Perou se o mě dva fešní mladíci

NEBO SPÍŠ O MOJE PENÍZE…

Žádné peníze nemám, a už je o ně rvačka! Sešel se se mnou finanční poradce, pohledný mladík, a po několikahodinovém průzkumu mých potřeb mi nalinkoval mé finanční strategie jako hotovou věc. Sešel se se mnou druhý finanční poradce, mladík šestkrát krásnější než ten první, a doporučil mi poslat toho prvního k šípku. Jeho konkurent prý používá zastaralé metody, služby a produkty. Další schůzku s poradcem číslo dvě máme za týden.

Oba hoši na mne získali telefonní číslo od mně známých dívek, které jsou sobě navzájem neznámé. Mně jsou zase neznámé základy finančního trhu a jeho možnosti a úskalí. Bojím se tam vstupovat takhle sama; doprovod fešného poradce – ani dvou poradců – mi na jistotě nepřidává. V čem je mezi nimi rozdíl:

První navrhuje investiční pojištění. To znamená spořit si peníze třicet let na důchod, zhodnocovat svou vkládanou investici. Tu budu posílat do pojišťovny. Ta z ní část použije na moje pojištění v případě nezaměstnanosti, smrti, hospitalizace či jiné pohromy. A část si bude investovat a já si pak za třicet let vyberu sumičku, kterou přiřadím ke svému již probíhajícímu penzijnímu připojištění.

Druhý poradce tvrdí, že lepší je přímá cesta investičního pojištění. Peníze na pojištění ať jdou do pojišťovny, peníze zhodnocované ať jdou přímo do podílových fondů. V prvním případě by je tam pojišťovna beztak dala, ale ještě by si mou výslednou částku za třicet let zdanila patnácti procenty a krom toho mi nějakých dost desítek tisíc zabrala na svou režii, servis a tak. Přece nebudu blbá, radši vyfuckuju poradce číslo jedna a půjdu cestou přímou.

No ale… co to znamená? Že ty peníze bude investovat on tam, kam uzná za vhodné, nebo jeho nadřízení? Nebo kdo? Já? Já ne, já finančnímu trhu nerozumím a nechci rozumět, vůbec mě to nezajímá. Možná že nechci ani jednoho finančního poradce ani investiční pojištění. Ale mám dva. Co s nimi? Poraďte.

Nebo… Chcete je?

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

64 komentářů u „Perou se o mě dva fešní mladíci

 1. odkaz odkazujejen na článek, bohužel :( takže projdi si komentáře k tomu článku :)

 2. Liško,sice neporadím, ale napíšu svou zkušenost.

  Mám investiční životní pojištění na deset let, bude mi končit tuším za dva roky (tento typ nelze odčítat od daňového základu).
  Před lety jsem o něj stála, opravdu jsem ho chtěla, teď můžu vzteky prasknout každého půl roku, když tam posílám půlroční splátku. Protože jiný tak iritující finanční produkt neznám.

  Kdysi jsem se snažila o nějaké vyčíslení, kam jde jaká částka, proč je ten zůstatek takový, jaký je (menší, než bych čekala, vzhledem k tomu, co tam posílám), toho ta pojišťovna absolutně není schopna.

  Nezrušila jsem to jenom proto, že bych asi tratila více, než když to nechám doběhnout.
  Možná to je báječný produkt, jehož výhody jsem tak docela nepochopila, ale já jak slyším životní pojištění, tak se mi akorát otevírá kudla v kapse.
  Chápu, že to není příliš věcná připomínka, zato ale upřímná:)

 3. Liško,co se týče financí, nejdřív si přečti tohle, nejni to zas tak nesrozumitelné:
  http://www.penize.cz…inzenyring-i
  A co se týče těch kluků, jestli tě nechtějí i bez podpisu smluv, pošli je tam, kam patří ;-)

 4. Gombo,
  ten článek jsem četla už dřív, jo, je vtipný. Komenty jsem pročetla teď, památný je například tvůj č.22, ale nechápu, jak se to vztahuje k mým finančním poradcům!

 5. Roji,
  díky. Takže vyfuckovat poradce číslo jedna s nechat si vrátit první platbu. A vyfuckovat i číslo dvě?

 6. úplně jednodušestejně jako Ti poradil Roj, i já říkám – pošli je do pr … ehm … Karle, jako černý pasažér jsi byl fajn, ale je čas vystupovat!

 7. Poslat do pr i dvojku? Jenže teď když mi toho tolik nakecali o zajištěnosti a tak… tak se budu cítit děsně nezajištěná. Kdyby se se mnou něco stalo, tak moje rodiče na to nedostanou ani floka a já bych se musela zasebevraždit, abych byla nízkonákladová, a to bych teda nechtěla.

 8. Zkoušela jsem se v dobách nouze přiživit prodejem těchto finančních produktů.

  Ehm…

  Ty dva pozvi na další konzultaci na tentýž den, tutéž hodinu a totéž místo s cca 15 min odstupem, aby tam vlezli oba a jeden před druhým náhodou neutekl. Vpusť je – a uteč ty.
  Vrať se za hodinu, posbírej po jejich souboji zbytky služebních notebooků, mobilů, elektronických kalendářů a koženkových kufříků a zhodnoť je na Aukru.
  Vyděláš daleko víc, než z výnosů obou jejich finančních produktů dohromady.

 9. Menší zlo je sice dvojka, ale ta tabulka na té stránce- viš co? Vytiskni si to a vem si to s sebou :-) Bude se ti je líp fakovat :-)

 10. O čem ještě se dá psát? O menstruaci, o trávení jídla, času, o tom, kdo mě chce a nechce, koho chci a nechci já…Kolik je ti let 13 nebo 15?

 11. muzu mluvit ze sve zkusenosti. nikomu nic nedavat, nic neuzaviret a s nikym se nepojistovat. a usetris mozna i ted neexistujici statisice. Klidne si vezmu podil na tyto uspore.
  Bez doteku prochazim stojatymi vodami veskerych pojistovaku jiz dlouha leta. a jen si lebedim. to jsem usetrila penez :o))

 12. 12:
  Ahoj Blážo.
  A co ty takhle děláš celé dny? Finančně zajištěná 24 hodin denně přemýšlíš o morálních dilematech a o tom, co je a není čestné, dobré, krásné, spravedlivé a užitečné? A jak užít svou číši bolehlavu?

 13. ru, roji, ratko,
  pěkně se shodujete.

  Tihle finanční poradci evidentně hrajou na to, že v osobním kontaktu se nechá člověk ukecat a ještě nemá prostor, aby si to rozmyslel. Kdyby mi nějaké takové nabídky přišly mailem, tak je smažu hned.
  Myslíte, že finančním poradcem se může stát jen fešák?

 14. ne, ale muze se nim stat ctizadostivy penezchtivy clovek bez skurpuli.

 15. Nebo chudák, co má rodinu na krku a musí se ohánět a zrovna přišel o práci. Ale tihle dva maníci na to moc nevypadali ani jeden.

 16. nene, chudak s rodinou ne. ten by na to nemel zaludek

 17. [3] Mod,
  já bych si taky pořídila třetího. Fešáka. Ale ať radši není z finančního sektoru.

 18. Klidně si tipnu, že ti budou nabízet, jestli už tak neudělali, nějaký bonus v případě, že podepíšeš do co nejbližšího data (akce do konce listopadu, apod.). Tyhle společné znaky nesou nesolidní nabídky, tlačící na okamžité a často tedy unáhlené rozhodnutí. Naposledy jsem čelil nabídce Telefoniky, že mám platit 250,-Kč/měs. a budu mít pojištěný mobil proti ztrátě (dáme vám až 6.000,- na nový!!) a budu si moci bez starostí lehnout do špitálu, protože mi zaplatí x peněz denně – to už jsem zavětřil, že zrovna tlf. operátor se až tolik stará o mé zdraví a říkám slečně, že chci pročíst podrobné podmínky této služby. Neexistuje! Nejsou stránky s podmínkami, není prospekt ke službě, nic… Jen že mi pošlou (spolu s kurýrem = osobní dozorce podpisu) smlouvu, která ty podmínky obsahuje a když nebudu souhlasit, že můžu pamflet posléze vypovědět. Jsem myslel, že tohle jde už jenom ve snu…

 19. Čau Jirko*!
  Mobil spojený s pojistným v případě hospitalizace? To je pěkná kombinace :(

  Bonusza rychlé jednání nikdo nenabízel. Jen ten první čičmunda pobízel k rychlému jednání, to jo.

 20. standardní odpověd. Ale neber to psychologicky ani existenc.,píšeš prostě strašně blbě a trapně.

 21. Heleme, prudič/ka

  Liško, dej Blaženě banána, ať má aspoň práci s přihlášením z jiný IP

 22. nahodou mi prijde Blazena originalni. tohle tady jeste nikdy nebylo.

 23. Liško, normální nešťastnice. Politujme ji, asi má blbej den, že paní Blážo ;) Kohosi mi připomínáte, ale vy jistě víte, že není zase tak vždy úplně těžké dohledat i u více IP adres.
  snad buďte ráda, že ji liška nezveřejnila..;)
  Hm, taky jsem dnes naštvaná, ale vyřídím si to tam, kde je třeba. No, a s tím psaním, sorry, ale myslím, že na lišku fakt nemáte :)

 24. Žádné banány dávat nebudu, ani se nebudu koukat na ničí IP adresu. Proč? Zatím není důvod. A pak se uvidí :)

  Mně taky někdy baví někoho prudit. Sice spíš konkrétnějšími způsoby a argumenty, ale záměr je stejnej a výsledek taky – adresátovi je to fuk :)

 25. A to je fakt, jen se tím docílí, že splachovací mají radost, že se jim povedlo. Ahoj

 26. vaše komentáře jsou mimo.Den mám normální, zveřejněte si , co chcete.Blog Lišky čtu ráda, až ted, jak píše o těch chlápcích, mně to trhá uši.

 27. Zrovna čteme dětem pohádky od Macourka a jedna je o želvě, kterou nebaví poslouchat zpěv spolubydlícího ptáka. Tak jednou pozve kočku na oběd a naznačí jí, že by si mohla dát toho ptáčka, když se trochu přičiní, ale kočka už měla zpívajících ptáků plný břicho. Želva se naštvala, šla do koupelny, uřezala si obě uši a neslyšela nic…
  No a kočka si pak pochutnala na těch uších.

 28. 29:
  Jo ták, nojo – řekla jsem si, proč skrývat některé další aspekty své existence, například ten puberťácký. A vypustila jsem ho ven, no :)

  Mám i protivné aspekty a nechci to přehlížet, chci si na nich zgustnout. Právě proto že přijdou ke slovu jen občas. Chci si je zaznamenat a kouknout, jak se s tím popasuju. Přišlo mi to lepší, než je schovat a na blogu se tvářit jako děsně oduševnělá žena, kterou nic nepohne, natož sex :)
  Docela bych na něj měla chuť.

 29. Liško a když klopíš pulitr, zdviháš decentně malíček jako dáma?

 30. 32
  Sex sám se sebou mě moc nebaví.

  33
  Jak tě to napadlo?
  Nezvedám malíček. Ani když ten půllitr držím jenom za malíček :) Ale to nedělávám. Zkusím to večer.

 31. Já si představuju, že tohle přesně dělaj děsně oduševnělý dámy.

 32. [31]
  … ale to mluvím spíš o předchozím článku, ne o tomhle finančnickém. Mojí odpornou vlastností je, že mám k financím odpor a nechovám k nim úctu, která jim přináleží. Prostě rozfrcám prachy a ani nemrknu, protože jsem zvyklá žádné nemít. Kdybych měla na kontě víc než dvacet tisíc, tak se leknu a hned si běžím koupit brýle.

 33. … abych lépe viděla, že mám nulu :)

  A trapná já bývám docela často.
  Vy máte – milí čtenáři, kterých si všech vážím a raduji se z vás – velké štěstí, že mě neznáte osobně. Možná byste těžko vydýchávali, kdybych vás nenechala domluvit několikrát za sebou a skákala vám do řeči (ačkoliv "klasicky" ukecaná ženská rozhodně nejsem) a pořád něo vesele vykřikovala.

  Na druhou stranu máte tu smůlu, milí čtenáři, že se mnou nemluvíte naživo, protože byste viděli, že jsem – když je to evidentně ze strany druhíé osoby potřeba – velmi naslouchající a podpůrná a uklidňující a akceptující. Tady na blogu jsem nesrovnatelně ostřejší, když se mi zrovna zachce. V osobním hovoru jsem slušná (až na to skákání do řeči a občasnou drobnou vulgaritku :-)

 34. … mno ačkoliv mě někteří naživo znáte, tak radši už o sobě mluvit nebudu; co když mám úplně zkreslenou představu!

 35. Ano , bylo to k tomu předchozímu článku. Za tvé odpovědi děkuji.

 36. 40
  Mě to neudivuje – až při rozčarování se najednou vzedme vlna nutící k reakci :)

  Náhodou já jsem ráda za Blaženu! Mě zajímají noví lidi (staří taky, Roji, neboj :-)

 37. Hele, ty jedna skákající do řeči při naslouchání, už zvu na kolaudace. Postupně. Kdy si bereš termín na skákání do řeči u píva na náměstí v T.? :-)

 38. 42
  ru, já si klidně vezmu dovolenou (mám jí ještě asi tři týdny; ale neboj, nebudu u toho piva tak dlouho sedět). Pokud jde o víkendy, tak asi můžu až kolem 4.12. Možná ten víkend před – teď nevim, jestli budu vít věnce na dámské jízdě, nebo už předtím.

 39. … taky mám jednu kamarádku v tom druhém T. vedle, tak že bych to nějak spojila… nebo s Brnem…

 40. K obraně před podomními makléřidoporučuji pečlivě si prostudovat ferengijská obchodní pravidla: http://kmlinux.fjfi.cvut.cz…s.htm
  Ale i bez znalosti této startrekovské obměny Murphyho zákonů je směle možno hnát koštětem ze schodů každého, kdo Vám slíbí zisk za 30 let. V minulém století totiž neproběhlo ani jedno dvacetiletí bez radikálního znehodnocení měny a všech variant úspor, snad jen husákovská doba byla v tomto směru relativně stabilní.

 41. Milane,
  zvláštní.

  Na situaci se hodí "
  Čím širší úsměv, tím ostřejší nůž."
  a
  "Rada zdarma je málokdy levná."

 42. ty pravidla jsou supr
  Nikdy nesouloz se sefouvou sestrou
  a kazdy dobry skutek je po zasluze potrestan
  tomu koho vyuzijete je dulezite nalezite a uprimne podekovat, abychom ho mohli vyuzit opet :o)) to je velice prakticke :o)))

 43. Kapny pučujem, dovolenou budem mít až v lednu, zadané termíny na kapny zatím máme 17.11., 27.11. možná a 15.11 možná. Upřesníme. :-))

 44. Dík. Každopádně mám svůj spací vak, do kterého jsem si nedávno sešila hebký zelený vnitřní vak, s bílými puntíky, takže mi zima nebude ani ve vaně. Nároky na měkkost nemám veškeré žádné. No domluvíme se. Hurá!
  Myslíš, Ru, že mezi námi dvěma bude spát Roj jako minule? :))

 45. Hele, a neměly jsme to náhodou nevykecat? :-))
  Jinak to záleží na něm, samo. Na mou postel se tři nevejdem, na zem na molitan joo. :-)

 46. Nic jsme nevykecaly, to byl samozřejmě vtip, milé obecenstvo!
  Ale už je to dva roky, to je teda hrůza.

 47. :-)
  Výhra, či prohra. Vždy je tu ještě šňupák z Huyperianských brouků.

 48. Liško, já v tom byznysu dělal a investiční životní pojištění mám já i moje žena. Přesto bych je s klidným svědomím nedoporučil. Je to fakt drahý produkt, který se vyplácí až po více než 15 letech a jak zde bylo řečeno: Kdo ví, jakou hodnotu ty prachy budou mít. Naštěstí moje pojištění umožňuje vybírat z účtu předčasně, což asi posléze využiju.
  Co se samostatných investic týče… No, jistotu Ti nezaručí nikdo, dokonce ani solidní obchodník.
  Donedávna bylo výhodnou doporučeníhodnou střednědobou průběžnou investicí stavební spoření. Teď však očešou státní příspěvek…
  Co se pojištění týče, je dobré se pojistit pro takové případy, které bys nezvládla vyřešit sama. Uvědom si, že pojišťovna prakticky vždy vydělá – je to jako u sázení. Ale pokud by škoda byla likvidační, má pojištění smysl – majetku i zdraví. Například pokládám za hloupost pojišťovat se v případě úrazu na tělesné poškození bez trvalých následků nebo na denní dávku na den léčení úrazu. Ten propad příjmů, kdy budeš třeba měsíc na neschopence, jistě zvládneš vykrýt jinak. Na druhou stranu je hodně užitečné mít pojištěné trvalé následky úrazu – pokud ochrneš, je to na celý život a prachy na kriplkárku se budou hodit… Asi tak.
  Ještě k těm investicím: Bezpečné, ale nepříliš výdělečné je penzijko. tedy při vyšších částkách. Ale penzijko za stovku je fajn – ke každé ti stát přihodí pade.
  Osobně bych ti doporučil tento produkt (sám jej mám):
  http://kojot.name…tka-na-trhu.php
  Na to investování, fakt nevím. Já jsem teď rád že utáhnu ty dvě investička, takže na další průběžné investování nepomýšlím…

 49. Díky, Kojote.

  Stavební spoření mi jede už asi třetí běh (platí máma na moje jméno, ale počítám, že to využijí rodiče, až máma nebude pracovat na plný úvazek a budou víc v nouzi; ne já), 6000 ročně, penzijní připojištění taktéž 6000 ročně.
  To je dobrý, ale ty částky jsou malé.
  Proto jsem uvažovala, že to pojištění na vážný úraz s následky, na hospitalizaci nebo úmrtí by nebylo blbý – že by se v případě mého úmrtí mým rodičům vrátila ta částka, co jsem jim prošustrovala, a k tomu ještě jednou tolik.

  Když píšeš, že to penzijko je dobrý – nebylo by lepší řešení, kdybych si tu roční (měsíční) částku zvýšila a doplácela třeba ještě 500-1000 měsíčně k tomu, co už mám (u Allianz)? A nezaváfěla žádné pojištění ani investiční jinde…

 50. No, když penzijko na vysoké částky nijak zvlášť efektivně peníze před inflací nechrání. Nicméně je alespoň bezpečné. Mimochodem: Kdybys chtěla tu úrazovku od Pojišťovny České spořitelny, můžeš to penzijko od Allianz (bez ztráty) převést na penzijní fond ČS, případně se vyplatí i založit si u ČS penzijko za stovku, nedostaneš sice státní příspěvek, ale kvůli té úrazovce se to vyplatí.
  Osobně si myslím, že spoříš dost a zodpovědně. Co se toho průběžného investování ve fondech týče (ať už v rámci investičního ŽP nebo jinak) musíš brát v potaz, že se to může zvrtnout a hlavně: Nevěř moc tomu, co ti vyjedou jako model průběhu investic. Na papíře to vypadá moc hezky, můžou tám vrazit zhodnocení třeba 9 nebo 10 procent a realita může být o dost jiná. Není to garantované!
  Co se rizikových pojištění týče, někdy vyjde i výhodněji, když je máš v rámci investička, jindy a jinde vyjdou výhodněji samostatná. Zamysli se nad tím, co chceš, osobně bych doporučil pojištění pro případ: smrti, trvalých následků úrazu (na denní odškodné nebo bolestné za tělesné poškození se vykašli), pobyt v nemocnici. Možná invaliditu, ale ber v potaz, že se to týká jen plných invalidních důchodů a ty dnes hned tak někdo nedostane.
  No, a nech si to spočítat v rámci investička a samostatně, podívej se, kolik přeplatíš u investička na té investiční složce.
  Včera jsem se díval, co umí aktuální IŽP Perspektiva 7BN od Kooperativy a je to dost promakaný produkt. Lze se tam pojistit proti kdejaké blbosti, včetně lékaře na telefonu…
  Fakt těžko říct…

 51. osobne bych volen penize dala do peneznich fondu (ty se posouvaji alespon o inflaci) nebo do bezpecnych statních dluhopisu ktere se daji dobre prodat. Penize bych schranovala v horizontu cca 5-6 let a pokud bych si nasla pritele tak bychom to spojili s jeho usporami a koupili bychom si (po cca 2-3 letech spolecneho sporeni) byt za hotove. Varianou je (tu jsem zvolila ja) za nasetrene penize podniknout silenou cestu do sveta. Je to zivotni zkusenost. My takhle utratili celozivotni uspory a nelituju toho.

 52. Penzijko bych prevadel ne OD Allianz, ale naopak K Allianz, i v dobe krise ted meli okolo 3% vynos.

 53. Díky moc, Kojote!!
  Ratce a rojovi též.

  V tom finančním trhu aby se pes vyznal – kdepak Liška!

 54. Tak nějak tuším, že jednoho z nich mám taky. Ale nevím, jestli je to ten hezký nebo hezčí, protože můj typ to není (ten můj, toho druhého neznám) ;) A ve finančním trhu se vyznat, to vážně není pro normální lidi…

 55. Ahoj Terko,
  ten tvůj je ten druhý, ještě hezčí.
  Ještě nevím, jestli tu pojišťováckou firmu mám odmítnuot sama, anebo radši ještě za pomoci toho prvního finančního poradce. Oni mi poslali něco poštou. Čekají na mé opožděné platby. Jenže mě když něco otravuje, tak se na to vykašlu, místo abych to co nejrychleji vyřídila a byl pokoj. Jojo, hrozná vlastnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *