Ropucha a lev

SEN 9.1.2014

1)

Stojím v tramvaji a líbám se s nějakým mužem. Potom vidím, že kousek za ním stojí kolega J. Usmívá se. Ještě za ním jedou v téže tramvaji členové oddílu, který jsem vedla. Vystupujeme, bavím se s “dětmi,” jak se sejdeme. Mates má docela prsa, říkám si.

2)

Sedím u dlouhého stolu – proti mně máma, po její levici herec Ilja Prachař, proti němu vpravo vedle mě šéf, možná i jiní. Na chvíli jsem se vzdálila, když Ilja Prachař něco vykládal. Sedám si zpět a šéf se ptá, zda jsem slyšela, o čem je řeč. Ano, vím, a říkám:

“Jestli si pan Prachař myslí, že mít jen jedno dítě je hrůza a že takový životní styl je nesmysl, tak jeho postoj je pro mě nepříjemný.” (Myslela jsem tím zároveň, že nesouhlasím a není to v souladu s mým přesvědčením, a nepříjemné je mi to osobně.)

3)

Na obrubě záhonku, kde pracuji za tmy, sedí ropucha. Těsně přede mnou. Pracujeme tu dvě. Druhá dívka ukáže na ropuchu a říká v žertu: “To je kunda celého světa.” – Aha, ropucha má totiž v zádech velkou díru. Čtvercovou. Teď vidím, že ropucha je celá dutá a mrtvá. Vypadá jako ze silné pryže.

4)

Sedím v restauraci s kolegou P. Ukazuje mi pohled ven – vidím tam dětské hřiště. Kolega  říká, že teď navečer je tam hezké světlo a škoda, že ráno takové nebude; to by se mu líbilo.  Nakláním se k němu a už chápu – vidím záběry na různé fotbalové stadiony ze zajímavých úhlů. Asi tu ráno dávají fotbalové přenosy ze světa. Najednou jsem krátce vykřikla leknutím. Lev! Skutečně, ukazuju kolegovi – hned tady na kraji vlevo je velký lev, šedý. Zalezl do stínu pod plachtu. Je to přístřešek cirkusáků?

Příspěvek byl publikován v rubrice Sny a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 komentářů u „Ropucha a lev

 1. Všechny části snu se týkají práce a vztahů v práci – to mají společné.

  1) S kolegou J. je to dobré a jsem za to vděčná.
  2) Řekla jsem nahlas před šéfem a přede všemi, že tohle je mi nepříjemné.
  3) Ropucha je neživá a dutá: to je asi dobře, protože ropucha bývá jako symbol “žába na prameni.” Hned se mi vybavila kolegyně laň. Před usnutímse mi dokonc evyrojila myšlenka: Tento týden je laň pryč, co kdyby se nevrátila! – Morálně se dá sice toto přání odsoudit, ale přání není čin, přání cenzurovat nehodlám a klidně se k němu přiznávám, i když mě samotnou poněkud udivilo, protože mám pocit, že přese všechno laň mám ráda, i když je mi vzdálená a snad jsem jí odpustila její chování.
  4) S kolegou P. se nějak neformálně ve snu bavit můžu, to je dobře. Co ten lev, to nevím. Lev je mi blízký jako duch, jako totemové zvíře, symbol atd. Nojo, ale ve spojení s cirk.ne, protože to odkazuje k velké loňské pracovní aféře, co se tak táhla. Tak proč cirkuslidé mají lva? Mají sílu.

 2. u snů záleží i na pocitech, jak se v daných situacích cítíš aby sis to mohla vyložit.

  1. Zkusím to nakombinovat i s tvojím výkladem. S kolegou J je to dobré, jako tvůj oddíl pionýrů kde se ti líbilo a který jsi vedla. takhle kdyby to bylo…se všemi. Takhle

  2. Jako v divadle, samí herci. Necítím se dobře jako herec, nerada hraju záporné role. je mi nepříjemné hrát záporné role

  3. Pracuji a dívám se na kundu – ropuchu. ale není opravdická. je pryžová a mrtvá. Je to mrtvá kunda s dírou. Světová kunda není živá. jE TO PRYŽOVÁ MRTVÁ ROPUCHA. Dívám se na ni. Vidím ji.

  4. Kolega P vykládá něco o správném světle a fotbalu, podružnosti. Přenosy fotbalu. zábava. Pindy. Uprostřed nesmyslů Lev. Co tam dělá? Schoval se do stínu. Schovává se před světlem. Nebo i před kecy? Co je pod plachtou? ….

 3. Já prvně, že Lev Praha, ale pak jsem si vzpomněla, že to jsou hokejisti, ne fotbalisti.
  Mrtvá kunda celýho světa je výborná.
  Je to cca stejný dojem jako shození intelektuálskýho divadýlka.

 4. ad 4.část snu
  měla dobrej dojem kolegyně: že hřiště znamenají boj, zápas, soupeření. Takže ta naše loňská aféra. A asi mě ještě nějak ohrožuje, když tam je lev a lekla jsem se ho.

  Lev Praha neznám jakožto klub, ale lev mi vždycky připomene Prahu, protože je to znak naší země a matně si vybavuju nějakou pražskou pověst o lvovi na Vyšehradě.

 5. Kundu světa v bdění nechápu. Asi je to na mě za bdělého stavu moc silný symbol :-D Nějak pořád stojí mimo mě, vedle, a míjí mě, jako bych to nechtěla chápat.

 6. 4 bod snu. možná ti říká že příliš nasloucháš jiným. kolegyním a kolegům, lidem kolem.

  dívala jsi se ven a viděla dětské hřiště. venku bylo dětské hřiště.

  ale kolega ti do hlavy tlačil světla, stadiony, přenosy až jsi nakonec viděla cirkus. dětské hřiště bylo pryč. Pořád v tom snu cítím touhu tvého podvědomí aby jsi se podívala do něj. co ono chce, co ono cítí. kdo jsi. a nezajímala se o to co ti kdo říká, jak vypadá, jak vypadáš, o divadlo, o vnější hry, o gumovou ropuchu. Ta dívka co s tebou pracovala je tvůj anděl strážný.

 7. 6
  Klidně může být třeba anděl strážný nebo prostě část mne, která mi pomáhá něco dělat. Akorát mě rozesmálo, že zrovna anděl strážný by se mnou mluvil o světový kundě.

  Jinak jo, ve všech částech snu naslouchám jiným lidem, mluvím s nimi pokaždé jinak a s jiným – a myslím, že část dvě určitě neříká, že bych moc naslouchala jiným: jednak jsem odešla zrovna, když se důležitě vykecával o svejch skálopevnejch pitomejch přesvědčeních, a jednak jsem se vůči nim ohradila.

  Klidně naslouchám, je to dobrý – jinak bych nikdy neuviděla tolik zajímavých úhlů pohledu na fotbalovou branku :)

 8. Ha dbes ve snu něco pekla. nějakou buchtu. a zjistil ajsme že jse mve snu až když se mi sníh příliš rychle ušlehal. Jsem si řekla, zase sním :-)

 9. … že sníš a ten sníh sníš.

  Mně se dneska zdálo, že s kamarádkou kupujeme dům. V Říčkách – kam jsem obě jezdily s naším oddílem. Dům od mýho šéfa. Bílej s okýnkama a uvnitř obřííí! Zjistily jsme, že zadní východ (z velké haly) je proti klášteru a mohly bychom tam prodávat všechno, co bychom vyrobily. Nadšeně jsme procházely dům, horní patro bylo celé bílé, nedělené veliké, krásně zaoblený strop a nad tím evidentně ještě úzká půda – a vtom jsme si nakonec řekly, že ty trámy nebudou dobré a že ten dům neberem. Ale nebylo to smutné, byla jsem stejně ráda, že jsme si ho prohlídly a radovaly se z něj.

 10. joo, ve snu se taky raduji. měla jsem totiž strach že ty bílka jsou zdrclá, nějak mi prošla horkou vodou a já si říkala, že se to zdrcne a už to nepůjde vyšlehat. a pak jsem šlahala a krásně se to udělalo. a v ten moment jsme pochopila že sním (ve snu). že to není skutečné. a měla jsem vrátit knihu do knihovny. a věděla jsem v ten moment že sním. a je zajímavé že tu knihu kterou jsem měla vrátit, jsem si doopravdy vypůjčila cca před 30 lety. a nevrátila jsem ji schválně. byla to první kniha kterou jsem nevrátila do knihovny a zaplatila jsem ji. a teď mi to řeklo že ji mám vrátit. ale ta knihovna už neexistuje :-)

 11. do sklepa ji dám, teda ehm nebo na půdu do bedny. celkově mě napadlo že si proberu knihovnu a dám pryč některé knihy.

 12. asi tak jako někdo probírá oblečení, u mě se takto vyřazují knihy. přičemž jsem toho hodně vyřadila, jakože už mi to je k ničemu. ale pak vytahla po čase z bedny a vrátila se k tomu. a zase odložila a tak… beletrie mě moc nebaví. asi všecko vyřadím.

 13. 15
  Mě momentálně sejří jen jedna kniha, a to P.Coelho:11minut. Mám ji na ráně v knihovně a zatím nevím, kam ji frknu. Někomu ji asi hodím na zahrádku :) Když mně byla “poslaná dál”, tak totéž dopřeju někomu jinému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *