad je to tak i myšleno – že byl nenápadný člověk. Jenže pro mě je to hnusný, kupodivu o dost hnusnější než říct o někom, že je cikorka (to tady použil Saul – to zní taky láskyplně, ale víc přímo, ne tak pohrdavě). Človíček je pro mě degradující označení. A nebezpečný. Víc než jasná nadávka (černej nebo blbá…který jsou založený na zážitku a afektu a momentální emoci a to je pro mě srozumitelný, i když bych to smaa neřekla). “Človíček” snižuje a ten človíček, co je člověk a nic míň, zažívá despekt a pak je z něj razdva Hitler. Proč by nebyl. Tak to jede- kdo (i celej stát) je odstrčenej někam níž nebo do beznadějný chudoby a pocitu, že nemá rovný šance, je v prdeli a dělá bordel, zapaluje auta… tomu Evropa musí předcházet a to je asi smysl těch děsně přehnaně košér výrazů pro všechny. Nejde o ty výrazy, ale o respekt. A když ten není, tak aspoň ať se použijou ty výrazy :-) z bezpečnostních důvodů.
  No je to trochu mimo, ale to slovo “človíček” je pro mě promyšlený hnusný chování zakrytý cukrem, kdežto ty výrazy, co se objevujou tady od nás všech, jsou přímější a vlastně nehnusný, ale opravdový reakce na to, co se děje (ať barča na cikány, nebo ……… na barčiny výrazy). To je bezva mít takový lidi kolem, všechny, doufám, že jste se nikdo neurazil nebo nic takovýho – protože to myslím vážně, že je to obdivuhodný, v porovnání s “človíčkama” apod.

 130. 159
  A jak na tebe působí starší český oslovení “človíčku” obvykle ve spojení s vykáním? (Třeba u Čapka se vyskytlo a tak.)

  Mně človíček nezní tak hrozně jako tobě, prostě malej člověk, ve smyslu třeba i málo významnej, obyčejnej, ale vlastně docela milej.

 131. 159 – na tohle jsem čekal, uvedení na pravou míru, co mně se zformulovat nedařilo. vřelé díky za zamyšlení.

 132. No a já stran soužití – před spaním si otevírám okno, větrám.
  Nedávno se do vedlejší bytovky nastěhovala nová rodina. Pán má zvyk nechávat u bytovky nastartované auto, třeba desítky minut.
  Co myslíte, že si dneska větrám dovnitř za vzduch…

 133. Oni tam v tom autě snad š…, to není možný. Přes 20 minut.
  Zavírám okn a jdu spát, dneska už se čistýho vzduchu nedočkám.

 134. 160
  na mě to “človíčku” působí blbě a navíc mi to nějak zapadá (i když to chci dát stranou a upozadit a nebejt předpojatá) k lidem, co jsou navenek výhradně (a to je právě podezřelý) pozitivní a navíc ty zdrobněliny víc používaj a mně je z toho pak akorát na blití a jsem ve střehu, co je to za lidi. Za človíčky :-))
  Ti, co neřeknou nahlas ani slovo hovno.
  – protože někde to hovno mít musej. :-D Možná v pozlacený vitríně.

 135. ……….
  tou 163
  mně připomínáš mě.

  164
  fuuuj. Nastartovaný auto by mě točilo víc než většina politiků.
  165 a ru mi připomíná ru :-DDD

 136. 166. mě vadí třeba “lidičky”, proto píšu cikán jak to znám odjakživa a žádný pejorativní či jiný výraz, který může být vyložen pohrdavě. Mám hodně i dobrých zkušeností, opravili nám auto na Slovensku :-)

 137. Nastartovaný auto by mě točilo taky, ale hlavně muže… ten by mi celou dobu nadával :-))

 138. celkově to je skvělý příklad. řekněme že by vám někdo jako Ru pod oknem nechával běžet motor od auta. Co byste udělali? myslím doopravdy, ne jen tak virtuálně vtipkovat….

 139. 158. dorazila jsem z práce a pročítám až ted. spíš koukám, jaký jsem tu udělala pozdvižení. …..no, prostě barák hrůzy a hodně osobní zkušenosti.

 140. 172. a byli opravdu černí, takoví ty špinavě černý jak bota a hodně byli cítit tím jejich pižmem. ne takový ty, poločerný, nebo smíšený.
  chodba, všude jsi to tam cítil, to bylo promořený a do toho ten všechen bordel a co se tam dělo, jak jsem to popisovala.

 141. 170. nic, zavřela bych okno. podobně jako ted po noční, kdy tu naproti mám dnes a denně i o víkendech stavební dělníky z ukrajiny, co tu staví baráky. oni si tu o víkendu v Penny kupují lahváče a mají tu u stavby maringotku a tráví tam večery a popíjej a zpívaj a hrajou na kytaru jejich písně.

 142. 166
  Mně říká jeden kolega človíčku běžně, má to jako výraz klidného podivění, ale hovno umí říct taky. :-))

 143. 168
  Taky mám zkušenosti různé. Znám i “normální” cikány, normálěn žeijící mezi gadži bez problému, studované a pod.
  Oni když fakt necítí žádnou kontroberzi vůči sobě, tak nejsou agresívní.
  Ale soužít s některými nimi v jednom paneláku nebo bytovce bez kontroverze prostě nejde.

 144. 170
  Já přemejšlela, že vemu baterku a pudu jim posvítit do okna, že jako se chci podívat, jestli v tom autě náhodou nejsou mrtví. Jenže jsem už byla vylezlá z vany a v noční košili a už se mi nikam nechtělo, muset se kvůli tomu oblíkat a obouvat.

 145. 174,177. přijde mi to hodně smířlivé… I když baterkou do okna by bylo dobré. Asi bych řvala z okna….jakože co je to tady za smrad :-)) pak zblízka, šla bych se tam určitě podívat a zeptat se proč má puštěný motor.

 146. 178
  Z okna můžeš řvat co chceš, do zavřenýho nastartovanýho auta. To akorát spolehlivě probereš ostatní partaje v bytovkách. :-)

 147. A navíc efekt náhlýho posvícení do zhaslýho auta uprostřed tmy je nezaměnitelný. .-)

 148. 179. třeba bych někoho nasrala natolik, že by šel zakročit sám :-) Tedy v první řadě můj muž… ale třeba by to slyšeli soused :-)) je třeba zburcovat vojsko

 149. sama bych šla svítit do podezřelého auta pouze s ochrankou v zádech :-)

 150. 164:
  Já jsem nějak nepochopil,jaký to má důvod.
  Ted od pondělka ráno po oskrabani jinovatky to taky necham ze 3 minutky na cigáro prodychat.
  Ale večer na desítky minut??
  Pojmi to Ru jako výzkum a souseda navstiv s nějakým jakoby dotaznikem.
  Jako jakým autem jezdite,jakou máte spotřebu…samozřejmě po každém bodu vždy s otázkou “jak jste spokojený”?
  Jako motivaci bych mu po všech správně zodpovězených otázkách přislíbil jako jistou výhru nove Masserati.
  No a po vyhodnocení 99proc. odpovedi jako správných bych položil otázku poslední i s malou napovedou “proc nechavas ty debile večer před barákem nastartovaný auto”
  Je to ovšem s rizikem,ze soused si svou debilitu pod tak sladkým prislibem nejen uvědomí,ale i přizná a pak mu budeš muset koupit maserrati.Cimu budeš před nim za debila ty.
  A ono to platí tak obecne,nad nimi se proste nedá vyhrát

 151. jj. někdo nechává běžet motor auta, aby ostatní viděli že mu ještě jezdí

 152. Ale jsou i ucinnejsi metody.
  U nás je to s parkovanim bida a kolikrát projedu par bloků,než najdu místo.
  Jiní se s tím netrapi a večer to nadrzo zaparkuji na místa přechodu z jednoho chodníků na druhej.
  Jeden takovej to dělal dva týdny.
  První týden jsem si v duchu říkal.ze to není dobré.
  Druhy pondělí jsem mu za zadní stěrač,kterej jsem obcházel strčil vajgl.
  V úterý ten sterac postavil.
  ve středu a čtvrtek taky a se smutkem nálepky agresora se rozhodnul,ze v patek mu ho už urvu.
  V patek ráno tam stal zas a ten stěrač byl uz urvanej a odhozenej kousek dal na zemi.
  Potom už tam nikdy nestal!!

 153. Nevím, jestli vždycky na někoho čeká, nebo s někým v tom autě kecá… Nebo vyřizuje telefony… Ale to asi ne takhle v noci. Včera to byl nakonec někdo jinej, parkoval vedle toho souseda, splývaly mi ty auta, ale pak jsem to identifikovala. Možná fakt šukali.

 154. 188. třeba. ale né 10 minut. to je blbost. píšou že 2 minuty: Dokud je olej protékající turbodmychadlem čistý a výfukové plyny nejsou příliš horké, dokáže být turbodmychadlo velice spolehlivé, ale správné zacházení je důležité. Po jízdě na vysoký výkon se musí motor před vypnutím nechat běžet ještě zhruba 2 minuty na volnoběh a umožnit tak dochlazení turbodmychadla. Pokud se tak nestane a motor se vypne, olej přestane cirkulovat a zůstane v přehřátém turbodmychadle, kde může dojít k jeho přepálení. Přepálený olej potom může ucpat svůj přívod a způsobit tak poškození turbodmychadla. Taktéž může docházet k deformacím lopatek nedochlazeného dmychadla.

 155. to je okopčené… vůbec jsme netušila, že se u nafťáků doporučuje nechat běžet motor na volnoběh :-))

 156. 191
  Nejen u nafťáků, u všech aut s turbem.
  Třeba jeden důvbod, proč bych turbo nechtěla, jeden z nejnákladnější dílů na autě. A třeba chci vidět, kdo dvě minuty nechává turbo dochlazovat před benzínkou na dálnici, když si chce jen dotankovat a frčet dál. Nebo když ho zastaví červeá placka, Dobrý pane, pane řidiči, silniční kontrola, vypněte motor…

 157. A o tom sukani v aute by nějaký odborný výklad nebyl?
  Ale nekopirovat Ratko:-)

 158. Já urcite.I z trabanta jsem musel ty intelektualky tahat na nejbližší palouček.Tam proste ne,protože to byl trabant:-)

 159. Ani nevím, co je turbo (kromě tý kapely).
  Prosím nevysvětlovat! Rochním se v možnosti se to do smrti nedovědět! Ani potom možná ne…

  193
  :-DD

 160. Nevysvětlíme. Prostě se s tím rychlejc rozjíždí na větší rychlosti a většinou to má o něco menší spotřebu. :-)

 161. 199
  :-)
  Nevím, přiznávám, že zkušenosti s trabantem bych musela z netu kopírovat já. :-)

 162. 200. my měli doma několik trabantů po sobě … byl to plastový vehikl :-))

 163. 201: Vy jste ho měli,protože jste byli chudí.Pro mne bylo vlastnictví Trabanta věcí hrdosti a osobní cti:-))

 164. 202. no dovol? my byli bohatí duchovně….:-) samí intelektuálové :-)))

 165. Tituly ještě nedělají intelektuály :-)
  Pro bohatství své duše jsem to trsátko měl já,protože jsem jim projel s našima po dovolenych už jako děcko celou republiku. Bylo to duchovní dědictví předků:-)
  Na to už slyšíš,že?:-)

 166. 204:což vlastně možná vysvětluje,proč tam ty holky nechtěly sukat.
  Ženská neomylná intuice jim možná zahlásila,ze na urnách ne.
  Dokonce ani s takovým klenotem,jakým jsem býval:-))

 167. 205
  helehele jaký “býval” a jaký urny? Jsme v nejlepších letech!
  Ale mohli bychom nějaký téma o chorobách a smrti a… ne, nemohli. Nemusíme si nabíhat :-)) Radši téma Prodej starých krámů. Naštěstí je aktuálnější to.

 168. 204. a myslíš že já né? a to jsme měli trabanta kombi a byli jsme na rujáně i Balatonu :-)

 169. 206. chtěla jsem prodat starý kotel a nepovedlo se mi to :-)

 170. Ccccc,na Balatonu jsme s nim byli taky a navic i v NDR a polskym Krakove:-)

 171. 209. dyť to píšu, v NDR až na rujáně a v karl-marx-stadtu :-) no a v krakově přece taky, to je jasné

 172. A jo vlastne,Rujana byla taky v NDR a dokonce dal,nez ty Drazdany,kam jsme dojeli my.
  A jeste do Misne a do nejakyho muzea Karla Maye.
  A k mori jsme trabouchem jezdit nemuseli.
  Na to dostal otec stolar a nestranik poukaz od ROH a leteli jsme letadlem.

 173. 211. tývogo, to čumím :-) já jela letadlem jen do SSSR

 174. A na Slovensko,tam jsme jezdili.
  Mozna jsme se tam nekdy uz potkali.:-)
  Plte si vzpominam,ty vory nekde u polskych hranic.
  A Vratnou dolinu,Rozsutec…

 175. 212:
  Tak to cumim ja.
  Tam litali jen agenti STB:-0)

 176. my jeli do Kieva vlakem, no a odsud do Tbilisi letadlem a odsud do Kutaisi a odsud do “někam” do pr….se školou :-)

 177. Mrknu k Cibulkovi na kryci jmeno Ratka:-)
  Cos v tom SSSR probuh delala?
  Mimochodem,vcera jsem sel na prednasku teto pani
  http://www.radio.cz/cz/rubrika/krajane/krvave-jahody-skutecny-pribeh-ctrnactilete-divky-z-brna-ktera-prezila-gulag
  Plnej sal,pak prisel poradatel a oznamil,ze pred chvili pani Sosnove volal a ona se omluvila ze neprijede,protoze na prednasku zapomnela.
  Ze pani v 86 letech po 19 z nich v gulagu zapomene na prednasku mne neudivuje,ale udivuje mne ten kokot,co to organizuje a ani se neobtezuje to te pani pripomenout,kdyz uz ne rovnou si domluvit odvoz.

 178. 216. družila se… klasika :-) systematické ožíračky se spřátelenou školou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *