Čikorea, čikunk, čipmunk…

“Byl jako zagroškudla,” slýchávala jsem často v pohádkách. Nevěděla jsem, jestli je to jeden zagroškudla, asi trpaslík, nebo Zagro Škudla.

A ona to rybička, za groš kudlička.

A takových spojených slov bylo víc!

“Běžíš jako Chuantoréna.”

“Jedeš jako Nikylauda.”

“Mám tričko s Mikymausem.”

“Zahraje vám Čikorea.”

Čikung zní jako čipmunk. Ale to se mi líbí. Nevím o čchi-kungu nic a přihlásila jsem se do dvouměsíčního kurzu pro začátečníky. Inspirovala jsem se u Aves Passeri. Mé očekávání je, že by to mohlo být obohacující ohledně vnímání vlastního těla (to můžu zlepšovat donekonečna) a předcházení únavě. Určitě to vezme i jiný nečekaný směr, nechám se překvapit. Jsem zvědavá. Hlavně že se tam moc nehopsá.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

54 komentářů u „Čikorea, čikunk, čipmunk…

  1. Holt jediná výhoda velkoměsta, tyhle možnosti… :-)

  2. je podobné jako taichi. Cvičila jsem čchi-kung a taky omlazovací cviky čínských císařů :-)

  3. Zagro Škudla? Takhle to měla donedávna i dcera, to jí musím ukázat, že není sama :-)))
    Pak taky “vozgdouší” místo “vosk do uší” v jednom z dílů Harryho Pottera. A já osobně “ty Honzlovci” v jedný z těch písniček v Noci na Karlštějně.

    Čchi-kung je dobrej. Já teda radši klasickou jógu, ale je to podobný, minimálně s duševním rozpoložením, ve kterém je záhodno cvičit.

  4. napadl mě ještě Világoš. tytyty, polož to. nebo bude világoš :-)

  5. Naši říkali postaru Jede jak Širón – až do dospělosti jsem netušila, která bije. Zcela nepochopitelná mi byla věta Byl ožralý jak cepelín – později jsem zjistila, že zeppelin byla vzducholoď a zas jsem nechápala nic. Világoš byl i u nás. Taky ještě dostaneš na chrámpáně – co je chrampáně, že? Honzlovci – ti byli asi všude. A jako dítko pětileté jsem se ptala, jestli je knihovna sprosté slovo. Liba

  6. Libo, krom Honzlovců znám z doma všechno, co píšeš.
    Nejsi z Brna? :-))

    Ale nikdy mě teda popravdě nenapadlo dumat o původu těch slov. O jejich původním významu. Vnímala jsem je napůl jako citoslovce – prostě když řekneš o někom, že jede jak širón, tak úplně z toho slova cítíš, jak on sedí někde za volantem nebo na kozlíku nebo někde nahoře a vyprsenej se zvedlou hlavou, aby viděl zpod toho frajerskýho širáku, se rozhlíží po okolí, jestli všichni vidí, jak on fičí a nekouká na cestu, uskakujte, kdo můžete, žabaři… Hurón s širákem…

    No, cepelín mi sice trochu asocioval i cepín, ale na druhou stranu co si pamatuju, na podzimních a zimních srazech s horolezci dycky nějaká ta flanděrka taky kolovala a cepelín je skoro jako cepe-líh, líh s cepínem, no to je jasný, a zepelín pak taky nakonec spad, žejo…

    Világoš mi připomínal vylágrovat, lágr a cigoš, čistka v cigánským lágru, asi po nějaký krádeži slepic nebo králíků, no jasně, že po zlým, tam to jinak nejde…

    Chrámpáně byla prdel, to je jasný, na tu se jen tak nešahá. Pro mě byla taky dycky svatá a nedotknutelná, jak mě kluk plác, plácla jsem ho já, po hubě.

    Akorát jsem trochu nechápala, proč babička má za pecí stojánek pojmenovanej po nějaký drajfusový aféře…

  7. mischko,
    Honzlovci – tojo, vozgdouší si nevybavuju.

    Libo, chrámpáně se u nás neříkalo, ale je to dokonalý! Připomene to chrápání.

    Világoš znám, moc se to kolem mě neříkalo a zní to tak maďarsky, že se ani nedivím :-) Koukám na internet – je to podle konečné bitvy u Világose. Sekec mazec. Akorát Világoš nemá se spojenými slovy nic společnýho :) To je fuk, hlavně že nás inspiruje!

    Čchi-kung jsem někde četla, že je podobný tai-či a tím se mi to ještě víc popletlo: proč to není jedna věc, ale dvě, každá zřejmě ještě rozdělená na různé systémy a systémy cviků. Uvidím v březnu.

    ratko 2
    a byly cviky císařů omlazujcí i pro necísaře?

    mischko,
    jógové rozpoložení beru, jógové propletence už hůř, ale taky mě to bavilo, když jógu vedla jedna známá a chodili jsme asi jen tři, půl roku. To bylo příjemný. Proto jsem se potom přihlásila na jógu jinam, šla tam jen jednou a pak už ne. Bylo to taky dobrý, ale hodně lidí v už letité partičce a hlavně to začínalo až v sedm večer (v lednu), takže jsem musela čekat dýl v práci, pak jít na jógu a dokodrcat se domů v deset a to bylo ve středu blbý. Kdyby to bylo v pondělí, možná bych vydržela.

    avespasseri
    taktojo, jsem ráda – neměla to být urážka, spíš roztomilost.

  8. Liško, fandím :-) Jem časem zvědavá na tvé zážitky z kurzu. Mrkla jsem na to (stránky Aves Passeri) a líbí se mi to. A líbí se mi to o to víc, že mi to připomíná tou interpretací – prezentací – “fiosofií” Pemu Chondron a její postoj k životu. a Pemu já můžu :-)

  9. hahaháá, dík! tak tu som sa rozosmiala pre zmenu hneď, világoš poznám, širóna taky, ale až teraz a tu som sa dozvedela, podľa čoho ten világoš vlastne je, ako to vzniklo, dík! keď som ja bola mláďa, tak som za ten svet nevedela pochopiť, ako sa dostane pes na oko (je to ako päsť na oko) no a jeden kamarát, ten zase nevedel, ktorých je to tých šesť svätých (všechsvätých) jo, a ten cepelín, tak ten som taky moc nechápala, myslela som si, že je to asi nejaký kríženec medzi cepom a cepínom ;-)

    Čchi-kung a tai-či sú určite výborné veci, a som zvedavá, čo nám o tom potom napíšeš….
    nemám s tým osobné skúsenosti (zatiaľ ;-) ) ale kamaráti karatisti to niektorí cvičili, a dokázali pracovať s koncentráciou energie s neskutočnými výsledkami…….

  10. Teda ale když jsme u těch zdvojených slov, tak já mám jedno u sebe naopak –

    Fitipaldi.
    Strašně dlouho jsem myslela, že je to spojenina dvou jmen, Fiti Paldi.
    Podle vzoru Piti Piti Pá.

  11. SV
    jó, kamarádi karatisti asi využili svojí předchozí průpravu. Musím si dneska najít nějaké video (ne vždycky jsem u počítače shcopného pouštět video nebo zas jiný nemá zvuk apod.), navnadilas mě!

    Pes na oko je výbornej – něco jako si dát na obličej studený kus masa jako obklad (mi to asociuje). Jenže chlupatej obklad.

  12. 2,9
    “..a taky omlazovací cviky čínských císařů”
    to je ale Ratko cvičení na zlepšení erekce:-0)

  13. Barča 10 – ďakujem, o bytosti Pema Čhödrön som nič nevedela….pozriem sa po nejakej jej knihe a prečítam…zaujímavé…

  14. Rulisa 12: Fitipaldi je u nás vnímaný ako poněkud vyššia forma pana Širóna ;-)

  15. Saul 14: zdravím pane králi, nošak dámy cvičiace čchi-kung či tai-či, čičo, môžu výrazne prispieť k zlepšeniu erekcie! ;-)

  16. no,nám králům ještě v biblických dobách stačily břišní tanečnice,ale jak stárnem o celá ta tisíciletí,tak zřejmě budeme muset vzít zavděk i těmi podivnými východními importy:-)

  17. dokonce si vzpomínám,že kdysi se na mém dvoře objevil jakýsi bláznivý prorok,který předvídal že jednou bude muže na ženách vzrušovat už jen šarm,vtip a inteligence.
    Poslední,komu jsem ho to nechal kázat, byla moje smečka lvů:-))

  18. 19. tak přece jen… jsi ten ze starého…furt jsem tě nemohla zařadit :-)

  19. tak jsem si vytáhla ty omlazovací cviky… tedy důchodkyním je nepředvádím a namátkově:

    Let posvátného jeřába
    Návrat jara
    Oživování srdce
    Plovoucí drak
    Nebeské kruhy I + II
    Zemské kruhy
    Želva zatahuje hlavu
    Plovoucí žába
    Fénix roztahuje křídla
    Obnova svěžesti – tři vysoké hvězdy
    Orel si brousí pařáty

    No ehm… snad se dá představit si to. Babičky to moc nebaví. Stejně tak je moc nebaví taichi… nejraději mají úplně jednoduché protahovací základní cviky.

  20. mohl… ale vyřešila jsem to rafinovaně… říkám jim, uvolněte se a třepejte se :-))) a celá se třepu a oni se pak třepou taky. a jaro je tady :-)

  21. Liško 26: doporučujem navštíviť nejaké vyššie polohy, pravdepodobnosť trepania sa od zimy tam býva pomerne vysoká ;-)

  22. U nás se jezdilo jak Široň (babičky a dědečci) nebo jako Mikylauda (my mladí). A taky ti tři – Emerson, Fiti a Paldi. I když ti nebyli tolik populární jako Miky (z druhého křestního jména Nikolaus, česky Mikuláš). Lauda v nejslavnějších obdobích jezdil červenou formulí. Možná z toho vznikl i ten Santa Klausův červený mundůr.

  23. 28. třepe se jak ratlík nebo sulc :-), Mikilauda a Fitipaldi byli u nás taky. Trvalo mi dlouho než jsem uvěřila že opravdu se tak někdo jmenuje. mlet pantem. meleš… to až po svatbě jsem slyšela poprvé: nemel :-)
    u nás doma to bylo jen “bohatinaháňam čuš”.

    na čikung jsem velmi zvědavá… tedy na tvůj názor :-)

  24. 29 ratko
    „bohatinaháňam čuš“ je velmi neotřelé! A hezky paradoxní v té dlouhé části na úvod, po které následuje superkrítké čuš.

    28 fousku
    Fitipaldi mi připomíná jméno Pampalíni. Slavný lovec.
    Červený mundůr to vzal od Coca coly přes Nikylaudu. Ten mě totiž štve. Jediná polehčující okolnost, prostě jediná, je, že Slávie má stejný barvy :-))

  25. 30: ne Cocacola, ale Marlboro byla ta Laudova červená. Nevím, jestli je to polehčující nebo potěžující :-)

  26. To byla Nikilaudy, ale Santaklausova bílo-červená kombinace prý přišla od Coca coly, předtím nebyl tak barevně vyhraněnej, prý. Nevím, co je na tom pravdy.

  27. Tam ale není řeč o vývoji oděvu.
    jasněže původně měl oděv jako náš sv.Mikuláš.
    Ale ta červenobílá čapka a trapná kazajka… nevímodkud.

  28. to má z Playboye Liško.
    Tam jsem to viděl na holkách dřív,než na Santa Klausovi:-)

  29. poprvé jsem viděla Santa Klause jako čokoládovou figurku :-) a vlastně to tak zůstalo, jelikož Ježíšek z čokolády nikd nebyl. takže Santa Klaus je čokoládový Mikuláš.

  30. Jasně, žee mě to dřív nenapadlo. Ježíšek je dědo Mráz. Proto mi přišel povědomý. Přišlo to z Ruska, amerikánci cocalocou se jen poopičili… vůbec jsem je nepostřehla.

  31. 37,né,neni.

    Já musím asi jít brzo spát, achjo, zítra ráno vyrážím z domu skoro o hodinu dřív než obvykle. :(
    Ale nebudu psát, v kolik to je, abyste se nechytali za hlavu, že to už dávno pracujete. :)

  32. :-)))

    Blb antispambot mi nechce pustit komentář jen se smajlíkem, že prý jsem ho už jednou odeslala.

  33. by mě zajímalo, kteří spameři posílají jenom samotné smajly …

  34. Na to asi nějaká výjimka ze zákazu opakovaných komentářů půjde z administrace těžko nastavit. :-)

  35. 42. záleží na vyhodnocení rovnice námaha – užitek. Když tam přidáš číslo, smajlík se ukáže. a když se neukáže, je pořád varianta vyprdnutí se na to

  36. No je mi jaksi jasný, já jen chtěla vědět, jak rigidní v tom odmítání bude, a byl dost, tak jsem to tam holt napsala, místo čísílka. :-)

  37. Zásadně se na technické záležitosti nevyprdávám, dycky chci vyzjistit co a jak. :-))

  38. 45. ja jo… ustoupím. utěšuji se tím že “moudřejší” ustoupí.

  39. Proč ustupoování? To přece není žádný souboj, to je jen řešení technického jevu… :o)
    Kudla, Ratko, dyk seš taky inžinýr, technicky vzdělaná, copak tě to nebaví? Když něco drhne a nejde, tak chci vědět proč a jak to funguje, abych věděla pro příště a aby se náhodou problémy na sebe nějak neřetězily…

  40. 47. mám v hlavě automatickou kalkulačku. tyto věci vyhodnocuje za mě a jen vyplivne výsledek.

  41. u mě je ta potíž s technikou, že i když zjistím, jak to je, proč to nešlo a jaký postup volit, tak když se stejný problém objeví za měsíc, už si na to pracně zjištěné řešení nevzpomenu.

  42. 48
    Tak to jsem se měla stran probémů s htacces na blogu obrátit na tebe, ani bych ti nemusela dávat přístupový hesla, jen bys to zadala do své hlavové kalkulačky a ona by vyplivla výsledek. :-))

    Ratko, ty to bereš jako otravnou komplikaci, pro mě je to hra a duševní rozcvička. Proč bych se o ni měla ochuzovat? :-)

    49
    Já si taky přímo nevzpomenu, jakože bych z hlavy odříkala postup, ale když to začnu dělat/zkoušet znovu, tak už pak cesta naskočí.
    Když mám komukoli vysvtlit cokoli okolo počítače, musím sedět u něj a mít ruku na myši.

  43. 50. to asi ne :-) moje kalkulačka mi pouze říká co za to ještě stojí a co už ne. tedy co mám pouštět stranou

  44. 51. a uvědomuji si že se tím ochuzuji o spoustu zážitků

  45. 51/52
    Každý máme svou kalkulačku, mně ta moje zas vyhodnotí jako kontraproduktiovní něco, do čeho tě tvoje pustí. :-)

  46. 53. tak jsem to myslela… každému to napočítá nějak :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *