Na večírku se Zemanem a Schwarzenbergem

Vzpomněla jsem si, že jsem s každým z obou kandidátů na prezidenta byla jedenkrát před (několika) lety na večírku. Jedno byl večírek mého táty a druhé večírek mé kolegyně.

V sobotu po volbě si udělejme večírek my, voliči a nevoliči – žádného prezidenta ani poloprezidenta s bramborovou medailí nepozveme, spolu si cinkneme na zdraví a nebudeme, věřím, rozděleni odlišností své volby. Tím nám jen hrozí štváči a propagátoři jednoho nebo druhého kandidáta. Protože nás podceňují. Cinkněme si spolu, vítěz i poražený, protože tak to v politice chodí.

Myslím, že já nakonec volit nepůjdu. Se sebezapřením. Vítěz voleb tím bude mít menší mandát, když ho bude volit méně lidí. A mně se nelíbí ani jeden kandidát. Mé sebezapření spočívá v tom, že nechci být alibista, nechci být ten, kdo “se neušpiní” tím, že se volbě prezidenta vyhne. Ráda bych se ušpinila. Jenže nechci svěřit (své) věci veřejné ani jednomu z právě dvou kandidátů. Jeden je dostane – a mne to nedrásá. Je to jenom prezident! Není to můj kamarád. Na večírek mne nezve a já nezvu jeho. Jsme si kvit.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

138 komentářů u „Na večírku se Zemanem a Schwarzenbergem

 1. Nevolit se sebezapřením – mi přijde zvláštní….

 2. Já taky doufám, že si to pak nebudou přátelé vzájemně vyčítat. Upřímně doufám, že až se s nimi sejdu po volbách, budeme přetřásat jiná témata, tohle už mi leze krkem. Přesně tak, je to jen prezident. Spíš doufám, že lidi budou tak aktivní, až budou zase volby poslanců.

 3. Evo 2,
  ano, volit do Parlamentu! Jenže asi hodně lidí je odrazeno systémem volby.

  Barčo 1,
  mně taky. Na první pohled čestnější mi připadá vybrat si jednu variantu a volit. A pak si řeknu: nebudu přece sebe vrhat do diktátu, že musím jednoho zvolit, když nemusím. Nechci ani jednoho, tak nic. Jako nebudu s nikým chodit jen proto, abych s někým chodila. To mi bylo vždycky vzdálený.

 4. Mě připadá především zvláštní (zaujalo mě) to slovní spojení – nevolit (svobodná vůle – ať už se jedná o volbu nevolení) a slovo sebe-zapření. Svobodná vůle – rozhodnutí vs. popření sebe sama. ty důvody jakékoliv – racionální, srdcové, občanské …. – to úplně v Tvém článku pomíjím, to není pro tuto chvíli podstatné. Vůbec tady nejde o čestné a nečestné. Nebo o dobré a špatné….

 5. Svět je paradoxní, možná proto existujeme. :-)

 6. nejde vůbec o nic a proto je možné si namlouvat cokoliv. úplně cokoliv protože lidská mysl nemá zábran a vymyslí si kdejakou kok.tinu. a je to jedno jestli půjdeš nebo nepůjdeš ve svém vysledku. není to jedno jak si to sama sobě zdůvodníš. nejlepší je nezdůvodnit si to nijak. jsou to první volby prezidenta. volby o které spousta lidí stála. a teď když jsou tak ohnují nos nad kandidáty :o) jak absurdní.

 7. nevěřím, že kdyby volili prezidenta poslanci (jako dosud) tak by byli kandidáti lepší.

 8. sebezapření – je v tom, že se nechci zříkat rozhodování nebo odpovědnosti, ale přitom se zřeknu volby. Jedné. Malé :)
  Asi jsem nepochopila, co zaujalo tebe, Barčo, na tom sebezapření.

  ratko,
  jsem proto hodně zvědavá na druhé prezidentské vlby příště; jak se změní spektrum kandidátů a účast voličů…

 9. Tak to vypadá, že s tou volbou (nevolením) to máme podobně. Jen o tom každá trochu jinak píšeme jinými slovy. Napsala jsem. “Nevolit je v tomto případě ne vykašlat se na volby a na zodpovědnost, ale spíše jako právě vědomá zodpovědná volba – uvědomnění si důsledku toho, koho a co vlastně volíš.”

 10. Ano. A z tohoto důvodu se někteří lidé rozhodují jít k volbám a vhodit neplatný hlas. Ale já radši neúčast.

 11. oba kandidáti nenabízí nic zajímavého,oba mají okolo nedůvěryhodné osoby ,přesto jsou oba lepší než ten co tam sedí …,

 12. a možná ještě horší a to se taky teprve ukáže :o) jako u jakohokoliv jiného kandidáta

 13. Jsem hrozně ráda, že čím dál víc lidí si uvědomuje, že nejlepší na volbách je po nic h se sejít a ťuknout si bez ohledu na ve volbách (ne)použitý hlas…

 14. Trvalo mi několik hodin, než jsem při vaření sesumírovala cosi, co jsem dala k sobě. Sel je to vlastně jen obšírnějc okecanější totéž, co tady…

 15. No teda, jak vypadají výsledky po sečtení 15 % hlasů, tak to bude nakonec hodně těsný vysledek! Zeman vede 60:40, ale ke konci budou přibývat hlasy Schwarzenbergovi. Těžko říct, kdo vyhraje, furt má větší naději Zeman. Což mně by bylo milejší, Schwarzenberg pro mě osobně nevolitelný absolutně.

 16. 9.10. Vlastně je to takové taostické pojetí voleb -Vědomě jsme zvolili nezasahování, nekonání (wu-wej).

 17. 18 nejsem si jistá jestli je to taoistické pojetí voleb :o)) ale jako zdůvodnění celkem dobrý

 18. Taky bych měla jít dělat test s fotografiemi. Abych zjistila, jestli ten nedávno z Aukra vydražený foťák funguje. :-))

 19. ja byla na běžkách a honila jsem přítomný okamžik. až se vrátím od rodičů možná mě to inspiruje i něco napsat. ale samam nevím. běhat v bílém lese a po bílých pláních má v sobě něco zvláštně tichého.

 20. “běhat v bílém lese a po bílých pláních má v sobě něco zvláštně tichého…”
  …nepopsatelného, nevyjádřitelného, uklidńujícího, naplńujícího, procházející skrz bytostí celou…..ta bílá je jakoby jednoduchou čistotou a zároveń plností ve mě….(běhám bez běžek, jen bílým tichem)

 21. Já plánovala jít na sjezdovku. Jenež po včerejšku, jak mě tak bolela ta halva, tak jsem vylezla z pelechu až v deset a pak šla na kávičku za… ehm…
  A mladýmu se na lyže stejně nechtělo.
  Tak pudu ven zítra, s tím foťákem. Dofotit film a vyvolat.

 22. Test s fotkama hotov.
  Na běžky jsem uvažovala jít zítra, ale všechno se mi posunulo kvůli práci, takže zase nic. Možná bych si mohla zahrát na baskytaru, abych potrénovala.
  A fotky jsem taky chtěla konečně přesunout z foťáku na flickr, asi po dvou letech nečinnosti. A ještě to odložím.

 23. Tyjo, to co teď říká Schwarzenberg v televizi, po vyhlášení výsledků voleb, je dost hrozný a dělá to ještě horší obrázek, než jsem o něm měla já v minulých pár letech :-((
  Formuluje blbě a pouští se přitom do dělení lidí na “nižší, střední a vyšší”, to je hodně nepovedený nebo hodně sprostý. A že volby rozhodla lež, to je taky citát jak fík. Volby rozhodli voliči. To si nasral do bot. zase.

 24. Jsou všichni stejní tam nahoře. A minimálně je dobře, že je to vidět aspoň po volbách. Zeman s nadutectvím, kterému je bližší bonmotování a slovní zadupávání soupeřů do země za každou cenu před diplomacií a inteligencí, nutnou k posouzení situace ve prospěch i jiných lidí či celku…
  Proti tomu kníže, z něhož ta výlučnost a shlížení z výše aristokracie i podřizování jeho rozhodnutí tomuto úhlu pohledu je a bude cítit a prorážet, i kdyby si mediálně dělal imidž jakou chtěl…

 25. ru,
  jo, takoví ti dva jsou. A když to víme, můžeme od toho odhlédnout a brát ostatní jejich činy, aniž by tohle do toho vstupovalo. A to se mi u Zemana daří, u Schwarzenberga ne, protože jeho nadřazenost je přesně to, co hned chytnu, naskočím, chce se mi z toho zvracet. Nebo spíš jít na něj. Chápu revoluce proti feudálům :-)))

  A jiní, zpravidla lidi z velkého města, jsou zas citliví na dvě brady, mají radši městský vzhled a nezapomínají Zemanovi vše, co souviselo kdysi s tehdejší ODS, od opoziční smlouvy přes tunelování, at ruku v ruce s ODS nebo na druhé straně barikády. Možná :)

 26. No když teď vidím, jak se lidi kolem mě vyjadřují na fejsbúku, je mi smutno. Ne, že by neměli nárok na svůj názor, ale nadávat volčům MZ do lůzy, blbců, jak se stydí za svůj národ, případně to svádět na důchodce…Vážně si pak nemyslím, že by byl jeden (morálně) lepší.

 27. Evo,
  nojo, to bych čekala; a jako prvotní reakci určitě a brala bych to s rezervou jako první rozčarování, když neklaplo něco, do čeho dali energii, v čem se angažovali (resp. měli takový dojem,že na tom makali :-)

  Ale nečekala bych to od toho Schwarzenberga samotného. To mi říká, že by nebyl dobrej prezident, když takhle hnusně řeční ad 26.

 28. Al je zvlášřní, že internetová zpravodajství pokračují ve filtrování informací – o Zemanovi podávají ty pikantní detaily i s vlastními uštěpačnými komentáři rovnou ve článku, zatímco o KS jen to dobré, jak děkoval voličům a měl slzy v očích a bla bla bla… O tom, co píšeš ty Liško, ani slovo.

  Asi ta snaha o rozeštvávání národa trvá.

 29. Přijde mi, že cílem je teď obrátit spád náklonnosti lidu. Ten je vždycky víc náchylný k prohrávajícímu než k vítězi. Stačí dát alespoň maličký důvod…

 30. Viz komentář z jedné debaty pod článkem:
  “Lepší časy? Je něco přes hodinu po volbách a je obdivuhodné jak ty nejmoudřejší kvočny s Moravcem v TV právě snáší zvratky na první Zemanova slova a věší z nich budoucnost státu, planety, možná galaxie. Je mi jedno který panák je na hradě, ale ta novinářská svoloč s “odborníky” by skutečně potřebovala po ústech. Tendenční šovinismus pokračuje…!!”

 31. ru 34
  Možná jo!

  Lidovky jsem nikdy nečetla, ale vždycky jsme měla za to, že jsou lepší než MFD. Zřejmě naopak. Mají tento nadpis:
  “Schwarzenberg uznal porážku. Volby vyhrála lež. A ne jedna, řekl”

  Tož bacha – buď uznám porážku, anebo řeknu,že volby rozhodla lež! Porážku tudíž neuznal – ovšem v první reakci, nutno dodat, ta může být ne úplně objektivní, to je jasný.

  Ve stejných Lidovkách pak jejich šéfedaktor Balšínek píše něco o soudruzích. Chce se mi ho nazvat slovem na č-, ale spokojím se s označením kokot:
  http://www.lidovky.cz/balsinek-soudruzi-kupredu-a-s-nami-jen-pan-buh-fof-/nazory.aspx?c=A130126_160140_ln_nazory_rak

  http://www.lidovky.cz/schwarzenberg-uznal-porazku-zachovali-jsme-si-cest-rekl-pkl-/zpravy-domov.aspx?c=A130126_161531_ln_domov_ogo

  Já nevím, proč těm Lidovkám za to nenadávat. Nevím. Proč být pořád slušný, když dělají podpásovky a ohánějí se zároveň !!! tím, že je dělá jen strana Zemana?!
  Nebo už je běžné, žecelostátní deník podporuje během kampaně jednoho kandidáta? Dělá mu kampaň, je její součástí?? je to norma? I po volbě že plive jen na jednu stranu?
  jestli jo, tak OK, a já tedy můžu dělat totéž a říkat např. že Balšínek je kokot. Je to v tom případě zcela adekvátní.
  A
  to jsme chtěli? Kdo to chce??

 32. ru 35
  tak tak. Čt je tendenční stejně jako po prvním kole voleb (viz o dva články zpět zde na blogu). Ale tisk je očitější. Asi je to trend nyní nezvratný. Ale ne zdravej, v této formě.

 33. Přesně.

  Jinak další moc hezkej koment odjinud:
  “měl by si nechat udělat liposukci podbradku
  tak jako KS zlepšil svou řeč kvůlivá levičákům
  tak by MZ měl kvůlivá pravičákům
  podstoupit plastiku laloku”

 34. A eště jinak – ona ta tendenčnost bude dána opravdu i tím, komu fandí sami novináři. Většinou pražáci, intelektuálové… A Zeman dává novinářům hodně neomaleně cítit, že je rád nemá, tak proč by oni měli mít rádi jeho…

 35. ru 39,
  jojo, jenže v tom je trochu fígl: profesionál to najevo nedá. Když mě ňákej páprda nesnáší, tak mu to nevrátím. Tomu se říká zpravodajství. Nebo moderování diskuse, že!

 36. … jenže ani novináři nechtěj být jenom kurvy. A tak místo aby to vyřešili důslednou nestranností, rozhodují se pro opak a revanš. A to právě profesionální není, v tom se Zemanem souhlasím. Proto je asi furt tak hnusně provokuje.

 37. 44. Hlavně, aby byl Zeman ve své nové fc. profesionální. Některý lidi, by měli mít na svoji hubu zbrojní pas.

 38. 44. Toho se taky bojím. Te’d by měl jedinečnou příležitost z bezpečné výše své funkce ubrat jedu a arogance a ukázat státu i světu, že umí být i distinguovaný seriózní vysoký politik.
  Ale při jeho sebestředným egu se bojím, že to nezvládne. Že si bude jen hloupě užívat toho, co všechno může.

 39. Hm. Tak asi reklama je reklama, kampaň je reklama, reklama je hnus a musí se čekat, že každá kampaň je hnus. Leda tak ta Táňa Fischerová obstojí.

 40. ru 46
  taky si myslím. On je nezdrženlivý, ujíždí, neodepře si svoje pobavení, bonmoty, útoky, stále dokola stejný typ útočnosti. Toho se podle mě nezbaví :( Neodepře si. Je na tom závislej jak na cigaretách.
  Ale ještě pořád věřím, že pro mě přijatelnější než Schwarzenberg.

 41. Další”
  “Lidi už dnes po 23 letech mají jiné starosti. Většina z nich cítí že se za komunistů měli lépe než dnes, nebo alespoň ne tak hrozně jak vykřikují komunistobijci,
  Takže na jalovou antikomunistickou masáž reagovali volbou proti ní.
  .
  Poučení pro antikomunisty. Buď najděte vládu která bude vládnout lépe než ti komunisti. Nebo mlčte když to neumíte. Protože lhaním a hloupou prolhanou ideologickou masáží jen lidi štvete a naháníte voliče těm druhým”

 42. 46. Ano. Hlavně na tý mezinárodní scéně – tan na jeho bonmoty a snižování a trapárny nikdo nebude zvědavý. To nás taky může tím svým chováním zavléct do válečnýho konfliktu raz dva.
  Tak a ano – opájení se vlastní mocí….přesně. A dál snad Ru, nedomýšlet….

  howg.

 43. Já myslím, že na mezinárodním poli nemá nikdo ani Zeman důvod k takovému útočnému verbálnímu projevu. Ke komu by tak mluvil? Proč? O kom? Není ke komu, není proč a není o kom. V zahraničí tohle nikoho nezajímá a ani to nejde dělat a on to dělat nebude, protože je to nesmyslný. A on není blbej.

 44. On nemusí mít důvod. On to tak prostě má a dělá to – vědomě, nevědomě to je jedno…
  Mě už nebaví to házení kýblů špíny a pořvávání z jednoho tábora do druhého. Nasrat. (snad je to dost důrazné) Čas ukáže…

 45. Líšo, to nebylo myšleno osobně na Tebe. To si to klidně tady dořvi. Tady je Liškovo. :-)

 46. Jojo, vždyť to může být klidně myšleno na mě, proč ne! Na to stejně můžu jen udělat kvalifikovaný odhad sebe sama a znova říct, že si to tu dořvu až zítra. nejpozději v pondělí :)

 47. Nasrat- to je jako nasrat jim. To je to, co oni přesně po lidech chtějí….chtějí, aby byli lidé rozeštvaní, hádali se mezi sebou a svalovali vinu jeden na druhého. Vznikne chaos a bordel – a kují se pikle. Ach jo. Nemusíme hned stavět proti sobě Zemana a KS. Stačí se podívat kolem sebe. Podnikatelé, zaměstnavatelé vs. zaměstnanci. Nezaměstnaní vs.zaměstnaní. Mladí lidé vs. staří lidé. Zdraví lidé vs. invalidní důchodci. Ženy vs. muži. Boje kam se podíváte. Tyto boje jsou velmi živeny mediálně a ode všech stran. Každá ta skupina lidí dává vinu té druhé skupině lidí….
  A pak jsem psala o tom – jak se to ideologické a opravdové (cenné) žilo dříve a dnes…

 48. 59 Přesně.
  Já si už dořvávat nepotřebuju, už jsem si dořvala i pořvala dostatečně, opět jednou marně čekající, že přijde pozvání na večer, které nepřišlo.
  Ještě že přišla kamarádka mého syna a jako obvykle mě přišla pozdravit až do pokoje a chvilku pokecat.
  Ale slíbila, že synovi o máminých potocích slz nic neřekne, že je to jen mezi náma holkama. Je skvělá. Seděla tu se mnou snad hodinu.
  Aspoň že mám syna (s jeho kamarádkou), když už ne pořádnýho chlapa. :-)

 49. Prdééél.
  Schmitzééééér!

  60 ru
  mně se daří už být v klidu. Teď je úplněk a přijde PMS a uvidím, co se vyvrbí :)
  Asi jsem víc v klidu, protože signály jsou příznivé. Dokonce jsem si řekla: Tak pozve mě na tu dovolenou, nebo ne? Přece o ní mluvil, o kamarádech, že se jede a tvoří se seznam účastníků … Tak nebudu říkat nic a počkám. Koneckonců nejet je taky dobrý, ať si jedou beze mne, ušetřím, nebudu v nebezpečenství, pojedu potom s rulisou v létě na vodu a někoho přiberem na tvůrčí seminář na téma voda. No a včera najednou se zeptal! Takže můžu jet. Jestli teda pojede i on :-)) to záleží pokud nevzniknou potíže s poruchou moto-stroje.
  A opravdu by mi nevadilo, kdyby řekl, že jede beze mne. Fakt jsem ted v klidu a pohodě; ne v natěšených nejistotách, zvratech a očekáváních jako v první etapě vztahu. To jsem dost ráda; mám na tom svou zásluhu, ale část toho klidu vznikla bez mého přispění.
  Vadilo by mi ne, kdyby řekl, že jede sám, ale kdyby do poslední chvíle neřekl nic a pak jen tak mimochodem prohodil -což se občas děje, zdá se mi – že příští týden jede pryč a uvidíme se potom. To by nebylo příjemný, to je velký pole pro frustraci, ještě zcela nezorané :(
  Ta nejistota, nevědomost, je blbá. To potom je lepší se aktivně zeptat! A je pokoj. Nečekat. protože to je pole pro moje tragický scénáře.

  Ale vyřvat se je někdy taky dobrá cesta!!

  Jeden sobotní večer je nic!

 50. Nebo skoro každý sobotní večer je nic.
  Taky máme společný jen občas jeden. Ten minulý víkend ano a o ten jsem si sama řekla. A bylo přijato s radostí. Předtím dva tři měsíce nebyl společný víkend. A už jsem toho měla dost, už jsem musela si říct, protože hrozil další měsíc dva bez společného víkendu :(

 51. Akorát že těm mým sobotním večerům nestojí za konkurenci bývalá rodina, ani hafo kamarádů.
  Vždyť víš.
  Taky by mi nevadilo, kdyby mi řekl, že tenhle víkend se mu to nehodí.
  Ale nikdy nic neřekne. Jen vždycky když jsem se ozvala, že se na mě vyprd, tak řek, že na to myslel, ale že já jsem neřekla, že bych chtěla.
  Tak jsem mu vždycky na to odpověděla, že já přece chci pořád, že záleží na něm, jestli má čas a chuť mě vidět, být se mnou.
  Dneska už jsem se nezeptala. Po tisícípadesáté už by mohl vědět, že se má zeptat on.
  A ne si i vypnout počítač. Nebo přinejmenším skype.

 52. Tak to je na to,zařídit se po svým. Vlastně vždycky to tak je, zařídit se po svým. Jenže jiný je to z pozice nějak dané a s nějakým zázemím, což může být místo, ale i jen pocit. Anebo zařídit se po svým, když nemá žena chlapa. to taky jde. Nejhorší je to mezi. Nejasnosti, nezřetelnosti, to je pro mě rozkolísávající, nepříjemné. A právě pracovní nezřetelnosti v jeden den ve mně vyvolaly schopnost postavit se proti nim i v soukromí, zavolat mu a zeptat se na ten víkend úplně v klidu, bez očekávání. Ať to dopadne jakkoli, úspěch je, že jsem to udělala, řekla jsem si.

  A skype se mi nezdařil nainstalovat. Hlásí nějakou chybu. To nesouvisí, ale naštval mě taky, skype jeden.

 53. Dneska už na žádnej večírek nejdu, nikdo mě tam nedostane, nenuťte mě! :) Ani Akční Hrdina mě nikam dneska nedostane, kdyby zrovna mohl. Nic nebude, nevolejte mi všichni, neskypujte a nepiště, neťukejte na dveře a neházejte sněhové koule do okna. Nejdu! Jdu si lehnout.

 54. Já už asi taky. :-))
  Jen ještě do kotelny, aby v těch mrazech bylo i ráno pěkně teploučko.
  Tak útulně teploučko a vlídně jako tady u něj doma beztak není.

 55. vidím, že v posledních komentářích už se odbočilo k Akčnímu Hrdinovi :).

  Liško, volby jsem řešila tady u tebe i jsi četla můj blog, já jsem nešla volit bez toho sebezapření, asi nemám v sobě tu občanskou uvědomělost, ale přesně jsem si říkala, že přece nemusím volit, když se mi žádný z kandidátů nezamlouvá. nicméně Zeman je pro mě o chlup přijatelnější, mám to stejně jako ty. A jen bych doufala, aby se trochu otesal a choval se méně arogantně a nějak se to zvládne.

 56. A to jste ještě nezažily vztah na dálku, na pěkně velkou vzdálenost (nebo jo?). Tam jsme se neviděli třeba i několik měsíců. Ale já si žila spíš po svým. Ale teď už je to jinak a už bych to tak nezvládla, čekat už ne-e.

 57. Vztah na takovou dálku (časovou) pro mě přestává být vztahem se živým člověkem a stává se vztahem s mými představami a sny o něm.

 58. 7O. Přemýšlím co víc lidi ve vztahu rozděluje. Logicky by to ta dálka mohla být, vypadá to tak, ale…. Dálka, věk, vzdělání, koníčky, nebo spíše právě ty sny, představy, iluze, cíle a vlastní projekce, které si člověk vytváří sám v sobě….a je jedno, jestli ten druhý člověk bydlí ve stejném městě, nebo ti dva spolu žijí, nebo 1OO km daleko. Dálka – dnes mají lidi internet, mobily…já vím počítač neobejme, mobil nepolíbí, ale…..zase ty úžasné ukradené chvilky ….Vztah na dálku se může časem změnit vztahem na blízko a opačně vztah na blízko může vyprchat ale samozřejmě i obráceně. Takže nevím – je to jen o těch dvou lidech a o jejich vnitřním naladění na sebe sama a pojetí vztahu.

 59. 71. Zažila jsem oba vztahy – proto o tom tak přemýšlím…..je to jen o lidech….
  Osobně je mi lépe ve volnějším vztahu – jakoby spíše na dálku. (Paradoxně ta dálka dává tomu vztahu velkou blízkost…) Možná se to i mění věkem, nevím…

 60. nejde ani tak o t úžasné chvilky ve dvou co si nemohou prožít jako spíše o ty “omezující a dusivé” chvilky ve dvou co dva na úzkem prostoru omezeni mrakem společných povinností a odpovědností (zejména malé děti, domácnost, kdo udělá to nebo ono, různé zvyky a zlozvyky) odžít mohou.

 61. Právěže ten internet a mobil a to všechno, tě s tím člověkem sice spojí, ale vždycky vyfiltruje jen část jeho. Zkreslují vnímání. V mobilu se člověk nezašklebí, když zrovna řeknu nějakou hovadinu, neprdí a nekrká, neřeší se tam problematika odkládání použitých ponožek a podobné věci, a obecně, mám-li ke spojení s tím durhým jentakto vymezené chvilky, mluví se jen o hezkých a příjemných věcech…
  Vztah se odrealizovává, nebo jak bych to vykoktla.
  Prožila jsem si to. Bylo to hezký a chvíli to šlo, ale už víckrát nechci.
  Když dva žijí každý sám za sebe a potkávají se jen jako hosti, je sinusoida průběhu vztahu “přiblížení – shoda – oddalování” daleko užší.
  (Pokud jim tedy oběma víc nevyhovuje jen to potkávání se v rámci svých představ, od kterých víc nepotřebují, protože ve skutečnosti chtějí každý žít jen ten svůj život sám za sebe, a ne vztah.)

 62. Partner je pro mě člověk, se kterým, mám pocit domova.
  Pokud je to vztah na dálku, může být i velmi hezký, ale domov je pořád to, kam se vracím sam za sebe, bez toho druhého, kterého mám jen na chvilku a na distanc.

 63. přijetí toho druhého bezpodmíněně do “mého” prostoru hodně souvisí i s přijetím sama sebe. Je to neskutečně hluboká vzájemná proměna a ovlivnění. Dva lide mohou spolu žít ve společném prostoru jedině když snesou vlastní zrcadlový obraz, který jim denně ten druhý nastavuje. Pokud ho nesnesou tak nemohou žít s jiným člověkem v omezeném prostoru jako partneři. Jako cizí lidé ano, pokud se přetvařují a neukážou se tomu druhému ve své pravdivosti (a tím ani sobě).

 64. 73. Ano. To je přesné. Tak a teď záleží jak moc ty dusivé chvilky jsou často, jak moc jsou dusivé a jak dlouho trvají, než to člověka položí – nebo nepoloží. A to je právě o tom – jak ti dva fungují, či nefungují ve vztahu (padají představy o vztahu) – prubířský kámen vztahu. A jinak než tímto soužitím to poznat nejde . To je bezpochyby. A další věcí právě je, že člověk prochází různými životnímí etapami…

 65. 78. Už nechci zažít, aby na mě byl partner závislý. To mě stresuje vším.

 66. Závislý na tobě může být i na dálku a nemusí být ani na blízko. Nemusíte spolu sdílet garsonku a každou minutu volného času.

 67. co to je? závislý partner. Děti jsou taky závislé na rodičích. až dospějou tak je rodiče začnou vystrkovat na čerstvý vzduch :o) ať se trochu namočí. co je závislý partner? Nemá vlastní příjem? Nemá žádný koníček? Pořád civí jak na svatý obrázek a chce sex? NOsí kafé, vaří, pere a uklízí? :o)

 68. Ale jinak samozřejmě každý vztah už je samo o sobě závislost. Či omezení něčeho.

 69. Uvědomila jsem si, že nyní můžu působit sobecky. Jinak samozřejmě chápu, že o děti o nemohoucí , nemocné, staré se člověk musí starat. Tu závislost kterou mám na mysli je jiného rázu.

 70. 82 může to být chorobná žárlivost. takový partner by si mě asi nevybral. celkově se na člověka lepí typy “pro něj” cojsou jeho doplňkem, zrcadlovým obrazem. takže se nějak s tím musí poprat :o)

 71. Ve stručnosti: Zařizovat, rozhodovat, řídit někomu život a říkat co a jak má dělat, čemu by se mohl věnovat, vyřizovat za něj jeho věci, vést ho….dospělému člověku, který neví co sám se sebou – a dává mi pocit toho – že já jsem ten, pro koho žije, smysl života…. Vlastně si možná uvědomuji – že to mám od dětsví. Za tátu jsem jako dítě musela stát, nějak se postavit k jeho neadekvátnímu chování. Vysvětlovat cizím lidem – proč se tak chová….

 72. 84 asi, nějak se to vzájemně přitauje; dokud to člověk nezmění jako ty.
  Já žádné závislé muže neznám, nepotkávám.

 73. 85. Zařizovat, rozhodovat, řídit někomu život a říkat co a jak má dělat, čemu by se mohl věnovat, vyřizovat za něj jeho věci, vést ho….a přesně na druhou stranu se bojím, aby toto nedělal někdo mě.
  A nestrkal mě do své zlaté klece s nádhernými vidinami do budoucnosti.

 74. 84. našla jsi svoje zdrcadlo. To byla výzva od života, poprat se s tím a naučit se to nedělat. Moje maminka dělala všecko pro tatínka (nejstarší ze sester)a teď už ho nenechá umřít, protože se cítí zodpovědná za jeho život a za jeho smrt. A když se jí zeptám proč to všecko dělala, tak odpověď je že on to tak chtěl a že když to nedělala tak se zlobil nebo ji dělal naschvály (jako dítě).

  Vím že mi do toho nic není, ale možná ještě podobná výzva přijde. Protože tím že si udržuješ odstup tak se to nevyřeší samo. Ještě tě to vyzve.

 75. 86 Barčo, jo, tak takhle obapólně to chápu! Ale většinou jsou to jen představy – taky mám někdy obavy, že slevím ze sebe, že se “obětuju” pro někoho jiného a budu ve vleku a podlehnu (a týká se to u mne spíš představ rodičů do budoucna, ne partnera). Jenže ve skutečnosti se to nestává. zatím. Tak snad nikdy :)

 76. 89. Představy. No, to je právě ono – o čem tahle diskuze začala (70.) Odmítla jsem právě reálnou nabídku muže – na vyhlídku té zářivé budoucnosti. (už jsem to tu kdysi psala)

 77. Zářivé budoucnosti jsou vždycky podezřelé. O d těch taky prchám.
  Nebyla by nějaká nabídkla od muže, co ti nic nenabízí, jen sebe?

 78. 88. ad druhý odstavec: ano, je to možné. Potkat svoji půlku duše, která to má podobně postavený jako já :-) To by bylo skvělé. Žádné všechno nebo nic, žádné kdyby, ani až – jen tady a teď, co je….

 79. 88. myšleno naopak, odráží v sobě všecky tvoje “spatné” vlastnosti o kterých buď víš a schováváš je (nepřiznáš) nebo o nich ani nevíš protože se vyhýbáš určitým situacím. Takže tzv. doplňokový partner pro tebe tě donutí odhalit tvojí druhou ukrytou polovinu tím že je nositelem vlastností které naprosto nesnášíš a jsou ti odporné. Je zajímavé že tyto vlastnosti se ukazují teprve soužitím. Před tím nebyly viditelné. Proto se spousta vztahů rozpadá. protože se partneři zrcadlí a jsou si protivní.

 80. 94. Myslím, že vím co máš na mysli. Viděli jsme to tak trochu v duelu Lenka – Saul.

 81. ano, oni dva patří k sobě. snad mě Saul neurve hlavu :o)) A člověk by měl podvědomě vyhledávat situace kde se zvedá jeho emocionální tělo. a odžít si ho a osvobodit se.

 82. Zrcadlení – jak se asi projevuje teď s těmi voliči (nebo nevoliči), sympatizanty a odpůrci … někteří cítí / říkají, že rozeznali dobro od zla a volili KS, ale že ti druzí to nerozpoznali a dokonce že to nejsou slušní lidé! To mě v první moment sice nadzvedne, ale naštěstí jsem se hned uklidnila a zamyslela – je to pořád to samý dokola; jedni přehlížejí úskoky a pitomé činy jednoho, jedni zase druhého kandidáta.

  Já jim neberu, že KS se chová (v médiích) slušně a MZ ne. Ale jak je to jindy? Přece víme i o tom, kdy se ten druhý choval jak prase a naopak ten “neslušný” ne. Tak co pořád mají? Opravdu je to tak, že ti “zamilovaní” podporovatelé KS jsou v pořádku – včetně nejtrapnější události mého života – PEN klub zpívá jak banda muklů před popravou tupý text:
  http://www.youtube.com/watch?v=kYDrE6Fy7fI

  a oni to dokázali, dokázali se povznést nad stranickost? Nebo jen přehlížejí poklesky KS, tak jako já mám tendenci je naopak zdůraznit a být shovívavější k MZ – prostě proto, že není povýšený tím způsobem, který nesnáším u KS. Je povýšený, ano, ale způsobem, který je tak průhledný a zřetelný, že mě neruší.

  Tak jsme blbci a neslušní, když nám to říkají plačtivým hlasem;
  já nevím, mně je protivný brát to s patosem:
  http://emingerova.blog.idnes.cz/c/318591/Mami-proc-jste-nepoznali-prichod-zla.html
  (to je odkaz od Lenky z blogu)

 83. 98. nečti to, nedívej se na to. pokud to v tebe vyvolává negativní emoce nedívej se na to. jsou to všecko nesmysly. něco jako počítačová hra.

 84. Liško, hodilas mě do toho pytle taky? Jinak, malinko z jiného soudku – na mě zapůsobila velmi dobře – manželka KS. Klobouk dolů před tou ženou – jejím věkem, co dělá, čemu se učí, co je schopna obsáhnout. KS se s ní rozvedl a zase zpětně oženil. I to jaksi svědčí o hodnotách, které lidi představují. Lenky článek – jen jsem to přelétla – ano, klasika. Škatulky, soudy, jako všude.

 85. 100 nevyvolává, spíš se zamýšlím, neirituje mě to, nenadskakuju a nesoptím,že o mně někdo říká, že jsem neslušný člověk a nezralý a blbec. Nebo snad lůza.

  Já znám lepší nadávky, když na to přijde. A mluvím nahlas a přeperu je a vůbec. Krom toho, že dokážu i argumentovat. :) Radši je nechat samotné, tyhle idealisty, ať si po volbách odpočinou. Jsou poražení, tak ať seberou síly do další práce a poplácají se po ramenou. Pak se zas můžem bavit.

 86. 101 Barčo,
  jo, paní KS je mi sympatická na pohled. Manželka MZ – která mi taky připadá docela krásná – na mě kdysi dělala dojem, že má divný nafrněný výraz, ale pochopila jsem pak, že je to tím, že je plachá, před mnoha lidmi, kamerami atd.

 87. vidím z energetického hlediska obří nestvůru která se živí lidmi a saje energii každému kdo se jí dotkne nebo projeví zájem… je jedno jestli se tím baví nebo naopak je znechucen a otráven. jakýkoliv zájem nestvůru živí a ona sílí a otravuje prostor vlastní existencí. hubí ji nezájem.

 88. paní MZ neznám – ani jsem nečetla o ni nikde ještě žádný článek. Ale to se jistě časem objeví.

 89. 103. No vida výzva, paní MZ je plachá….a má být první dámou. Paní MZ je plachá a pan MZ plachý není. Z něj jsou plašší ostatní. :-)

 90. 104 je to fakt.
  Taková nestvůra existuje. Velká, že jo?
  Asi je čas přešaltrovat, jenže já mám poměrně velkou setrvačnost, takže bych ráda jiné téma, ale ještě do něj neumím vstoupit. Ještě jsem nevystoupila z nestvůry. Ještě ji překrmuju. Naštěstí, cos psala ratko o nestvůře, odpovídá šamanskému pojetí a vidění, takže by se na to nějak navázat dalo…

 91. 106 :-)))
  Já myslím, že MZ původně plachý je – proto vždycky hned v první větě na někoho zaútočí, nejlépe na novináře, ti tam jsou vždycky.

 92. 92. “Nebyla by nějaká nabídka od muže, co ti nic nenabízí, jen sebe?”

  Když mluví Petr o Pavlovi, je to víc o Petrovi, než Pavlovi.
  Tak proč Ru bývá smutná?

 93. Nestvůra – ano.
  Paní Schwarzenbergová – ano ano.
  Ta je sympatická moc.
  Paní Zemanová působí dojmem, že je nejen plachá, ale taky že s tím, co dělá manžel, vnitřně příliš nesouhlasí.

 94. 109
  Protože takového muže nemá. Ten její jí nenabízí ani sebe. Jen kousek sebe tak jednou za čtrnáct dní.
  A ru zas pro změnu nemá co nabídnout, jen sebe.
  Což je v pětačtyřiceti už docela citelně oslabující měna.

 95. 11. to je skutečně smutné. spoustu věcí přijímám protože mi nic jiného nezbývá. hodně stvůr jsem již setřepala z krku. není jiná možnost než to přijmout. vtipkování mi nepomohlo ani trochu. jen to se vší vážností přijmout. přimout i nepřijetí. úplně všecko.

 96. 110 jo,paní Zemanová dělá takový dojem, že úplně nesouhlasí,to asi jo! A určitě nesouhlasí s tím být nějaká První ozdoba republiky, taková posunovaná loutka. A to je docela sympatický.

 97. 115 to ne :o))) jsem samá sranda, ale to je jen vedlejší produkt původní vážnosti. Výsledkem je kabaret.
  Vím že jsi myslela Ru, jen jsem chtěla říct že když je smutno, tak vtípky jsou jen odsunutím smutku

 98. Liško, já vím a děkuju. Ale myslíš, že to mládě, co mě tehdy balilo, stálo o nějaký vztah? :-)
  Ve 111 nevtipkuju, jestli to tak ratka pochopila. Takhle mluvím normálně. Holá fakta.

 99. 111. Máš koláč. Jednou za 14. dní si vezmeš kousek koláče. Jaký je ten kousek koláče? Vychutnáváš si ho, nebo přemýšlíš o tom, jaké to je sníst celý koláč najednou? Nebo přemýšlet o tom – až koláš sníš, že si koupíš jiný, možná lepší. …
  Věk. :-)

 100. 120 Tohle nedokážu. To jde při sexu na jednu noc, když máš tuhle kousek koláče, tamhle kousek jinýho.
  Ale jednou se dozvědět, že přeci s tebou počítá, tak s ním příště počítat taky – a nedostat ani informaci, že se mu to nehodí, vzpomínat na doby, kdy sjte spolu nakupovali a pak vařili večeře, kdys mu pomáhala se zabydlovat, stěhovat se, kdy se ti svěřoval s kdečím – a najednou nic z toho… Už tě nepotřebuje, jako když se přivřou pootevřený dveře… – to už nejde. Zpátky už to nejde.

 101. Jsem sice blíženec a všechny horoskopy tvrdí, že blíženci jsou přelétaví a snadno se srovnávají se změnou partnera. Snadno přejdou od jednoho ke druhému. Ale u mě to nějak neplatí.
  Ve tvých očích to je asi spíš mínus než plus, ale zatím to neumím změnit.

 102. 118, vzala jsem 111 vážně a zdálo se mi že 112 je se smajlíkem. jakože supr, u někoho je měna ještě silná. určitě. ale za chvíli dalších 8-10 let ta měna skutečně slábne a to u každého. uff, teď jsem to vysvětlila úplně polopatisticky až jsem se orosila :o)

 103. 121
  a proto nemyslet na to, jak to fungovalo v minulosti. Teď je situace jiná. Je to škoda, ale je jiná. nebo to není škoda, ale naopak to pravé, TA výzva, co musela přijít – si říkáme, když na to přijde, abychom se utěšily, anebo je to realita?
  Jo, takovéhle “průvodcovství” muži po nějaký čas, to znám. Pak najednou se člověk doví, že žije s paní XY a jejími dětmi, například. Dočasné průvodcovství v přechodném období. Proto jsem tak dlouho nešla radši do ničeho, aby to zase nebylo tohle. Prověřit, zda se nachází v přechodném období, nebo ne, a pak teprve do toho jít nebo nejít.
  Akčního hrdinu jsem vyhodnotila ošemetně na hraně tak, že se sice nachází v přechodném období, ale ne úplně čerstvě, už pár let. Tak jsem to riziko vzala – že budou změny (jeho) a nejistoty (moje), ale je šance, že se to posune dál. Kdyby byl čerstvě po rozchodu, tak se bojím do toho jít, bála bych se, že šance na delší a hlubší vztah je menší.

  Zní to pragmaticky, ve skutečnosti se rozhoduju intuitivně, ale tohle v tom nějakou roli hraje. Ne hlavní, ale hraje.

 104. 121. Ru, neměla jsem na mysli sex. Jen postoj ve vztahu. Neznám Tvůj vztah a nechci ho ani nijak rozebírat, ani Tě zrańovat, podle toho co popisuješ dále, tak ten vztah už proběhl….už to jen doznívá…..

 105. 122. ad horoskop. Nikdo nejsme čisté znamení. – to znamená nikdo nepředstavuje čistý archetyp.
  Vůbec není důležitý – co vidím já. Důležitý je, jak sebe vnímáš Ty sebe samu a tu celou situaci.
  sama o sobě píšu – a jsem si velmi vědoma toho, že spousta věcí je nepopsatelných a nevyjádřitelných a každá máme odžité v sobě jiné zkušenosti – a právě díky této prožité optice vidíme a vnímáme komentář i toho druhého člověka.

 106. … 124 akorát je právě závažnější, že to u tebe, ru, nebyl vztah krátký, ale několikaletý. To potom achjo achjo už se nedá jen tak říct, že konec, spíš si člověk představí, jestli a jak by to šlo takhle na další roky… a je to celý takový zasahující nebo všezasahující, zaměstnává to hodně … nebo tak by to bylo u mě.

 107. 125. Ten vztah se dostal do jiné úrovně…ne, nevrátíš to. Takže máš možnost – trápit se tím, co bylo.
  Nebo máš možnost – přijmout novou úroveń toho vztahu co je – přijmeš ji jiným postojem a tento postoj ti také může časem otevřít nový náhled na věc….

 108. 129 ano!! Takhle pěkně jasně řečeno, to s musím pamatovat! :)
  A jen dodám, že to nemáš snadný, ru, nemáš snadný období. Což je sice hrozný, ale na druhou stranu další jasná věc je, že za chvíli to bude lepší! jakkoliv, ale lePší nebo leHčí.
  HePčí.

 109. 129. Nový náhled na věc znamená cokoliv … zjistíš, že ti vztah nevyhovuje, odejdeš ze vztahu. Nebo naopak, zjistíš, že tohle plutí má taky něco do sebe….to je i tím založením člověka. Ale zatím mám jen pocit, že Ru jen stojí zoufalá, smutná, strnulá strachem, bolestí ….

 110. Hepčí jsem dělala teď třikrát za sebou.
  Nevyhovuje mi. Ale odejít zatím neodkážu. Nějak jsem moc přirostla.
  Tak musím vydržet, až se to dobolí a odhojí po kouskách.

 111. Zaplaťpámbů. V zahraničí taky nejsou úplně pod vlivem.

 112. Jinak v následujících měsících tipuju značný nárůst preferencí SPOZ na úkor ČSSD .. aneb “levicové” věci veřejné jsou zakleknuté ve startovacích blocích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *