Ajémine anémie!

DOSTANU KREVNÍ TRANSFUZI.

Ta lékařka se trochu lekla. Že to může být nádor ve střevě. To jsem napřed radši přeslechla a vzpomněla jsem si na to až později.Taky je nešikovné, že je zrovna pátek, před víkendem. Říkala “Kdyby se vám udělalo špatně, tak byste si musela zavolat záchranku.” Aha?!

Asi se ten stav ještě zhoršil od toho odběru krve před týdnem, protože teď držím několik dní dietu před tou koloskopií. Včera mi bylo slabo, předtím jsem zvládala chodit, i když jsem cítila slabost.

Byla jsem z toho trochu přešlá, že musím jít do nemocnice na noc, řekla jsem to mámě a ta se na mě obořila, že je to přece jasný, že mám anémii, protože jsem bledá a už jako dítě jsem byla v podezření na anémii a dostala na to něco (to jsem nevěděla). To jsem teda nepotřebovala, ještě dostat vynadáno, protože ona tím způsobem asi ventiluje svůj vlastní strach o mne. Hm. Ona ventilovat umí a asi proto je poněkud zdravější.

“Vždyť jsi zelená jako sedma,” řekla. A vtipné by bylo – kdyby mi teď vůbec něco připadalo vtipné – že na Silvestra jsme si s kamarády každý vytáhli jednu kartu jako věštbu do nového roku. A já měla zelenou sedmu.

Držte mi palce, ať mě ta projímadla dál neoslabí, budu pít jednu várku dneska v šest večer a druhou ve čtyři ráno. V 10:15 jdu na koloskopii. Taxíkem samozřejmě.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Comics se štítky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

24 komentářů u „Ajémine anémie!

 1. Ajémine…
  Dají ti transfúzi, bude ti líp, ale sakra, příčinu, příčinu ať najdou… Té bolesti, toho nervu….

 2. Je to na bednu – dají mi transfúzi, ale pokud budu dál brát ty léky na bolest, budu asi krvácet dál a anemie bude pokračovat… :(( Naštěstí poslední dva dny se stal zázrak a bolí mě ten nerv jen od podvečera a v noci. Ráno a přes den je to dobrý a nemusím si nic brát.
  Tyjo, asi za deset minut jdu začít brát ta projímadla. Snad to těm střevům neublíží. Mně by asi bylo milejší, kdybych tohle připravování na tu koloskopii mohla absolvovat v nemocnici pod dohledem, mám trochu nahnáno. Už jsem dneska byla čtyřikrát na záchodě (ještě bez projímadel) a je to zase krvavá lázeň.

 3. Já vezmu s sebou do té nemocnice tu žádanku na magnetickou rezonanci, třeba mi s tím nějak píchnou se tam protlačit rychle…. zkusím to, požádám je.

 4. Liško, zvládni to a se žádankou dobrej nápad. Ať už tě daj do pořádku, konečně, a neplácáš se v tom doma sama.

 5. Liško, zrovna si říkám, když to tak čtu, jak jsi celá zdravotně rozsypaná, že by bylo lepší, kdybys byla v nemocnici – kvůli všemu – pohlídaná, pod dohledem, kvůli přípravě na koloskopii, kvůli pořádnýmu vyšetření, kvůli MR, no prostě kvůli všemu…..v tý nemocnici by se vše zaurgovalo vše rychleji, vyšetření i ty všechny akutní problémy – anemie, bolesti, analgetická léčba – ráznější do žíly – infuze, než by byl magnet, nebo ev. operace.

 6. pokud se na tu přípravu ke koloskopii sama necítíš, je ti hodně slabo, máš hodně krve v průjmu, zavolej si raději rychlou nech se hospitalizovat, opravdu nemusíš všechno zvládat těžce sama. to nikdo po tobě nemůže chtít, v nemocnici bude o tebe postaráno a budeš hlavně hlídaná – krvácení, nízký tlak, infuze, tekutiny, analgetika do žíly – budeš jen odpočívat – takhle to pro tebe musí být nepředstavitelný stres a strach zároven – abys zvládla přípravu, neomdlela, cesta do nemocnice na vyšetření…šílený.

  prostě máš právo to nezvládat – nemůžu je mi slabo, špatně, bojím se že omdlím, že to vyšetření nezvládnu, všechno mě bolí…

  prostě si tu rychlou zavolej.

 7. z mého pohledu, tvůj aktuální stav vyžaduje akutní nemocniční péči.

 8. barčo,
  jémine. No nazdar.
  To projímadlo šlo zvládnout. Nedopila jsem to úplně, byla jsem ráda, že jsem vypila většinu (ředila jsem to ananasovou šťávou z kompotu a ananasovým oslazeným čajem, takže teď nemůžu ani cítit ananas a ani limetku – limetkovou příchuť má to projímadlo). Jenže potom nakonec jsem tak čtvrtinu vyzvracela, ehm. Až chvíli po dopití, nečekaně. Tak uvidím, jak mi půjde vypít ta druhá půlka nad ránem.
  Já se jich na tu hospitalizaci zeptám. A na tu magnetickou rezonanci. Akorát je blbý, že budu na (nesouvisejícím) gynekologicko-porodnickém pavilonu, protože tam je volno. – Zeptám se teda napřed na tý interně.

 9. Já jdu spát. Nad ránem budu zase vstávat a popíjet. To zní jako mejdan, ale je to hnus. Jinak se teď necítím extra slabá.

 10. Moc držím palce, ať vyšetření dobře dopadne a v nemocnici Tě dají aspoň krapet do pořádku!

 11. Liško, rychlou myslela Barča jako rychle, hned. Ne až po příchodu do nemocnice…

 12. No to je zas nadeleni:( Priklanim se z tech nazoru vyse k hospitalizaci, nez to oddrit, snazit se nikde neslozit, nebo investovat dalsi prasule do taxika.
  Hlavne at ti to na kolonoskopii dobre dopadne! Ja verim, ze jo. Jinak ja jsem vicemene celozivotni anemik, ale mirnej az stredni. Tak ti pak podle vysledku vysetreni muzu poradit, co me zabira a po cem je jen ukrutna a nemilosrdna zacpa, coz leky se zelezem radi delaji. Tak drzim palce a kdyz to pujde, nech se hospitalizovat a doplnit vsechno, co bude potreba. Zase je dobra zprava, ze nerv by mohl prejit do spokojenejsi nalady.

 13. Už je pondělí, tak držím palce na dnešní noc a ať jsi brzy doma a můžeš začít pracovat na tom uzdravení :)

 14. Umřela ve třiceti?! To je šílený. Snad to tedy nebude příznak nějaké další hrůzy, ale spíš vedlejší následek toho, čím už sis prošla. Držím palce!

 15. Dali mi ještě znovu transfuzi další den, takže jsem v nemocnici dvě noci. Ale teď už chci jít domu, protože tady mi na bolest v noci daji leda novalgin, co vím, ze mi nefunguje. Už toho mám dost.

 16. Nech se převést na nerologii!
  Když budeš do sebe furt valit ty dryjáky proti bolesti, tak stejně skončíš na transfuzích zase.
  To přece není na takto dlouhodobý užívání-myslím si teda já, blbej instalatér.
  Ale mne by museli z toho špitálu vynést na nosítkách a vysypat na chodník, jinak bych se odtamtud nehnul, dokud bych neměl jasnou diagnózu a stanovenou léčbu.
  I když-zrovna na tu gyndu bych se asi nedostal ani hypoteticky 😊

 17. To je naprd. Doufam, ze se citis lepe aspon po tech transfuzich! A jak dopadla kolonoskopie, mas to ok? Prisli na to, co ti tam tece?

 18. “Už toho mám dost.”

  Nejvyšší čas!
  Svoje zdraví už v tomto stavu asi moc neovlivníš, ale péči o něj snad ještě můžeš.
  A ta péče je už teď asi jen v tom, že ji budeš vymáhat po těch, které sis na to celý život platila.
  Sorry, Líšo, není to teď asi moc empatické, ale sama přece musíš vidět, jak to je všechno pro tebe už teď moc a hodně vážné!
  A že to sama prostě nezvládneš .
  To “už toho mám dost” ale musíš ZAŘVAT někde jinde, než tady.

 19. Liško, nevim, nějak se v tom přestávám orientovat.
  1. nemáš nastavenou pořádnou analgetickou léčbu.
  bereš nějaký dryjáky jak toho koho napadne s tím, že pak z toho krvácíš do zažívacího traktu a to tak, že až ti musí dávat transfuzi.
  2. neurolog po tobě chce MR – ale nezařídí ti ho, co nejdřív.
  3. snad ta koloskopie neukázala nějaký další hrůzy, chci věřit tomu, že to krvácení je jen díky těm dryjákům.

  netuším jak to chodí v Praze, ale prostě je to celý nesystémový, nekomplexní, od čerta k dáblu a furt dokolečka.

  jsi někde sledovaná (předpokládám)- onkologie – gynekologie – ale tohle všechno s tím souvisí a měl by tohle hlídat – analgetika, końtrolní odběry, pravidelný kontroly tebe a tvé obtíže, kontrolní Uz a další následná vyšetření, která potřebuješ – zařizovat , objednávat a urgovat jeden člověk.

  tohle co se děje je mišmaš.

 20. jen chci říct, že tohle je pro mě nepochopitelný a neuvěřitelný.
  připadá mi to, že si tě všude přehazují jak horkou bramboru….
  děs.

 21. Ahoj Liško, držím ti palce celou dobu. Sleduji jak bojuješ se zákeřnou nemocí každý den, myslím na tebe a věřím že se to opět uklidní. Ale je možné že tě to bude bolet pořád. nebo se alespoň hlásit a třeba to zvládneš bez léků. Mně bolí rameno, nevím proč ale bolí mě i v noci a celkem dost. asi artróza přece jen jsem stará. v nocí se vzbudím a bolí mě rameno. ale to je bolest na kterou jsem si zvykla. Třeba se noha umoudří a jen budeš vědět že je. V noci se vzbudíš že bolí, a řekneš si že je pořád na místě. Tu bolest vezmeš jakože je součást. nenapadá mě nic lepšího, protože pokd nemohou nic najít, tak možná tam opravdu nic není a těmi léky si jen ubližuješ. nakonec budeš nemocná z léků. I to hnusné krvácení. Myslím tebe i v noci, když mě bolí rameno. říkám si kéž by Liška tu bolest zvládla a neřešila dál. Pokud to není bolest jako když vrtají zuby :-)) ale taková normální, jako když si třeba zlomíš prst nebo přerazíš nohu :-)

 22. Ahoj, děkuju vám moc!
  Hned sem dám článek, jak to bylo dál.

  Styčnou doktorku v nemocnici mám, na onkologii, a ta mi v pátek 24.3. na kontrole rychle vyřídila tu kolonoskopii (nebo koloskopii). Neměla zrovna vyjímečně sestru, sama tam telefonovala, dovolala se až napodruhé. Na druhé straně drátu jí řekli něco jako “To budou emoroidy, ať jde na chirurgii.” Ona trvala na svém a slušně a důrazně řekla, že žádné hemoroidy tam nehmatala a že se jí to nezdá a žádá tu koloskopii. Protože to krvácení taky může znamenat nádor ve střevech. I když na ultrazvuku asi vidět nebyl. Naštěstí měli jeden volný termín v pondělí 3.4. Další by byl asi za měsíc…
  Poslala mě proto hned vedle na odběr krve a taky na internu na gastro, kde tu koloskopii dělají (byla poslední asi půlhodina, kdy tam ještě dopoledne sestra byla), aby mi dali pokyny ohledně diety předtím atd. Taky mi napsala recept na to projímadlo, které jí telefonem řekli, že si mám před koloskopií vzít.

  Další pátek 30.4. mi najednou telefonovala (ona tam ordinuje jen v pátek, jinak jsou tam jiné doktorky), že viděla ty výsledky krve a že je to anémie – tak, jak je to tady v článku popsáno. A vyjednala mi transfuzi. Další kontrolu u ní mám 21.4., ale zavolat jí mám v pátek 14.4.
  Týden předtím je Velký Pátek… svátek. Takhle doktorka se o mě starala dobře.
  Odběry krve se totiž jinak standartně při těch kontrolách nedělají. Ten já si už předtím chtěla vyžádat od své praktické doktorky, byla jsem objednaná na úterý 4.4., ale musela jsem jim dát vědět, že zrovna místo toho budu hospitalizovaná.

  Na tom gastru to bylo taky srozumitelný.
  Pak jsem přešla na tu transfúzi na gynekologii (gynekologie je barák přesně na cestě mezi gastrem a onkologií). Protože tam mají volné lůžko.
  A tam mi připadalo, že pracujou samí blázni…

 23. Ahoj Liško, jsem také s tebou a jsem z toho z tvých posledních příspěvků v chaosu. Vyjádřila to přesně Barča v posledních komentářích a také na to naráží Saul. Je to pragmatické a přijde mi, že jsi Liško už tím svým dlouhodobým bojem občas unavená a také to občas z nějaké konkrétní věty v komentu vyplyne. A ani se nedivím. Když něco trvá dlouho, člověk otupí. Nerezignuješ ale, jen bys měla bouchnout tou pěstí do stolu… (myslím Saul) Ano, kde je nějaký patron, který tvoje uzdravování zastřeší a bude nést zodpovědnost (Barča a její horká brambora). Jsi ještě mladé a velmi šikovné děvče na spoustu věcí. Safra, vymysli něco, upoutej na sebe v lékařských kruzích pozornost, nakresli komiks, dej odkaz na tenhle web, tyhle poslední texty a pošli to ministrovi. Tohle je tvoje parketa, ale dát se dokupy, to doma s občasným hašením malého požáru na den dva v nemocnici nejde.. už se to táhne dlouho, tak ať už si tě vezme někdo pod křídla a řídí ty procesy. A třeba ti i někdo ze tvých kolegů v práci pomůže s tou mašinérií zabojovat. Prásknout do stolu. Odvahu smělost sílu a zdraví. zuzi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *