Koho volit?

DEMOKRACII…

Nebudu tu obšírně rozepisovat své momentální postoje – nahodím jen pár svých výkřiků reagujících na texty povolanějších a můžeme to všechno diskutovat v komentářích.
Dle mého názoru výborný článek Jiřího Peheho „Licoměrná štvanice na Paroubka” – kterého jsem nikdy dvakrát ráda nemívala (ani Peheho ani Paroubka) – uveřejnila Hančí. Byla to konečně věc, co mě inspirovala k vyjádření se ohledně nadcházejících voleb (v komentářích u Hančí):

Bravo!!
Dobře napsáno.
Kam mohu posílat Pehemu děkovné dopisy?
A to samozřejmě si, nikdo k tomu náchylný, nevykládejte tak, že budu volit ČSSD nebo jsem sympatizant Paroubka. Ne, jsem pouze přívrženec demokracie.


Už když se házely vejce, psala jsem, že to je popření demokracie:
http://www.liska.bloguje.cz/789659-hody-hody-vejcohody.php

Trvám na tom.

Moc díky, hančí, žes sem dala ten Peheho text. Pokud se pamatuju, většinou jsem s autorem dřív nesouhlasila. Ale v tomhle článku ano. A proč to nepřiznat!
Lepší než tak nenávidět Paroubka, že i kdyby vymyslel kulatej obdélník, leckdo by mu nepřiznal genialitu.

Ta srovnání s Hitlerem (třeba jen výtvarná, ale záleží, kdo a proč to dělá, kam to píše) a strašení komunismem jsou ubohost nejhoršího kalibru.

Hančí uveřejnila ještě článek „Nové strany, mládí a demokracie” od Václava Bělohradského. Doporučuji; krásně charakterizuje důvody, proč ani já nemohu volit uskupení typu TOP 09. Navíc uskupení s tak trapným názvem – jako by říkali „Náš prací prostředek zničí všechnu špínu, je nejlepší, lepší než běžné prací prostředky.” Podobná tvrzení byla pro mě vždy odrazující a podezřelá.
Mé prvotní reakce na Bělohradského text:

No vida – Bělohradský vidí taky sklon k fašismu v klipu “Přemluv bábu”, tak bodejť bych to tam neviděla i já – jak jsem psala v komentáři pod textem Peheho ve tvém čláku, Hančí, Volby 2010 -3.
Z toho, o čem píše Bělohradský výše, je mi teď dost smutno.

Štvanice a nátlaky já nemůžu pochopit, tomu nikdy neporozumím. Já jsem demokrat a dám za to třeba život.
(Asi u mně vzniká patetismus po dočtení Bělohradského :-)))

Pro mě než volit (jednorázově a omezeně) je důležitější udělat si názor na volby celkově. Na to, kdo je zaslepenec, který má k demokratickým proncipům daleko. A jsou to především média, dle mého názoru.

A média jsou lidi, kteří vystudovali něco. U koho to vystudovali a kdo jsou jejich rodiny – to jsou ti, co je formovali. Nedohledatelné, ale ukazující na určitou nevyspělost naší společnosti, demokracie.

Pro mě není levice a pravice totiž opak, je to prostě jen příklon k určitému poli témat, vyjádření toho, čím volič žije (momentálně) a co je pro něj ožehavé. Pro mě je normální, že mladý podnikatel volí pravici a ve stáří tentýž volí levici nebo cokoli se mu zlíbí podle jeho života.

Jak píšeš v úvodu, žes volila dřív pravici a že ukazatel je, jak se lidé chovají k nemocným atd.:
Ano, je, ale nevím a neumím podrobně rozpoznat, jakou roli v tom má stát a parlament. Jestli není řádově o mnoho menší než role, kterou mají lidi, atmosféra společnosti, hodnoty, schopnost předávat další generaci TO DŮLEŽITÉ a ne jen bláboly a knižní informace. Podle mě zprostředkovat zážitky, vytvoření respektujícího prostředí pro rozvoj demokracie, je to klíčové. Prostředí, ve kterém lidi mohou žít, samostatně, rozhodovat se.

A to je pravicový názor, ne?

Ovšem jejich přístup k druhému a podpora handicapovaných je spíš zas levicový, že jo?

A vzájemné hodnotné chování zas (v našem geografickém kontextu) má spojitost s křesťanstvím, tak je to lidovecké?

Prostě pro mě tohle v rozporu není, politické boje jsou pro mě nesmysly, zesměšňování Paroubka nebo nějakého ódéesáka je kravina. Mít jiný názor je legitimní, ale zmlátit nebo zesměšnit někoho, že má jiný, to demokracie není. To je šikana.

A teď třeba diskutujme – ať jste přečetli mé reakce zběžně, anebo pozorně, ať jste přečetli odkazované texty, nebo ne. Nebo diskutujme u Hančí, jestli je vám to milejší; některé tamní komentáře nejsou jako inspirace k zahození.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

237 komentářů u „Koho volit?

 1. Kdokoliv mi právě připadá, že ji neopomíjí a nedělá věci, které já osobně považuju už za demokracii nepodporující.

  No a konkrétně –
  sice jsem ani nečetla program lidovců, ale cítím se být tlačena tentokrát (pro mě překvapivě) volit je (než bych to udělala, tak si jejich program a něco navíc přečtu, to zas jo).
  Pokud existují signály, že by se nedostali ani do parlamentu, potom myslím, že stojí za tom aby tam byli. Je to strana s určitým profilem, tradicí, principem – a to jsou kvality, které jsou podle mě pro dobré fungování demokracie důležité. A když u lidovců teď už není ten Kalouek, bude pro mě schůdné je volit.

  Jiné názory a upozornění na téma lidovců vítány!

 2. Lidovci ano, ti představují určitou formu demokracie, takovou pružnou:-))

 3. Mod.,
  a to jo, to jsem si přesně o nich dřív myslívala :-) Pak jsem na ně nemyslela a teď mi připadá nesmysl, aby ve středoevropské zemi nebyla v parlamentu křesťanská strana, žádná. Prostě mám dojem, že by to neodpovídalo východiskům naší kultury, jsem pro je zachovat při životě.

 4. Lisko, dik. to by me ani ve snu nenapadlo ze muzu volit i lidovce. pujdu si precist jejich program a muzu se pokusit dostat je do parlamentu. at je tam teda nejaka krestanska strana taky.

 5. Liško KDU…. v čele s Cyrilem Svobodou, je pro mne stejně nevolitelná, jako ODS za účasti Langera, Béma atd.
  A buďte vklidu KDU se do PS vždycky dostane, 5 % hlasů je neclých 300 tisíc:-)

 6. Ano, ODS za účasti Langra a Béma taky nemůžu. Ale za určitých okolností, když se rozhodnu odhlédnout úplně od těch momentálních pomíjivých reprezentantů stran, tak pak ty lidovce asi můžu. No ještě se jim zítra podívám na zoubek, než půjdu pozítří volit.

 7. Cyril Svoboda je v té straně pěkně dlouho a dlouho v ní bude.

  Pokud hodláš odhlédnout od těch "momentálních a pomíjivých reprezentatnů" a sledovat "velké ideje" pravděpodobně nesené v hlavách anonymních straníků (kde jinde by byly?) tvořících těla stran – proč neodhlédnout od Béma a Langra? ODS je taková umírněná středopravá partaj provázaná s lobbisty úplně stejně jako KDU…

  Koho jsi volila v roce 2006?

 8. Tak já jen doplním, že pokud někdo chcete volit podle témat, tak – ve shodě s názvem tohoto článku – existuje web http://cs.kohovolit.eu – má tam tuším 40 otázek a bere v potaz i programy malých stran. Zaujalo.

  Co se týče předvolební agresivity a kýče – bez komentáře. Napsal jsem článek o tom, jak mi antikampaňovitost leze krkem a připadá mi to ubohé z obou stran.

 9. Libi se mi, jak o tom pises! A souhlasim, i kdyz ja budu volit zelene, tak myslim, ze mame hodne podobne nazory na ostatni strany a hlavne na hruznost a demokracii odporujici zpusob vedeni kampane (s tim praskem, to jsi vystihla presne…)

 10. Včerejší Otázky Václava Moravce byly ukázkou, jak by měla vypadat debata před volbami. I když se nezbavili uštěpačných poznámek, bylo jich mnohem méně a konečně mluvili konkrétně a bez většího napadání.
  Byl to velký kontrast například proti nejmenované moderátorce v rádiu, která do éteru popisovala, jak si půjde koupit spacák a stan, vezme nějaké teplé prádlo a v neděli, pokud vyhraje král Kazisvět, odcestuje.
  Mohu jen zopakovat, že se mi to taky nelíbí, ale zároveň doufám, že štvavá kampaň (zejména proti Paroubkovi) nepřinese levicově zaměřeným stranám hlasy z pouhého protestu.

 11. No vida, to je všechno zajímavé!

  Ve mně se pořád mele, jak se držet principů a odhlédnout od některých osob v politických stranách – a sama sebe přistihnu v následující větě, že to nedělám. Úplně to nejde a úplně by to byl i nesmysl, protože myšlenky jsou nesené lidmi a naopak určité typy lidí přitahované určitými myšlenkami. Je těžké to prohrabat a dostat se až dolů na tu podstatu.

 12. Kojote,
  tvůj článek si musím přečíst.

  Terezo,
  myslím že někteří lidé kolem mě budou taky volit zelené. Mně je na nich celou dobu něco divného, ale neumím to popsat, takový Havlismus nebo co (ačkoli nic zásadního proti Havlovi), nevim.

  bo,
  taky se mrknu. Koho jsem volila, to si ani nepamatuju!

  Jirko*,
  to ano!

 13. Tak jsem si našla konečně to kritizované video Přemluv bábu na You Tube. Shlédla jsem ho poprvé a taky všechny varianty – rekaci Zelených, Fantomase, Dědka nech bejt atd. atd. – Smála jsem se, je to chvílemi drsný, ale je to zajímavá nadsázka. Kdo to bere supervážně, chápu, že se ho to může dotknout, ale jak je vidět na "Dědu nech bejt" a i u paní Šiklové mají i starší lidé smysl pro humor, takže je to v pohodě.

  Ostatní jsem řekla u sebe nebo u Hančí. Dneska šoupnu lístek do urničky, zítra se asi opiju (zatroleně, jsem ten pitomej abstinent, tak asi zase čajem) po zveřejnění výsledků a zvážím, co dál. Zda tu zůstat či zda na daších pár let odejít.

  Liško, jak si někdo může nepamatovat, koho volil v předchozím období je pro mě tak legrační, jako by si nepamatoval, koho si vzal v minulém manželství. :-))))))))))

 14. Liška si to určitě pamatuje. Ostatně nemáme plentu pro srandu králíkům.

  Já jen chtěl, aby si spojila svoji současnou volbu s těmi minulými …

 15. Tak jsem si udělal http://cs.kohovolit.eu a s překvapením jsem zjistil, že mám 57% shody s KDU, následují Zelení se 49%. S KDU se však rozcházím především v otázkách pohlavních, kde mi kompromisy činit nelze, tak mi to moc nepomohlo :-)))

 16. Letos mám pocit, že předvolební humbuk dosáhl slušných rozměrů.
  A také mám dojem, že snad nelze volit ty dobré nebo i lepší, ale spíš ty "méně horší". Možná to vidím jen v moc tmavých barvách..

 17. Take jsem se hodne ptala sama sebe, zda volit myslenky, nebo lidi. Prvni podle me musi byt myslenka, protoze nac volit nekoho, kdo se mi zda schopny atd., kdyz bude schopne prosazovat veci, se kterymi nesouhlasim? Proto volim ty zelene, ze tam jsou i lide, kteri mi nevoni, to tak bude vzdycky, ale je to u nas jedna z mala stran, ktera se nepousti do vice ci mene skryte nenavistneho boje proti urcitym skupinam obyvatel, a to je pro me dulezite. No, snad tam hlavne stihnu dojit hodit hlas, volby jsou tu ve ctvrtek a v patek a oba dny pracuju jako sroub, takze snad dnes nezavrou driv a stihnu tam dobehnout pred devatou vecer…

 18. Terezo, stihni to pěkně.

  Možná nakonec budu taky pro zelené – že by volila Liška Lišku. Blbý vtipy :) Jen na těch zelených je pro mě málo pochopitelné jejich celkové zařazení do politického spektra, nevidím kontext mezi havlovinami a třeba Kateřinou Jacques (která tam naštěstí už není) a tím, že leckdo tady na blogách říká a asi správně, že zelení jsou logicky levice, kdežto čeští zelení ne.

  Lenko a bo,
  no asi si to pamatuju, ale jistá si vůbec nejsem. Nevolila jsem vždycky ty samé. Jednou jsem volila Balbínovu poetickou stranu, někdy na studiích asi, když byl zoufalý výběr mezi klíčovými hráči.

  A co ti kandidující piráti, jak se vám líbí? Že by si člověk naplnil dětskou touhu být pirátem :-)

  Pařezi,
  taky jsem vyplňovala 40 otázek "koho volit" a výsledek mi nevylezl, nějak se to zaseklo.
  U Zelených je zas hned na třetím místě kandidátky Jiří Hromada, gay politik. A u lidovců na prvním místě paní hybášková, což je lepší. Nebo ne?

 19. ad Přemluv bábu[15] Lenko,
  Přemluv bábu je podle mě povrchní a tak obří zjednodušení, že je to tupost sama.
  Ne že by to nebylo legrační, je to legrační, upoutá to zábavnou formou – no a to snad je to, co potřebuju od politiky?

  Krom toho něco tak absurdního, jako stavět dvacetileté lidi do pozice chytřejšího a světa znalého, který má přemluvit šedesáti- a víceletého příbuzného, to jsem nezažila!

  Představím si totiž svého supervzdělaného otce, který je sice hodně stará generace (je mu 81), ale aby si někdo dvacetiletý někdy dovolil ho k něčemu přesvědčovat, to je tak srandovní představa, absurdní. To by si nikdy nikdo nedovolil, kdyby mu byl tváří v tvář. Já musela celé mládí tvrdě bojovat, aby vůbec konečně uznal, že mám právo na vlastní názor. K diskusi s ním je potřeba už něco znát. A je to zoon politicon, narozdíl ode mne.

  Navíc: co to je za řeč – "přemluv" kohokoli??!! Co to je? To nerespektuju názor druhého, nebo co? Takže není demokracie? Diskuse různých názorů, které se mohou míjet nebo obohacovat, doplňovat nebo sledovat zájmy různých skupin? Svinstvo je to, jen ten název klipu! Slovo "bába" mi je ukradený; mně stačí to první. Je znakem nátlaku, ať je to ve srandě, nebo ne.

  Odkdy bábu oslovují stejné politické strany jako studenta? Odkdy mají veškeré své zájmy stejné, stejné potřeby a pohled na věc, stejný základ zážitků, z kterého vyšli (válka nebo socialismus nebo 90. léta jsou něco naprosto jiného). Odkdy je žádoucí, aby staří volili totéž co mladí? Tak má být jen jedna strana, která zastupuje zájmy mladých, myslí (jen) na budoucí generaci s jejími potřebami a choutkami a sobectvím?

  Z toho mi vyplývá úplně jasně, že myšlenky presentované v klipu "Přemluv bábu" zavánějí fašismem, totalitou, nerespektováním druhého a tedy naprostou nezralostí a neznalostí.

 20. … vlastně je celý klip "Přemluv bábu" jen kreativní volovina, která bohužel žere spoustu pozornosti lidí kvůli tomu, kdo na klipu spolupracovali.

 21. … jo ještě k "Přemluv bábu" jsem si vzpomněla (podruhé se na to koukat nebudu) na nehoráznou generalizaci slova "levice." V tom klipu není vysvětleno vůbec nic! Je tam jen operováno pojmem levice, je jím strašeno. není tam definován, nijak. Je sprostě generalizován, jako kdyby fungoval jako jediná sourodá jednotka, která zaslouží zlikvidovat.
  To je u mne tupost. A vychcanost zároveň.

 22. ad "Přemluv bábu"… a dodatek:
  říkám si, co je to za způsob myšlení a co je to za rodinu, kde vnuci považují své prarodiče za naivní tuponě, kteří se dají krásně vydírat. Přece se svým prarodičem mám společnou čtvrtinu genů, ne? To je dost.
  Takže předpokládat, že je to naivní přežilý blbeček, asi vypovídá něco i o mně nebo minimálně o mé prapodivné výchově.

 23. … nebo prostě jen o autorech klipu a jejich rodinném zázemí :-))) To především.

 24. Liško – no teda – jsem v šoku, jak jsi mě u sebe uvedla!!
  Já už mám odvoleno, chodím vždycky první den, co nejdřív.
  Mluvíš mně z duše o tom klipu – já v tom dokonce nevidím ani nic vtipného nebo zábavného. Díky za tvoje komentáře k němu. Bude mně za necelé tři roky sedmdesát – ale fakt se nepokládám za někoho, kdo by potřeboval k čemukoliv přemlouvat.
  Moc tě zdravím!!

 25. Liško, máš v tomto případě ňákej malej nadhled a malou toleranci. :-) To je jako bys fakticky rozebírala reklamy. Prostě je to nadsázka jako hrom, je to myšleno vážně, ale jen v tom smyslu, aby si mladí a staří popovídali, co je vlastně v čím zájmu. Mně se máma taky ptala, koho má volit a co myslím. Jinak spousta lidí má rodiče a prarodiče mnohem méně vzdělané a informované než jsou oni. Málokdo vyrostl v tak intelektuálním prostředí jako ty.
  Mně to "bábu" taky nesedí a hlavně to, že by měli mladí jezdit za babičkou jen kvůli volbám. Proto jsem řekla, že je to místy drsný. Mojí mámě se to taky nelíbilo, ale ona má vnuky, kteří za ní chodí denně a nikdy by jí neřekli "bábo", takže jsem jí snadno vysvětlila, že je to právě jenom ta nadsázka, aby vyburcovali ty nejmladší a nejstarší, aby si popovídali. Kdyby to říkal vážně někdo "dospělej", byla by to jiná, ale když to říkají Mádl a Issová, tak je to – pro mě – v poho. Stejně jako jiné hlouposti, co např. na internetu jsou jako půl recese a půl vážně.

 26. Veselá krávaNo, jestli je to pro tebe v "poho", tak máš vo čem přemejšlet. Tohle je totiž fašistickej klip. Bez nadhledu i s nadhledem.

 27. ad 28: Ale není. Je to jen tvůj náhled. Hádat se nebudu. Tvrzení proti tvrzení, s tím nic nenaděláme.
  Ono by se to mohlo zneužít, to jo, ale jako kdeco. Ono rozhoduje to, jak to ti dva doopravdy mysleli, jakou tomu dali energii. A to rozhoduje vždy, i když říkáme dobrý den.
  Taky by to mohlo přispět k něčemu jako válce generací anebo naopak k tomu, aby ta válka nenastala – se ukáže, s důchodama … a se zhoršující se situací.
  Já jsem optimistická. A taky připravena na starobinec. Jak říkám, uvidí se.

 28. ad 29. Ano. Tvrzení proti tvrzení. Takhle by mohl odpovědět i Goebels, bez uzardění. Přesně tohle tady drželo totalitu bezpečně v sedle čtyřicet let.
  Hodně štěstí v v bezproblémovém a vyrovnaném životě.

 29. Byla to provokace – racionálně konstruovaná ptákovina, která měla nakopnout debatu, což se stalo.

  Co si myslíte o originálu od Sáry Silverman?

  Já bych s tím, že je někdo/něco fašistický, nacistický, rasistický etc fakt šetřil. To je dneska nějaká móda ukazovat prstem na kdeco a narvat to do takto extrémních škatulí…

  Btw.. mám splněno, dal jsem jim šanci podruhé, definitivně, se historicky znemožnit, nebo dospět. Příště budu volit zase někoho jinýho.

  Panta rhei ;)

 30. Bohdane, to není móda, ale poučenost historií. Nejsem extra "politicky korektní", ale leccos z toho co historicky bylo zažít nechci a je odzkoušené, jaké cesty k tomu vedou. Tak proč to neoznačit?
  I vražda je totiž "tvrzení proti tvrzení". To je nejhovadštější argument, který existuje. Vrah to tak prostě viděl. Od toho jsme lidé, kteří tvoří společnost, abychom rozlišovali. Nic jiného totiž nedrží společnost pohromadě.

 31. Správně, rozlišujme …Zelenka ani Silverman nejsou Goebelsové.

  Jeden provokační klip, navíc v celkem jasně vymezeném kontextu předvolební strkanice není propaganda rozeštvávající generace. ..

  Provokace – baletka v pajzlu na hajzlu.

 32. [27][29] Lenko,
  podobně jako Michal nemůžu v tomhle souhlasit.

  Myslím, že můj nadhled je v tomhle případě dostačující, spíš nadstandardní – viz ty mé komenty, je snad zřejmé, že zkoumám, co je za tím, co nejvíce hledisky, kterých jsem schopná. Neodsuzuju jednoznačně, neříkám "jsou fašisti." Říkám, že klip má fašistické rysy. Zřetelné.

  A že je povrchní a tak generalizovaný, že z mladé generace může oslovit (ohledně rozhodnutí, koho volit) jen kretény a nedozralé, naivní, neznalé, bez přehledu, nevzdělané. Pokud jde o to, aby "levici" (ať v tom klipu znamená levice cokoli, to tam zřejmé není) nevolili tihle lidé, provádí jí dobrou službu :-)

  Bo, určitě bylo smyslem rozbouřit vody před volbami, zkusit si udělat vtipný předvolební klip (když mě nikdo nepozval udělat oficiální). Kdo to platil? Byl to počin soukromý, vyrobili ten klip zadarmo? Já nevím, já se po tom nepídila. Ale je to dost důležité.

 33. jo jo,l demokracie, tu mame ze skol znacne vtlucenou.
  krasna iluze. staci aby se premnozili ti kdo nechteji tahat za spolecny provaz, a je prehlasovano.
  no aspon je to bez strileni.
  respektive zatim.
  nez dojde jidlo.

 34. nejlepsi bude, az demokraticky odhlasujem otrokarstvi. celkove mi prijde, ze ti otroci se v demokraci celkem hodi. Akrat jich musi byt min nez obcanu aby nemohli dostat volebni pravo :o/

 35. nezapomen si odhlasovat je v pravy cas sterilizovat.

  koukam na vysledky a lepsi nez jsem cekal.
  ta "spina" antikampani zafungovala skvele :-)

 36. Myslím, že výsledky voleb hovoří za své. Je čas poděkovat těm dědům a babičkám v důchodu a jiným sociálně slabým, že se evidentně vzdali části své košile ve prospěch kabátu pro své vnuky. Moc si jich vážím. Snad jim jejich obětavost časem nezhořkne.

 37. Re40:
  aha!
  a neunáhlila jsi se Lenko s tou reakcí?
  Ostatně jako vždycky:-0)))?

 38. krize v recku prisla do medii prave vcas.
  staci proste pohrozit este vetsim pruserem, to funguje.
  nicmene zas tak masove prebehlictvi to nebude, staci se krome cssd podivat este na kscm. a zemanovce, taky hlasy. v minulejch volbach jsem dal hlas nekomu kdo se do parlamentu nedostal, takze to se pak jeden pouci, jak to funguje.

 39. Krize v Řecku se sice do médií dostala. Kromě masáže mozku, zajímal se z vás někdo jak vznikala, kde jsou její kořeny a které strany tam vládly ?

 40. Krize v Řecku je hlavně krize lži.
  Tam už si to uvědomili.
  Takže….střední třída bude buďto v klidu spát a vydělávat na bohaté,nebo jim bude stínat hlavy gilotinou,jako nedávno ve Francii.
  Stačí si otevřít učebnici dějepisu,nebo si pustit Nohavicu:
  "všechno už tu bylo a zase bude"
  Čeká nás asi hodně věcí,ale klid ne!

 41. Řecko lhalo o svých ekonomických výsledcích.
  Nám všem.
  Což je pohoršující:-)
  Jenže my lžem sami sami sobě,což je….

 42. ad 37. Zelenka v celým článku neřekl ani jeden argument, proč se domnívá, že Paroubek diktátor. Vyjma toho, že dokola opakuje, že je mu protivnej. Prima. Hlava otevřená.

 43. pokud jsem volil,tak jsem volil CSSD,protože to je strana,která byla před KSČ a konkurovala jim.
  Strana¨,která měla z principu sociální program.
  Dnes to je jinak….
  Dnes už tomu nerozumím a ani nechci…ono vlastně ani není čemu.!!!!

 44. ja budu jen stastna kdyz ten vyvoj u nas bude pozitivni. takze mi zbyva prat vitezum hodne uspechu. at se jim nejaky ten pozitivni vysledek povede.

 45. Saule, to jsi mě fakt překvapil – tedy – příjemně, musím říct. Protože mně sice v ČSSD byl sympatický jako předseda akorát pan Špidla, který sice neměl to v politice žádoucí charisma, ale byl neúplatný a vzdělaný člověk se slušným chováním (i podle zahraničních médií a politologů – např. p. J. Rupnicka…). Pan Paroubek mně sympatický není vůbec, ale – bohužel – je to jediná strana, která má – jak píšeš – "z principu sociální program". Už je to hodně let, co jsem měla možnost právě o tomto diskutovat s naším výtečným filosofem panem Erasimem Kohákem….. I včera, když s ním – jako s jediným nepravicovým voličem – byl veden rozhovor z terasy Tančícího domu, jsem stoprocentně souhlasila. Udivuje mě, že když tolik věcí všem vadilo na panu Paroubkovi, nikomu zjevně nevadil dosavadní politický život pana Kalouska (http://www.eportal.cz…louska.aspx ). Je to skutečně zarážející.

  Jinak souhlasím s michalem, co se týká rozhovoru s panem Zelenkou…
  A taky co se týká Řecka – tam tu krizi zavinila přece pravice, nebo ne???

 46. ad 40: Lenko, nezlob se, ale fakt by mě zajímalo, jestli by ses taky ráda vzdala – ne části, ale celé košile (protože tak tomu pro nás staré bude), když bys ještě nějaký ten rok hrozně ráda žila jako člověk. Já jsem se doposud ve svém životě pořád jenom všeho vzdávala – protože jsem jinou volbu ani neměla – po celý aktivní život jsem žila v komunismu. a kdo si chtěl zachovat rovnou páteř, neměl šanci si sebeméně ušetřit cokoliv na stáří, protože neměl nárok na pracovní místo s vyšším platem. Po revoluci pracovníci, kteří byli zároveň členové milicí např., mají o patnáct set vyšší důchody, než ti s "rovnou páteří". Je to výsměch. ale je to skutečnost. Pro mě jsou i ty třicetikoruny hodně a skutečně se bojím co bude následovat, pokud se uskuteční program TOP09 – poplatky ve zdravotnictví. Píši o tom na svém blogu.

 47. 50:
  já myslím Hanči,že oni to v CSSD věděli,že Paroubek není to pravé ořechové,jenže museli někoho postavit proti Topolánkovi.
  Hovado jak hovado,ale Praoubek byl přece jen hovado o třídu níž.
  Jenže vsadili na špatnou kartu.Jak se říká,když se dva perou,třetí se směje a oni si nevšimli,že lidi už ty gladiátosrský zápasy nebaví a chtěli by něco jinýho.
  No tak si vybrali pana knížete.
  Z čehož on má určitě radost,protože už Hitler říkal,že Čech je dobrý cyklista…hrbí se a šlape!

 48. 49:
  štěstí bych ti přál Ratko,ale obávám se,že s tou positivitou do budoucna pro nás všechny to bude…ehm,jak říká můj kolega-"pičou ke zdi":-00

 49. ad 53:
  to je nádhera být jednou onálepkovanej a nenuset si už dávat pozor na slovíčka:-)))))

 50. jak picou ke zdi? ja poprve v zivode volila CSSD ackoliv paroubka vubec nemusim, jen abych projevila nejakou aktivitu. a ted cekam co ta pravica prevede kdyz teda je u kormidla. jak to teda bude ridit. kurna co je na tom pasivni?? co jako ma podle tebe aktivne ted delat? jit se obesit?

 51. ad 54: Saule, to je nádherný, že už si nebudeš dávat pozor na slovíčka – děsně jsi u mě stoupnul v ceně (i když ti může být ukradený,k co si právě já myslím, žejo)

 52. 55:
  vidiš ratko a vo tom to je.
  Pro tebe byla volba mateřský pud,já ho nemám,takže jsem nešel.
  Nepudu se věšet,budu si žít svůj život a budu lidi posílat do prdele jak se mi zachce,někdy to přeženu,jako třeba u Hanči,nebo u tebe,ale pateticky řečeno,moje srdce bude u těch chudých!!!!
  Nejsem chudej,nemám žádný handikap,dovedu se o sebe postarat,ale… prostě to tak cítím.

 53. ad 40 Já jsem to "Poděkování babičkám, dědečkům a sociálně slabým" okopíroval a několika takovým zkusil ústy Lenky poděkovat.
  Mám tedy nějaké zkušenosti: Lenko prosímtě, nikomu raději neděkuj, nebo ti řeknou to co mě: že to psalo úplný hovado. A to bych hrozně nerad, protože dobrým lidem jako jsi Ty, by se nevděku nemělo dostávat.

 54. 58 haha, to ma logiku. dobry :o) jsi statecny nevolic. moje srdce je vsude. Pravice je pro me vyhodna financne, vic mi zbyde. levici jsem volila z ciste humannich duvodu. ale nakonec je to uplne jedno. oni si to nejak vsichni podelijou mezi sebou tak ci tak. at pravice nebo levice. jestli prijde nejaka zmena, tak jen dobre.

 55. Saule – u mě jsi to nepřehnal – možná jsem to v rozčílení přehnala já – určitě jsi to tak cítil – a myslela jsem, že už se mnou nikdy nepromluvíš. doufám teda, že jsme opět kamarádi, ano? – Jsem moc ráda, že to cítíme stejně, naprosto.

 56. 62:
  tys Hanci dostala strach,že bych u tebe zase začal psát,že jo?:-)))
  Ale čtu to furt,třeba zase něco napíšu…a rád,ale-fakt nemůžu ručit za to co:-0000

 57. 63 – ne – netrefil ses – neměla jsem strach, že něco napíšeš, bylo mi docela líto, že už u mě nebudeš ani číst – podle tvý reakce tehdy. A klidně můžeš být hodně ostrý – nevadí mi to. I když s něčím názorem nesouhlasím, přemílám ho pořád dokola a snažím se dojít k nějakému závěru. V otázce Izraele je to ale pro mě nepředstavitelně těžký!!!!

 58. koneckonců,když si čtu u svých "oblíbených":-0 blogerek,co tam o mně lidi píšou(různě "slušně" zakodóváno),tak…
  nic.
  Dokážu i mlčet,když mi navíc nic jinýho nezbývá a byla mi odmítnuta i obhajoba.
  Ale co už,šlechtické služky dělaly i příjemnější služby,než odhánět žebrotu ode bran zámku:-)))
  Naštěstí to nedělaly dost důsledně a jedné služce se narodil můj dědeček:-)))

 59. "V otázce Izraele je to ale pro mě nepředstavitelně těžký!!!!"

  Pro mně taky,začaly jsme na blbým tématu,….bohužel i skončili.
  Tak příště:-))))

 60. 65:
  žebrota byla jen prababička:-)
  ,dědeček byl dle rodinné legendy Habsburg:-0)
  Ale vyplatil ji prý s outěškem docela slušně:-0

 61. 65 – to vypadá hodně zajímavě………
  66 – no – příště snad určitě něco lehčího, jo? – Já mám děsně blbou chybu – jsem hrozně zbrklá – celý život se to snažím odnaučit, ale marně. A když se to spojí s tím, že se velice rychle nadchnu pro nějakou věc, o které jsem skálopevně přesvědčená, že ji vidím správně, tak z toho vzejde dost často hrůza.
  Teď už musím končit, tak přeji hezký zbytek dne.

 62. než jsem to odklikla, skočil tam další komentář – tak se usmívám – no jo, to mně vysvětluje mnohé……. :o))))

 63. jo Hanci,to já ti dlužím omluvu.
  Téma bylo vážné,ale přerušil jsem ho já a ty jsi ho obnovila.
  Nebo jiný témata,to je jedno.
  Jsem rád,že se to vysvětlilo,měl jsem to bejt já,kdo to měl vysvětlit,nebo to aspoň zkusit.
  Ještě že se nemusím omlouvat ratce a lišce….já bych se i omluvil,ale to bych už nemohl "prasit" a to já rád:-))))

 64. Saule, nevidim duvod k omluvam. Teda si nepamatuji zeby neco kdy bylo. Naopak, pokazde jsem Te videla na blogu rada. Urcite jsem nikdy nic nenaznacovala ani nic nekodovala. Skoda ze jsi zrusil blog. Patril k mym oblibenym. bez uvozovek

 65. áááále ratko,tebe vytočit…to jsem si hned zadal jako prioritu:-))
  A párkrát se povedclo,neříkej že ne:-0
  Taky nevidím důvod k omluvám-těšilo mně:-0)

 66. když ty ratko skončíš komunikaci,tak se buďto pochválím,nebo si dám pár facek:-)
  Ale vyhrát se s tebou nedá:-00
  No a proč taky,že?
  S tím blogem…já nevím,třeba ještě bude,mi děsí,že je to tak trochu závazek,jak jsem kdesi četl…"neměl co psát,protože za to nemohl ručit svým životem"

 67. Saule, byt vytocen je prece v poho. nevidim na tom nic spatneho. To co mi treba vadi obecne je, kdyz nekdo vytocen zustava ackoliv uz davno nic k vytoceni neni. Ze se nedokaze proste vratit zase zpet do zakladni klidove polohy.
  bim – bam, bim – bam
  zvon zazvoni kdyz se do nej bouchne, kdyz se do nej neboucha je v klidu.

 68. ad 59: Michale, až budu někomu chtít osobně poděkovat, udělám to sama. Třeba tady:
  http://vaclavhejna.blog.idnes.cz
  Ale tam vlastně netřeba.
  Ale svý mámě třeba poděkuju – nějak. Ačkoli celý život dost pracovala, má důchod malý. Finanční podporu ode mne nepřijímá, spíš se mi snaží cpát ona.

  Jo, a bylo by fajn, když už si tu vyměňujeme názory, nesahat k osobnímu napadání. Tehdy pro mě diskuse končí.

 69. Lenko,
  jo tááák, k tomu klipu "Přemluv" bábu nebo koho – měla jsi pravdu, můj náhled nebyl nadhledný, nepochopila jsem, že jde o hereckou nadsázku nadsázky. Až kydyž jsem slyšela protagonisku M.Issovou říkat hodnotné názory a že se s klipem vůbec neztotožňuje.

  To mě potěšilo, ale zároveň mám v tom teď větší zmatek, vzniká víc rovin toho klipu. A nakonec tím míň chápu, proč ho vůbec stvořili!
  … jestli vůbec řekli to, co chtěli, anebo to vyznělo jinak jen mně jinak, anebo většině lidí jinak?)

 70. Jinak k výsledkům voleb:
  osobně jsem zklamaná, že v parlamentu nejsou lidovci (které jsem nakonec nevolila) a zelení, protože pro mě jsou nositeli důležitých hodnot.
  Které mi teď v parlamentu chybí. To mě mrzí.

  Zřejmě je to příznačné – určité hodnoty se oddělují od politiky, ta se zužuje na ekonomocké otázky.

  A hlavně bylo znát truc-voličství. Lidi volili nová uskupení Top09 a Věci veřejné (nevyzpytatelné), víc lidí volí změnu, byť s nejasným koncem, než tradiční dlouhodobé myšlenky a hodnoty a pohledy na věc.
  Zajímavé. Některé hlasy evidentně znamenaly hlas a-politický, znechucení politikou, ne konstruktivní hlas ve volbách. Volit recyklované Kalousky nebo VV je mi prostě divné, nevnímám to jako volbu, ale jako anti-hlas.
  Ovšem signál je to zajímavý.

  Ale nemůžu se zbavit dojmu, že vyspělé demokracie se takhle nechovají. Prostě je to takové období a příště bude zase jinak, uvidíme, jak s hlasy voličů naloží parlamentní strany. Amen, hurá :)

  Hlavně že Paroubek a Langer nebudou v parlamentu. Ještě jsem zvědavá, jak se vyvine postoj Béma…

 71. Liško TOP 09 má 5 "starých" poslanců a 36 nových lidí ve sněmovně. Je to nová strana – už to není jen Kalouskův trojský kůň…

  Neztotožňuj strany s ideama. Strany mohou nést dlouhodobé myšlenky a postoje, ale také nemusej, případně ty dlouhodobé postoje mohou divergovat od reality … Není důvod, proč by nemohly strany zanikat a vznikat nové nesoucí aktualizované dlouhodobé myšlenkové vzorce.

  Já si myslím, že TOP se vyvine v středopravicovou konzervativní stranu s křesťanskou kotvou … protože jí tvoří takoví lidé….

  Volil jsem nakonec Zelené, protože si taky myslím, že by měli být zastoupeni ve sněmovně.

  Btw. Jsou Rakousko nebo Francie tradičními demokraciemi? Nebo Itálie, Holandsko? viz rakouští Svobodní + Haider, ve Francii Le Pen dříve komunisté, Berlusconiho italská televizní pravice, Pim Fortuin v Nizozemí .. určitě by se toho našlo víc

 72. Měla jsem podobné úsudky jako Liška, že lidovci do parlamentu i tentokrát dojdou a zelení, i když jim to sladí Merta s Hutkou, asi 5 pr. mít už nebudou. No, nastal pěknej průvan.Jsem akorát ráda, že se neprosadili z dělnické strany .A jestli TOP 9 nese aktualizovaný myšlenkový vzorec to nevím, nedělní vystoupení pana knížete mi přišlo senilní, ale oni si pragmaticky poradí. Nevolila jsem je…

 73. bo,
  máš recht. A já se v tom houby vyznám.

  Jsem zvědavá, jestli Top09 za deset let (nebo za 09 :) bude silnější než ODS. Ale zeleným fandím víc – jsem zas zvědavá, kam sami sebe zařadí, jestli to podělají a třeba Top09+jim přetáhne ideje (což ale neudělá, protože by to znamenalo jít doleva) nebo jestli se zelení zmátoří. Očekávám, že jo.

  Rozhodně letošní volby jsou pro mě zajímavější událost než několikeré předchozí.

 74. marcanov,
  já Schwarzenberga poslouchám jednu větu, pak mu nerozumí poslední dvě slova a jsem ztracená. Opravdu nerozumím, co říká. Zřejmě něco chytrého a vlídného, ale když to nerozpoznám, je snazší neposlouchat :)

  Jako je snazší říkat mu kníže než jménem, které se tak těžko píše i vyslovuje! Chudák :-))
  Jenže v republice byly šlechtické tituly zrušeny, tak je pro naše státní příslušníky nepoužívám.

  Jo, že neprošla dělnická strana je dobré, ale očekávalo se to, takže to nikdo moc nehodnotí, zapomíná se na to (leda právě ten Schwarzenberg to spokojeně konstatoval)

 75. Nejsem politolog, takže ty úvahy jsou pohříchu amatérské. TOP se deklaruje jako středová konzervativní strana, ale je to novorozeně a uvidíme, co s ní udělá puberta.
  Ostatně ODS se vždy deklarovala jako ta pravá pravice a realita je někde blízko pravého středu.

  Uvidíme.

 76. Schwarzenberg je starý pán. Nemluvil senilně, mělo to hlavu a patu, ale není mu moc dobře rozumět a často mluví velmi obecně …

 77. Liška: je škoda, že Hybášková vypadla ze hry. A taky je škoda, že (jak je v České kotlině zvykem) třetina obyvatel se voleb nezúčastnila. Ostatní si zvolili, jak nejlépe uměli, a teď nezbývá než čekat, co se z toho vyvrbí. Možná je čas, aby se začala formovat nějaká nová kvalitní levicová strana, protože ty dvě, co tu máme, jsou pro většinu obyvatel naprosto nepřijatelné.

 78. ČSSD je v pořádku. Jen Paroubkův styl byl dost hroznej.
  Pro levici jsou problémem Komunisti, protože sociálním demokratům značně ztěžujou sestavování koalic..

  Pokud by dnes byli Komunisti nějakým způsobem reformovaní, kdo ví jaká vláda by nakonec vznikla…

 79. Liška [78]: lidé chtějí volit "tradiční dlouhodobé myšlenky a hodnoty a pohledy na věc". Bohužel týmy pánů Topolánka a Paroubka měly na kandidátkách takové zástupce, jaké si voliči nepřáli, taktéž jejich působení v poslední době (včetně předvolební kampaně) mnohem víc negovalo než přinášelo "tradiční dlouhodobé myšlenky a hodnoty a pohledy na věc".

 80. 86:
  "ČSSD je v pořádku."
  ač kdysi pravidelný volič ČSSD si to nemyslím.
  Pravda je,že dluhy dělala s velkým gustem a za dobré hospodáře se tato strana zrovna označit nedá.
  I když samozřejmě je to jen slabej čajíček proti těm zločinům,co tu v 90.letech napáchala pravice pod vedením Sarumana Klause a dalších "odborníků".
  Ještě k těm výsledkům voleb-ono to vypadá velice jednoznačně a zdá se příští roky tu bude jen a pouze pravicová vláda.
  To může,ale taky nemusí.Teď určitě vznikne pravicová koalice a ta bude muset zavézt úsporná opatření,což v jejím podání znamená jít střední třídě po krku.Jenže tam už toho na ždímání moc není,takže aby došlo k výraznému snížení dluhu,musela by se navýšit DPH apod.
  Já typuju,že do dvou let budou preference pravice na historickém minimu.ODS a TOPka se nemá kam otočit,takže budou vládnout ve stylu "po nás potopa" a budou se muset smířit s tím,že v příštích volbách půjdou od koryt.Ale VV by se s tím smířit nemuseli a mohli by začít koketovat s ČSSD za tiché podpory komunistů.A to by mohlo docela zamíchat kartama,které teď jednoznačně nahrávají pravici.
  I když kdoví,jak to s VV bude.Mám takovej pocit,že na ně vyplavou na povrch ještě docela nepěkné informace.Ta jejich podivná struktura smrdí na hony daleko.

 81. No Saule, nevyjádřil jsem se přesně, existence ČSSD jakožto sociálně demokratické strany je v pořádku. Současná ČSSD potřebuje poněkud reformovat.

  VV jsou podnikatelské béčko ODS, nevidím moc důvod, proč by se paktovaly s ČSSD a Komunistama …

 82. "VV jsou podnikatelské béčko ODS, nevidím moc důvod, proč by se paktovaly s ČSSD a Komunistama …"

  protože nejsou až zase tak ultrpravicoví,jako TOP a ODS a budou hledat možnost,jak se vetřít do přízně nespokojených voličů a zůstat v parlamentu i po dalších volbách.

  Jinak,před chvílí jsem si v jiné diskusi přečetl názor,pod který se beze zbytku podepisuju:
  "Nejsem Jiřího fan,
  ale to co ohrožovalo demokracii byly právě nechutné masivní placené mediální útoky a lži vedené proti jeho osobě a ČSSD, do kterých se zapojila nemyslící bezmozková umělecká luza typu Zelenka, Mádla a spol., stádní chátra na fb… apod. Pěkně to komentoval Bělohradský a překvapivě i Pehe. Volby prokázaly, že právě mladí voliči díky své omezenosti reprezentují nejsnáze manipulovatelný dobytčí elektorát… Fakticky vyhrál vykalousek s trautnbergem, v závěsu za nimi mr. hovn a to je velmi smutná zpráva pro tuto zemi..Vláda rozpočtové odpovědnosti volně přeloženo znamená ožebračení středně a nízkopříjmových skupin obyv., rezignaci na občanskou solidaritu a rozkradení zbytku státního majetku, především zdravotnictví. Bude to ireverzibilní proces a až budete za čas potřebovat doktora nebudete se stačit divit…Radovat se z toho, že Chorche resignoval mi za této situce připadá trapně pošetilé…"

  A ještě jeden názor co mi mluví z duše,ohledně volby TOPky mladými lidmi:

  "Musím Ti říct, že jsem v šoku z včerejších voleb. Naprosto nechápu, že tolik mladých idiotů a bohužel to neumím říct jinak dávalo hlas tomu paskvilu TOP09. Ještě, že existuje určitýž vesmírný zákon akce a reakce a oni na své kůži poznají idiocii svého rozhodnutí. Budou nejen platit koleje a skripta a jídlo v menze a jízdné – přibude jim k tom ještě školné a mnozí z nich se z toho osypou. Mnozí z těch, kteří nemají ambice na studium výšky půjde do práce a když o ni přijdou a zjistí, že nemají odpracovaných povinných nevím kolik – 12 nebo 24 měsíců nedostanou ani korunu podpory – tak z těch se asi stanou komunisti nebo fašisti. O matkách s dětmi nemluvě. Fakt tomu nerozumím – jsem zmaten – jsem naprosto mimo. Nikdy jsem si nemyslel, že dnešní mladí jsou takoví idioti, ale oni opravdu jsou. Zkus mne prosím nějak potěšit a zmenšit moje deprese něčím pěkným, nebo něčím dobrým, co včerejší volby přinesly. Díky moc.

 83. TOP ani ODS nejsou ultrapravice.

  Byl to Paroubek, kdo začal s mediální ostrostřelbou a vytočil jí do obrátek, místo aby vysvětloval pozitiva svého programu, házel blátem.
  ČSSD ubylo půl milionu voličů. Kam zmizeli?
  Plivání na mladé, protože jsou mladí je taky pěkná stupidita.

  Btw jak "chytří" byli autoři výše uvedených citací ve věku dnešních prvovoličů? Byli lepší, uvědomělejší, vzdělanější?
  Ti mladí, co na konci 40. a během 50. let jásali při budování "komunismu" a opěvali Stalina byli taky pěkní-užiteční idioti.
  Mí praprarodiče tehdy přišli o firmy a později o úspory při "měnové reformě" a stát jim jako penzi vyplácel almužnu, ze které by bez svých dětí nepřežili. Sociální ráj.

  Zbytek bez komentáře. Uvidíme, jestli reálně vyjednané kompromisy povedou k tak zběsile temné a asociální budoucnosti.

 84. nové strany dobře zamíchaly celým parlamentem a je to jenom dobře.Lidovcům dozrál čas a stajně tak zeleným. To,že vypadl Langr je důkazem jak lidé na Olomoucku ho milují,to že kroužkováním postoupil Bém je důkaz jak desítky Pražanů se o své město vůbec nezajímají….

 85. 90 – Saule – přidávám se svým podpisem k tvému. Nemohu uvěřit, že nikdo neví, že o vzniku TOP 09 – i když název nebyl známý – se rozhodovalo už v r. 2003 – protože prý ODS bude volit už "jenom tvrdé jádro voličů" – a tu novou stranu "to nové bláto" a dohromady budou vládnout. Zeman vytvořil stranu jenom proto, že tím měl poškodit co nejvíc ČSSD – také se zúčastnil toho klíčového jednání tehdy. Jak bylo vidět z rozhovoru s ním po volbách, měl ohromnou radost a dobrou náladu. Hrubou kampaň zavedla ODS a ne ČSSD – alespoň jsem nikde neslyšela o fyzickém napadání někoho z ODS. – Po vyslechnutí pár mladých lidí včera si připadám jako v padesátých letech, kdy s námi bylo zacházeno jako se "škodnou" – špatný původ. A teď to přichází znovu – hlavní viníci jsou důchodci, sociálně slabí – a Řecko – totální nesmysl. Je to jak špatné déja vu – z padesátých let – svazácké agitky – viz Zelenkovo video a další.Zažila jsem to na vlastní kůži, tak vím, o čem mluvím – celý komunistický režim jsem žila ve strachu – a teď se už bojím taky. Už teď nemám vůbec peníze na zubaře……

 86. ad 93 Hele hančí, já ti sice taky děkuju, že ses obětovala pro moje vnoučata, ale tady na blogu je pěkný odkaz na pána co z invalidního důchodu splácí úvěr, věnuje se finančnímu investování, filosofii a je hrdý na naše hokejisty. Bereš osm tisíc důchod, pro náš stát je to mandatorní výdaj, tak přestaň skuhrat, vezmi si z toho filosofa příklad, zubaře odlož (pro začátek kousej na druhou stranu huby) a začni podnikat. A neser ! Už toho fňukání bylo dost !

 87. Bez legrace:
  "Téměř třetina lidí s minimem životních zkušeností hlasovala pro to, aby zemi ze současných rozpočtových problémů vyvedli právě lidé, kteří tyto problémy během působení ve vládních funkcích sami způsobili…" http://www.ct24.cz…p;mm_id=168924

 88. vcera jsem poslouchalal nejaky rozhovor s analitikem vleke ceske banky, o zvyseni ratingu ceske zeme. Zda to je dobre znameni ze dojde k zlepseni financni situace v Cesku. Odpovedel, ze to odrazi pouze ocekavani ktera brzy opet opadnou. Na otazku zda veri ze se neco zlepsi dopovedel. neveri. az se to stane a bude novy rozpocet, tak se uvidi. ale zatim nema duvod verit ze to bude jinak nez ted.

  takze hodne chladnokrevna odpoved. TAky jsem zvedava, zda se neco zlepsi ve financnim hospodareni (rozpoctu zeme). Cim. A jak?

 89. [94] #Michale,
  jo to byla sranda :)
  – já se lekla, že jede osobní napadání, proti kterému se ohradila dříve Lenka, takový statečný bojovník. A měla pravdu, že ten klip "Přemluv…" měl být nadsázka nadsázky [77]– a to jsem úplně nepochopila. Ani tak ovšem záměr klipu nechápu.
  Jenže teď po volbách už zas jsou tu jiná témata.

  Jak si kdekteří zvolení politici berou do huby "mladé voliče" a prvovoliče, to mě trochu míchá. Zavání to tím, že počítají do budoucna s manipulováním mladých nadšených naivních lidí. Možná.
  Naprosté překvapení pro mě je, že mladí lidi nevolí tolik zelené; v minulých letech jim byli o hodně nakloněnější. Prostě to bursíci a žak posrali a chudinky Lišky aby to teď oddřely :)

  Další moderní kec, co mě míchá, je "Nechceme jít řeckým směrem" a podobné pindy. Vždycky si prohlédnu toho, kdo to říká, kdo tím hrozí (a bývají to podobní lidé, co hrozívali, že ČSSD jsou totéž, co komunisti) a nazvu ho buď blbečkem (který papouškuje módní kydy), anebo hajzlem, který schválně manipuluje, hrozí.

 90. A co Bém? Ticho po pěšině?
  On se kroužkováním posunul z druhého místa na čtvrté (dobře tak) – to je jediná informace, co jsem slyšela. Pak už jen, že je ve Žlutých lázních.
  Copak asi podnikne???

 91. 94: Michale – moc ti děkuji za rady – na druhou stranu "huby" už koušu delší dobu, je to otrava. Pořád ale nemůžu přijít na to, jak namnožit ty peníze na podnikání – a taky kde nabrat potřebné síly. Ach jo, jsem to ale břídil!! – Moc zdravím!
  96: Ratko, přece ti lidé, kteří zemi dostali do srabu ji z něho nemohou vyvést, to je logické. A "uškrtit" důchodce, kterým se snad – mimo Řecka – vše dává za vinu, to nepomůže, jsou to nepostřehnutelné částky.
  98: Liško, taky jsem čekala, že Bém bude vyřazený, bohužel není.
  A to Řecko – to je teda fakt ubohost, souhlasím s tebou.
  A všem bych už přála dny bez deště.

 92. jasne ze analytik :o)) uvidime, posoudime. az skonci a odplynou populisticke kecy, co vsecko ti novi udelaji tak uvidim co udelaji. celkem jsem zvedava.
  nechat chcipnout duchodce? to nemuzou, tohle proste se ve vyspele evrope nedela. MOzna v Americe :o))
  a ruzne prispevky v materstvi? naco? ja za cely zivot nedostala ale ani nechtela nejake special prispevky na decka.
  penize nerostou na louce. a uz jsem psala nekolikrat ze at zprava nebo zleva, tak si dnes lide ty fiktivni penize jen ruzne mezi sebou presouvaji zmista na misto. dnes nedela /fakticky jako pridanou hodnotu/ temer nikdo. Takze je jedno jestli si to nic budou rozdelovat zleva nebo z prava. Z nic bude zase jen nic. Zleva se to bude asi vic delit mezi vice lidi dole, zprava se to bude delit spise mezi mene lidi nahore. Takze tem zprava pak zustane o neco vic.
  nebo jakoze ocekava nekdo, ze budovatele krasnych zitrku ted vybehnou do zakopu a budou vyrabet o dusi? Kdo to bude kupovat??? Dyt jsou kolem mraky nakoupenych suntu ze zahranici. A ty se budou nakupovat levne i nadale. A z prace lidi kteri to vyrabeji budeme zit. Protoze sami si uz nedokazeme vyrobit temer nic. Ale umime si vzajemne radit, ucit jeden druheho, urednicit, pojistovat se a pucovat si vzajemne penize. ale vyrabet ne.

 93. ad 77: Jo, Liško, já to taky viděla jen jako provokaci. Drsnou provokaci. K zájmu o volby rozhodně posloužila.

  Mimochodem, po tom, co jsem všem vychválila pana knížete (který je v našich krajích opravdu vážen jako dobrý hospodář), e to fakt rozumný člověk, ale protože jsem viděla, že ho bude volit více lidí, jsem se nakonec na poslední chvíli rozhodla pro srdeční záležitost – Zelené, které volím dlouho. I když jsou to bambulové, co sice umí protestovat a zasazovat o různé důležité věci, ale neumějí vládnout. Sázela jsem na to, že v zahraničí by mohli dostat více hlasů. Dostali, ale nestačilo to. Mají teď o čem přemýšlet. Nicméně se cítím poněkud ohrožena, když nejsou ve vládě. Když nebudu mít nějakou dobu na chleba, tak to nějak přežiju z osobních tukových zásob, ale když se nebude dbát na správná úložiště odpadů, když se rozprodá rozklaimovaná Šumava i se zdroji pitné vody …… atd. atd. tak by to mohl být mnohem větší prů….. pro nás všechny.

 94. Re Řecko:
  to co tu politici a jejich žoldáci z řad novinářů předvedli ohledně Řecka,je svinstvo nejtěžšího kalibru.
  Veškeré informace byly podány tak,že řecká lůza,která si žila nad poměry teď rabuje obchody a nechce platit dluhy,které nadělala.Byly uváděny lživé částky o řeckých důchodech apod.
  Pravda je taková,že řeckou krizi zavinili politici tím,že falšovali státní finančnictví,za jehož zodpovědnost byli střední třídou pověřeni.Když selhali,chtějí po ní,aby jejich dluhy vyrovnala.
  A o tom,jak řečtí politici fixlují,v EU dobře věděli.Drželi hubu,protože to tak dělají víceméně všichni.
  Jenže v Řecku byl najednou problém.
  Tak co,nalijeme tam prachy.Ony to teda nejsou peníze,ty by měly být krytý zlatem,prací…prostě se na účet Řecka připsalo pár virtuálních nul.Jenže to nepomohlo a vypadalo to,že se proflákne,že lhaly i jiné státy…a Euro nejen že začalo klesat,ale mluvilo se o rozpadu eurozony.
  "Naštěstí" pár páprdů v Číně prohlásilo "ale klid chlapci,my Euru věříme,zatím je to pro nás výhodné…ZATÍM!!!!"
  A bác,Euro začalo zase vesele růst.
  Sláva,na Titaniku se už zase tančí,kousky ledu,co spadly na palubu jsme odkopli lakýrkou do moře a to že v podpalubí už je plný vody zatím není vidět.Tak ještě jeden valčík kapelo.

  Opravdu může někdo být takovej pitomec,aby věřil,že tato fraška má nějakou budoucnost???
  Nepokoje v Řecku jsou jen slabým odvarem toho,co se za pár let,maximálně desetiletí bude dít všude v Evropě.
  Hleďte honem rychle zbohatnout ať si můžete zaplatit armádu a policii,která bude střílet do těch,co to nedokázali.

 95. Saule, už druhým komentářem (90+102)říkáš dokonale to, co si myslím. Máš stejnou zkušenost, že když to někde říkáš nebo píšeš, lidé si myslí, že jseš a)velkej škarohlíd, b) podvratnej levičák c) debil co ničemu nerozumí d) všechno dohromady ?

 96. Saule, neverim ze tahle fraska ma nejakou budoucnost ve smyslu, ze vsichni muzou byt bohati a vsichni si muzou zit nad pomery. virtualni presuny nemuzou byt dlouhodobym resenim. takze rychle hrabej, pokud mas deti tak jim to nahrabane dej at maji nejaky start do zivota. veci jsou jake jsou. Kdyz budu opet jist brambory se zelim tak mi to prijde uplne normalni. Nebude to chyba duchdcu ze to prozrali ani vina nezamestnanych ze pracuji malo a jsou lini. Vyhybky jsou nastaveny takjak jsou nastaveny. Lakyrky budou tancit dokud to pujde. Ti odolni preziji.

 97. MIchale, vidim status quo uplne stejne jako Saul, ale reseni nevidim. to mi od zacatku u kritiku chybi. co navrhuji oni? jak zastavit titanik? a nejen to. co se stane kdyz titanik zastavi na mori? zajimala by me diskuse k tomuto tematu. co se stane kdyz se prestane prikladat do pece titaniku.

 98. 95 Michale, nemáš pravdu (pokud tedy narážíš třeba na Kalouska).

  http://tema.novinky.cz…k-rozpoctu

  Podívej se na tabulku bilance státních rozpočtů a jak koreluje výše státního dluhu s růstem ekonomiky a jmény předsedů vlád.
  Vladimir Špidla zaťal sekeru jako hrom. A to ekonomika rostla. To samý Gross/Paroubek – a to ekonomika rostla oproti Špidlovi dvojnásobně.
  Kdyby Špidlu potkal takový propad v příjmech státu jako Topolánka …. r.i.p.

  Hančí – Je dost lidí, kteří mají čisté příjmy kolem 8000-10000 Kč měsíčně. Prodavačky v supermarketech … nebo moje spolužačka dělala zapisovatelku u okresního soudu za cca 8000,- čistého… a tihle lidé také přispívají na penze dnešních důchodců.
  Hodně lidí v penzi má představu, že když celý život poctivě pracovali a platili důchodové pojištění, mají "naspořeno".. Jenže oni platili z části svých výdělků penze tehdejší důchodové generaci a dnešní pracující generace platí důchody jim (vám). Tenhle systém funguje, jen když je těch pracujících výrazně víc než lidí kterým platí důchody. Ale to, že se dnes lidi dožívají v relativním zdraví podstatně vyššího věku než dřív a zároveň klesá porodnost, takže poměr lidí v penzi a lidí, kteří jim tu penzi platí se vyrovnává znamená jediné, že letadlo musí pokud možno měkce přistát jinak to odskáčou všichni.
  Důchodový systém musí být reformován – variant je víc, většinou jde o hybrid státem garantovaného minima a spořící složky.
  Reforma, ať už v jakékoliv variantě se v žádném případě nedotkne dnešních důchodců a lidí co v nejbližší době půjdou do důchodu (těžko by si mohli naspořit nějaký rozumný obnos)…
  Příležitost provést reformu prošustrovali Klaus, Zeman, Špidla, Gross/Paroubek. Klaus i Zeman měli k dispozici peníze z privatizací státního majetku, které se měly použít jako vyrovnávací polštář pro postupný přechod od průběžného k hybridnímu systému – ty peníze se z velké části prožraly a rozkradly. Špidla a Paroubek měli zase štěstí na období konjunktury – co udělali, zvýšili počty státních zaměstnanců a jejich mzdy (další část mandatorních výdajů) … Topolánek se aspoň snažil.

  Ta strašlivá TOP, která má v programu oproti ODS a VV nejtvrdší opatření navrhuje jednorázově nevalorizovat důchody v roce 2011. V dalších letech už zase valorizovat dle zvyklostí. V době, kdy ti co na ty důchody přispívají mají sami problémy mi to nepřijde jako nesolidární opatření.

  Jinak výsledná podoba důchodové reformy bude vycházet z doporučení Bezděkovy komise a zcela jistě na ní bude mít vliv Nečas – což je věřící, uměřený, rozumný člověk.

  Je mi líto, že jsou mezi námi idioti, kteří si potřebují najít nepřítele a není jim stydno dosadit si za něj staré lidi a invalidy.

  Perlička na závěr:
  http://ekonomika.idnes.cz…ika_vel

 99. Ještě bych rád doplnil jeden fakt k zamyšlení. Mezi sociální štědrostí státu a jeho případnou zadlužeností není přímá úměra. Argumenty lze poměrně jednoduše najít listováním po výsledcích jednotlivých států Evropy. Pokud nějaká taková úměra existuje, tak OPAČNÁ, složená poměrně složitým vzorcem z více faktorů. Kupříkladu USA rozhodně nelze považovat za sociálně štědrý paternalistický stát, přitom jejich zadluženost na hlavu občana je mnohonásobkem naší zadluženosti. Proč nekrachují sociálně přeštědré státy jako Dánsko, Holandsko ?
  Je sice po volbách, ale oním mediálním strašením řeckým modelem (opravdu velké svinstvo) a jeho spojením se sociální štědrostí se něco stalo. Bude se to těžko brát zpět.
  S tím Titanikem a lakýrkou s Tebou Saule souhlasím … a čím déle tohle bude dělat (a hledat zástupné důvody proč led padá) tím rychleji to pak pojede pod hladinu.
  V takových chvílích se obvykle najdou zachránci s rychlými odpověďmi … a to bude hromádka hnědého neštěstí.

 100. mladi lide volili hodne TOP9. libi se jim jak bude kazdy sam za sebe odpovidat. system duchodoveho pojisteni by mel byt uplne zreformovan (pry) a to tak ze mladi by neplatili za stare (protoze je to blbost) ale pry si kazdy bude svuj duchod setrit sam. Protoze jak prijdou mladi k tomu aby se starali o CIZI stare. O vlastni babicky a dedecky ano.

  nezamestanani a socilani pripady by nemeli dostavat vubec nic aby byli motivovani k aktivite. bud chcipnout nebo se pohnout. A pokud maji deti? Mlceni. nevedi jak to udelat aby lina maminka chcipala hlady a decka prezila.

  mam to z prvni ruky. jasne mladi si pres facebook vymenuji moudra.

 101. Bohdane pokud zde mimo kontext uvádíš příklad Švédského penzijního systému, bylo by vhodné jej doplnit informacemi o Švédském daňovém systému.

 102. jinak my stari, kteri bychom podporovali i ty mene aktivni (nezamestnane ci socilani pripady) jsme vlastne nepratele statu. rozvraceci moralky a pricinou upadku a rozvratu skutecnych lidskych hodnot. (asi se mysli pracovitost)

 103. me totiz zarazi uz delsi dobu, kolik nesmyslne prace (ktera neni k nicemu nebo dokonce skodi jinym) je vykonavano a je za ne brana odmena. kdyby tahle nesmyslna a skodliva prace nebyla vubec vykonavana tak se nejen usetri ale nadela mene skody.

  ono je to tak trochu jako ve firme ktera prodava pod nakladovou cenu. sice vsichni pilne pracuji, kazdy dela co muze tak ve svem duledku je to uplne na pytel protoze tahle prace uzira z hodnot. nikoliv aby hodnotu pridavala. Absurdni? neni. je to tak. Spousta praci a "poctivych pracovniku" je skodlivych. a oni si mysli ze naopak jsou duleziti protoze dostanou zaplaceno. Ale z ceho dostali zapalceno? z nejakych fiktivnich neexistujich zdroju. Spravne by meli za to ze delaji tuhle nesmyslnou praci jeste neco do spolecneho kotle pridat. Jako odmenu za to ze smeji pracovat. kdyby lezeli tak by byli uzitecnejsi.

 104. Michale to jsem neuvedl mimo kontext. Jen to dokládá, že vzorní Švédi mají hybridní důchodový systém i při vyšší míře zdanění a nižsí korupci.

  Takže není důvod je nenásledovat.

  O tom jestli by u nás mohl fungovat disciplinovaný sociální stát s vysokou mírou zdanění za kterou občan dostane výborné státní služby se můžem bavit. Asi časem jo..
  Já nejsem proti placení vyšších daní, když to nepůjde do černý díry….

 105. Tak to zkusím napsat znovu: "pokud zde mimo kontext uvádíš příklad Švédského penzijního systému, bylo by vhodné jej doplnit informacemi o Švédském daňovém systému."

  Že je vhodné následovat Švédy v penzijním systému je půl řečeného, doplň informaci o druhou polovinu tedy daňovém systému a srovněj oboje s programem českých politických stran a napiš zde, které se to nejvíce blíží. Děkuji.

 106. 114, ano. u nas je nasmerovano uplne opacne. 15 procent zdaneni pro vsechny je pro me z hlediska humannich tezko stravitelne. i kdyz vyhodne. platit za recepty je pro me absurdni kdyz platim navic i poplatky. Bud teda poplatek (a lek zadarmo) anebo platit za lek a poplatek ne. malem jsem se vyvratila kdyz jsem zjistila ze leky na srdce jsem vyslolila 480 korun. jasne byly v tom i polatky (kazda krabicka zvlast) ale i doplatek. Jaky to dava smysl???

 107. Michale – nebudu tu provádět srovnávací analýzu. Dal jsem to jako zajímavý příklad zcela kontextuálně ( k tématu důchodů a reformy). Můj čas je můj čas.

  Napíšu ti to polopatě. Švédi vyberou víc na daních a efektivněji to přerozdělej než my. Přesto nemají průběžný penzijní model.
  My vybereme méně peněz a ještě je blbě přerozdělíme. Přesto stále máme průběžný penzijní systém a jedem na dluh.

  Dal jsem Švédsko jako příklad (nepsal jsem, že je vhodné následovat..etc), ale průběžný systém už nemaj snad skoro nikde v Evropě. Švédský příklad není, pravda, zcela vhodný, protože na průběžnou složku jde cca 8x víc peněz než na povinnou kapitálovou – což by nám moc nepomohlo.

  ČSSD navrhuje parametrické změny průběžného systému a zcela zavrhuje povinnou kapitálovou složku.

  Prosím

 108. bo, prubezny duchodovy system chapu asi jako povinny system kdy jsou sraženy do společné kasy procenta a financuji se z toho aktualni duchodci. nevim kde v Evrope to neni, ale urcite to je v Nemecku a v Rakousku, kde jsem do tohoto systemu platila a doufam ze jednou az budue duchodce z tohoto systemu taky neco dostanu (nebo ne). pricemz jsem neplatila zadne kapitalove slozky (ty jsou dobrovolne a podradne jako napr. Riester rente a pod) Kapitalovou slozku si kazdy samozrejme muze priplacet jako prilepseni. je dobrovolna. povinne do statni kasy plati vsichni pracujici.

 109. to tezko Bo z toho odhadnes. Spise se pujde smerem, ze lide budou platit do systemu porad dal, ale musi pocitat s tim ze dostanou jednou hodne pozde (treba az v 70 letech) almuznu. Takze si behem zivota prijdou na sve ruzni pojistovaci a podobni vysavaci. to uz je videt ted jak od mala jsou lide masirovani aby se ruzne pripojistili protoze budou mit jednou malo. Nikdo jim nerekne, setrete a kupte si za to nejakou nemovitost nebo pozemek (za hotove) Lide s timto myslenim jsou smrt pro tok penez a spotrebu (konzum). stat vymysla jak lidem znemoznit aby se zajistili na stari a vymysli pro ne ruzne financni machinace jen aby tekl kapital. to v nemovitostech netece. ta proste stoji. takze nemovitost poradne zdani, aby to lidem alespon znechutil a otravil je za to ze maji neco vlastniho.

  celkove je videt jak jdou snahy udrzet virtualni realitu penez a tok kapitalu. Ze se to obcas zadrhne a zhrouti jako domecek z karet? to uz tak chodi. Dokud bezi tok virtualnich penez tak je porad hodne lidi kteri z toho ziji a odsavaji. protoze z virtulanich penez (ktere neexistuji) se saje dobre. Horsi to je odebirat z majetku ktery existuje. kdyz bude muset majitel platiti tisice za to ze si postavil a bydli ve svem tak bude brblat vic nez kdyz bude platit za to ze jsi pujcil. odevzdavat z pujceneho tak neboli. dyt ty penize vubec nema.

 110. taky vidim na vlastni kuzi jak by byli moji rodice beze me bezmocni. takze jednou z metod jak si zajstit preziti ve stari je dobre si vychovat deti. To je zpusob, ktery zajisti aby stary clovek nezhynul jako zvire nekde v utulku.

  Kdyz je nekdo sam a vi ze bude travit stari taky sam, tak si musi setrit naduchod taky sam. jestli to maji byt dobrovolne fondy nevim. ja jsem spise pro ten nakup nemovitosti a pozemku, ktere bych postupne rozprodavala. Dokud je nepotrebuji tak je pronajimam za vyhodny peniz jinym kteri jeste nemaji dost nasetrene aby si koupili svoje. az si nasetri tak si to muzou koupit. A vsichni ti bankeri a pojistovaci utrou nos.

 111. máš pravdu, ratko, držet kus pole, lesa … to je majetek, kterej má smysl :)

  v tom odkazu píšou na závěr, že mladí Němci na stát nespoléhaj a spořej si na stáří sami.. takže buď přijde penzijní reforma, nebo to nechaj vyhnít…

  jo ještě k tomu nemovitému majetku vs spoření… pradědové z jedný strany podnikali – stavitel a hodinář, měli poměrně slušnej nemovitej majetek, pak přišli komunisti a pradědci měli holý zadky – penzi dostali vzhledem k buržoaznímu původu takovou, že neměli ani na jídlo ..

  děda z druhý rodový strany byl synem biblického kolportéra, pracoval jako úředník a byl velmi spořivý, takže na začátku 50.let měl slušný peníze uložený u spořitelny a co bylo dál? ano měnová reforma …

  Kdepak jistoty …

 112. Chtěla jsem napsat, že chlapi tu vytvořili hrozně zajímavou diskusi, ale nutno dodat, že příspěvky ratky taky stojí za to!
  Skvělý. To jsem ráda, že se něco dozvídám.

 113. bo, penize jsouprece jen fiktivni papiry. proto ta mena a reforma. na to se neda spolehat. my co mame rodice co nekolikrat o vsecko prisli vime sve :o)) jasne ze ti pole i domy vemou. ale pravicaci asi ne. oni te budou nutit aby sis na ne pucil a mohli te vysavat jako stenice.

 114. Ale no tak Ratko, jakékoliv vlastnictví je fikce – společenská hra. Já ti uznám, že ti "patří" tenhle kus země a ty mě uznáš, že "můj" je tenhle brod.
  Vlastnictví nemovitosti je stvrzeno záznamem v nějaké rule, katastrální knize. Záznam lze snadno změnit, knihu vymzat…
  To se stalo mnohokrát…

  Někteří pravičáci ti s chutí vezmou i nos mezi ušima..

  Třeba tenhle by se nerozpakoval, má to ostatně v popisu práce:
  http://blog.ihned.cz…-kapitalista

 115. bo, jeste jedna vec, kdyz je clovek mlady tak jistoty nepotrebuje. ma hlavu a dve ruce a veri si. vi (veri si) ze tahle hlava a ty ruce mu pomuzou, kdyz mu bude zle. jak ale starne a bezmocni tak zjisti ze se nemuze spolehnout ani na hlavu a ani na ruce. A zacne vymyslet co s tim. nekdo nevymysli nic a proste to jen necha byt. at se nekdo stara.
  a nekdo proste zacne schranovat a hrabat pod sebe, aby se zajistil. pokud si dobre pamatuju, tak vmem pripade prislo tohle nutkani k hrabani tak kolem 45 let. to uz jsem zacinala tusit, ze si musim neco strcit pod polstar protoze to budu jednou potrebovat. urcite ne pojistku :o))

 116. 124. jo kdyz to vezmu extremne tak urcite. ja vim ze nutkani se zajisti na stari je posetile :o))) taky se tomu smeju. proto se venuji buddhismu, protoze taknejak tusim, ze budu odchazet stejne naha jak jsem na ten svet prisla. A ze zadny zaznam v katastru me to neulehci. ale i tuhle posetilost si musim tak nejak odzit a prozit. takjako vsecko v zivote jsemsi musela odzkouset na vlastni kuzi.

 117. 125
  Ratko, to já si uvědomuju. Máme děti, máma je v důchodu..
  Ne že bych teda hrabal pod sebe, ani není zatím moc co :)

 118. Podíval jsem se hlavně na Nizozemí. Krátkej schematickej text o důchodech. Proč jsem si to měl přečíst ?
  Je mi blbý to psát potřetí, ale důchodovej systém nelze bez kontextu vyjmout z ekonomickýho systému. Co se mi snažíš sdělit ?

 119. Vlastně nic Michale. To máš jedno.

  Považuješ program TOP 09 za asociální?

  Ano / Ne (Pokud napíšeš proč, budu rád.)

 120. 115
  ratko, my tady nemáme 15% zdanění, my tady máme celkové zdanění hrubé mzdy cca 41% – povinné pojistky jsou daně, jen se tak nenazývají …

 121. 132, sve k svemu, povinne pojistky maji smaozrejme i jinde a jeste vetsi. a to zdravotni zvlast, nemocenske zvlast, pojistne v nezamestnanosti zvlast, socialni a duchodove zvlast.

 122. 133 Ratko to je právě vono – to co píšeš je iluze, kterou tady sdílí hodně lidí.
  Přečti si pozorně tenhle článek a pak mi řekni, jestli si pořád myslíš, že celková míra zdanění včetně sociálních a zdravotních pojistek je u nás poddimenzovaná oproti jiným státům.

  http://www.sfinance.cz…le-nejsme/

  Mimochodem, TOP 09 má v programu sjednocení základu daně pro všechny přímé odvody (daň z příjmů a všechna povinná pojištění) což maj třeba právě výše zmínění Holanďani.

  strana 5:
  http://www.euroskop.cz…022-nl.pdf

 123. bo, vis nejsem ekonom ale technik. ovsem vysi danove zateze jsem v zivote pocitila z ruznych stran a na ruzne zpusoby (byla jsem i dlouo OSVC) ze statistickych tabulek se da tezko vycist konkretni situace, protoze kazdy clovek je individuum a palti na nej jine taxy v Holandsku ci v Nemecku.
  V Nemecku bylo zdaneni z meho pohledu jak z takz, podstatne horsi to bylo v Rakousku. Aleproc teda v Nemecku jakz takz?

  Protoze tam fungovalo spolecne zdaneni manzelu a Nemci maji vysoke nezdanene zaklady, u manzelu to bylo pres 14 000 Euro rocne, dale maji vysoke odecty na deti kolem 5,500 Euro na dite. Takze ja s trebi detmi jsem na tom byla dobre. Krome toho plati v Nemecku u vyssich prijmu strop na socialni a zdravotni pojisteni. Takze od urciteho (rekla bych lehce nadprumerneho prijmu) platis porad stejne duchodove i socilani pojisteni. Vsechny tyto faktory zpusobily ze bylo v Nemcku pro nas vyhodnejsi zdanit nez V Rakousku co v Cesku.
  Ale to bylo v dobach kdy byla u nas vysoka progrese, ktera vystrelila do vyse exponencialne, takze i rodina s malymi detmi byla v cesku nechutne zdanena.
  Ted s 15% je to fakt brnkacka. Plati vsichni i ti chudi, a ti bohati se smeji. Protoze nemaji zadnou progresi.

 124. jinak ty cisla nemusi byt presne, protoze uz nekolik let nezdanuji prijmy sama, ale beru si na ne danoveho poradce. to mi pak unikaji nejake veci.

 125. kdyz si budeme vybirat modely malych statu, treba holandsko nebo i Svedsko, tak je treba zohlednit podminky ktere tam nebo onde jsou.
  V Nemecku spousta veci neni idealnich, presto jsem ja pocitovala Nemecko jako vyjimecne socialni stat, ktery se dobre staral o vsechny socilani skupiny (i cizince) a moznosti byli otevrene pro kazdeho bez rozdilu. ze to nevyuzili (mladi se hodne flakaji) je jina vec. ale moznosti meli.
  v Rakousku jsou dane extremni. takze to asi priklad pro nas nebude nebude.
  rikas holandsko. Osobne jsem slysela (nemam z prvni ruky) ze v HOlandsku je moc cizincu, kteri pracuji v ruznych podradnych mistech. Ono hodne tech vyspelych statu ma na podradne prace cizince. u nas zatim takova konstelace neni. vsecky prace si vykonavame sami. ale postupne ty cizince nabirame, protoze lide nechteji pracovat tezce za malo penez. ja se jim vubec nedivim. ti cizinci na techto mistech pracuji protoze jsou existencne zoufali.
  nasi lide zustanou radeji nezamestnani nez drit na podradnych neplacenyc mistech. je to evropky vyvoj obecne.
  Podivej se i zde na blogach,kolik je tady umelcu, architektu, spisovatelu, filosofu a basniku. malektery by sel kopat zakopy nebo delat podvace zednikovi. kdo ma pak ty prace delat?
  ti bohati rikaji, ze chudi maji zvednout svoje prdell a jit se postavit k zednikovi a drzet mu za 8000 minim. mzdy lzicu.
  Bohate zeme na to maji cizince. sice s tim i kriminalitu, jelikoz tihle lide nejsou filosofove a umelci, ale lide z ulice. drsnaci.

 126. v 137 samozrejme prehanim, nejsem zadny fasista. jen chci ukazat, ze modely jinych zemi maji v sobe jeste dalsi vnitrni dynamiku o ktere mi nic nevime. Ze simusim delat modely svoje, ale nemel by to byt nelogicky absurdistan

 127. a vubec neni mozne nejakou skupinu lidi vyloucit a diskriminovat. Kdyz jsou zde tak podlehaji nasi ochrane nezavisle na tom jesti jsou lini, nemocni nebo chudi. Proste vsichni stejne. stejna prava.

 128. Ratko, tady je rovná 15% daň z příjmu, ale ty sociální a zdravotní pojistky, které jsou také daněmi jsou nadále progresivní (ta progrese má také samozřejmě strop).

  Naši bohatí musí u nás platit mnohem vyšší (cca 2x) sociální a zdravotní pojistky v poměru k HDP než je průměr zemí OECD.

  Ze statistických tabulek se dá vyčíst třeba poměr celkových daňových odvodů k HDP a struktura těch odvodů.

  Jsme na tom podobně jako Holanďani. Oni si ale na svý penze z větší části spořej, takže jim ve státním rozpočtu zbývá víc peněz na jiný útraty …

 129. Nejen bohatí musí u nás platit 2x vyšší sociální odvody než je průměr OECD …

 130. musela bych si to bo proverit. progresse znamena, ze se stoupajicim platem stoupa i procento srazek.

  Kdyz vemu treba nemecko, opet jsou ty procenta hodne na vode, nechce se mi hledat.
  za zdravotni platis cca 14,5 plus 5 nemocenska a za socialni rekneme taky 14,5 pluse jeste nejake drobne. polovinu ti zaplati zamstnavatel. Kdyz jsi OSVOC tak mas smulu. ale to procento zustava furt stejne takze zadna progrese neni. strop je ve srovnani k prumernym prijmum niz nez v cesku.

  Vyse stropu v Cesku je podle me nemravna. ale o tom nikdo nepise. Odvody obecne se vsim vsudy jsou srovnatelne s jinymi vyspelymi zememi. nemecko je vyhodne ve smyslu zohledneni deti a manzela. tohle se v Cesku nezohlednuje. takze je na tomstejne blbe jako kterykoliv jiny vyspely stat EU. Pises 2x vetsi socilani odvody nez je prumer OECD. Hmmm, nejak semi to nechce verit. odkud to mas? mysli se tim jen duchodove (socialni) neboi zdravotni?

 131. Na děti a nevydělávajícího partnera je sleva na dani..

  Klikni pravým a dej uložit jako – je to pdf

 132. http://www.sfinance.cz…le-nejsme/

  "Pises 2x vetsi socilani odvody nez je prumer OECD"

  Sjeď až skoro dolů, je tam menší tabulka …
  Ty odvody jsou samozřejmě 2x větší v proporci k HDP

 133. socialni pojisteni je u nas urcite vysoke. i zdravotni. zalezi asi i na tom, kolik plati zamestnavatel. priznam se ze jsme se nedivala na pasku a zadnou tady nemam abych si to zkontrolovala. jak u nas tak i jinde prijde zamestnanec cca o 30 procent prijmu. ono to takhle asi bude i do budoucna. meni se pouze struktura, ale jinak je to furt priblizne stejne.
  u socilanich odvodu se zveda furt vek, kdy stari pujdou do duchodu. ale resenim to asni neni protoze prace je furt mene. a porad mene lidi dokaze zajistit hromadu nepracujicih lidi (to je fakt). Takze duchody nebudou urcite nic moc az jednou pujdeme do duchodu. ja taky s tim moc nepocitam ze neco dostanu.

 134. No je tady možnost mít víc dětí a otočit demografický vývoj.

  To by byla kampaň :)

 135. 148. to tezko, jejen omezene mnozstvi prace ktera prinasi nejaky uzitek a zivi spolecnost. ten zbytek proste se jen veze. takze kdyz bude hodne deti tak bude vic tech, kteri se vezou. I s malo detmi to podle me jde utahnout. Spoustu veci si lide budou pak delat sami. nebude tolik sluzeb, bude mene restauraci a bufetu. mene lakyrniku nechtu a kadernic. o stare lidi se budou starat jejich deti. (tech par ktere budou) Ten zbytek dostane jen uplne zakladni servis. Proste budou lezet po patnacti na posletich v nejake hale a cekat na smrt.

 136. 149 temná vize ..

  Hodně lidí teď nemá práci, protože ji dnes díky technologiím zvládne pár osob..
  Naopak si myslím, že těch služeb bude přibývat, aby lidé něco dělali a "nezlobili".

  Ono jak společnost bude relativně chudnout, začnou děti zase přibývat. Samoregulace. Jak jsi psala, dobře vychované děti jsou tak pojistkou na stáří :)

 137. stredni odstavec, presne takjsem to myslela, to je i muj nazor. ale kdyz lide nebudou (zadne deti) tak tyto prace nebude mit kdo vykonavat a spolecnost se soustredi na ty cinnosti ktere pomohou prezit vsem.

 138. ted jsem proste jen zvedava, jak se vitezne strany dohodnou a jak sestavi rozpocet. vsecko souvisi se vsim. moc prostoru k velkomanevrum mit nebudou. uz ted je legrace divat se jak vyskakuje VV. a jak pan knize si z nej dela srandu.

 139. podle Liberálního institutu vyšel den daňové svobody v roce 2009 na 13.6.
  http://www.finance.cz…ve-svobody/
  – ať počítám jak počítám, vyšlo mi, že státu odvádím cca 45% z toho, co vydělám.

 140. 153. me to vychazi tak na 30%, nepocitam to co odvadi za me muj zamestnavatel a samozrejme taky nepocitam DPH.
  V kazdem pripade jsme na tom lip nez prumer EU a daleko lip nez treba Nemecko.

 141. VV mi příjemně překvapily.
  Ono by samozřejmě bylo z principu nemožné,aby bojovaly s korupcí v koalici s ODS,která je korupcí prorostlá skrz naskrz,ale odmítnout vládní křesla(koryta),aby nemusely zradit svůj volební program je od VV frajeřina a krok správným směrem!!

 142. a kuwa,to sem zase někoho přechválil a přecenil(to se mi nikdy nevyplatilo.)
  To bylo info ze včerejška,dnes jak vidím už je zase všechno jinak.
  http://aktualne.centrum.cz…669822

 143. 155 Svatý Saule .. VV jsou napojený na kmotry pražské ODS jde jim hlavně o magistrát v komunálních volbách. Bárta se potřebuje přisát na pořádnej penězovod.

 144. 157:
  jo,jo bo.
  Omlouvám se za blbost a naivitu- mea culpa.
  Já se jen hrozně těšil na toho agenta provokatéra,to by byla funkce pro mne jak vyšitá:-0)))

 145. 159 Ratko. To se ti jen zdá, lidé co to říděj a financujou vůbec nejsou legrační tajtrdlíci.

  http://hn.ihned.cz…-chteji-vnitro

  "K Věcem veřejným mají velice blízko někteří představitelé pražské ODS – ostatně Vít Bárta údajně navštívil i povolební party pražských občanských demokratů ve Žlutých lázních. Právě skrze tuto nejmenší parlamentní stranu by mohli jednání ovlivňovat vlivný radní z desátého pražského obvodu Tomáš Hrdlička či středočeský kmotr Ivo Rittig. Alespoň se toho obávají lidé z okolí Petra Nečase. "

 146. za tu 155 se opravdu upřimně stydím.
  Teď jsem mluvil se známým,který je řekněme "trochu zasvěcen" do vztahů,které panují mezi vítězi voleb a přestože mi řekl jen zlomek toho,co ví,tak mi z toho spadla brada.
  Je to vážnější než jsem myslel.
  Pokud VV opravdu ovládnou vnitro,tak sice nebudeme v Řecku,ale jen o kousek vedle-třeba v Kalabrii.
  Inu,na tradiční křesťanské či humanistické hodnoty na které se naše společnost neustále odvolává,by měli lidé na nějaký čas zapomenout.
  Teď to bude všechno jinak.

 147. ad161:
  Stojí za povšimnutí,že "šlechetný pan kníže" nemá se společností,ve které se pohybuje žádný problém,naopak je jako ryba ve vodě.
  No bodejť by ne,to je holt to "duchovní dědictví předků",kteří nabyli majetek tímtéž způsobem s podporou stejných lidí.

 148. 162. jenze tyhle veci jsou prece bezne proflakle. zadne novinky. proto rikam, uvidime.

 149. 162:
  a co si jako představuješ, že by měl dělat jiného, než jednat??

  161:
  Nic konkrétního o VV nevím, anio nevím o jejich napojeních na mocné, ale jeno je mi jasné od začátku: Koho neznám, o kom nevím vůbec nic, kdo se narodil dneska dopoledne, toho nemůžu volit, to je naprostá nezodpovědnost!!
  Že se z něj vyklube extremista nebo úplně cokoli nepředpokladatelného, to je nabíledni. Nemusí se to stát, ne. Ale pravděpodobnost toho je velká. A ještě o to větší, že on si najednou uvědomí svou velkou moc zřetelně. Svou legální moc. Potom sbohem :(

 150. …neplaším se, že by s VV přišla nějaká totalita nebo magořina nebo nekulturnost něco zásadně příšerného, spíš toho, že všechna jednání s nimi se budou protahovat nebo k nim z nepředvídatelných důvodů nedojde nebo dojde jinak, že bude větší zmatek, než je zdrávo,a bude trvat déle, než bude zdrávo.
  No ono zas bude příště jinak, tak klid :)

 151. 164
  "a co si jako představuješ, že by měl dělat jiného, než jednat??"
  Kdyby nedělal nic,odstoupil,udělal by líp.Pro sebe i pro nás!

  165:
  "No ono zas bude příště jinak, tak klid :)"

  A já Liško dodám,že líp.:-)
  Asi jsem tu za pesimistu,ale ani náhodou,opravdu věřím,že této lůze úspěšných,bohatých a mocných zvoní hrana.A oni to cítí až do morku kostí.
  Já jsem klidný,oni ne!!!!

 152. 166: Saule, bohužel, než to bude lepší, tak si ještě něco zažijemě. Z VV mě jde mráz po zádech – od začátku – čím dál víc.

 153. Ještě jednou jednoduchý článek (plus s odkazy na podrobnější články), na který odkazoval jinde #michal:
  http://www.blisty.cz…rt52666.html

  Je to o mýtech, které média (a pravice – proč ne, když jim to média dovolí) rozšiřují, valnou měrou.

 154. 168: četla jsem to – mám na svém blogu taky fůru odkazů, které stojí za přečtení

 155. "než to bude lepší, tak si ještě něco zažijemě"

  no to jo hanči,ale jinak to asi nejde.
  Tragedie této společnosti je,že odmítla si něco zažívat a rozhodla si užívat.

 156. [171] s tím se úplně ztotožnit nemůžu; nejsou uvedeny žádné podklady, zdroje, nic, navíc mě trochu štve, že se mladí lidé hází do jednoho pytle (byť je uvedeno, že samozřejmě je to generace rozrůzněná, jak by ne) a je jim podsouváno kdovíco, není to extra hluboký článek. Spíš vůbec ne. To ten Bělohradský a Pehe (uveřejněný na hančí blogu) je o několik řádů lepší.

 157. Liško – zkus přečíst si ten článek znovu – je mimořádně pravdivý – je to rozhovor – podívej se na ten odkaz, tam je i kdo je autorem. Mně mluví
  Zkus vyslechnout nějaké rozhovory mladých lidí ve dnech po volbách – byla jsem skutečně v šoku – z facebooku.
  Nesrovnávala bych ho s Bělohradským, je to prostě jiné.
  Ale – samozřejmě – může působit na každého jinak.

 158. nevím, proč v mém kom.vypadla část věty – psala jsem tam, že mně mluví z duše.

 159. já bych Liško nerad vyvolal dojem,že jsem zaujatý vůči mladým.
  Odpoledne jsem si u jednoho podnikatele nechtíc vyslechnul přijímají pohovor mladé holky,co se u něj ucházela o práci a opravdu jsem se z toho málem poblil.
  Nechtěl bych být dnes mladej,bez praxe…a hledat práci… ani náhodou!
  Ale prostě ta jejich reakce je pro mne nepochopitelná.
  Oni se proti těm,co je ponižují nebouří,oni jim naopak "lezou do prdele" a navíc se zdá,že to dělají rádi.
  A tohle já neztrávávím,to prostě nemůžu!!

  PS:před časem jsem tu psal,že jsem na pracáku.Práci jsem si už našel a finančně si hodně a dost polepším.Ta moje návštěva u podnikatele nebyla pracovní.To jen tak na okraj,aby mne někdo nepovažoaval za zaujatou socku.Zaujatý možná jsem,ale socka už ne!!!

 160. ???

  Česká republika podepsala Dohodu o zákazu nášlapných min 3.prosince 1997 a ratifikovala ji 26.října 1999, 1.dubna 2000 se stala členskou zemí této Dohody. Příslušné legislativní úpravy vstoupily v platnost v souladu s článkem 9 Dohody 3.prosince 1999[1].

  http://www.the-monitor.org…z.html

 161. 177:
  díky za upřesnění bo,chyba se vloudí,z mé strany to nebylo záměrně.
  I když…,ještě si zagugluju,kdysi mi ty tratenbergovy přešlapy zaujaly a mám jakousi intuici,že o nášlapných minách tam cosi bylo!

 162. než jsem dopsala svou reakci na koment [171], nakopíroval sem Saul ten text. Smažu ho – odkaz od hančí úplně stačí. Navíc kopírovat sem text a nenapsat autora pro mě není etické. Komentáře jsou určeny pro lidi, kteří sem přijdou a dobrovolně něco napíšou, nejsou určeny pro texty lidí, kteří tu nikdy nebyli. Mažu (asi 10 minut mi ne a nešlo bloguje, jinak bych to udělala hned).

  Vztahovat to, že lidi soucítí s popálenou Natálkou, s tím, že Schwarzenberg údajně hlasoval proti zákazu nášlapných min, to je jednak spojení mimo mísu, jednak zavání demagogií. I proto je mi styl toho článku ad [171] ne úplně milý.

 163. [175] a vůbec:
  usuzovat z toho, co slyším mladé lidi říkat v tramvaji, nebo že vidím jednoho podnikatele něco dělat, to je nesmyslné činění závěrů, je to nepodložené.

  Osobně proti malopodnikatelům jako takovým nic nemám, naopak! Jeden pitomec nebo hulvát ještě nereprezentuje charakter třídy, do které patří, prokrindapána!
  Taky neříkám, když se setkám s jednou senilní učitelkou, že všichni učitelé jsou lidi, kterým to nemyslí!

  To snad přece ne. No a ten článek to tak trošišišinku taky dělal.

 164. hele Liško,ty sama jsi zvolila choulostivé téma.
  A mohla jsi čekat(a čekala) "tvrdé" názory.
  Klidně je smaž,ale potom zvaž,jestli by nebylo lepší jen malovat komixy a plácat o svých problémech.
  Jestli máš k nějakému názoru výhrady,klidně je projev.
  Např. kauza našlapné miny jsou z mé strany jak se zdá pitomou blamáží(uznání knížetem mafianského Kosova už ne).
  Tak dobrou,příště neprovokuj,nejsme v profláknutým baru s ožralým vyhazovačem,kde si můžeš hrát na levicovou intelektuálku!
  Aspoň doufám,že ne.

 165. Liško, ty se vyjadřuješ tak hezky decentně a vyváženě.

  cit:

  "Program TOP 09 vyjadřuje zájmy Krejčíře, Pitry, Havla,…"

  "Mladí lidé postrádají schopnost chápat informace a poznatky v širším kontextu a ani nerozvinuli schopnost kritického myšlení a lehce se tak stávají obětí mediální propagandy a sofistikovaně připravených marketingových programů."

  Já nevím, mně příjde, že si něco usilovně přál, někomu fandil – ono to nevyšlo a tak si ulevuje..

  Pokud jsou to trvalé názory páně Saka, tak můžeme alespoň doufat, že minimálně jeho děti nepostrádají schopnost chápat informace a poznatky v širším kontextu ;)

 166. 180,
  koukej se, Saule, neber si to osobně – když smažu to, cos tu cizího přetisknul, neznamená, že ty nemůžeš psát své názory. Jasně že můžeš, ale svoje útočení, jak nám ho krásně ukazuješ v [180], si laskavě nech. Vytahuješ nesouvisející věci, jen abys bodnul. Tak to vypadá. Ale na to se ti tak akorát vybodnu. Nepodsouvej – já jsem přesně řekla, proč jsem to smazala. Tvoje útoky jsou směšný.
  A zdržujou – podruhý už to takhle vysvětlovat nebudu, unavuje to.

  … samozřejmě neříkám, že v tom dotčeném článku není nic zajímavé. Je.

 167. [181] no jóó, ale ten článek můžeš komentovat pod ním, ne tady, ne, teď jsem to tomu Saulovi říkala a mazala :-))

  – Tak zas nějakej jinej článek, chlapi! :)

 168. 183
  Klidně to smaž.

  184
  Nevím, sleduju je :)
  Nevolil jsem je srdcem, ale rozumem – jako důležitý kousek mozaiky, který by neměl chybět..

 169. O zelených – netušila jsem, že je budu volit, ale (ten)Liška mi byl sympatický už předtím a idea zelenosti samozřejmě taky. Jenomže – jak psal třeba #michal u hančí: zelení u nás se chovají jinak, než by člověku ze zelenosti idejí vyplývalo; zařadili se do spektra naší politické scény dost divně až nelogicky. Báli se, že přijdou o voliče, nejspíš.

  Beru zelenost jako důležitý aspekt, jako aspekt, který by měl být samozřejmou součástí všech politických, ekonomických rozhodnutí. Beru zelené jako stranu, kde se mohou vyřádit lidi, pro které je tenhle aspekt důležitý a je jim blízký. Protože každá strana se zaměřuje jen na část témat, jen na určitý pohled na věc, který akcentuje.

  Stejně jako ve vědě – marxisti prostě zkoumají jiná témata než jánevímkdo jiný. Nejsou zavrženíhodní sami o sobě, nikdo není. Jen nelze zohlednit všechno naráz a koukat na věc ze všech koutů naráz – od něčeho se musí abstrahovat. A to dělají i strany politické – ony nebojují, ony se doplňují, každá oslovuje určité segmenty populace, nikdo neoslovuje všechny. Komunisti neoslovují mě. Bohatí taky ne. Ráda bych byla pravičák :-)), ale prostě ze své podstaty, ze svého původu a ze své životní situace nemohu být, vyloučená věc. Neříkám, že za deset let nebudu. Třeba jo. Ale za dalších třicet let zas UŽ nebudu.
  – takhle se na to koukám. Pro mě není politika boj (jen při volbách jo) a není pro mě nepochopitelný blbec, kdo volí jinou stranu.
  Ach, jak je ta demokracie krásná!

  Jo a Saule, klidně se zas připoj k debatě, chyběl bys. Ale eticky prosim tě :-)) a nezapomeň mě upozornit, až se zas objeví moje mentorství.Od té doby, cos mě na něj upozornil, to zkouším sledovat a zjišťuju, že toho mentorství se neumím zbavit, to bych nebyla já :)

 170. Mě tyhle politické věci nevedou k pesimismu.
  Hůř nesu třeba chování lidí, neochotu – třeba u soudu jak se chovají k příchozímu ženské na nějakém oddělení, kde ti mají vydat tvůj dokument a nemají ho a řeknou Přijďte příště.
  Nebo kolega jel kvůli autonehodě tam, kde se stala, spoecielně aby se setkal s nějakou úřední osobou, se kterou se osobně domluvil, že ona jindy nemůže – a za dva dny tam on přijede a doví se, že ona má dovolenou! Kdyby to nebylo 60 kilometrů, ale 300 km, tak co??!!

  Tohle já nechápu a nevím, jaký je na to lék. Dobrý plat?

 171. Nebo je lék přijmout na ty pozice imigranty a ať si neochotné semetriky hledají práci jinde, vyhodit je a je to?

 172. Jestli jsou Zelení u nás řazení víc vpravo a někde jinde víc vlevo je nezajímavý. Důležitý je co konkrétně prosazujou a jaký lidi je reprezentujou.

  Jinak jsem typicky přelétavej středovej volič.

  Zelený maj sympatický vedení, přijatelnej program a když jsem přezkoumal svoje výhrady, přišlo mi, že bych je mohl na chvíli dát k ledu.

 173. zeleni podle me pusobi jako omezovaci prvek, prekazka. sami toho moc netvori, spise brzdi a pribrzduji ty druhe.

  Podle me bymeli mit zeleny program v sobe hlavni strany (vladnouci) zelenost by mela byt soucasti politiky, nikoliv opozici.

 174. napadlo me, ze by se mozna dalo zacit od toho co muze politik ovlivnit a jake souvislosti musi (ne ze muze) zohlednit.
  Ze kdyz je i politik zvolen za urcitou zajmovou skupinu, zda teda smi hajit jen zajmy teto skupiny, nebo zda musi (je povinovan) zohlednit zajmy celel zeme. Napr. pri sestavovani rozpoctu.
  pro zelene pravetento pristup znamenal asi konec. Oni hajili svuj pristup (nestavet dalnice a lektrarny atd nedelat) ale nezohlednily opacnou stranu spektra jak toho dosahnout aby nekomu jinemu neslapli do zeli popr. nevzali prostredky ktere jsou urcene na jine veci.
  Politici nemaji moc vlekou manevrovaci moznost protoze s pohybuji porad v pavucne prijmu a vydaju. A i kdyz si predstavi i raj na zemi (cely zeleny a stavnaty) tak se nakonec dostanou do kola rozpoctu.

  A proto mi i strany typu VV prijdou podezrele, a vsichni ti Janosici a kritici co chteji radikalne vsecko borit mi prijdou podezreli. Protoze ze site mozneho (podle me) nelze vystoupit. Copak to nevidi??? Co chteji borit?

 175. Zese v zemi pachaji nemravnosti je jasne. Ze si elektrarny a jine monopolni (banky a spol) molochy vyplaceji nemravne odmeny je taky zname. Ale jak dlace to souvisi s funkcnosti zeme jako celku? A co se stane kdyz teda tem lidem ty penize direktivne sebereme??? jake konstelace nastanou a jak se to cele pohne a kam nakloni. Pohybovat se v obri siti vztahu a vazeb vsechno se vsim je podle me velice slozite. Vyjmuti jednoho duleziteho vlakna muze rozhodit celou sit.

  Ten kdo delal ve vyrobni fabrice, ktera je zavisla na rovnovaze na prijmech a vydajich a ktery videl do vsech vazeb a souvislosti mi da za pravdu, ze jen vyhodit dulezite osoby nestaci. nebo naopak, rozhozeni dulezitych vazeb a toku rozhodi celou fabriku.

 176. proto je zelenym uplne jedno jestli vpravo nebo vlevo. Proste jeich program je v omezovani existujicich programu. a je jim jedno jestli levych nebo pravych. Nevnaseji aktivitu, spise pasivne parazituji na tom co zrovna bezi.

  Aktivni zeleny program muzou byt nove technologie, ale jak a odkud si vydelat penize na vyzkum techto technologii a kdyz teda tyto technologie budou existovat jak otestovat jejich vykonnost? V dusledku vidime ze aktivity zelenych ve smyslu bio produktu (repkova pole) nebo solarni energie (ksefty s elektranami) vedou ve sve izolovane podobe k okamzitemu zesitovani s jiz existujicimi ekonomickymi subjekty a okamzite zacne podnikatelska aktivita a narusovani sitove struktury jednim smerem. (vytvari se nerovnovaha)

 177. bo, asi jsem prestrelila co? urcite to udelam. ale neco je tam urcite divne,u nas v JM kraji dostali jen 1% hlasu.

 178. ctu si ten program a divny pocit zustava. ne ze by se nedalo souhlasit ale zni mi to vsecko proklamativne. divne nasladle. hned si predstavuju (naskakuje mi automatika) jak to delaji a nedostanu se k nejakemu rozumnemu vysledku.

  a ty argumentace ceho vseho dosahli mi prijdou taky divne. jak ziskali penize z evropskeho fondu. to mi prijde divne. Jakobych se chlubila ze se mi podarilo vytahnout z manzela milion a ze ten milion je moje zasluha.

 179. 191 Výhrady jsem dal k ledu a Zelený do urny.

  197 Trošku :)

  Já jsem doufal, že by mohli dostat malinko nad 5%, ale Zubová, Jakubková, Jacques … Bursík holt udělali moc prima "propagaci" …

 180. 198 Ale jo … "nasládlí" to oni jsou … takoví hodňoušcí

  Jak jsem psal, protentokrát jsem dal výhrady k ledu :)

 181. kdysi bych je volila. ted ne. ja poprve v zivote navzdory jejich predsedy (uz byl stejne politicka mrtvola) volila socialni demokracii. jako protipol k ty pravicovy smrsti, kteru jsem opravnene ocekavala. pro me je dulezite aby pravice a levice ziskala rovnovahu a nedochazelo k zbytecnym extremum. Stred extremy dokaze pozrit a stravit, extremiste to ale ale muzou uplne rozhodit.

 182. 201
  Nebejt Paroubkovy chorobný fixace na průzkumy, mohl to vyhrát navzdory své osobnosti. Zdá se, že hodně voličů ČSSD dospělo k závěru že 30% maj v kapse a nešli volit …

  Víte co je taky zajímavý, letos "propadlo" 19% hlasů pro strany, které nepřekročily 5%. V roce 2006 to bylo 6% …

 183. ja se nepovazuju za volice CSSD, odhadovala jsem ze dostanou hodne malo hlasu, urcite e pres 25%, u TOP jsem to hadala i na 20%. Problem byl v tom, ze tyhle komety mely velice rafinovane udelanou kampan. podle me se to vsecko deje na facebooku. uplny vymaz mozku populistickou argumentaci a demagogii. a ta VV to jsou snad nejaci mafiani co krici ze budou bojovat proti mafii. To urcite :o)) kdyz se clovek podiva na praktiky jejich vedouciho.
  ODS je skomirajici ranena labut. zeleni neschopni. akorat komuniste si ryli klidne tu svoji brazdu. v klidu.

 184. 203
  ČSSD utratila za kampaň neuvěřitelný peníze, najala emerický spindochtóry a efekt se nedostavil , přitom Facebook je otevřená sociální síť a zdarma ji může používat, využívat nebo zneužívat kdokoliv – tedy i ČSSD – asi něco udělali špatně…

  Sociální demokrati teď vyčítaj mladé generaci všechny možné hříchy, ale v kampaních se pravidelně zaměřují na starší věkové kategorie a těm na startovní čáře nevěnují téměř žádnou pozornost a když, tak hlavně kritickou – jak je nastupující generace "nemožná" a blablablablabla

  Mimochodem, představ si, že by Paroubek měsíc před volbama oznámil, že nebude kandidovat na premiéra a bude se věnovat nějakému odbornému rezortu a managementu strany. Na bilboardech by se zjevil jako volební leader Hašek nebo Sobotka … kdopak by vyhrál?

 185. Něco takového udělal Zeman v roce 2002 a ČSSD umazaná vládnutím a oposmlouvou vyhrála volby …

 186. "letos "propadlo" 19% hlasů pro strany, které nepřekročily 5%. V roce 2006 to bylo 6% …"

  to je zajímavá informace.
  19%,to jsou statisíce voličů!!Takže tito lidé jakoby nevolili jen proto,že nevolili ty silné.
  Já se ještě v sobotu rozmýšlel,že bych ty piráty do urny hodil,no…mohl jsem mít čistý svědomí a hrdě prohlásit,že demokracie,kde se můj hlas ztratí a nemá žádný smysl je demokracie na hovno.
  Teď si to můžu jen myslet.

 187. Liška [184]: mám tu jednoho Zeleného o dva stoly dále. Říká, že je to v pohodě, v senátu a v obecních zastupitelstvech fungují, a energii směrují do příprav na další volby.

 188. 206
  Saule já jsem volil Zelené a za můj hlas maj aspoň 100Kč. Dohromady cca 12 milionů.

  Ti co volili KDU, SPOZ nebo Bobostranu je zvedli nad tuším 3% hranici a tyto strany dostanou kažodorční státní příspěvek na provoz – a jsou to kulantní sumičky, taková Bobo má vystaráno ..

 189. Saul [206]: od roku 1989 jsem se při volbách teprve letos poprvé strefil do strany, která se dostala do parlamentu. Ale že bych to vnímal jako problém, to ne. S největší pravděpodobností by se zástupci mnou vybraných stran chovali v parlamentu stejně, jako ti, které jsem nevolil.

 190. 204. jo s tim samozrejme souhlasim. pravicove strany zase oslovavali mlade a o ty stare se nestaraji. Ono je to u me nakonec logicka uvaha. jsi stara nebo mlada? zaradila jsem se mezi stare a to rozhodlo. prece nebudu volit nekoho, kdo ma stare uplne na haku. moje deti samozrejme volili stranu ktera preferuje mlade, zdrave a silne. protoze taky jsou mladi zdravi a silni.
  my stari a slabnouci uz prehodnocujeme preference.

  Paroubek byl priserny, kampan priserna, politika priserna, vsekco je na CSSD priserne. jsou to uplni chudaci.
  a ODS bylo na tom uplne stejne. akorat to si vysedelo mlade strany na ktre mohlo spolehat.

 191. co se tyce volebni kampane tak je to pro me absurdistan. uz ze sve podstaty. neco jako reklama na vlozky.
  vsecky vlozky jsou stejne ale vyhraje ta nejlip zabalena.

 192. Stejně mi přijde, že když se někteří komentátoři středního až důchodového věku pohoršují nad dnešní mladou generací, tak si trochu "kakaj" do vlastního hnízda (s odpuštěním).

  Děti nenosí čáp a nevychovává je zpravidla vlčice.

  Kritici zdůrazňují globální trendy jako je dominance informačních technologií, všudypřítomný marketing, ale zamlčují banální skutečnost, že hlavní při utváření hodnotového žebříčku, schopnosti mluvit a kriticky myslet je role rodičů, rodiny a školy.

  Kdo jsou rodiče a prarodiče dnešních prvovoličů?
  Kdo vytvořil školství, které formovalo rodiče dnešních prvovoličů?
  Kdo vytvořil školství, které formovalo dnešní prvovoliče.

  Pokud třeba pan Sak, dlouholetý pedagog a sociolog, tvrdě kritizuje úroveň práce s informacema a schopnost kritického myšlení dnešní generace prvovoličů, přiznává tím selhání své a své generace.

  Měl by se ptát, co udělal(li) špatně (pokud je všechno tak blbě …)

 193. … bo [215]: v každé generaci mnoho důstojných mužů a žen identifikovalo nastupující generaci jako zcela ztracenou, bez hodnot mravních i kulturních, a předpovídali, že ta nastupující generace zavede celý národ (resp. svět) do pekla. Avšak co svět světem stojí, nikdy se tak nestalo. (Je to taková hra "Na falešné proroky".)

 194. ratka [214]: prdlačky. Některý mají křidýlka, některý ne, některý jsou invisible a jiný zase velkoobjemový – a tak dál, já už dávno ztratil přehled. A to jsi nezmínila tampony :-)))
  Ale v jistém smyslu máš pravdu – teprve když to rozbalíš a prubneš, teprve pak zjistíš, jestli jsi udělala dobře, nebo jen zase nalítla na hezký řečičky.

 195. [203] ratko, dobrý stručný popis situace.
  Ty předchozí ostré úvahy o zelených jsou taky k něčemu dobré, nezaškodí si utříbit informace. Když hledám, v čem by spočívala konstruktivní, iniciátorská role zelených (kdekoli na světě), určitě je to právě investovat do vzdělávání a do výzkumných pracovišť (což ti naši zelení v programu mají – a doufám, že někde to mají podrobně rozpracované, protože jinak je to jen žvást).
  A z té péče o prostředí vyplývá pro mě péče o zdraví, o kvalitu života člověka – a to už jsou zase témata, která se prolínají do všeho, souvisí s daněmi a všemi složkami systému.
  Fungování těchto zelených témat se nabízí hlavně na komunální úrovni, tak to vidím já tady a teď – v souč.stř.Evropě. Na státní úrovni je taky hodně věcí, taky strategie rozvoje, ale zase celostátně, systémy dopravy, energetiky, normy… A na globální úrovni jsou zas jiné důležité věci – kvalita života těch nejchudších (což je jednak třetí svět, jednak chudí žijící těsně vedle bohatých), pitná voda (!) a stím souvisí mocenské boje, strategie vlastnění zdrojů, zacházení s nimi…

  Souhlasím, že ohled na životní prostředí (nejen přírodní, i to ve městě, všude) by měl být samozřejmou součástí všech programů všech stran. Zároveň se to dá říct o spoustě jiných věcí, a přece každá strana akcentuje svoje témata, která souvisí s hlediskem té strany. Jsou to prostě jen aspekty jedné věci.

 196. Nazdar Pařezi!

  bo [208] to je dobré si uvědomit (je to takové optimistické :-), že i "propadlý" hlas – ačkoli mi to označení připadá nerelevantní, hlas nemůže být nikdy propadlý – má smysl. A nejen jako signál od voličů, ale i ten finanční, byť malý.
  Jo [215], to si přesně říkám.

 197. Nazdar Lištice, doufám že bydlíš ve vyšší poloze a nemáš vyplavenou noru, že máš po deštích nanejvýš zvlhlý kožíšek :-)

 198. Jojo, bydlím vždy na výšině (tj.postupně na pěti místech – už! – já takový setrvávač!) – jen dva měsíce jsem bydlela v Záběhlicích, to byla jediná výjimka v životě liščím.

  Má to něco společného s volbami? :-)

  Jo a tvoje kytara je v pořádku s mým violoncellem ve skříni. Ať žije Pařez! Zrovna dneska ráno jsem si řekla, že si zahraju – na kytaru uvnitř a na cello venku, na cello venku jsem ještě nehrála.

 199. Už je po volbách, a co se stalo, to se už neodestane, což platí i o vysoké vodě, a stejně jako na vysokou vodu tak i na volby se musí vypravit hodně lidí, jinak jsou následky nedozírné.
  Popřál jsem teď jedné, co se rozhodla nikdy se už nevdat, ale po deseti letech hezkého soužití s přítelem si zase uspořádala trochu toho svatebního veselí – "No jo, nechala jsem se ještě jednou ukecat :-) Tak snad bude tenhle pokus úspěšnější …" – a mne napadlo, že přesně tohle si myslím pokaždé, když vhazuji volební lístky do urny.
  Čiliže – všechno souvisí se vším.
  Minulé léto jsem viděl na Kozím plácku na lavičkách dvě hudební studentky – jedna hrála na cello a druhá na housle. Byla to nádhera, a lidé tleskali co jen jim síly stačily.

 200. Ahoj Liško, jj.dobře jsi to napsala..VOLIT DEMOKRACII, tedy pokud možno. Volila jsem TOP O9, nechtěla jsem volit ti, co se dosud moc nepředvedli a strany malé jsem vyloučila z důvodů, co je zde mockrát popisována. Měla jsem dost P. Paroubka, ale i ODS a všeho toho okolo nich. Jsem si vědoma toho, že nezmizeli všichni, jak bych si přála, nečekám, že vláda nebude mít kazisvěty, ale d o u f á m, že po tom všem, co lidi věcí a zametlo se pod koberec, si bude přece jen vážit těch, co jí dali hlasy…

 201. Nj. je taky otázka jestli tu ta hlubší demokracie a vše co k ní patří u všech opravdu funguje..nemyslím tím jen to, že můžeš říct veřejně, že je někdo vůl ;)

 202. Ahoj anino,
  nevím, co se učí na základních a středních školách teď, ale jestli se tam pořád jen musí vědět, kolik krevních destiček připadne na milimetr krychlový, a neprobírají se žádné hlubší základy, zásady, myšlenky, pohnutky, společenské skupiny, média, ženevské konvence, ne historie jako data, ale co je za tím, proč to ti lidi dělali a dělají – tak pokud ne, tak je těžký začít chápat demokratické principy, je těžký dát si dohromady cokoliv.
  Několi generací u nás, včetně mojí, je v tomhle na tom blbě. Ti hodně staří jsou na tom líp než já a ti mladší by mohli být; jenže zase jinak a zase se to všechno bude míjet, jako obvykle :-)
  (Nemluvím o jednotlivcích a rodinách, ale o tom, co jsme se všichni spolem učili v nerozrůzněných školách.)

  Že si budou vážit těch, co jim dali hlasy – to pochybuju, jakmile už sestavuješ většinovou vládu, jsi za vodou a jedeš si dál ve svých kolejích, ve kterých jsi jel předtím, ne?

 203. – teda to je samozřejmě jen názor, který mě napadl teď, nikdy předtím jsem na to tahkle nemyslela. Modifikace a opravy vítány.

 204. 227, premyslis tak ted Lisko protoze te to ted zajima. pamatuju si ze nas na zakladce i na gymplu ucili takove ty hlubsi zasady a nejake zenevske koncence a lidske svobody a prava a janevim co a to byl hluboky komunismus. me to jako decku prislo jako nebetycna blbost. proboha co jako s tim jsem mela delat??? zdalo se mi ze muj zivote je svobodny a v poradku. a to furt byl hluboky komunismus.
  Proc to deckam jaksi ehm nedochazi? protze je zajimaji uplne jine veci. Zda muzou jit ven, jestli se mnou kamaradi ta nebo ona, s kym budu sedet v lavici a tak. Jeste na gymplu me zajimalo, kdo se mnou mluvi nebo nemluvi, hrala jsem na hudebni nastroj, malovala, sportovala. jake konvence??? co jako s tim?
  ze nekde ve svete ziji lide kteri nemuzou vecer jit do vlastni postele a lezi nekde v pousti pod stanem? tak tech mi bylo lito. ale porad to nebylo ono. to skutecne politicke mysleni. zda se mi ze kdybych jako decko myslela politicky tak jsem snad pako.

 205. Ale vždyť to říkám, že nás učili blbosti. Protože "učit" se nazpaměť nějaké státní zřízení je kravina – to se musí dělat jinak, probírat to společně na té úrovni a na těch tématech, co kterou věkovou kategorii zajímá a podle toho, jaké světové události jsou právě aktuální; ať si ta témata vyberou ti žáci, ne ať je to předem vybráno osnovami. Ať diskutují, ne biflují. To jsem tím chtěla říct.

  Ne to učit shora: tohle a tohle se naučte vyjmenovat, to jsou lidská práva. Naopak – diskusí dojít k tomu, co asi by bylo dobré, aby bylo ustanovano jako lidská práva … protože tak se přijde na to, proč zrovna tahle a ne jiná atd., jde se přes ten původ, co je zatím, proč to bylo stvořeno.
  Asi to tady už existuje – v těch drahých školách , co mají takové ty cizokrajné názvy :)

 206. mozna, nevim. prijde mi to tak trochu naroubovane silou zvenci. umele. nezive. vim jak muj nejstarsi trpel v Rakousku na etice, kde diskutovali takove ty humanisticke eticke otazky. Zdalo se ze on snad propadne z etiky. Pritom syn je naprosto pravdomluvny moralista. proste zde to nejak nefungovalo, takove to jakoby coby jak by se zachoval a co by udela. ZAchranili ho fyzik a matematik. Jinak by kvuli etice neschpnosti resit eticke otazky vyltele ze skoly. MOzna to byla i moje vina vzhledem k me totalni apoliticnosti. Proste veci bud jsou nebo nejsou. A kdyz jsou tak se resi a kdyz nejsou tak proste se neresi. jakakolivy cesta ve smyslu coby kdyby je pro me dost tezka. Mozna i proto nekdy se nechavam zatahnout do doskusi ktere jsou mi uplne cizi, abych si zkusila jake to je. co to vlastnerika kdyz me to nic nerika.

 207. kdyz se divam nekdy na prirodopisne filmy. naposledy jak tygrice vychovaval svoje 4 mladata tak si rikam, co to vlastne resime? Potrebuji se najist, vyspat a ochranit svoje deti. k cemu mi je mudrovani?

 208. 231 FAkt? :-)

  232 To si říkám celou dobu, co píšu blog a čtu jiné blogy. A uzavř to vždycky tím, jak je to skvělé, že žijeme tady a teď, že není válka, nikdo právě vedle mě neumírá (nebo já) a když nejde o život, jde o hovno. A proč třeba nežvastat, když má člověk chuť.

 209. tak to jo :o)) nenadavam na rezim ted a nenadavala jsem ani drive. asi i proto ze jsempokazde nasla zpusob jak prezit. Proste prales ma urcita pravidla a kdyz jsem vedela jak funguji tak jsem tim pralesem dokazala nehlucne prochazet. Tenhle prales neni spatny. nabizi spoustu potravy a jsou v nem i hezka mista k odpocinku.

 210. To je hezky řečeno.

  – už abych sem na blog nažvastala nové téma, že jo :)

 211. ad 227, liško, nj. myslím, že už nám dětem, co jsme se chtěly víc dozvědět, co se dá a jak v životě praktikovat na škole chybělo včetně střední, kde už jsme mohli lecos vnímat a pobrat.., ale jak píšeš, raději jsme se biflovali kolik přesně čeho kde je, což z hlavy vypadne..a že toho vypadlo. Jakoby nestačilo vědět, že to či jiné číslo je největší a naopak ;)Pravda, našli se učitelé, co měli snahu nást vést po svém a mimo osnovy, ale se zlou se potázali…no, dodnes jsem jim vděčná ;)
  Taky nemám přehled jak se to vede teď, vím jen, že kdo může dá děti do soukromých škol a platí. Co vím z doslechu, tam mají rodiče spíše nějaké dovolání se, pokud se jim něco nezdá, ale myslím si, že i na státních školách se přes nedocenění najdou učitelé, co dají dětem někdy stejně, ne- li víc, než někteří na těch soukromých. Už si to i mohou dovolit vkládat do výkladu, co považují za správné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *