Na semináři linorytu

NEBYLA JSEM LÍNÁ V KAPALINÁCH!

Workshop se konal v sobotu odpoledne, takže dokonce v časovém rámci mých neschopenkových odpoledních vycházek.

Formát obrázku je asi tak A5.

Opravím vousy, aby nebyly jejich konce tak humpolácké, a tu ležící packu, tam jsem se nějak ztratila a už spěchala – zesvětlím ji…

Mimochodem na výstavu jsem nešla, protože mají v pondělí zavřeno, jen mi paní kurátorka předala dva moje kocouří výtisky, jentaktak suché.

.

27 komentářů u „Na semináři linorytu

 1. Tak to bych v životě nevyryla. Je dobře, že je na světě někdo, kdo chce víc, než jen linkový artefakt – ale i ten by měl obědvat :) Hodně síly do dalšího tvoření. PS. ve stínu té tlapky je tajná zpráva, nebo je to náhoda?

 2. Už jsem měl o tebe strach, jestli neryješ držkou zem.
  A taky že jo, ryješ, jen mi nenapadlo, že Liška si vesele ryje do linolea 😀
  V linorytech má můj obrovský obdiv Josef Váchal.
  On byl sice “trochu” magor, takže ty jeho motivy nejsou příliš veselé , ale mistr tohoto řemesla byl dokonalý.
  Kromě těch svých strašidel dokázal perfektně vyrývat a kolorovat i krajiny.

 3. Vlastně až teď na tvém kocourovi vidím ten rozdíl mezi kresbou a linorytem.
  A to je setsakra rozdíl a velké plus pro linoryt.
  A mínus pro mne, že si už nepamatuji, jak se tvůj kocour vlastně jmenuje .
  Přitom jsem ho chtěl kdysi u tebe úplně vyhladit.;-)

 4. No, Líšo, úplně jsi mě uzemnila!!! Takovej dlouhej rozjezd, já celá nabuzená a netrpělivá bude-li už konečně ten otisk a dočkala jsem se. A přiznám se, že jsem takovej úspěch napoprvé nečekala!! Na konci BOMBA!! Vždyť je to geniální, na první pokus né jen dobrý, ale geniální!!! Nalistovala jsem to zpět nahoru, abych ještě okoukla ty tlapky na origoši, a jak jsi to vyfikla na první dobrou je neskutečné. Já se klaním, Mistře. Jsi velmi šikovné a kreativní děvče. Teď jen najít flek, kde bys mohla ty svý dary využívat… Kreslit a psát do aleluja a být za to pořádně oceněna.

 5. krizo,
  jé, kde je tajná zpráva? Abych ji neodryla, až to budu opravovat!

  Saule
  reju i držkou : )), ale to spočívá v tom, že jsem se tam dneska pro obrázek dovlekla s obtížemi a doma si pak hned lehla: Kombinace vysíracího nervu v třísle a teplého oběda s kamarádkou. Teplé obědy a ještě ke všemu velké porce (které jsem dřív tak milovala) nějak rychle aktivují pošramocená střeva a je mi šoufl.
  Váchal je super. Ten Zbyněk Hraba taky, dělá mnohobarevné linoryty, koupila jsem si tam od něj barevnou knížku jenom za 50 korun! Zaím jsem z ní nic nevyfotila, tak příště. Až budu zkoušet dvojbarevný linoryt (zatím koukám na videa na youtube, jak nejlíp upevnit ten linoryt a papír aby se to tisklo opakovaně přesně na stejné místo po změně matrice).

  Fakt plus pro linoryt? Ta kresba se dělá snáz a nehrozí tolik druhů chyb…
  Kocour se jmenuje Šéf.

  zuzi,
  jooo! Uhodlas!! A to nejsi z Prahy a okolí! Gratuluju!!

 6. Mě fascinovalo, že jsem si jen tak vymýšlela, ve kterých slovech je LIN, a až opravdu úplně na konci toho příběhu mi došlo – teda vlastně té rybě až dole to došlo – že roztoky jsou kapaliny :- ))) Takovou pointu jsem vůbec nečekala. Díky, rybko!

 7. Vzhledem k tomu, že výtvarně jsem analfabet, mě na článku taky nejvíc oslovilo právě to slovohraní. Zrovna chystám hrátku v trochu jiném “oboru” a je to místo lína rys, anžto tak nějak znělo tak trochu zadání. Ale když čtu tenhle článek, závidím, jaké možnosti poskytují jiná zvířata, dokonce beznohá. :-)

 8. zuzi,
  aha, teď teprve vidím tvůj delší komentář… nojo, musím zkusit nějaké lišky udělat jako linoryty. Ale asi budou muset být lišky typově jiné, víc s chlupy. Nebo zkusím obligátní lišku ztrácející se mezi hustým stromovím (tu jsem viděla na internetu hodněkrát, červenou v šernobílém lese), beztak chci zkusit to stromoví, mám jednu fotku pár let starou, to bude dobrá předloha. Udělat lišku jiným způsobem bude pro mě dost oříšek. Když ji udělám víc zvířecí, na čtyřech nohou, ne na dvou, tak to půjde. Naštěstí mám doma docela velký kus lina a pár tupých linorydel z NDR. : )
  Jenom tiskařské barvy potřebuju koupit. Už to studuju – dělají inkoustové, drahé jako prase od fy Schmincke, nebo olejové, ty nevím, kolik stojí. A ty bych preferovala, ty se tolik nemažou, resp. neroztečou. Při mé nepřesnosti při nakládání s trojrozměrnými předměty budu potřebovat něco, co se snadno nerozmázne a bude ostře vidět. Akorát to dlouho schne (ten kocour je natisknut právě barvou na olejové bázi).

 9. Tyjo, ten linoryt fakt působí úplně jinak než ta kresba! Moc hezké :-) A co se slovních hrátek týče, tak z Roztok jsem nadšená. Mimochodem na motivy Boryše jsem nedávno slyšela naprosto skvělý vtip (jen asi v psané podobě tak nevyzní, ale co se dá dělat): Jaká je historicky první zaznamenaná krádež kola? Cyril a Metoděj. Přišli o kolo roku 863.

 10. Teda, tak to se povedlo!
  Článek i kocour.
  Bezva LINgvisticky LINoucí se antispLÍNové počtení.

 11. :- )
  Nominku,
  ano, slovní hříčky, to ti jde vždycky!

  Rulisa se přidala s rysem.

  A Marie Veronika
  má lingvistiku přímo v malíku!

 12. Mám radost, že se to všechno povedlo. Kurz, napínavé, ručně psané a velmi zábavné povídání i ten kocour, který i když leží, hravě přeskočil všechny jednoduché větvičky a lístečky ostatních, co chvátali, aby už to měli za sebou. Vážně paráda! Blahopřeju. :-)

 13. Musela jsem odolat puzeni nescrollovat hned na konec,kde bude tusene dilo. Takhle jsem si jo dala jako zakusek a tyjo! To stalo i za to umelecke odrikani bez obeda! Jsi skvely linorytnik, zajimalo by me, co bys vytvorila popate, napodesate a naste! Tak namaste!

 14. úplně mi ten linoryt vyrazil dech. Neco tak krásného! Opravdu se ti koucour povedl.

 15. Máme tady v ČR poLÍNtiku …
  Jestlipak si zapisuješ do LÍNkovaného sešitu?
  Kdepak, koLÍNka s rajskou, to je bašta!
  No a LÍN je zdravý jako ryba…
  Kdybych tam byl, tak bych Tě zdravil z KoLÍNa

 16. Hezky, ten se fakt povedl. Dokonce jsi trefila i to oko – jedno ještě spí, zatímco druhé už vejrá co se děje, to dělá naše kočka taky. Teď si jich můžeš natisknout, kolik budeš chtít. “..a tak štěkám jako hrom, ať je koček milion!”

 17. Ahój, díky všem.

  Jirko
  “Kocour vejrá” – to je ono! Kocour vejrá, medvěd vzal do zaječích, slimák má vlčí hlad, tahle medvědice je fakt kočka…

  ru,
  no dobře, tak jdu do tý skupiny, achj, to budu na facebooku trávit víc času, achjo :)

 18. Linoryt je parádní! Moc se ti povedl! A nemusí se tisknout jen na papír – já použila obyčejné akrylové barvy a tiskla na látku jen pomocí válečku na nudle. A vyšlo to fajně! Mám polštářek s medvědičkou :-)

 19. Ženo s moly,
  asi jo. Ten pan Hraba je výbornej, ten by dělal pokročilý kurz jedna báseň.

  Martino,
  přesně, tričko udělat někomu jako dárek chci. Akorát mě napadá, že udělat jeho portrét, aby ho potom on nosil na tričku… jestli to není divný, mít na tričku sám sebe.

  Akrylem by to šlo na látku, i těmi jinými tiskařskými barvami.
  Trochu bych se bála, že si akrylem zapatlám tu linoleovou matrici, pokud ji hned včas neumeju. To ale asi je pravidlo i u jiných barev, umýt to lino potom.

  Dochází mi, že ta tiskařská mastná barva vlastně smrdí. Mně to sice spíš voní, ale do bytu se to zrovna nehodí. Musela bych si dát šňůru za okno nebo na kuřácký balkon, co máme v mezipatře společný s jedněmi sousedy.

 20. Když ten portrét pojmeš třeba jako karikaturu, tak by to divné být nemuselo. Nebo prostě nějak, aby z toho bylo sdělení názoru toho člověka světu. Aby tam byl přítomný nějaký fór, napadá mě např. portrét kněze a nad ním mrkající boží oko. Jinak na tričko se mi tisklo blbě – mívají pružnou strukturu. Nejjednodušší byla obyčejná bavlna nebo len, ten je pevný. Ale možná to bylo tím válečkem na nudle :-)

 21. krizo,
  ahaaa, díky, ano, vidím tajný nápis : )

  Martino,
  na pružnou látku se určitě tiskne blbě, hrozí, že se natáhne, popotáhne, ale to půjde! Přesně, vzít ten portrét nějak s nadsázkou, to je ideální a je to asi to nejtěžší. Nějak ho zkombinuju s klavírem a když to vyjde kýčovitě nebo blbě neumětelsky, tak udělám jen tu klaviaturu bez portrétu, ta se moc zkazit nedá : )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *