Sedm dní

MOJE OBLÍBENÉ ČÍSLO

7 051-500

Sedmihlavá saň. Sedmero krkavců. Sedm trpaslíků a jedna Sněhurka. Sedm Švábů. Sedmikvítek. Sedmilístek? Sedmikráska! Sedmilháři. Sedmispáči. Sedmihlásek. Taky by mohl být Sedmipírko a Sedmisráč. A Sedmiklíč. Ale asi to nic není. Sedmiletka. Sedmiramenný svícen. V Apokalypse je všeho po sedmi. Kolik bylo ran egyptských? Aha, prý deset. Sedm barev duhy, sedm divů světa, sedm dnů v týdnu, sedm tónů ve stupnici, …

7 002-500

A bohužel i Sedmička pionýrů.

Sedm je docela napínavej a docela dobře natočenej film.

Der siebente Kontinent je dost dobrej film! A dost možná jeden z nejlepších, jenže já ho viděla v němčině, takže těžko říct.

Agent 007. Nojo, Akční Hrdina je taky takovej James Bond. Říká si / byl 008. Protřepat, nemíchat a hlavně se oba, on i já, pořádně protřepat a už si milostný život dohromady nemíchat. Ani v hlavě ani jinde… Pak budem v sedmém nebi? Nebo už jsme tam byli? And go home to my Lord and be free. 

7 008-500

Další filmy: Sedm let v Tibetu – šlo to, ale nějak moc idealizované na  můj vkus; Sedm samurajů – neviděla jsem a nemá pro mě cenu to vidět, nerozliším od sebe sedm Japonců (Gora a tu jeho holku v kloboučku ale poznám). Kdežto totéž pro bělochy zvládnu – Sedm statečných se mi v dětství líbilo, viděla jsem je hodněkrát. Z nostalgie bych se na to ještě někdy koukla. Kam se poděla sedmá rota a další díly. Taky sranda, něco jako Četník ze Saint Tropez.

Vidíte, jaký já jsem náročný divák.

7 053-500

Sedmá velmoc na čtyři. Ale kterejch je těch šest, žejo…

Slunéčko sedmitečné. Sedmitečka.

Sedmička vína.

Sedm kulí jako v Sarajevu. Zní to vtipně, ale je to hrozný.

Sedmička ve hře Prší – a lížeš dvě! Karetní hra Sedma je celkem zábavná. Kabaret Červená sedma! “Je zelenej jak sedma,” říká se.

Sedmihorky. Sedmihradsko. Město rozložené na sedmi pahorcích je údajně Řím, Jeruzalém, Paříž a Praha. A zřejmě spousta jiných.

7 006-500

Sedm let jsem v Písku študýroval … Sedm let vojenské služby někdy bylo, myslím. Sedmiletá válka za Marie Terezie.

Septima. Septakord. September – určitě ten název také vznikl pro měsíc sedmý v pořadí (jako November devátý a Okt- osmý). Septimus – sedmé dítě Římana. Jak se jmenuje ten vařič? Taky septimus? Ne, primus! Aha :-)

Hned po převratu sem přišla limonáda 7UP a my nevěděli, že se takhle jmenuje; podle nálepky na lahvi jsme to dekódovali jako ZUP a říkali jsme jí tak. Já ji teda nepila.

7 001-zup-500

V té době, když mi bylo 2 x 7, jsem nosila tílko s obrázkem, dárek z ciziny, od tátova belgického přítele. Ten byl ještě o dvacet let starší než táta a nabrnknul si tady slečnu o padesát let mladší. Dneska jsem si tílko nostalgicky oblékla a byla v něm celý den. Jenže ho nemám na holé tělo bez podprsenky jako tehdá. Muselo být průhledný. To mi došlo až na víkendové oslavě maturity, když na mě spolužák schválně cákal u rybníka vodu.

7 001-500

Ještě dřív, na začátku 80. let, když nám bylo asi sedm, můj nejlepší kamarád Dan kreslil sedm motýlů. On Dan nevynikal zrovna v kreslení. Ale když má někdo narozeniny – co mu máš dát? Nakreslil sedm motýlů a napsal tam, že je to pro dotyčného oslavence. A mně tenkrát připadalo, že je to pěkný, že má nějakej smysl věnovat někomu sedm motýlů. Že to spojení nese štěstí. Když jsem Danovi na konci 80. let říkala, že vždycky kreslil sedm motýlů, už si to nepamatoval. Ale možná si to nepamatuju já a kreslil tolik motýlů, kolik se vešlo, proměnlivý počet. Nepamatoval si každopádně ani jednoho motýla.

7 033-500

A s tímhle kamarádem jsme měli tajnej pozdrav. Kromě mnoha jiných tajných věcí, například tajné skrýše a tajného písma. Ten tajnej pozdrav vznikl, když jsme se třídou jeli autobusem a někdo řekl z legrace: “Pamatujte si číslo autobusu, kdybychom tam něco zapomněli nebo se ztratili” nebo jánevímco. A nemyslel číslo autobusové linky, ale čtyřmístné číslo, co je napsané na plechovém boku a každý jeden autobus ho má jiné. To jsem do té chvíle nevěděla. A my dva si ta čtyři čísla (poslední dvě byla nula sedm) opakovali, abychom je nezapomněli, a vzniknul nám z toho pozdrav: Když se vidíme, řekneme děsně rychle ta čtyři čísla a pak hned “- čau!” Ale všechna čtyři čísla vám neprozradím, jsou tajný.

Na fotce výše jsou jiná čtyři čísla autobusu, se kterým často jezdím a vždycky mě potěší, když ho podle těch čísel poznám. A taky je ta fotka dnešní autoportrét.

Když domrtě posčítám všechna čísla ve svém datu narození, výsledek je 7. A to je moje číslo. V mém datu narození se sedmička samotná vyskytuje dvakrát. – Kdyby platil jinej kalendář, byla bych taky číslo, ale dočista jiný.

Čeština má sedm pádů! Na to bych si sama ani nevzpomněla – narazila jsem na to náhodou na internetu při hledání písně Sedm dostavníků. Sedmý pád:

S kým? S čím?

.

16 komentářů u „Sedm dní

 1. předevčírem jsem byla na operačním sále č. 7 :-)

 2. to je kanonada sedmicek. ten film od Hanekeho je jeden z nejdrsnejsich filmu jake jsem kdy videla. sedmy kontinent.

  už to padlo, sedme nebe…. pisu co napada me, vim ze to padlo.

 3. Pěkná práce todlencto tvoje mapování symboliky čísel. ….. Škoda, že nemám moc času, jen to často přelítnu ……. ale hezký.
  Sedmička, hmmm. Ona ta prvočísla jsou všeobecně nějak přitažlivá a řekla bych, že sedmička mezi nimi vede.
  Za sedmero horami a sedmero potoky sedmého dne v týdnu před sedmi dny (budeš-li to číst zítra), jsem si zlomila ruku (levou, naštěstí, zato obě kosti) – asi po té, co jsem hodila sedmou větev (kecám, nepočítala jsem to, možná byla jen pátá nebo šestá) do ohně (akce u J. kdy jsem chtěla pomoci spálit vyřezané křoví v jeho lese). Nikdo nechápe, jak se to mohlo stát, ani já. Nešikovně jsem na tu ruku spadla. Možná jsem tam byla jen sedm minut. Pomocník na ……. za …… všechny prachy (tam mi ta sedmička nejde).
  Ale už to moc nebolí a už si umím i zapnout knoflík u kalhot jednou rukou ….. J. též mohutně pomáhá, tedy dobrý.

  Sedmičky – jako ty – by měli být duchovníčci. Lidi vnímaví, tvořiví a duchovně či jinak zkoumavě zaměření, rádi analyzují, sebepoznávají, mají své zvláštní – nekonformní náhledy na svět …… podobnost čistě náhodná? :-)

  Jo a v terapii se mi objevil symbol sedmi bratrů, kteří se mnou přišli na Zem.
  Jo a Země má 7 sesterských planet ve Sluneční soustavě (Pluta už prý vyškrtli).
  A taky je sedm hlavních čaker – energetických center, dle jógy aj.
  Taky se říká “sedm dlouhých let”, což by mohlo souviset se sedmiletými vývojovými cykly v životě (udává se sedm nebo devět).
  Taky jsou sedmimílové boty ………

 4. Já právě přijela z akce slavnostnío otvírání jistého malého pivovaru. U stolu nás sedělo sedm.
  Pivo.
  Sedmý schod.

 5. barčo,
  když operační sál, tak se šťastným číslem! Ať se ti všechno sedmirychlostně zahojí!
  Ten film, co viděla i ratka, nemá zrovna příjemnej konec.

  Lenko,
  zlomila ruku??!!! Né, to je hrozný.

  Sedm čaker, nooj! Na ty jsem myslela u čísla devět, že si na ně musím vzpomenout v pravý čas. A nevzpomněla. Sedmileté cykly, tojo, o těch jsem taky četla. Myslím že ve stejné knížečce jako o čakrách. A sedmimílový boty, jasně!
  Sedm bratří, co přišli na zemi? To zní hodně mysticky!

  ru
  a sedmý schod! Jak jsem mohla zapomenout :)

 6. Furt mi leží v hlavě ten tvůj sedmý pád.

  Nicméně je i jinakpředložkový či bezpředložkový.
  Stanu se kým čím.
  Neskloním svých sedm krčních obratlů před kým čím…

 7. Aha, takže napřed je nacpu s echutným čím a pak teprv stanu se kým.
  (kynutým – nakynutým)

 8. 8. napadlo mě to ihned jak jsem četla článek… sedmy pád s kým čím, třetí pád komu čemu. Anglosaské jazyky mají jen jeden společný třetí pád. S kým s čím jako komu čemu. My slované to máme rozdělené…. TAkže Slovvané s kým čím někomu něčemu různě. Germáni komu čemu s kým dohromady. není to velmi zajímavé?

  původně jsem to nechtěla psát abych neodváděla diskusi jinam, ale ráda se přídám

 9. Kam se poděla sedmá rota, Sedmá rota za úplňku, Návrat sedmé roty…

 10. ru 13
  já vim, jen jsem napsala
  Kam se poděla sedmá rota
  a další díly, nejmenovala jsem je. Co kdyby jich bylo ještě víc, než tyhle – tak jsem je radši nejmenovala.
  Tea for two and two for tea … :-)

 11. Ono je toho kolem sedmičky tolik, že se to ani nedá vstřebat.
  A u trojky bude možná ještě hůř :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *