Hody, hody, vejcohody

Měla jsem za to, že předvolební meetingy politických stran jsou určeny pro jejich příznivce a pro nerozhodnuté. Když jsem již rozhodnut nevolit stranu XYZ, nenamáhám se chodit poslouchat kydy jejích představitelů. Které mě nezajímají. Na které nemám čas.

Někdo na to čas má? Je to pro něj výsostně důležité?

Někdo na to čas má. Je to pro něj výsostně důležité. A to jej charakterizuje.

Je pro něj ohromná zábava házet potraviny na lidi?

Pubertální zábava.

Nikdo mě nenutí někam chodit. Nikdo mě nenutí někoho volit. Koho chci zvolit, zvolím tím, že ho zvolím. Ve volbách. A pokud se cítím ohrožen možností, že by většina zvolila toho, koho já nevolím, pokud se domnívám, že demokracie by snad pak mohla být ohrožena, sám demokracii popřu tím, že budu házet vejce na někoho jen proto, že má jiný názor. Výborně – hazeči vajec jsou bezmála na úrovni demonstrujících neonacistů. Ovšem holedbají se smyslem pro humor a připadají si jako elita inteligence. "Novodobí hrdinové."

Jsem extrémista já proto, že mě nezajímají žádná politická vystoupení na náměstích? Že nechodím na nikoho hrozit pěstičkou? Že se starám o sebe, a ne o věci, na které byli delegováni jiní? To přece není můj job.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

135 komentářů u „Hody, hody, vejcohody

 1. Liško, třeba přišli jako nerozhodnutí, a pak se rozhodli na místě:-)))))

 2. Souhlasim, ze hazeci jsou trapni, ale nesouhlasim tak uplne s tim "nechodim hrozit pestickou, nestaram se o veci, na ktere byli delegovani jini". Prave proto je u nas ta politika takovej pru…, protoze si politici pote, co jsou zvoleni, muzou u nas delat prakticky, co chteji, aniz by to lidi zvedlo ze zidli. Francouzi sice stavkujou moc, ale na druhou stranu si rikam, ze u nas by lidi meli trochu zacit a nektere priserne kauzy by se netahly dlouho (treba kauza Cunek s jeho vstupovanim a vystupovanim…).

 3. Jinej má zas čas psát bláboly na net. Asi je to pro něj výsostně důležité.

 4. Předvolební sjezdy jsou podle mě od toho, aby "se politici přiblížili voličům", aby se setkali s "běžnými občany", potřásli si s nimi před objektivy novinářů rukou…a jelikož když sedíš u televizních zpráv, Paroubek tvé "ty seš ale debil" neslyší, je to i jedna z minima příležitostí, jak mu říct, co si o jeho působení myslíš. Ani mně není sympatické, že se po někom hází vejce. Na druhou stranu jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá a pan Paroubek toho v posledních několika měsících podělal dost na to, abych taky měla chuť si hodit. Takže jim fandím.

 5. Hele Liško, dyť to je prastarej politickej folklor. Ty politiky taky nikdo nenutí, aby ukazovali svou nemohoucnost na všelijakejch podiích..
  Hod vajíčkem, pukavcem, neb hnilou mršinou .. toť prastará metóda. Navíc je to spíš happening … a ti drsnější vrhači si to odnesou pokutou a třeba i podmínkou.
  Neonacisty do toho netahej, ti si brousej ozubený kola …

 6. A ti znudení studentitenkrát na Národní. Proč tam lezli, když nebyli delegování a my jsme možná ještě zde mohli mít hodného Milouše. Jeho kumpánům naštěstí stačilo zvonění klíči, aby pochopili a odešli. Dnešním Pablbkům už nestačí ani létající vejce.
  On ten Český národ asi nebude donekonečna si nechat vládnout žvanily nejhrubšího zrna. A věř, časem dospěje do stadia, kdy nedovolí vládnout v Kotlině ani jednomu nečestnému vyčuránkovi.

 7. Ne ze slov, …Podle skutků poznáte lidi co jsou zač. Taky podle toho, že nic nedělají. Podle toho, čím se uspokojují, místo aby alespoň neškodili svým darmožroutstvím těm druhým.

  Jestli delegujeme "své právo = svůj job" projevit vlastní vůli ve svých činech na někoho jiného, pak nám nemůže být divné když to někdo jiný udělá, ale použije podle sebe. Co mu bude po jiných, kteří se vzdali svého "jobu" v nekontrolovaný prospěch toho jeho.

  Každý z nás může namítnout, že pro samé konání dobra potřebným už nemá čas hájit svou svobodu volby k těm svým právům. Potom by měl zvážit kauzalitu podmínečnosti. Je ještě schopen být svobodný, když už vše obětoval pro jiné? Nebo zda bude vůbec cokoliv schopen konat pro jiné, pokud nebude mít kontrolu nad vlastní svobodu volby.

  Jsou situace, které pochopíte teprve až když se stanou. Může to být pozdě.
  Zároveň však těmtýž situacím můžeme ROZUMÉT dřív, než se stanou. Může to být včas.

  V tom je rozdíl, mezi rozumem a citem. Nejsou vzájemně zastupitelné, ale měly by se spíš vzájemně doplňovat. Aby kdykoliv v našich životech zůstala svoboda volby, která právem je tím naším jobem.

 8. Liško, v tomhle s tebou nemůžu souhlasit. Zdánlivě primitivní forma protestu funguje na primitivní přístup lidí, kteří se jinak opravdu neprobudí. Až si udělá Paroubek sám ze sebe srandu, přestane vajíčková válka existovat. Zatím toho není schopen. Podívej se na youtube, kde koluje video s lidmi, kteří protestují čistě nenásilným způsobem – připadal jsem si jak při záznamu z prvního máje. Téměř identické opakování štěpánových slov z balkónu "Děti nám nebudou diktovat, co máme dělat", úplně mě to praštilo do uší. Nezlob se, řekl si o to sám a spolu s Rathem zvolil nízkou laťku pro kulturu slova, teď sklízí.

 9. P.S.: tomu nepodepsanému komentáři č.8 teda nerozumím ani centimetr

 10. vidim same nesouhlasne komentare :o/ u me by asi zalezelo na situaci. Kdby to bylo fakt extra zabavne tak si mozna i zahazim :o)) Sice na paroubka mi to prijde takove malo dobrodruzne. Treba hodit na Obamu :o) to by me hned odstrelili a byl by ode me pokoj.

 11. Jirko, ze ma Paroubek nizkou kulturu slova? Podle me reprezentuje tu kulturu ktera tu je.

 12. 13:
  Neutahuju.

  8:
  "Kontrola nad vlastní svobodou volby," to zní parádně v kontextu házení vajec.
  Házet totiž může jen člověk, který ostatním neponechává jejich svobodu. Tudíž sám neví, co svoboda je.
  Ostatně takové přitroublé volební meetingy kdyby se konaly v konferenčních sálech, jistě by si samo prostředí vyžádalo, že by byly hodnotnější, než když se konají u Anděla, dopravní křižovatky plné špíny (fyzické i duševní).

 13. 5:
  Mně je líto vajíček taky.
  Kdo může házet vejce – zemědělec, který je jimi obkopen a jsou pro něj denní samozřejmostí, anebo naopak takový "nezemědělec," který má k vytváření potravin tak daleko, že už jsou pro něj samozřejmostí, že si jich neváží. Vytrženec městský, nikoli chudý.

 14. [2][4]
  OK, to je zajímavý.
  Jenže stávkování je akce na místě. Stávkování už je něco. Stávkování je slušné, je to legitimní nástroj v demokracii. A do stávkování člověk něco musí dát, něco riskovat.
  Není to lehký.
  Házet vejce na někoho a ještě ke všemu přitom trefit třeba někoho jiného, potom se nechat chytit policajtem jako "hrdina," to je prapodivné dobrodružství. Pubertální, ubohé, nedospělé, nedemokratické. To není odvaha.
  To není protinázor, který říkám. To je prasečina, ze které jsme snad už vyrostli. A jestli ne, jsem opravdu mladá "demokracie."

 15. 3: jasně!

  Je svět ohrožen? Je moje země ohrožena? Je můj blízký nebo já ohrožen tím, že Paroubek stojí na pódiu někde ve městě?
  Až bude, budu jednat. Nejsem z těch, co neriskují, když o něco jde. Ale ono nejde.

  Demokracie pro mě znamená omezování, znamená to vyspělost a sebeovládání. Znamená nejen něco vymyslet a udělat a nést následky, ale i dohadovat kompromisy a nést následky toho, co jsem vůbec nechtěl, nevolil, byl jsem proti, ale nastalo to.

 16. [7]
  1989 bych do toho netahala, to byla totalita, ne demokracie.
  Ovšem původně byli ti všichni papaláši taky zvoleni, nojo, to se lehko řekne.

  Těžko najít okamžik, kdy je nutné jednat jiným způsobem, než tím, že zvolím politiky, kteří to mají na starost a já se starám jen o sebe. Já jsem pro čekat a čekat až do nejzazší chvíle – hazeči vajec naopak nechtějí nic nechat náhodě.

  Tohle mi totiž není jasný – jak poznám, že JE čas?

 17. … což souvisí s ad [8].
  Včas, anebo pozdě?
  Zbytečně a hrubě, anebo nechat sebou cloumat?

 18. 9:
  :-)) Rath opravdu nepatří mezi mé oblíbence.

  "Zdánlivě primitivní forma protestu funguje na primitivní přístup lidí, kteří se jinak opravdu neprobudí." – to je taky podnětné, pro mě. Proto jsem taky psala článek s jedním stanoviskem, aby někdo napsal jiné. Hurá.

  A funguje to tak? Bylo by to hezké. Ale takhle jednostarnně zase nic nepůsobí, vyvolá to celé spektrum reakcí. Jak vidíš.
  A další otázka: A mají se ti lidé probudit? To si myslíš ty, že oni spí. Oni si to nemyslí. Chceš je přesvědčit, a to vejci? Nebylo by to už vnucování?
  Připomíná mi to misijní činnost katolíků. Ta taky nevyvolává jen souhlas. Nebo jo? Ve mně ne.

 19. Jak poznáte vy správný čas a míru?

  To mě hrozně zajímá.

  Myslím si totiž, že jednotlivec by to neměl dělat. Že by to mělo vzejít až z jednání mnoha skupin. Pak to bude demokratické a odstraní to extrémy.
  Ovšem předpokládá to, že žádná skupina extrémy nezačne konat. Nezačne metat vejce. Předčasně.
  … atd atd pořád dokola, kdy je správný čas?

 20. … a vůbec nejdůležitější je klást otázky.
  Tak to dělám. A přitom si bloguju. Pěkně v teple. My Lišky jsme vychcané.

 21. 7: jenomže v 89 to bylo jinak. Ti, co tam byli shromáždění, chtěli něco říct. V roli házečů vajíček, snažící se umlčet, byla komunistická policie.

 22. furt si myslim ze lide hazeji vajicka protoze je hazet muzou. A bavi je to. Nic jineho v tom nevidim :o))

 23. 24:
  Aha. Hm. V tom případě je to luxus a blahobyt a není proč na někoho házet!!

  Ať žije trocha demagogie :-)

 24. velké strany žijí v jakémsi světě iluzí a pak občas přijde takový protest,já to vitám,nikdo nebzl zraněn a tento způsob protestu dospěl v Praze do maxima,dál již to budu považovat ya jakousi mladickou blbinu ale jinak vzchovali jsme si politikz ,kteří tedz ta většina už vůbec neyajímá co se děje dole bohužel

 25. Já myslím, že Paroubek JE nebezpečnej. Slibuje lidem něco, co nemůže splnit a samozřejmě sociálně slabí ho budou zas volit, protože se budou těšit, že jim přidá třeba stovku na důchod. Že kvůli tomu zadluží tuhle zem třeba natolik, že úroky budou růst rychleji než se dá splatit a roztočí se spirála vedoucí k ekonomickému krachu země, to nikdo nedomýšlí. Stovka v kapse je stovka v kapse.
  Já se házečům vůbec nedivím. Lidi se k tomu uchylujou, když nevidí jiné rozumné řešení. Možná, že se někdo zamyslí nad tím, proč to ty lidi házej. Líbilo se mi, že někdo položil před něj balíček vajíček, že je mu blbý to házet.

 26. 26: akorát, že všude vidím plno informací o formě protestu a nikde nic o důvodech. Takže to vypadá, že vejcohodi protestují proti:
  – tomu, že je Paroubek tlustý a má pihu (estéti)
  – že občas použije slovo nebo větu, které před ním někdo řekl nějaký komunistický papaláš v úplně jiném kontextu (jazykovědci)
  – iluzím, ve kterých žijí velké strany (o které iluze jde?)

 27. 25,26,27,28LIde hazeji (podle me) protoze chteji vyjadrit svoji nespokojenost a mysli si ze za to muze Paroubek.
  treba si mysli ze kdyby tam byl nekdo jiny tak by to bylo lepsi. Nebo si mysli ze kdyby Paroubek delal neco jineho tak by to bylo lepsi.
  ja si to nemyslim.

 28. 27: jenomže spirála se točí. A motor má někde úplně jinde. Mě z pohledu ekonomiky nepřipadá jako velký rozdíl vláda ČSSD nebo ODS (obě to podle mě zvládaly docela dobře)

 29. ad 28: No, když už někdo hází, tak je plnej emocí a když je člověk plnej emocí, tak nemůže myslet.
  Kdyby mysleli, neházeli by, mudrovali by doma u netu nebo u televize, jak je všechno na tentononc a kudy z toho. A stejně by nic nevymysleli.

  Vajíčko je argument kterému politici na celém světě rozumí. Neschvaluju to, ale chápu.

 30. (Zatraceně, jsem asi malinko v emocích, zapomínám čárky za větama. :-)) Omlouvám se (milované češtině.)

 31. Paroubek je tlustý, upocený papaláš, který jako papaláš mluví i jedná. Obklopuje se nebezpečnými lidmi, kteří nerespektují zákon a dobré mravy. K tomu všemu hodlá spolupracovat .. vlastně již delší dobu spolupracuje s komanči. Jeho politické záměry jsou v případě realizace vážně ohrozí naše hospodářství.
  Slibuje cokoliv, jenom se přizpůsobuje hlasu lidu, aby se dostal k moci, ale nemá žádné pevné přesvědčení.
  Spousta důvodů proč protestovat…

  http://www.youtube.com…x9A-iR4jpo

 32. at tam nahoru postavis kohokoliv tak zjistis ze to dela uplne stejne jako ten predtim. Ono nejde o osobu ale o formu ktera se porad dokola opakuje. A proc asi :o)) nad tim muzeme premitat. Jsme skutecne takovi? (jako masa) asi jo. Akorat to v malem (v tech vajickach) to neni poznat. To kazdy vola ze je uplne jinaci. Spravedlivy. Cestny. Charakterny. A pak vyleze nahoru. A nahore se clovek pak dostane do ty "svy" formy. v jake byl stejne vzdycky. akorat to nebylo videt

 33. jeste me napadlo,ze politik by se nemel drzet sveho koryta nahore za kazdou cenu. Ze obecne by melo byt vzdycky nachystano nekolik lidi, kteri by se nahore vystrkovali a stridali. Treba kazdy den by byl jiny. Menili by se jako spadno pradlo. Pondeli Paroubek, utery Skromach, stredu …

 34. Vejce, vejce, vejcePoložím otázku, víte proč házeli Pražané po ruských tancích v 45. šeřík, no protože všechny volné dlažební kostky byly na barikádách.
  Neustále dokola omílat vece,stále se nad tou potravinou zamýšlet mi připadá dost slepičí.
  Kdy je čas? Až socani rozfofrují vše a nebude na úroky z dluhů,jiné strany zdatně rozkradou zbytek a to na vysokých funkcích jsou v záloze stále mistři tunelů, pak se přejde třeba z vajec na kamení, ale to už bude pozdě. Naše děti proklejí nás všechny, protože jsme se nechali utáhnout na směšné 30,- kačce a nepoznali jsme, že je nejvyšší čas už nikdy politické hraboše pouštět k moci.
  Nutká mě to opět položit si otázku, zda český národ má na to sám sobě vládnout?

 35. Jo tááááák! Já neviděla včera zprávy. Tak jsem si teď přečetla tohle:
  http://flaska.blog.idnes.cz….html

  Očitý svědek je očitý svědek. – Jéje, něco se opravdu děje.
  ———

  ad 33: Kromě první věty o tom, jak vypadá, což je skutečně emocionálně zabarvené a pro politiku nepodstatné, souhlasím se vším. V klidu, s rozmyslem a dlouhodobě.

 36. 39
  Omyl, na vzhledu zalezi a hlavne zalezi na tom, zda clovek na sobe pracuje a ma snahu se zmenit v ramci svych limitu i fyzicky. Paroubek si ani neumi zaridit trenera .. Kdyz neni schopen aspon trochu zmenit sebe, jak muze aspirovat na vedeni cele zem,. ktera potrebuje kupu reforem.

  ad Ratka: Rozhodne nesouhlasim, ze vsichni kdo maji moc se chovaji stejne, takze je jedno, kdo vladne. To je nihilismus.

 37. vsak jo bo, ja prehanim. Trochu :o) tak sem s temi schopnymi :o)) at je muzu podporit. hod typ!!

 38. Já taky nebudu házet vejcem, ale nějakou jednoduchou větu bych klidně nad hlavu zdvihnul. Mně se prostě nelíbí, jak využívají těch nejhorších lidských vlastností, jako je nenávist, závist a lenost, ke svému prospěchu, k tomu, aby se dostali k moci. To mi jednoduše připomíná až příliš komunistické časy, byť mě štrejchly jenom kouskem své historie :-) A když jsem viděl ve zprávách toho narcistu Ratha, jak si honem upravuje pěšinku a dál se ohání oranžovým deštníkem, tak jsem musel počítat do desíti. Já se opravdu stydím, že v mém kraji vyhrál právě on a je mým hejtmanem. Přečtěte si třeba tenhle článek: http://www.zkracovatko.cz/1vk , to je exemplář za všechny. A pokud ČSSD tu šanci dostane, tak tady bude opravdu semaforový průběh budoucnosti ("po oranžové přichází červená") a společnost zase spadne do svý klobásový svobody, tedy "Klobásu za svobodu".

 39. 42. jenze co kdyz si vetsina tohle preje? tu klobasu?

 40. Pak ji bude mít, ale nebudou to mít snadný :-) Radko, mně ta vajíčka vadí, respektive to, v co přerostly na Andělu, teď jsou z nich "mučedníci". Doufám, že s tím lidi přestanou a zároveň věřím, že nepřestanou dávat najevo svůj nesouhlas nějakým rozumnějším způsobem. Snad to ti klobásoví pochopí a když ne, tak aspoň uvidí, že svět není jednobarevný. Přivedou nás na mizinu a pak si budou, v lepším případě, drbat hlavu i ti současní oranžoví lidé :-)

 41. to budou, ale az pak :o) Jirko, podle me to vubec neni jasne jake reseni je to "optimalni". treba uplne vyjist kram a pak koukat na sebe muze mit taky svoje kouzlo :o)) ja jsem takovy vahavec, zadne reseni se mi nelibi.

 42. klidně bych tam nechal úředníky :-) politika je snad jediná, kde profesionál dovolí amatérovi, aby totálně změnil jeho výsledky :-)

 43. fousek, hezky!

  [34]
  ratko, souhlas.

  [38] buteo,
  Tyjo, takovéhle výkřiky, jestli "český národ" (kdo všechno to je a kdo už to není??) "má na to" sám sobě vládnout … co to znamená "sám sobě", jakože mají přijít Američani s bombama a trošku to tady pročistit, jako to s oblibou dělávají?
  Protože někdo má pocit, že vládneme špatně?
  Uáá! Hilfe.

  A neomíláme jen vejce, nejde o vejce, ale o to, co to znamená, že určité množství lidí jde a "argumentuje" jimi. Jedno na koho házejí, v podstatě.

  [33][40] bo,
  no to čumim; volíš snad ty strany, v jejichž prvních řadách se nakrůcají prsaté blondýny?? To je kritérium?
  Popravdě řečeno ti sportovečci mi lezou krkem. Kdo se hodně stará o svůj vzhled a fyzickou kondici, méně leží ve spisech, méně kapacity může věnovat politice. V tu dobu, kdy v ní jede. Potom ať si sportuje nebo umře na infarkt z přežrání a nedostatku pohybu – to je jeho věc a mně je to fuk.

  []
  []
  []

 44. k J.ParoubkoviNějak nemůžu pochopit, proč pro tolik lidí je zrovna Parobek zosobněním a koncentrací všeho špatného v politice.
  "Protože tím je," odpoví jeho odpůrci.

  Já pořád nevím, čemu se kdo diví.
  Proč se někdo diví opozici, že se chová jako opozice? Nechápu. A co má dělat?
  Proč se diví levici, že vede laciné levicové kydy? A co jiného od ní čekáte?
  Voliči levice se zase diví pravici, že jezdí do Himálají, hraje golf, trénuje jako o život a dělá pravicovou politiku. A co jiného od ní čekat?

  Proč se divit a házet vejce? Děsně se směju tomu, že tato praktika plebsu, takové hulvátství, přichází se strany pravice. Tomu se divím já. To je podle mě paradox. To je známka chaosu v poměrech.

  Ať je řekněme 8 let u mici pravice a pak zas levice, to mi připadá ideální a tak to v podstatě funguje. A to fňukání po každých volbách, že tu máme "patovou situaci"?
  Já jsem za ni vděčná, zatím. Až bude "kultura politiky" u nás lepší a vyspělejší (jestli), tak budu nejradši, když bude těch 8 let vládnout pravice (schopná prosadit své přesvědčení), ne se tahat o jeden hlas v parlamentu, a pak zas levice.

  O co jde? Funguje to. Tak na co vejce?

 45. To bych volil socánky s Brožovou nee? :)
  No jinak existuje koncept zvaný kalokagathia…. pravda je, že pokud by šlo o prostou rovnováhu duševna a fyzična tak je Paroubek zcela vyváženou osobou.
  Na vzhledu záleží, ale samozřejmě ne jenom. Být pan P. brilantní řečník a myslitel s kultivovaným vystupováním, bude mi fuk jak vypadá, ale on je prostě jenom papaláš.

 46. ad 50: Liško, Paroubek zdaleka není "zosobněním a koncentrací všeho špatného v politice", jak jsi napsala. Volíme vždycky akorát o trošililinku menší zlo. Když třeba město nedostane dotace na opravu historické budovy, kdežto ze stejné hromádky se přispěje 12 milionů na golfové hřiště soukromému subjektu, tak je to levárna(vlastně pravárna) a průšvih. Ale když se prožere budoucnost země za pár měsíců, tak je to Velkej Průšvih a to je to, co hrozí. Proto ta radikalizace.

 47. Já chci království! Pořádnej dobrovolnej diktát s přirozenou autoritou :-)
  …a princeznu k tomu.

 48. no vypada fakt hnusne. ale ti ostatni taky. ja nechapu ze se ti muzi nedokazou dat trochu dohromady.

 49. ad 55: Já chápu. Nepravidelná strava, jídlo i večer, stres… Když jsem začala před lety podnikat, bylo toho tolik, že jsem přicházela domů i po deváté večer a teprve jsem si vzpomínala, kdo jsem, co jsem, že taky existuju já, nejenom práce, vzpomněla jsem si, že jsem za celý den nic nejedla a v té chvíli bych byla nacpala do sebe i hřebíky, kdyby nic lepšího nebylo…… Až později, když se všechno zajelo, jsem si mohla udělat režim a nějak se dát do kupy. Pokud ti chlapi myslí hlavně na práci a mají seznam aktivit do pozdního večera, jí, kdy je zrovna čas a ne, kdy mají hlad …… nedivím se tomu. Hodně lidí ztloustne, když dostane náročnou funkci – obecně. Můj muž když se stal na čas "velým šéfem", tak se kvůli stresu cpal čokoládou, ztloustl během velmi krátké doby o pětadvacet kilo. Neměl ani čas spát, volali ho i v noci, natož někde pravidleně sportovat. Když pak z té funkce odešel a měl normální práci od – do, samozřejmě to zase z něj spadlo. Takže já se nedivím. Tím netvrdím, že se politici předřou, nicméně je to něco jiného než práce s pravidelnou pracovní dobou, a když vidím, jak ten člověk kyne, soucítím s ním, protože je jasné, že je toho na něj v současnoti moc a neumí si na sebe udělat čas.

 50. lenko, vidim to podobne. Taky si myslim ze se snazi delat voji praci co to jde a je toho na nej moc. a ktomu jeste mlada rodina a dite.

 51. můj letitej vajíčkovej odboj proti velkým stranám spočívá vtom,že volím malé strany nebo různá spolčení lidí ,možná i tahle iniciativa časem dostane svoji facebook stránku

 52. 56:
  Asi taky rychle ztloustnu. Taky mi volal telefon dnes v noci – že se spustil alarm v práci. Tak jsem zavolala policii a nacpala se rohlíkama, kdybych tam musela hned jít. Nemusela. Až ráno. A až teď jsem se vrátila z policejní stanice. A mám dneska tak o dvě kila víc než obvykle :). Nonic.

  57:
  Budu bojovat do krve zato, aby měl každý právo říct svůj názor. Ale za nic menšího.
  A zacpávat názory vejci nebo křikem nebo násilím, to teda ne.

  Ještě mě napadá důležitá věc (mně se tak momentálně jeví):
  Kdekdo z nás přeceňuje svůj význam, to se stává.
  Když představitel strany, kterou nechci volit, mluví na předvolebním vystoupení, vykládá své záměry atd, tak nemluví ke mně. Mluví ke svým potenciálním voličům. A pokud házím vejce, znamená to, že jsem velmi vztahovačná, když si myslí, že mluví ke mně, že je to určeno mně. A takovouto vztahovačností se vyznačují děti nebo lidi, kteří velmi přeceňují svůj význam (a právě ti se zároveň ve skutečnosti podceňují, myslím si).
  – to ovšem celé vychází z mého pojet těchto meetingů: totiž že na meeting odpůrce nejdu a tím ukazuju, že s ním nesouhlasím. A pak ve volbách.
  Ne že tam jdu pokřikovat hesla proti němu. Ale chápu, že někdo to bere jako příležitost k tomu. Mně je to cizí. To si udělám demonstraci vlastní samostatnou za tím účelem.
  Jenže tam zas ten odpůrce nepřijde… nojono, to je taky naprd :-)

 53. 58:
  Ano ano, to určitě je tak. Ale my tu nejsme od toho, abychom brali ohledy na někoho, kdo si mohl zvolit jiné zaměstnání.

 54. 59:
  Jo, v jedněch volbách jsem volila Balbínovu poetickou stranu; když jinde nebylo koho vybrat. Jenže to nepovažuju za řešení, jen za vyjádření vztahu k momentální kandidátce ostatních stran.

 55. Pro všechny:
  Jsem ráda, že se na toto místo neštítíte přinést svůj názor!

  To je pro mě důležité. I proto, že mé názory jsou leckdy dosti tvárné, když si vyposlechnu jiné :-) Pokud jsem schopná je slyšet.

 56. [60]
  Jedenáctý řádek odzdola má být "myslím", a ne "myslí".

  (Myslím, že dneska mi to moc nemyslí.)

 57. Když už se tak neudatné a nehrdinné obyvatelstvo, jako je to, které žije v české kotlině, odváží házet na politika vejce, znamená to, že jde o politika silně neoblíbeného.
  Kdybych já přišel na ministerstvo vnitra a požadoval policejní ochranu, protože po mně někdo házel vejce, měli by mne za debila. Když tam jde čelný politik, nemohou ho mít za debila (jako mohou mít řadového občana), nýbrž se mu musí omluvit, že to nelze.
  Avšak kdyby mrštil někdo vejce po Topolánkovi, pak by policie musela nastoupit, neb Topolánka nemohou mít ani za řadového debila, ani za Paroubka. Ale kdyby si ti dva vyměnili funkce, bylo by to právě naopak.
  Smutné je, že v naší kultuře ještě nedošlo k obecnému pochopení, že voliči zvoleného úpolitika delegují k jejich zastupování ohledně věcí veřejných, že mu zadávají jakousi veřejnou zakázku, a on by měl dbát na to, aby tento úkol plnil jak nejlépe to jde. Místo toho se politici zvolení za jednu stranu zabývají celé volební období usilovně snahou, aby je ostatní zvolení jinostraníci nevypíchli ze sedla a aby si pěkně nahospodařili na horší časy, a věci veřejné pak strádají na nedostatek péče.

 58. INFO:Zítra, v neděli 31. května na ČT2 ve 22:00 bude vysílán první z celkem desíti dílů dokumentární série "Proces H". Jde o jedinečný projekt, mapující den po dni bolševiky vykonstruovaný monstrproces s "protistátním spikleneckým centrem". Nenechme si tuto příležitost ujít. Možná pak lépe pochopíme atmosféru doby po převzetí moci komunisty, jejich snahu vyvolat třídní nenávist a motivace účastníků protikomunistického odboje včetně skupiny kolem bratří Mašínů. A třeba většině z nás dojde, že metody současných samozvaných vůdců lidu, jejich arogantní křupanství, dezinformační a propagandistické kampaně, mají stejné kořeny, hledají stejnou podporu v těch, které ožebračují a mohly by vést ke stejným koncům… http://www.ceskatelevize.cz….html

 59. Liško, já teda nejsem odvázaná z toho, že nastanou situace, že dav hází vajíčka, a vůbec nějakými davovými reakcemi. Byla bych mnohem raději, kdyby se politika obešla bez toho. Ale nedivím se, vůbec se nedivím, že občas už lidem dojde trpělivost a pak lítají vajíčka. A to je ještě celkem v pohodě…Jak pomohla defenestrace..a přitom to není o tom, že bych někomu prohození okny přála. Ale ti politici si o ty vajíčka sami koledují tak dlouho, až je mají. Někteří z nás dělají vyloženě blbce a lidi se cítí bezmocně. Moc dobře vědí, že dnes už jim žádná defenestrace nehrozí…

 60. ad 68: Máš pravdu, Anino. A že defenestrace nehrozí? No, to si právě myslí oni. Myslím, že jsem klidný a celekm smířlivý typ, ale když padla vláda, bylo to i na našince moc. Měla jsem chuť zosnovat akci s hasičským autem – vystříkání sněmovny ledovou vodou do čista a pak vydezinfikovat.
  Takže ledová voda nepřišla, přišla vejce. Obojí je výraz bezmoci a zoufalství a toho, že někdo si myslí, že může ohlupovat davy donekonečna. Ono kdyby na Hitlera a jiné a jiné začali včas házet vajíčka, bůhví, jak by to vše dopadlo.

 61. 69:
  Mně přijde smutný vidět to jako "my a oni."

  A házení vajec jsou sice rádoby legrácka, která také v podstaě dostala "pardon", ale porušení shromažďovacího zákona to bylo.

  Jsem dost uspokojena tím, že některé reakce řekly vejcím ne (to zní směšně,co?), podobně jako já. Kdyby to neudělal nikdo, pokračovalo by to dál. A není to legální, to se nepleťte.

 62. 69:
  No a s tím Hitlerem (když už se musíme uchylovat k takovým příměrům) to vidím naopak.
  To hitlerovci byli ti, kteří se chovali takovým způsobem. Házet na ně v odpověď, nelegální a nemorální cestou, to teda nevím, jestli je řešení. Těžko říct.
  Já jsem proti.
  Něco dělat se dá až jako odpověď na porušení norem. Až jako reakce na činy, prokazatelně odsouzeníhodné. A to dlouho trvá, to je ta nevýhoda. Vejce jsou rychlá.

  Reagovat překotně, umlčet někoho, když chce něco říct na svém vlastním shromáždění, to není nic. To je blbost.

 63. o nenávistiV některých článcích na stejné téma se autoři ptají:
  Jde o nenávist k sociálně demokratickým myšlenkám, ČSSD, nebo k Paroubkovi?

  A podle mě se nemusíme koukat jen na to, PROTI KOMU je ta nenávist, ale OD KOHO jde. Nemyslím jen, KDO nenávidí a co nebo kdo ho k tomu přimělo. Ani to mi nepřipadá důležité.

  Hrozné mi připadá to, ŽE lidi dovedou nenávistně přijít pokřikovat a konat.
  Vy to dokážete? Já ne.
  Nechápu, proč bych měla nenávidět.
  Z toho by pro mé rozpoložení a životní spokojenost, jakož ani pro mé duševní a tělesné zdraví NEMOHLO vzejít nic dobrého, o tom jsem přesvědčená.

 64. … a jestli si někdo myslí, že nenávist může být pro blaho státu, tak si serou do kapsy.

 65. … a nepíšu o své ne-nenávisti, že bych si připadala mravně nade všemi. :)
  Jsem prostě tak hezky sobecká, že první a nejdůležitější je pro mne se cítit dobře. Když nenávidím, není mi dobře.
  A kdybych dělala něco proti svému přesvědčení, taky by mi nebylo dobře.

 66. Ale jo, Liško, máš pravdu, když píšeš, že nenávist k ničemu dobrému nevede…… ale je dobré si uvědomit, že každá nenávist má svou příčinu. Nenávist plodí nenávist a kdo seje vítr, sklízí bouři.(mluvím už jako teta Kateřina v Saturninovi :-)))

  Pan Paroubek se vytahuje, seje nenávist, nekulturu … a pak se diví, když to samé sklízí v míře násobné.

 67. A platí to opravdu? Že nenávist plodí nenávist?
  Když na tuhle hru nepřistoupím, rozhodnu se nenávistí neužírat, nezabývat se jí, neubírat místo něčemu příjemnějšímu a důležitějšímu (subjektivně pro mne), tak se kolotoč zastaví.

  Jak jinak na nenávist!

 68. 76:
  Já bych si teda netroufla říct, že Paroubek seje nenávist a nekulturu a vytahuje se.
  Takových politiků by bylo!
  Mně nepřijde významně odlišný.

 69. nenavist lze zastavit jen soucitem. a taky souhlasim ze Paroubek je jen jednim z mnoha. nevyznamny.

 70. 79:
  Právě. Netřeba takový kravál kvůli jednomu Paroubkovi. Tím mu přiřadili nepoměrně větší význam, než mu náleží.

 71. A jak tedy vysvětlíte, že téměř jako jediný (a ti další vesměs ze stejné politické strany) vyvolal takovou bouřku? Já vím, do tlustých lidí s pihou se dobře strefuje, ale žeby taková vlna proti panu Paroubkovi byla jen povrchní záležitostí posměšků? Tak velká skupina lidí, kterým leze krkem, už nemůže být jentak přeci.

 72. ad 77,79: A nepletete si náhodou soucit – přesněji soucítění – s pasivitou?
  Soucítění je pochopení toho člověka. Já s ním mohu soucítit, ale když je jasné, že povede mou zemi do pekel, tak se budu snažit mu v tom zabránit. Vajíčka házet nebudu, to jsem říkala, ale chápu i vajíčkáře. Stejně jako se soucítěním vraha či zloděje polapím a uvězním, aby nemohl dál škodit jiným a tedy venkoncem sobě, o Paroubkovi své názory skrývat nebudu a pokud uznám něco za vhodné a účelné, aby nemohl tak bezostyšně ohlupovat lidi, kteří nedohlídnou dál než do konce týdne, udělám to. Prozatím aspoň říkám, co si myslím, kdekoli, kde na to přijde řeč. Samozřejmě chodím pokaždé k volbám.

  Kdysi mě hodně zaujala myšlenka: "Neboj se přátel, nanejvýš tě mohou zradit. Neboj se nepřátel, nanejvýš tě mohou zabít. Boj se lhostejných lidí, protože jen s jejich souhlasem existuje na světě zrada a vražda."

 73. 81, 82:
  Jo, zřejmě pan paroubek vyvolává nějaké emoce v nezanedbatelné skupině lidí. Která si je něčím podobná. Třeba aktivitou, názorem, že se má konat hodně brzo.
  Jenže:
  Můžu mít dojem, že někdo "ohlupuje lidi," kteří jsou naivní, a vidět to jako hrozbu. Ale na tom se mi nelíbí, že sám sebe nadřazuju těmto lidem, že jim podsouvám naivitu, hloupost a neschopnost rozpoznat hrozbu, že jim nedůvěřuju.
  A to mně není vlastní, nedůvěřovat.
  Naopak jsou mi vždycky podezřelí ti aktivisti, hazeči a nadřazenci (když to takhle radikálně paušalizuju na nadřazenost).

 74. 82:
  Ten citát je dobrý, ale mluví o extrémní situaci – zrada a vražda.
  Jsem pro dlouhou pasivitu a pak, až přijde čas (můj čas, ne čas někoho jiného), tak budu konat a pro hodnoty, které uznám za nejvyšší, můžu dát i život., Ale dřív ne a za nic menšího.

 75. ad 83: "Ale na tom se mi nelíbí, že sám sebe nadřazuju těmto lidem, že jim podsouvám naivitu, hloupost a neschopnost rozpoznat hrozbu, že jim nedůvěřuju."

  Liško, mě se to taky nelíbí, ale to je fakt. Když vidím za zatáčku a vím, že je tam díra jako hrom, řidič nechce zpomalit kvůli své nafoukanosti …… co všechno mám udělat, abychom do té díry nespadli v té nejvyšší rychlosti?
  Mám se žinýrovat z toho důvodu, že jiní za tu zatáčku ze svého úhlu pohledu nevidí, abych je náhodou nepodceňovala?

  Taky styl házečů a aktivistů není mým stylem ….. ale zase se snažím oddělit formu od obsahu sdělení. Forma je jedna věc, obsah druhá. Co jsem si měla myslet např. před revolucí o Václavu Havlovi, když všude o něm mluvili jako o podvratném živlu? Co bych si měla myslet o těch lidech, co od Palachova týdne splachovali na Václaváku? Co bych si podle toho měla myslet o lidech z řad "zelených aktivistů", kteří nezákonně vnikli do objektu chemičky a potvrdili, že tam skutečně nejsou zabezpečené jednovaté látky a unikají, což jsme všichni léta věděli a cítili, ale vedení podniku zatloukalo?

  Není náhodu také nadřazenost odsuzovat šmahem ty, kdož nevidí jinou – lepší cestu, a tak házejí vajíčka, přivazují se řetězy ke stromům a dělají jiné nestardartní věci?

 76. ad 84: No, dělej, jak myslíš, samozřejmě. Nicméně pdle mých zkušeností i pozorování je dlouhá pasivita přitakáváním a napomáháním tomu špatnému a jeho růstu. A tam, kde by dříve stačilo slovo, podpis, dopis či jiná malá věc (třeba vajíčko! :-))), se pak horkotěžko dohání právě revolucemi, bojem, heroickým umíráním a tak.

  To je jako se zubem. Když pobolívá, je čas jít k doktorovi a stačí výměna plomby. Když se to nechá, až to skutečně bolí, je tam zánět jako hrom, na který se dá i umřít.

 77. ono je naprosto přirozené vyhodnocovat vše srovnáním s tím, co známe, a tak to, že se člověk podle různých měřítek ve skupině lidí zařazuje na nějaké místo a podle toho se některým "nadřazuje" a jiným "podřazuje", je naprosto normální. A že se politici snaží získat na svoji stranu voliče všemi prostředky a nejsnáze se jim daří lovit lidi důvěřivé (třeba naivní a třeba hloupé), to je také realita. A za třetí – do čelá žádné politické strany u nás se nikdy nemůže dostat člověk ohleduplný a kultivovaný, protože ve stranickém systému se nahoru zájemci mohou jen velice tvrdě drát. Zvítězí jen ten, kdo je nejméně ohleduplný vůči ostatním. Takový člověk pak zákonitě hájí zájmy především své vlastní, potom zájmy vlastní strany, a nakonec případně i zájmy voličů. V tom smyslu není mezi vůdci jednotlivých stran rozdílu.

 78. hmm, vidim to uplne z jineho uhlu a jinak. aktivita jinych se podle me neda zlikvidovat tim ze jim nabancim.
  v svobodne demokracii maji (podle me) pravo delat to co delaji. To totalita likviduje moznosti projevu (treba i tim ze tem co se projevuji nabanci nebo je primo umlci)
  demokracie znamena ze nikoliv budu pasivne prihlizet (to je zname zduvodenni tech co zrovna bijou svoje protivniky hlava nehlava :o))) nybrz ze vytvorim vlastni reseni, vlastni napad a budu se snazit pro nej ziskat lidi.
  A ze se mi to nepodarilo, ze ti "hloupí" lide porad cumi na toho s tou klobasou? No tak to mam smulu. Jeste bych mohla zkusit lobbovat s mojim nazory, ziskat podporu armady, bohacu nebo jinych vlivnych medialnich lidi. To bych mohla aktivne udelat a ziskat na svoji stranu TY lidi kteri jdou za tou klobasou. kdyz jim nabidnu neco lepsiho a oni mi uveri! Ale nemuzu jim nabancit. a nemuzu nabancit ani tomu co slibuje. to je prilis jednoduche reseni. a prilis libive.
  vsude tam kde se srocuji lidi, zvedaji pesticky tak vznika dav. a dav nici. netvori.

 79. nejlepsi je kdyz si kazdy dela to svoje. nedomlouva se s druhymi, neaktivizuje se a nepolarizuje, neprosazuje SVOJE nazory nasilim a nesjednocuje s jinym se STEJNYMI nazory. protoze jakmile zacne vznikat jednolita homogenni masa tak prevalcuje ty kteri se idividualne a ruznorode rozviji. DAv je silny a jeho sila je niciva.

 80. lidé se většinou začnou shlukovat a srocovat na obranu proti něčemu, čím se cítí ohroženi. Když se člověk cítí ohrožen, většinou se paktuje s někým, kdo má stejný pocit. Smečka je vždycky silnější.
  Někdy se lidé také shlukují a srocují na místě, kde lze získat nějakou výhodu. Tam ovšem každý hájí své zájmy proti všem ostatním (např. výprodej za významně snížené ceny). Avšak – je to též případ, kdy všichni mají stejný názor :-)

 81. hehehe, to s tim srocovanim pri vyprodeji je pravda :o)) sjednocujici prvek snizene ceny. a protoze si lidi konkuruji tak se muzou i poprat. A kdyz to nic neprinese tak nabanci prodovaci a jdou domu. kazdy sam za sebe nadava na prodejce.

 82. ad 89: nejlepší je, když člověk vůbec nežije, pak s ním nejsou žádné problémy ……… :-))))

 83. Lenko, domlouvat se s druhym jak vyzraju na toho tretiho (vyhodim ho z kola ven) neni pro me vzor zivota :o))

 84. ad 87: No jistě, ale není to stoprocentní. To bychom jinak popřeli vývoj. Jsou rozdíly mezi jednotlivci, nuance v programech ….. a ty pak volíme.

 85. ad 88: Ty vajíčka nebylo nabančení, kdyby někdo chtěl někomu nabnčit, tak by to udělal. Vajíčka s shnilá rajčata jsou vyjádření, symbol. I když ne úplně uhlazený, uznávám.

  Není pravda, že dav netvoří. Vzpomeň na sameťák. Dav to byl, který změnil situaci.

  Nicméně máš pravdu, že dav se chová jinak než jednotlivec, platí tam trochu jiné psychologické mechanismy.

 86. ad 89: ad "nejlepsi je kdyz si kazdy dela to svoje. nedomlouva se s druhymi, neaktivizuje se a nepolarizuje, neprosazuje SVOJE nazory nasilim a nesjednocuje s jinym se STEJNYMI nazory"

  Ratko, když vynechám větu "neprosazuje svoje názory násilím", tak je to snad největší pitomost, co jsi kdy napsala. :-))))))
  Většinou to, co píšeš má něco do sebe, dokonce i teď vím, jak to myslíš, ale takhle napsané je to fakt postavený na hlavu. (proto komentář 92) :-)

 87. ad 90: K tomuhle si pamatuji větu z Exupéryho Citadely:
  "Když chceš lidi znepřátelit, předhoď jim zrno.
  Přinuť je postavit chrám a uděláš z nich bratry."

  má poznámka naokraj: máme moc zrna a málo stavíme chrámy :-)

 88. Lenko, to jsem rada ze vis jak to myslim. Saul u me poukazal na clanek, ze kazda politicka strana je zlocinecka organizace.
  "sametova revoluce" byla prece akce ktera svrhla prave takovy konglomerat. Kdyby se lide nesrocovali a nevytvareli nasilnicke (zlocinecke) konglomeraty tak nebylo treba nic svrhavat. nejsou pak treba revoluce.srocovani davu. kazdy si vegeti na tom svojem a dela si to svoje a nese..e se do druhych.
  Jo, asi to je blbost :o)) ale tak nejak si predstavuju raj. utopie

 89. vlastne cele je to o tom, ze se clovek musi sgrupovat aby byl silnejsi nez jina skupina a mohl ji neco sebrat. kdyby bylo dost pro vsechny, aby si jeden druhemu nemuseli nic brat tak zmizi i duvod ke grupovani (posilovani moci)

  a ja mluvim celou dobu o aktivizaci politicke (mocenske) nikoliv ze se sejdu se skupinkou abych si zazpivala lidove pisne :o))) to snad je jasne od zacatku. jestli ne tak to ted pripominam

 90. 99,100: myslím, že to vidíš moc černobíle. Zatím ty strany potřebujeme, páč jsme zatím na nic jiného nedorostli. Samozřejmě je to nástroj moci. Každá organizace více či méně je nástroj moci. (Šak taky v žádný nejsem, myslím.) To, co ty říkáš, je situace, kdy všichni mají stejné názory, což je samozřejmě nereálné. V současnosti by to vedlo k džungli a to by byl zatracenej krok zpět, teda. To, že je tady jakž takž pořádek, je tím, že se názorové proudy drží víceméně v šachu. To bys koukala, jak bychom se mydlili, kdyby tomu tak nebylo. Anebo by nějaký despota pěkně zmydlil nás všechny. Tudy cesta nevede. To už jsme mockrát zkoušeli. Holt si to dospívání s těma politickejma stranama musíme odbýt.

 91. 101 to ano. presto si troufnu se drzet svych idealu. i kdyz vim ze jsou to jen utopie. v moji hlave. muzu se jich drzet a jednat v souladu s nimi.

 92. Re99
  ratko,saul u tebe poukázal na mnohem víc.Totiž že kapitalismus jako ideologoie je zločinecký systém.
  Hádám,že za 100,max. 200 let tu bude společnost,která to takto zhodnotí.Stejně tak,jako my hodnotíme fašismus a komunismus.abychom měli co hodnotit a nemuseli se dívat na systém,jehož jsme součástí.
  Myslím,že v budoucnu to bude o individualisaci.Už nikdo se nebude smět vymlouvat na společnost,na to,že jinak to nejde,že někam rostem….žádná společnost není!To jsou jen alibistické výmluvy lidí,co nedokázali zrealisovat sami sebe.Každý jsme tu sám za sebe!!!!A každý tu zodpovědnost bude muset přijmout.A jen a pouze z těchto "hotových"lidí se může skládat komunita,která má nějaký směr a která ho může předkládat i druhým,kteří v tom ještě třeba nemají až tak jasno.
  Svým příkladem!

 93. ad 102: jistě, respekt. Mám také své ideály a jednám v souladu s nimi. :-)
  …… domnívám se, že to tak ale děláme všichni. Myslím, že to snad ani nejde jinak. Život ty ideály i nás neustále prověřuje.

  ad 103: Nevím, jak v budoucnu, ale každý by měl svůj minidíl za společnost a svět přijmout už teď. A jediné, co můžeme lidem okolo sebe předávat, je náš příkad. Snažím se. Žít svůj život a vyjadřovat své názory tak nejlépe, jak mi to jde. Někdy mi to třeba ani moc nejde, někdy jsem pohodlná, někdy mám strach. No a co.

 94. Saule, o ty individualizaci mluvim taky :o))
  a z ceho zijes? odkud beres prostredky na preziti?

 95. Dík za debatu, dík za inspiraci.
  Všechno, co říkáte, má něco do sebe, dá se s tím souhlasit, rozvíjet a nakonec třeba dojít k opačnému… a to mě baví.

  Já u ratky neztrácím nit – taky si myslím, že demokracii musí někdo tvořit. A nejsou to ti, co "jen" reagují na to, co dělá někdo jiný. Ti přece jen jsou poněkud ve vleku :)
  Lepší je nereagovat a začít konat (nebo nekonat, když mě nic nepálí), rozvíjet svoji cestu a růst. Až doroste, ten podnět, ten bývalý odpůrce už bude buď úpně za zenitem a všechno bude stát jinak, anebo se stanu jeho rovnocenným partnerem. A ne jen tím, kdo reaguje.

  A bohužel, komunistické strany by nebyly, kdyby nebyl kapitalismus. Je to reakce na něj. A dokázala by dorůst, kdyby nedělala krvavé revoluce a odporné totality…
  Co vymyslel Marx, je pro mě úplně zákonité, když viděl ta londýnská ghetta, kde umíraly děti v přeplněných místnostech jak na běžícím pásu, lidi hrabali v bahně stok, aby našli pár hadrů, ty prodali a měli na chleba. Prostě pohled z jedné pozice, jedné třídy, jednoho úhlu. Jiná strana má zase jiný úhel, protože jsou v ní lidi spojeni něčím jiným společným. Třeba aktivnější lidi, samostatnější, schopní, nápadití v pracovní oblasti (včetně všehoschopných kariéristů, jako všude) – na pravici.

 96. 103 Saule,
  to je hezky anarchistické :-) Bylo by to hezké… až to půjde. Jestli někdy vůbec.
  Chápu z toho, že tě štve, když se někdo dovolává na společnost jako celek.
  Mě zase štve slovo "národ."

 97. … tak zas nevím, jestli jen tak nežvaním krávoviny … ale mě to baví :)

  ad [95] co psala Lenka:
  Já si menyslím, že v roce 89 u nás něco "rozhodl dav." Uzdu povolil Gorbačov o tři roky dřív a na podzim 89 už okolní země socialistického bloku měly rozhodnuto. Nebyli jsme nijak odvážní, draví, rychlí, svezli jsme se.
  – Tím nijak neumenšuju a neznevažuju pocity nikoho během toho období. Bylo to skvělé, přesně tyhle dramatické časy semknutosti zbožňuju. Příjemnost davu.
  Ale myslím, že dav nikdy nic neudělá. Jen si to může myslet a cítit se proto silný. Ale je to jen jeho zbožné přání, jeho ego.

  A vajíčka jsou sice symbol nesouhlasu, ale můžu jen donekonečna opakovat (to, co říká ratka): Když mám nějakou myšlenku, udělám vlastní akci, vlastní demonstraci, stranu, umělecký happening, cokoli. TOHLE znamená svoboda slova.
  Ale dělat kravál na meetingu někoho jiného a znemožnit mu jeho SLOVA, to je sprostota, porušení demokracie (principu i zákona), neslušnost a ubohost; nic netvořím, nemám žádný nípad a bohužel nemám ani argument verbální, ani neslyším argument druhého. Hanba.
  (upozorňuju ohnivé povahy, že to píšu v klidu, nevzrušeně a s úsměvem na líci, v dobré náladě – i když je tu teď zima jak v morně…)

 98. delat kraval je podle me adrenalinova zalezitost. nalezne pokazde hodne privrzencu. treba kraval na stadionech.
  ale i ve francii to je treba velice oblibena kratochvile mladych :o) furt se tam za neco demonstruje. kdyz jsem tam byli my tak se demonstrovalo za prasata. nesli si obrovske prase ve stitu, tak jsem se hned pridala

 99. 109:
  Nojo, kraválismus je zajímavý fenomén.
  V drtivé většině ho nikdy neprovádí jednotlivec, ale vyrazí do akce, až když je si úplně jistý, že je ve větší skupině, zaštítěn davem a anonymitou (aspoň částečnou).
  Třeba výtržníci na fotbale. U některých je fandění jen záminka pro kraválismus, ať už si to přiznají nebo ne.

  U mne se ten fenomén taky (v mírné formě) projevuje: když jdu sama po ulici, moc neprovokuju. Jakmile jdu s někým, troufám si (tanec, zpěv, veselé laškování s kolemjdoucími atd; jen po plotě jsem coby adolescent klidně chodila a po zábradlí jezdila sama :-). A teď už si chvíli uvědomuju, že těm pár lidem, co zrovna jsou mým štítem, to vůbec nemusí být příjemné. Vlastně je zneužívám pro svou zábavu.
  Někdy jim to nevadí – třeba když jsem na skupinku mužů, naslouchající hovorům naší dámské společnosti, zvolala "My se bavíme o prasklých kondomech, to enní nic pro vás!" tak to dámy pobavilo a ti chlapi přestali odposlouchávat a bavit se o nás.

 100. ja lozila pres ploty i pres strechy :o) taky sama

 101. kravalismus je pritazlivy. nabiji energii. clovek se polozi do tekouci reky a je unasen a citi se touhle rekou. je to nadherny pocit. velkolepy. uzasny.
  kdyz se neco povede tak ON byl tou rekou, to JEHO zasluha :o))) a kdyz se nepovede tak on to nebyl to byla reka :o))

 102. kravalismus a dav jsou v zásadním rozporu s tou individualisací o které jsem psal.Jedinec se jí vzdává a stává se anonymní součástí davu.
  Co je zvláštní,že ten dav má většinou svého vůdce a ten bývá silně individualistický.A protože si svou individualitu udržel,tak s tím davem může manipulovat do téměř nepředstavitelných absurdit,jak víme z dějin.
  Nejúčinnější metodou,jak potlačit individualitu a vyvolat davovovou psychozu je nabídnutí nějakých ideálů.
  Ideálů,které přesahují možnosti jedince a ten se proto ochotně zřekne své individuality v jejich prospěch.Pak už je výborně manipulovatelnou jednotkou schopnou v podstatě čehokoliv.
  Největší zvěrstva lidé napáchali na základě svého idealismu.

 103. ještě se nabízí otázka "proč".Proč se lidé,nebo celé národy tak ochotně vzdává své individuality ve prospěch nějakých ideálů?
  Myslím,že je to program,který v sobě podvědomě nosíme a který je v podstatě správný,tedy co se týká vzdání se individuality.Jenže to nesmí proběhnout kvůli nějakým ideálům,ale kvůli tomu aktu samotnému.Takže ti masoví vůdci v lidech předčasně aktivují program,který je součástí,nebo spíš ukončením jejich vývoje a tím z nich vytvoří poslušné roboty.

 104. Mě zaujalo – krom jiného, co píšeš, Saule – slovo "vzdání se" individuality. Není to vlastně uvolnění, odhození starostí (zodpovědnosti), takový jakoby orgasmus (to se bude ratce líbit..:) ?
  Proto je příjemné zařvat si s davem?

 105. … podobnost je taky v tom, že davový akt i sexuální akt trvají poměrně krátkou dobu.

  Pokud dav netrvá krátkou dobu, už je to asi ten, jehož si podmanil nějaký vůdce. Už nemůže být spontánní, když trvá déle, ne?

 106. LIsko, presne! ted jsi to vyhmatla. odevzdani se jako kolektivni orgasmus. presne tohle lide hledaji. a jsou klamani.

 107. Jo,je to duchovní orgasmus.A takto ho využívají i některé pseudoduchovní školy,založené na pocitových vjemech.Rozpouští individualitu za účelem získání příjemných pocitů.To opravdu funguje,jenže si neuvědomují,že ty příjemné pocity vnímají právě svou individualitou.Takže vlastně rozvíjí jednu z její nejtemnější složky-snahu něco získat,něco prožívat.To je cesta do pekel na andělských křídlech.

 108. 118:
  "Duchovní" orgasmus musí vypadat úplně jinak. Tenhle davový je právě naopak bezduchý, ne?
  Aha, dav mohou být i sekty a náboženské skupiny. Teda sekty vždycky jsou dav. Náboženství nemusí.

 109. a co duchovní orgasmus vyvolaný drogou?Je duchovní,nebo bezduchý?Vždyť to je jedno,je to stejné zkažené zboží,protože člověk tu uměle předbíhá svůj vývoj.Něco,co je průvodní jev spirituální cesty považuje za její cíl.

 110. taky to vidim podobne. lide se duchovne spojuji a jsou u tho stastni. znam ty pocity. a znam taky pocit jake to je kdyz se nespojuji (kdyz jsem oddelena) teprve casem se clovek zacne ptat s kym/cim se to vlastne spojuje. komu/cemu se to odevzdava :o))

 111. Tomuhle já moc nerozumím a navíc si pletu pojmy duševní a duchovní a pod "duchovní" mám poklušení si představovat něco hodnotného na výši, co je zároveň racionální, a ne iracionální. A když použijete slovo "spirituální," tak se mi to plete ještě víc – ty slovní nuance, které asi vnímám mylně a neinformovaně. Jsem z toho jelen.

 112. re121:
  Jo:-)
  Nemusíme se odevzdávat.Musíme se vzdávat.Loupat se jako cibuli až do samého středu a vzdát se všeho nepotřebného,co je jednou odloupnuto.

 113. Re122: "Jsem z toho jelen."

  Já si zase někdy připadám jako vůl.Ale neměnil bych,aspoň nemám parohy a to o sobě moc mužů tvrdit nemůže:-)
  Že holky?:o))

 114. 123,124 napadlo me totez a v ten samy moment :o) ze jsem z toho jelen. asi to neco znamena :o)))
  jinak je to pro me totez. duchovni, psychicky, spiritualni ci dusevni.jo a jeste mentalni :o)) prast jak uhod. furt ten samy vyznam.

 115. jinak ja to neberu moc duchovne. spise si rikam ze vsichni pochazime ze skupinovych tvoru, kdy bylo posilovani skupinove pospolitosti jaksi geneticky naprogramovano. skupina se tak dlouho posilovala az to dostala do instinktu.

 116. 125:
  To mě uklidňuje. Můj "problém" je, že se nimrám ve slovíčkách a nuancích. Připadá mi to natolik kouzelné, že do toho často spadnu a pak už se nevěnuju jádru věci.

 117. ja se zase zacnu kochat vlastni genialitou :o)) to je horsi pripad :o)

 118. 128:
  Tenhle typ kochání mi vydrží jen během opsaní komentáře. Jakmile ho dokončím, zmizí a nastane buď lhostejno a uvolnění, anebo pochyby, že jsem to napsala nedokonale, takže to vyzní jinak a budu muset ještě něco připsat (a zase se kochat a zase dokola…) :-)

 119. napodobne :o) dokud mi nekdo nenakope, ale vetsinou si nakopu sama kdyz si to ctu :o))

 120. 130:
  Já to svoje teda už pak radši nečtu. Jen píšu další a další.

 121. ja si to prectu poprve jak zmacknu enter. to abych videla zda se to tam zobrazilo. a pro te prielzitosti si prectu co jsem to vlastne v ty "extazi" napsala :o))) co to ze me automaticky pada.

 122. 132:
  Já bych se akorát tak rozčarovala, kolik tam mám překlepů. Lepší nečíst.

 123. ad 95: tehdy rozhodl dav – přesněji množství lidí, kteří začali protestovat, kteří chtěli změnu. Gorbačov trochu povolil, ale to jen věci umožnilo, nikdo nic neudělal za nás. A taky dlouho nikdo nevěděl, jak to doopravdy dopadne. Že to nebyla taková selanka, jak to nyní vypadá, mi dával najevo můj muž, voják z povolání, který musel být v práci skoro pořád, v kanceláři plnou polní. Do čtyřiceti minut museli být připraveni vyjet – akce obrana Prahy proti vnitřnímu nepříteli. Stačilo hodně málo.

  Jinak mně příjemnost davu nic neříká, naopak. Vždy stojím raději opodál. V roce 89 jsem šla na první shromáždění, když jsme se ještě báli, že nás rozeženou nebo pochytají policajti. Když byly davy dostatečně početné, už jsem nikam nešla. Nebylo proč.

  Dívala jsem se včea v televizi na kluky, kteří vlastně stáli za vajíčkovou válkou, vzniklo to tak nějak spontánně a přidalo se nečekaně mnoho lidí. Zajímavě se projevila moc internetu, Faceboku. V té debatě p. Moravce byli mladí lidé z Iniciativy pro revizi úrovně demokracie v naší zemi vzniknuvší jako reakce na dvacet let od revoluce. Líbí se mi. Mám stejný pocit jako když po té demonstraci na Národní třídě studenti vyhlásili ty své požadavky.

  Abych pravdu řekla, pár křiklounů mi vadí míň než tupá, mlčící a lhostejná většina. Toť zase má polarita.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *