Blatiny 2 – pátek

MALÍŘI VYSOČINY

pa-maliri-oba-500

Dneska je poslední možnost jít na naše místo a malovat tam svá díla. Jak Blatiny, tak Sedmistromky. Zítra totiž pro nás přijedou autem a půjdeme na oběd; odjíždíme až v neděli, ale už se nedostaneme na místo činu.

Takže dnes! Plán: Donést opět všechno na naše místo, napřed si sednout k hranatému lesu a dodělávat malý obrázek Blatin, ten náš první, zkušební. Potom schovat obrazy a barvy do lesa a zajít si asi kilomentr po cestě do Sněžného na oběd. Vrátit se, přesunout materiál z lesa k cestě a malovat Sedmistromky. Uvidíme, jestli večer zase přijedou myslivci na některý z posedů.

Plán splněn. Dodělávaly jsme Blatiny a zrovna když byl čas k jídlu, viděly jsme jako minule, že se z nich na nás žene liják. Zasunuly jsme obrazy do velkého igelitu, opřely o strom, vyčkaly konce deště v lese a šly na dobrý oběd. Velká porce, kuře se zeleninou v dobrém bramboráku.

Naproti stál nápis Galerie Sněžné. Jdeme tam a už v první chodbě zjišťujeme, že je to galerie prodejní a plná prací malířů Vysočiny. Tak velký formát obrazu jako my nikdo z nich neměl a nikdo z nich s ním po loukách netrajdal, takže jakýpak copak, největší malíři Vysočiny jsme my dvě!

V galerii byly k mání obrazy různé kvality, většina nic moc, jen malá část dobrých a nemalá část příšerných. Takže nejen rozměrem, i kvalitou bychom se k malířům Vysočiny mohly zařadit.

Asi nejpozoruhodnější byla krátkodobá výstava několika autorů, vcelku strašlivá:

pa_1030-vystava-500

Takto barevná jablka aby pohledal. Kde mají stíny? Pozadí? Zdají se mi přízračná. Podobně jako boty níže. Vzpomněla jsem si na Saula a jeho odkaz na boty od van Gogha s poznámkou, že i namalovaný pár bot je umění. No, provedení rozhoduje:

pa_1029-vystava-500

Co máme v galerii dále ke koupi? Nejen Vysočinu, i móře:

pa_1032-bernard-500

Ono namalovat takový obraz je v pořádku, ale pak je na místě ho vyhodit, vzít to jako trénink, označit ho za nepodarek, a ne ho prodávat a kazit si tím jméno. Ten autor tam měl víc obrazů ne takhle špatných. No, já dělat moře, nevystačím s jednolitým jedním odstínem modré. Pak tu máme les od Rudolfa Němce:

pa_1031-rudolf-nemec-500

A tenhle bych nazvala “Rolba projela nad vojštěm”:

pa_1027-rolba-500

Květiny a zvláštnosti:

pa_1017-maliri-500

pa_1018-maliri-500

pa_1020-maliri-500

A teď co se mi líbilo. Aleš Venhoda:

pa_1021-ales-venhoda-500

Paní Zemánková celkem vzato:

pa_1028-zemankova-500

a Sýkora 75, snad jediný uvolněněji rozmáchlý obraz v celé galerii:

pa_1033-sykora75-500

Vracíme se na plac. Zase se rozpršelo, přikrýváme obrazy. Sebe a batoh jsem přikryla deštníkem.

pa_1045-dest-500

pa_1055-dest-500

Pak pokračuju v piplání Sedmistromků. Největší šok pro mě je, že na tak obří formát potřebuju na vypracování stromů ten nejtenčí štěteček. A ještě je mi to málo.

Lenka si na chvíli jen tak lehla a přímo nad hlavou objevila duhu:

pa-duha-500

Takovou jsem v životě neviděla. Nadhlavníkovou. Žádný velký oblouk ani druhý oblouk, jen kousek svítící duhy nahoře. Piplám dál, přijíždějí myslivci, trochu dříve než včera, jdou na bližší posed a my odcházíme asi v osm, o hodinu dřív než včera. Ještě jsme od chalupy zaběhly k večernímu kameni.

pa_1090-kamen-500

Večeříme pečené kuře a brambory, Blatiny jsou nám svědky.

pa_1114-maliri-vysociny-500

Já je ještě nemám hotové, dodělám je někdy doma. Nevím, co počnu s těmi mraky. Dělají se hodně blbě, protože jemné přechody s těmihle barvami nic moc, patlárna. Sedmistromky zítra.

.

9 komentářů u „Blatiny 2 – pátek

 1. ježíš, ale to nebe (na fotkách) je kouzelný!

 2. Na fotkách jo!
  Mně se taky líbilo.

  Fialovo-ocelové nebe (ve čtvrtek) nad Sedmistromky bylo taky krásné, to si chci dodat na obraz. Moc vyfotit se mi ale tu fialovou zachytit na fotce nedařilo.

 3. Ještě bylo vtipný, jak jsme nechaly nedodělané obrazy v lese a šly na jídlo. Představovaly jsme si, co by tak s nimi mohl někdo, kdo by je našel, udělat. Ukrást? Proč by to dělal. Nebo rozřezat? Proč? On by je domaloval!
  Barvy jsme na místě také nechaly. To by byl gól, vrátit se z oběda a najít svůj obraz přemalovaný a nikde nikdo. :)

 4. Dneska je taky pátek, za čtvrt hodiny je osm a končí mi služba, pak hned pílím na nádraží a jedu ke kamarádce do Vranýho. Je to skvělý, že jsem letos byla víc s Lenkou2, potkala jsem Zuzi, přijede rulisa, na konci srpna budu spolupracovat s Lenkou z PovídáníLenkou a pak je sraz u rybníka a uvidím další z vás, huráá.

  Do Vranýho dneska se těším, i když jsem zapomněla kartáček (flašku prosecca mám a kozí sýr). Jo, zase uvolněně pokecat! A ještě je to navíc zajímavý a přínosný a vůbec.

 5. … a ve Vraném jsem zůstala nakonec až do neděle. Jó, absence velkých činžáků mě prostě teď těší. A lidi taky.

 6. Móře a les nemají chybu.
  Se divím,že si k té ceně mistři nepřihodili ještě pár nul:-)))

  Ale Sýkora dobrej.

 7. “Takto barevná jablka aby pohledal….”

  třeba je to česnek.
  nebo plesnivá cibule:-)

 8. 7
  To jsou sněhurčí jablka.

  Mně se líbí Rolba. Protože divítko. Dás e na to koukat furt dokola a furt se divit.
  Zemánková a Venhoda jsou nudný. Tuctovky.
  Co je vojště?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *