Test osobnosti

TROCHU PODLE JUNGA – EXTRAVERT, INTUICE, CÍTĚNÍ, VNÍMÁNÍ… 

Vyšlo mi ENFP.
Politik, reportér; nejoptimističtější a nejvíc sociálně zdatný typ. To asi znamená všehoschopný.

Inspiroval mě Wu-wej a jeho obnovený článek. Test MBTI si můžete udělat, zadarmo, a přečíst si výsledek. Na wikipedii je 16 výsledných typů také popsáno, každý extra. Zde stručně:

 • ISTJ — Správce, voják
 • ISTP — Kutil; Řemeslník, Ostřelovač
 • ISFJ — Ochránce, typická sekretářka
 • ISFP — Skladatel
 • INFJ — Umělec
 • INFP — Snílek
 • INTJ — Analytik
 • INTP — Vědec, fotograf
 • ESTP — Dobyvatel
 • ESTJ — Soudce, kontrolor; Strážce
 • ESFP — Bavič
 • ESFJ — Pečovatel, zdravotní sestra
 • ENFP — Optimista; Politik, reportér
 • ENFJ — Učitel, vůdce
 • ENTJ — Leader; Strůjce, vyšší management
 • ENTP — Podnikatel, obhájce, vizionář

Co znamená čtveřice písmen:

 • Extrovert (E) x Introvert (I)
 • Smysly (S) x Intuice (N)
 • Převaha myšlení (T) x Převaha cítění (F)
 • Vnímání (P) x Usuzování (J)

A co to obnáší – dle Wikipedie:

Vnímání okolního prostředí

 • Extraverze (E) — Extraverti intenzivně vnímají okolí a jsou zaměřeni na kontakt s lidmi a realitou, rádi mluví a vyjadřují své pocity.
 • Introverze (I) — Introverti se dokáží soustředit na maličkosti a hlavně na myšlenky a pocity. Nevyhledávají tolik kontakt s okolím, který jim někdy může být i nepříjemný a raději poslouchají než aby se zapojili do konverzace. Raději dříve promyslí, co řeknou, než aby ze sebe chrlili nesourodé informace.

Získávání informací

 • Smysly (S, Sensing) — Smysly upřednostňují fakta a současnou situaci. Jsou více spřaženi se skutečností, raději věci používají, než aby se zabývali tím, proč a jak fungují.
 • Intuice (N, iNtuition) — Intuice upřednostňuje myšlenky, teorie a fantazii. Intuitivové rádi dělají věci pokaždé jinak, zkoumá, co se proč a jak děje, a jak by se to dalo dělat lépe. Spíše než praxe a to, co je, je přitahuje budoucnost a různé abstraktní teorie.

Zpracování informací

 • Myšlení (T, Thinking) — Lépe pracují s daty a čísly než s pocity a lidmi, bývají neústupní a neohleduplní. Myšlení vede k lepšímu řešením problémů a zakládá se na číslech, faktech a logice — pravdivý – nepravdivý, jestliže – pak.
 • Cítění (F, Feeling) — Cítění rozhoduje podle pocitu z věci — “více nebo méně, lepší – horší”. Citově založení lidé dávají přednost dohodám, často jsou empatičtí a rádi dělají lidem radost.

Životní styl

 • Usuzování (J, Judging) — Lidé s dominantním usuzováním inklinují k postupným řešením a snaží se rychle věci dokončit. Rádi si před výletem naplánují, které památky navštíví a předem si rezervují hotel.
 • Vnímání (P, Perceiving) — Lidé vnímající spoléhají na subjektivní mínění a nechávají si všechny možnosti otevřené. Nejlépe se jim daří pod tlakem, v časové tísni, když už je poslední možnost něco udělat. Pokud usuzující výlet dobře promysleli, vnímající jsou přesným opakem. Ráno se probudí, usmyslí si, že si udělají výlet a všechno začnou řešit teprve, až k tomu nastane potřeba.

Podělte se, co vám vyšlo.

Můj typ ENFP si sem překopíruju; nemusíte to číst, přečtěte si svůj výsledek nebo můžem diskutovat o intuici, racionalitě, hodnocení, cítění a tak…

Jste typ ENFP

Co znamenají jednotlivá písmena?

 • Písmeno E značí extravertního člověka, který intenzivně vnímá okolí a je zaměřený na kontakt s lidmi a realitou, rád mluví a vyjadřuje své pocity.
 • Písmeno N znamená, že Vaše intuice upřednostňuje myšlenky, teorie a fantazii. Takto orientovaný člověk rád dělá věci pokaždé jinak, zkoumá, co se proč a jak děje a jak by se to dalo dělat lépe. Spíše než praxe a to, co je, ho přitahuje budoucnost a různé abstraktní teorie.
 • Písmeno F charakterizuje člověka, u kterého rozhoduje cítění. Řídí se pocitem z věci způsobem více/méně, lepší/horší. Takový člověk dává přednost dohodám, často je empatický a rád dělá lidem radost.
 • Písmeno P znamená, že preferujete vnímání před úsudkem. Takový člověk spoléhá na subjektivní mínění a nechává si všechny možnosti otevřené. Nejlépe se mu daří pod tlakem, v časové tísni, když už je poslední možnost něco udělat. Takto založený člověk neplánuje – probudí se, usmyslí si, že si udělá výlet a všechno začne řešit teprve, až je to potřeba.

 

 

Komplexní charakteristika Vašeho typu osobnosti:

Typ ENFP

Neúnavní bojovníci za dokonalost, autenticitu a spontaneitu. Intenzivně vnímaví k okolí, velmi tvořiví a rádi dělají nové věci. Poradí si s kdejakým problémem. Vynikající obchodníci, pojišťovací agenti, dobří vůdcové.

Charakteristika podle serveru MujTyp.cz:
ENFP – optimista

 • Zastoupení v populaci: 7,5% (z toho 3% muži a 4,5% ženy)
 • Nejvýraznější vlastnost: optimismus
 • Ideální kariéra: herec, bavič, barman, módní průmysl, novinář / reportér, malíř
 • Slavné osobnosti: Alicia Silverstone, James Dobson, Bill Cosby, Sandra Bullock
 • Fiktivní postavy: Ariela (Malá mořská víla), Lara Antipova (Doktor Živago)
 • Stručný popis: velmi přátelský a společenský, ze všech typů nejvíce sociálně zdatný, rád dělá bláznivé věci, nezodpovědný, má rád davy, nekonvenční, založením optimista, problémy s udržením pozornosti, rád svádí

Ze všech typů nejvíce sociálně zdatný. Má rád společnost a snadno se nechá umluvit k dělání ztřeštěných věcí. Má opravdu široký záběr zájmů od společenských až po umělecké (filmy, hudba, móda, psaní). Často a rád komentuje osobnost druhých a společenské situace. Zalíbení nachází i v intenzivní komunikaci ve dvou, při které se sdílejí životní zážitky.

Trochu roztržitý, často ztrácí věci a mívá problémy s udržením pozornosti při delších proslovech. Chce, aby si ho druzí všímali. Rád flirtuje. Jedná mnohdy z náhlého popudu. špatně snáší odmítnutí. Snadno se nadchne pro nové nápady, které pak začne horečnatě realizovat, ale u delších úkolů se mnohdy nedostane až do konce, protože se nadchne pro další věc.

Má mnoho možností při výběru povolání, ale vždy konkrétní profesi využívá tak, aby jejím prostřednictvím přicházel do kontaktu s lidmi. Často je hyperaktivní a vzrušení a experimenty vyhledávající. Snadno se stane, že přestane vnímat vlastní tělo. Má i sklon přehlížet svoje nemoci a zranění, dokud už nejsou problémy výrazné.

S každým se snaží vycházet a lze ho začlenit skoro do jakéhokoliv kolektivu. Nemá však rád toho, kdo se snaží organizovat skupinu a rozkazovat mu. Ovlivnitelný je jen nepřímo, přes své pocity.

Nemívá vyhraněné názory a v případě sporu se pokouší tvořit jakýsi most mezi dvěma stranami a neshody zamést pod koberec.

© MujTyp.cz, tento text publikujeme pod licencí CC-BY-SA 3.0.

A podle Wikipedie:

ENFP je označován jako extravertní intuitivní typ s introvertním cítěním.

Charakteristika

Základem života ENFP je svoboda, nezávislost a originalita. Napodobovat někoho či se přetvařovat považují za urážku především sebe sama. Potřebují žit v souladu se svými vnitřními hodnotami.

Jejich dominantní funkce – extravertní intuice – je zaměřuje především na budoucnost. To co je je pomíjivé a co bylo, to bylo a nemá cenu se tím zabývat. Nesnáší rutinní situace, nekonečné opakování pro ně zbytečných detailů, strádají „mezi čtyřmi stěnami“. Vzrušují je nové myšlenky, ale nudí detaily. Jsou to lidé otevřené mysli, pružní, se širokou škálou zájmů a schopností.

Často jsou součástí týmu ne z nějakého praktického hlediska, ale jako iniciátoři a povzbuzovači týmového ducha. Snaží se v lidech najít to nejlepší a občas přehlížejí i do očí bijící špatnosti, jenom aby byl svět stále růžový. Patří mezi věčné optimisty a vůbec jsou nejpozitivnějším typem.

Potřebují společnost, často jenom proto, aby je někdo slyšel, aby měli komu sdělit své myšlenky a nápady. Od okolí potřebují odezvu, slyšet jací jsou a konfrontovat své názory.

V mnoha směrech se podobají ESFP, například dokonalé nasání aktuální atmosféry a přizpůsobení se. Dokáží se ztotožnit s okolím, skvěle zapadnout a po chvíli můžete nabýt dojmu, že je znáte odjakživa. Pokud o někom uslyšíte, že je empatik a že se dokáže takřka dokonale vžít do pocitů či role druhých, je velmi pravděpodobné, že máte tu čest s ENFP.

ENFP jsou, podobně jako jejich blízcí příbuzní ESFP, ve velkém zastoupení v umělecké sféře, především jako spisovatelé či básníci. Tvořiví mistři jazyka a slova s oblibou používají metafory a čtou „mezi řádky“. Jsou studnou nápadů, vytváří nové projekty, kterým se dokáží s obrovským zaujetím věnovat. S chorobnou pravidelností se však stává, že si vezmou příliš mnoho úkolů, než dokáží splnit a ostatní musí jejich rozdělanou práci dotáhnout za ně.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

121 komentářů u „Test osobnosti

 1. Dělala jsem si to podle jeho, tehdy ještě pod jiným nickem vystupujícího, před snad osmi lety. Pamatuju si, co mi vyšlo. Tak si říkám, jestli to neudělat znova, jestli by mi vyšlo to samé. :-)

 2. Hmm, tak dvě věci: Test je silně zaměřený manažersky, kravaťácky, těžko mi volit z mnoha těch jen a pouze pracovních otázek, když v mnoha těch situacích vůbec nejsem a v posledních deseti letech jsme ani nebyla, navíc v mnoha případech mi nepřijdou odpovědi protikladné, klidně můžou obě varianty existovat současně. Či u nás ve firmě tak fungují. (Ale prezentace nepředvádíme a pracovní porady odbýváme během oběda či svačiny formou pokecu.)

  A pak : Nevím, do jaké verze MBTI testu jsem se tam proklikala, ale když jsem poctivě vyplnila všech 88 otázek, zjistila jsem, že to vůbec není bezlatné, nýbrž že to po mně chce prémiově placenou sms.

  Otázka č. 89 – Volba emocionální – odeslat / racionálnmí – nakašlat.

 3. Aha, já klikla na odkaz nahoře, on je ještě jeden dole.

 4. Tak napodruhé mi vyšlo ENXP, s tím, že podle mých odpovědí nejde jednoznačně určit třetí charakteristiku. (Bodejť, když taky občas tápu, jak to vlastně myslej a jak by se to dalo vyložit v mém zaměstnání.)
  Před lety mi vyšlo ENFP. Je možné, že od té doby jsem trošku “ztvrdla”, ale i tak… Ale obchodník jsem mizernej. A nebaví mě to. To mám ověřeno životem. Ani davy nemám ráda.

  Zkopíruju ENTP, jen pro zajímavost, kdy že to mám mezi:

  “Typ ENTP
  Preferují práci před vztahy. Dobří v inovacích, vynikající analytikové. Hodí se do role ďáblova advokáta, brainstormingových sezení, rádi se učí nové věci. Jsou někdy náladoví, svévolní až paličatí.Charakteristika podle serveru MujTyp.cz:
  ENTP – vizionář

  Zastoupení v populaci: 4,5% (z toho 3% muži a 1,5% ženy)
  Nejvýraznější vlastnost: vynalézavost
  Ideální kariéra: obchodní zástupce, komik, špión, producent, bojový pilot, vynálezce
  Slavné osobnosti: Thomas Alva Edison, Theodore Roosevelt, Nikola Tesla, Tom Hanks
  Fiktivní postavy: Q (Star Trek), Bugs Bunny, Jack Sparrow (Piráti z karibiku), Mercutio (Romeo a Julie)
  Stručný popis: bystrý, vyhledává pozornost a nebojí se rizika, pohotový a asertivní, nepořádný, bezstarostný, schopný šířit nadšení, nenechá se vyvést ničím a nikým z míry, spontánní

  Pohotový a asertivní myslitel, který má přehled a obdivuje nové myšlenky a názory. Má zálibu v argumentaci a rád se dostává až k jádru věci. Svůj názor dokáže formulovat skoro na cokoliv a obyčejně navrhuje dosti nezvyklá řešení. Odmítá dodržovat pravidla, která nemá dostatečně podložena jejich užitečností.

  Je bezstarostný a ochotný podstupovat riziko. Nemá příliš rád autority a ty, které si vybere, podporuje spíše z pragmatických důvodů. Schopný okouzlit hodně lidí svojí spontánností a odvahou, on sám ale nemá v úmyslu shromažďovat kolem sebe nějakou vlastní skupinu. Raději si užívá rozruch, který způsobuje ve skupinách druhých lidí.

  Jen velmi neochotně se podvoluje přísné disciplíně a hierarchii. Raději ponechává svůj rozvrh flexibilní. Vyhýbá se sentimentálnímu chování a nemá rád, když druzí rozebírají jeho pocity.

  Svět je pro něj natolik fascinujícím místem, že často zapomíná věnovat se sám sobě. Ze své podstaty se jedná o rebela, který je poháněn zvědavostí.”

 5. Chachá, ESXX, s tím že jsem ale spíš introvert, jenom mi nevadí telefonovat (několikaletý výcvik) a na večírku se sice bavím s víc lidma, ale s každým zvlášť (posadíte-li mě s 30 lidma u jednoho stolu, neřeknu nic). Před lety mi vyšlo IS(N)TP, ale na ostřelovače si nepamatuju.

 6. Ten test osobnosti jsem si dělala vloni 2x. Jednou mi vyšlo INFJ, podruhé INTJ a nyní opět INTJ.
  Některé otázky jsou nic moc – střílení od oka, protože některé situace vyžadují a) jiné b) odpověď je tedy jak kdy – v případě testu podle nálady. A pak jsou otázky typu – kdyby jste byl ředitelem a manažerem – kdyby jím čověk skutečně byl – zase by uvažoval třeba úplně jinak. Některé otázky se zkrátka týkají pro mě cizího pracovního prostředí – vycházejí ze zcela jiných podmínek.

 7. jaký odkaz dole? který test si mám udělat ať neztrácím čas a nechce to po mě nejakou SMS

 8. Zaroluj po stránce níž, je tam “spustit test”.

 9. Podle této typologie mám tedy velmi daleko do ideálu zdr. sestry a pečovatele (ESFJ).

 10. jsem totéž co Liška ENFP. myslím že kdysi jsem si to dělala taky a akorát to první jsem měla na hraně Extrovert – Introvert fifty fifty. ale jinak je to jednoznačné. intuitivní cítič vnímač :o))

 11. Jako já s tím obchodnictvím či pojišťováctvím.
  Asi mít k něčemu vlohy a něco dělat rád jsou dvě velmi různé věci. :-)

 12. Určitě je 48 otázek málo a na kdekteré by šlo odpovědět obojí! Aby nám vylezl pořádný výsledek, museli bychom asi dělat nějakou mnohahodinovou verzi testu, si myslím.

  Ru,
  to je teda gól, my to máme skoro stejný!

  loar 5,
  já telefonování nesnášela, měla jsem z něj trému. Až tady v práci jsem se přecvičila. Takže třicet let jsem byla z telefonování vedle. Ale vždycky jsem se cítila jako extravert, protože jsem neměla potíže se s někým seznámit a bavit (když pominu dětské stydění se kdysi na základce). Zároveň mi ale připadalo, že vyhraněnej extravert nejsem, protože jsem se nikomu s ničím nesvěřovala. Taky tak těch třicet let. Pak jsem si založila blog a svěřuju všechno :-)))

  – takže charakteristiku “extravertní intuitivní typ s introvertním cítěním” beru, i když to zní podivně. Asi to sedí.

  barčo,
  aha; že první písmeno budeš mít I, to víme, to je jasný, protože máš své nitro, jak jsi říkala, kam se uchýlíš, všechno se tam uděje a pak jdeš ven … máš to pěkně zařízeno. Nemusíš tolik brebentit :)

 13. ratko,
  ty taky?! To je něco, protože jsem koukala pod Wu-wejovým článkem, že tam byli skoro samí introverti-analytici, jako je Barča. Včetně jeho samotného.

 14. dodnes nerada telefonuji. ne že bych se bála ale nic mi to nedá. nedá se to cítít ani vnímat :o)

 15. ratko 14
  ajóóó! Tak proto mě to telefonování nikdy nebralo! Naživo je to lepší, to je pravda, to hned člověk pochytí, jakým způsobem mluvit, o co jde, jakou má ten druhý náladu, jestli je zaujat nebo ne atd atd.

 16. 15. možná ještě jinak. aby pro mě něco existovalo, teda abych vůbec zanamenal existenci téhož, musím to cítit a vnímat. jinak to fakticky neexistuje. to že mi to něko řekne nebo to třeba čtu někde v novinách… není nic. né že bych to nechtěla vnímat a cítit, ale prostě to nejde. praktický příklad. Teprve až jsem byla v Americe a stála mezi indiány a cítila a vnímala a žila to prostředí tak jsem teprve porozuměla že jsou doopravdy, že ta země doopravdy existuje. že to není jen zpráva v televizi a bod na mapě.
  to se nedá popsat slovy. něco čtěš nebo slyšíš a kýváš hlavou jakože jojo, ano,ano a že rozumíš a je ti to jasné ale neprožiješ to vnitřně jako skutečnost. to skutečné přijde jen jako záblesk kdy to projede celým tělem a najednou tomu porozumíš jakože je to pravda. že to je. proto mi telefon nic neříká. a ani čtivo nic moc a ani televize. musím být u toho. musím to prožít, cítit jaké to je… nestačí mi obrázky nebo písmena.

 17. No vidíte, holky. A mně třeba nikdy telefonování nevadilo, dokonce jsem po telefonu kdysi klidně sprdla i berňák.
  Ale ty davy a jiný F charakteristiky mi vadí opravdu hodně. A vždycky docela vadily. Ani lehkovážnost není mi vlastní. I když ke ztřeštěným nápadům se nechám ukecat poměrně snadno, tak taky ne ke všem. V mnohém jsme velmi opatrná a přízemně pragmatická…
  Jenže – zařaďte blížence někam jednoznačně. :-)

 18. Nojo!
  Lehkovážnost taky ne – ale zas že bych všechno brala děsně vážně sucharsky, to ne. Právě nechápu, proč píšou, že se nechá (ten můj typ) snadno umluvit k potřeštěným nápadům – mě nikdy nikdo neumlouval, já si je najednou zničehonic realizuju, ty potřeštěnosti, svoje. A ostatní se leknou nebo smějou, ale proč bych dělala nějaké potřeštěnosti, co patřej někomu jinýmu, to vůbec nechápu, to ani nejde.

 19. Jj.
  Ale co víš, pro někoho by třeba byl ztřeštěnej nápad i ta naše dámská jízda do Itálie. :-)

 20. ru,
  přesně na ni jsem si teď vzpomněla!
  Copak nápad, ten ani tak ztřeštěnej nebyl, ale jak jsme ve 40stupňovém vedru topily naplno v autě, jak svítila kontrolka brzd tak rušivě, že ji Žirafka zalepila žvejkačkou, jak jsme spaly v jediném lese, jak jsi vyhrabávala cibule a snídaly jsme nahé a v noci krájely potmě chobotnice na víčku od ešusu, to už nevím, jestli popsat slovem ztřeštěnost.

  Slovy “náhlý popud” jo, to jo. Náhlé popudy jsou prima, bez nich je nuda. Aspoň mně se to tak jeví.

 21. … vyvstává otázka, jestli kterýkoli popud je náhlý. Takovej ztřeštěnej okamžitej popud se třeba připravuje léta a pak propukne, che.
  Náhlý – je diskutabilní.
  Náhodný – to už vůbec není.

  Dneska jsem měla popud si koupit bloček na ženský zápisník. A mám ho.
  Opatřit baskytaru byl taky náhlý popud. A ztřeštěný. Ale zajímavý.

 22. Já měla náhlý popud koupit si kalíšek.
  Konečně asi po pěti letech odkládání. :-)

 23. je slovo popudlivý od slova popud? to mi trochu uvokuje zaprděného popudlivého dědka

 24. Tož pozvedněme kalíšek a připijme si na zdraví.

  Já už zas vytáhla své čtyři časopisy, co jsem šmikala na vánoční deník, a vystřihuju kytky do ženského zápisníku. Protože jsem tam dala motto:
  Ženství je louka divokých květin.

  Tak tam budu lepit takovou kytku, jakou budu mít náladu.
  Akorát je trochu problém, že v těch časopisech není žádná kytka divoká, jen vybledlé skleníkové tulipány a levandule pěstovaná na poli. A to jsou ženský časopisy prosim. Já udělám jinačejší divočinu ve svém bločku. Krev bude stříkat :-))

 25. ratko,
  popudlivý je horší slovo než náhlý popud. Popudlivý reaguje na každý sebemenší popud – poprd.

 26. nelíbí se mi podřizovat se popudům. jakýmkoliv. a hlavně ne těm náhlým. vlastně mě to rozčiluje :o) něco mě popudí do popudu a jý vybíhám a jdu to dělat. tohle sice dělám ale rozčiluje mě to :o)

  chci dělat věci tak jak je cítím ne jak mě pudí popudy

 27. Popudí – vypudí – pud.
  Pudově vím tutově, že nás popudy nepopudí, pouze popud vypudí. Třeba do Itálie na cibule. :-). :-)

 28. Ratko, a ty myslíš, že když něco ucítíš naráz, jako náhlý popud, tak že to není to “správné” cítění? Nemůže být?
  Cítění si nesmíš uvědomit náhle?
  A nepřijde ti naopak spíš tohle – zaprdlý? :-)

 29. zapudí a odpudí :o) no jsem úplně zpuzena. a to jsem klikla na svoji stránku čtu: něco mě furt pudí se předvádět :o) asi nějaké pudy

 30. Nezdá se ti, že ve snaze být správná, se zatarasuješ v bunkru vlastních definic té správnosti?

 31. 24. jakože divoké krvavé květy malované menstruační krví – kalíšek, sběrnou nádobu máš. :-))

 32. Ať žijou pudy!
  A kopněte mě už, ať jdu dopřepisovat ty maminčiny paměti, krutě mi to nende… :-(

 33. 28 Ru, nevím. Nevím zda se naráz ucítit je cítění. teda jasně, můžu ucítit na poli močůvku ale tohle cítění jsem neměla na mysli. spíše cítění jakože furt, jenom někdy prostě je cítění méně, to když člověk cítí že necítí. ale jinak věřím že cítění je furt a ne naráz. takže ani nepodléhá popudům

 34. 32. jinak neměj strach že tě pudy opustí :o) neopustí, furt budou

 35. 32. a proč si maminka ty paměti nepřepisuje sama?

 36. Barčo 31
  aha, přímo vlastní krví – no to je hodně naturalistické, ale asi na to dojde. Já myslela spíš že vystřihnu obrázek nějaké rozpatlané rtěnky, aby to vypadalo jako krev :-) A to by zas bylo málo, u toho nezůstane.

  ratko,ru,
  pro mě je popud to dobré, to spontánní, to doopravdy – nemyslím nějaké nutkání, nervózní tlačení něco jít dělat, ale jasný pocit, že vím, že zrovna tohle teď udělám, protože je to skvělé nwbo zábavné nebo adekvátní / řešící udělat právě v téhle situaci; je to podle mého přesvědčení. No a to mi řekne náhlý popud a já jdu a utratím všechny prachy za baskytaru:)

  ru, jdi přepisovat, já jdu vystřihovat kytičkovaný šaty a rozpatlaný rtěnky.

 37. Sám sebe člověk neusícít naráz, smrdět začínáš pozvolna.

  Cítíš furt. Ale naráz se to pod vlivem vnějšího impulsu někdy vzedme, uvědomění vyskočí a doskočí, doklapne do nějaké mezery, jak poslední kostička puzzle a je z toho obraz, jasnej a cleje obraz, že nějakej vzdálenej potlačovabnej pocit byl TENHLE pocit, a už víš, najednou víš že víš…
  To se ti nikdy nestalo?

 38. 35 – protože má silnou artrózu v prstech a nevydrží psát ani na klávesnici, natož perem.

 39. 37. jasně stalo, mockrát. jako puzle a najednou je to jasné. ale to je opak popudu. nebo jinak, to žádný popud není. to je úplně něco jiného. když to konečně vím tak to pak tak nějak lehce a samo jede. není pochybnost a hlavně je to …svým způsobem neměnné. pak přijde další puzzle a tak. Skládá se to a skládá.

 40. 38. tak to jo. ale mělo by ti to dělat radost, když už jsi se rozhodla to udělat. Proč to chceš psát?

 41. Mně to začne dělat radost hned, jak toho budu mít víc. Zatím mě drtí představa, kolik mi toho ještě chybí. A psát to chci jednak proto, že to udělá radost mamince, vidět to přepsaný a moct to dát přečíst svým kamarádům horolezcům, jak jim před časem slíbila, a druhak – třeba to někam ještě pošlu já, časem. :-)
  Dědovy paměti (část) vzalo i brněnský muzeum.
  Ale děda byl pečlivější ve psaní a měl tam hromady historických faktů. Maminka je víc… Pudová. :-)

 42. A smiřuju se tím s maminkou. S tím, že to psaní mám po ní.

 43. 41-42. napadlo mě totiž hned jak jsem to četla, že jsou věci které by člověk měl dělat je může dělat. podobné to bylo s mým tatínkem. on pořád vykládal o tom jak bude malovat a co bude malovat, maminka mu furt něco nosila aby to namaloval a pak najednou nemohl vzít do ruky štětec.

  zda tohle rodinné (a přímo na očích) nejsou spíše příklady pro nás co ještě můžeme. ani ne abychom něco psali za ty druhé co si to nepsali když to psat mohli, ale třeba abychom my (ja)udělali to co můžeme ještě dělat hned. a ne až někdy … potom. nečekat že to za nás (pro nás) udělají děcka

 44. Maminka to ale přeci napsala – rukou. Dokud ještě mohla.
  Já to jen přepisuju do počítače.S Wordem už se nestihla naučit a psací stroj už nezvládne. Navíc v tom Wordu ještě pak můžem opravit chybky.
  Proč z toho zas děláš nějaký mravokárný ponaučení? Prostě je to hezký, tohle dělat, ne? :o)

 45. co ja vím, kdyby jsi z toho byla nějaká nadšená taky bych si řekla supr, zajímá ji to. bych to prostě nascanovala a hodila na počítač a rozeslala přátelům. a bylo by to raz dva. maminka to sepsala, to je fajn. má v tom vlastní rukopis. a ty ji to můžeš dát do elektronické podoby. to s tím přepisováním se mi nelíbí. Kurňa dyť máš tolik svých věcí co musíš dělat. přijde mi to opruz.

 46. kromě toho jsem viděla několik rukopisných děl (psaných vlastní rukou) a je to úžasné

 47. Ru, jen jemně vstoupím. To je krásný s tím psaním. Vzpomínám si na svou babičku a dědu – psávali jsme si dlouhé dopisy, kdysi. Úplně vidím babičky pokroucené prsty a její písmo….mám to poschovávané. Ru, to s tím dědečkem a muzeem je zajímavé. Prosím mohu se zeptat čím byl dědeček?

 48. Dědečkové, horolezci, horolezčata, …
  jen pište.

  Já už jsem vystříhala pár moří, nápis “jsem bohyně” a “krásně šťavnatá”, zabalila dárky pro kolegyni na zítra, zapálila svíčku navoněnou i svíčky v andělské plechové zvonkohře s vrtulí, dojedla všechen chleba a všechnu paštiku a všechna rajčátka a teď jdu psát do zápisníčku a koukat, kde bych co smlsla. Ale už mám jen klobásu a jitrnici, chleba nemám. A jednu čokoládovou minci. Zítra prý bude dort, tak dobrý, aspoň příslib. Nesmím zaspat – to je nejnáročnější úkol. Naposled se mi to povedlo 27.12.

 49. … ENFP asi zaspávají. Koneckonců v testu byla i otázka, jestli jsem ranní ptáče nebo noční pták. Poránu nikdy nemám náhlé popudy ani ztřeštěné nápady. Protože spím.

 50. 49 divné, mám stejnou charakteristiku a přitomjsem ranní ptáče :o) že oni kašlou na otázky a prostě si vytánou Liška, Ratka tak to je stejná škatula.

 51. vlastně jsem skončila s nočními pařbami protože tři dny poté jsem byla naprosto vyřízená a nedospaná. takže si du raději lehnout a ráno jsem fit :o)

 52. 50 chachá, tudy na to!
  Jdu si tedy raději lehnout, ještě v posteli zahájit ženský lunárník v rozpuku a spát.
  Nebo bych si k tomu mohla dát pivo. A tu klobásku bez chleba.
  Tak dobrou.
  Mňam.
  Ať se nám hezky čile vstává s novými nápady a starou dobrou náladou.

 53. Radko, ano, mám to naskenováno. Ale leccos je špatně čitelné, i kvůli těm křivým bolavým prstům. A je tam spousta vsuvek a poznámek bokem. Sama jsem mamince nabídla, že jí to přepíšu, aby to bylo úhlednější a prezentovatelnější a aby v tom mohla ještě případně upravovat a doplňovat.
  Ne všechno, co děláme z lásky a s láskou, nebo pro radost svou i druhému nás musí přímo při té činnosti nutit k výskokům blažeností. Nebo se pletu?
  To, že mě přepisování baví jen chvílemi, kdy je zajímavější text, neznamená, že to nedělám ráda.

  Barčo, dědeček byl původním povoláním sazeč v brněnské tiskárně, později typograf a korektor. Léta taky skautský písmák – kronikář. Když umřel, bylo mi hodně líto, že svou nádhernou skautskou kroniku odkázal do rodiny své dcery nejmíň čtoucí a do přírody nikdy nejezdící. I tak si po něm schovávám ještě pár obyč knížek o skautingu, mamka jich má víc, i politologických a filosofických. Ale všechny mají jedno společné: Po okrajích poznámky nafialovělou tužkou o typografických a jazykových chybách. :-)

 54. Liško, pivo už jsem si už dala.
  Pak ledovou čokoládku domácí výroby z mražáku.
  Druhý pivko by na spláchnutí sladké chuti na jazyku bodlo. Jdu na to. :-)

 55. ISFJ, k S trochu vyhrady, prichazet na to proc a jak co funguje mne bavi. k IFJ nemam vyhrady.
  a mam vyhrady k principu ziskani odpovedi tim ze ja sam odpovidam o sobe. je tam problem s uprimnosti, presneji receno se sebereflexi, kdy si nemusim vsimnout ze nekdy odpovidam zidealizovane, tak jaky bych chtel byt a ne tak jaky doopravdy jsem.

 56. jeden kamarad jinak uplne normalni – veselej, inteligentni,
  mel zajimavej vztah k telefonovani, vyhybal se mu jak moh, zadal druhe at mu nekam zavolaji,
  jako nekdo kdo si treba nechce sahnout na hada :-)

 57. 57. to znám, taky telefonuju nerad.
  a jinak, vyšlo mi XNFP. Celý život dumám, jestli jsem E nebo I a ono je zcela jasné, že to je nejasné.

 58. Když jsem si dělala test naposled, vyšlo mi INFP. S introvertem souhlasím. Nejsem si ale jistá, jestli se mi nepomíchala ostatní písmenka, ale mám pocit, že kdybych si ten test udělala znovu, nebudu k sobě upřímná a budu se (nevědomky) stylizovat. Zvlášť pokud je řada odpovědí “jak kdy”.

 59. Jasně, že ty odpovědi jsou jak kdy a ovlivněné situací. Třeba když jsem odpovídal, že mi zvonění telefonu kazí náladu, tak jsem si uvědomil, že je to ovlivněné tím, že minulý rok telefonem přišla spousta špatných zpráv.

 60. ENFP, ale nějak se mi to nezdá, osobně si připadám s větším obsahem introvertních a rozumových tónů. A myslím, že je to docela ovlivnitelné školou, prací…pokud bych nedělala, co jsem dělala a místo toho sbírala vzorky půdy, tak se nenaučím improvizovat a spoléhat na rozhodnutí v časové tísni, což jsem třeba v dětství úplně nenáviděla. Teď se v tom vyloženě s vnitřním vzrušením bahním a strašně mě to nabíjí.

 61. Evo, fousku, psice,
  a vida, také podobné!

  + ore a psice 62,
  taky si myslím, že se to dá lehce změnit, přece jen 48 otázek není mnoho! V minulosti, na akademické půdě, by mi určitě vyšla racionalita a ne cítění F, poslední písmeno by bylo také jiné. A celkem vzato jsem věděla, že jsem extravert, ale můj projev navenek byl introvert. Takže navrhuju za dalších pět let udělat revizi a dost možná nám vyjde zas něco jiného… Wu-wej takovou revizi vlastně udělal a dobře udělal.

 62. Předvčírem pivko, včera vínko, dneska asi nebude nic. Dneska se volí kandidáti na hlavu.
  Na hlavu státu.

 63. Liško, prozradíš nám, koho zvolíš? Já pořád nevím. A to jsem včera sledovala superdebatu skoro celou. Asi budu nejdřív zahazovat lístky těch, které určitě ne.

 64. Evo,
  taky ještě nevím. Asi jakožto intuitivní typ to nechávám až na tu chvíli za plentou:)

  Nemám televizi, taže žádné debaty nevídám, což je škoda, ale nechat na sebe působit kandidáty, aniž bych je viděla v debatách, je taky dost zajímavé. Nějak se to proměňuje, nějak to jede, lehce.

  Schwarzenberg:
  bych ho volila asi radši až v druhém kole; předpokládám, že se tam dostane a vlastně to chci. Že bych ale byla pro i v prvním kole … když se paktuje s Kalouskem a měkce mění postoje, jak mi připadalo; vykřikoval, že s Čunkem ve vládě nebude a činy nepřišly. Nebo přišly jiné, ale už se nedostaly přes média ke mně, to je možný.

  Zeman:
  za prezidenta ho nechci. Dobrý je že je chytrý, má smysl pro humor a v politice byl dlouho. Ale je útočný. Kdyby se prezidentem stal, nedrásalo by mě to ale nijak. Pro mě o hodně lepší než Klaus.

  Fischer:
  Nechápu, proč by měl být prezident, neznám ho, nezajímá mě, neměla jsem možnost v něm nalézt zalíbení. Doufám, že do druhého kola nepostoupí. Lidi, co za normalizace vstoupili do KSČ mě nezajímají, neznám žádné nebo to o nich nevím, nebavím se s nimi, v dětství v původní rodině jsme se s takovými lidmi nestýkali. A to mi zůstalo, nemůžu se zbavit předsudečného dojmu, že jsou to kariéristi, kteří mohou konat věci proti svému přesvědčení. A já pro to mám pochopení jen u lidí, které znám osobně, znám jejich příběh a umím se vžít do toho, proč to udělali. Takhle pochopení nemám. Jen lhostejnost.

  Dienstbier:
  jsem zvědavá, kolik získá hlasů – kolik lidí volí mezi ním a Zemanem. Připadá mi, že zatím neudělal nic, proč by měl být prezident. Nebo o ničem nevím. Já to prezidentství beru spíš za zásluhy a pro někoho, koho už znám. Třeba vykoná všechno možné a budu ho volit za 15 let.

  Franz:
  Říkám si, jakou roli to tetování hraje. Získal by vůbec tolik příznivců, kdyby tetovaný nebyl? Pro mě je tetován extrémně a extrémy neoblibuju, je to pro mě odpuzující signál. Na druhou stranu hrozně vítám, že kandiduje, hlavně pro něj osobně to musí být velký zážitek, to mu přeju. Vystupování v médiích mu asi moc nejde, ale věřím, že jinak je kreativní atd atd. Zvažuju kupodivu, že mu v prvním kole dám hlas. Protože jako kulturní osoba mi nepřipadá špatnej kandidát. Ale zase: proč by měl bejt zrovna prezident, nemohl by radši být něčím jiným?! Byla bych ráda, kdyby se o něm člověk víc dovídal (a počítám, že to odteďka nastane každopádně), ale za prezidenta ho moc nechci.

  Fischerová:
  Zřejmě kvalitní, pracovitá žena, stojící za svými ideály, což je krásné, prospěšné, vhodné. Akorát kámen úrazu je v tom, že typ ženskejch jako je ona, podle vzhledu, je pro mě vzdálenej, nesympatickej, nedůvěřuju mu, nepřitahuje mě. Co se dá dělat, já se rozhoduju podle osobního dojmu, jak ukázal test osobnosti výše.

  Roithová:
  Napřed jsem myslela, že ji budu volit. Pak jsem se někde na jejích stránkách dočetla, že nepodporuje homosexuální soužití a asi ani potraty. Copak o to, ty já taky nepodporuju, ale dovedu si představit situaci, kdy to žena po zvážení všeho udělá. A je to pro mě OK, ať udělá, je to její rozhodnutí, nemusím se vůči tomu vymezovat jinak než takhle: vaše rozhodnutí o vašem osobním životě – a do toho já nemám co kecat ani se k tomu vyjadřovat, nemám nárok. Neslyšela jsem bohužel vyjádření téhle kandidátky k ničemu, takže je pro mě spíš neznámá, nakonec. A to ji teda asi volit nemůžu.

  Vynechala jsem někoho?
  Pozitivní pro mě je už to, že Okamura nebude mezi kandidáty.

 65. …tak jsem si to shrnula. Tu Roithovou možná v 1.kole podpořím (v 1. kole volím bez ohledu na to, jestli kandidát má šanci uspět, nebo ne; vyjadřuju prostě svůj hlas). Vy o ní víte něco konkrétního, co u vás rozhoduje pro nebo proti?

  Já si totiž z jejího předchozího působení nic nevybavuju; jaká byla jako ministryně, co dělala… že se angažuje na evropském poli, to je jiná, to je trochu pro mě neosobní, protože to není na očích.

 66. Já budu rozhodně a jistojistě volit pana knížete,protože mi poslal dopis.To mne potěšilo.Jinak mi nikdo nepíše.
  A jedná se o volbu na hrad Mírov,že?

 67. No ještě tam chybí Bobošíková a Sobotka, ale pokud tě nenapadli, je jasné, že o nich ani neuvažuješ, že bys je volila.
  U Roithové mi vadí to, cos psala- omezení interrupce a homosexuální páry. Jinak toho o ní taky moc nevím.
  Nechci ti tady z toho dělat politickou debatu, to jen tak na okraj, že se o tom, teď všude mluví (tak jsem to zatáhla i sem, i když v reakci na tvoji zmínku o volbách).

 68. Evo,
  jojo, já sem prezidentskou volbu ráda zatáhnu – protože samostatný článek jí věnovat nechci. A bavit se o ní docela jo.

  Bobošíková:
  Mám takovou představu, že kdyby přišla na Hrad, půlku by ho zbourala raz dva, postavila by tam jinou budovu a vůbec by řádila. To né.

  Sobotka:
  Ten s knírem. Ten se mi zprotivil už kdysi když kandidoval myslím do senátu, nevím, je to víc než 10 let. Od té doby jsem ho přehlížela, abych postoj k němu nemusela revidovat. Už jsem mu nedala šanci a ani nechci dávat, nezajímá mě.

 69. A toho Schwarzenberga zatím volit nebudu – přece nedám hlas někomu, kdo je v této vládě a kdo je ve straně TOP 09, které jsem se vysmívala hned, když vznikla a dala si to směšné jméno. Navíc ten Kalous tam. To né.

 70. idnes: “17:15 – Táňa Fischerová nedala hlas sama sobě. “Myslím si, že by člověk neměl volit sám sebe,” řekla novinářům před volební místnostní v Praze 2, kde hlasovala. Rozhodovala se údajně mezi Dienstbierem a Roithovou, až si nakonec musela hodit mincí. Na koho však volba vyšla, Fischerová neprozradila.”

  hned dvojita perla. nevolit sam sebe protoze “nemel by” namisto “kandiduju, vim co chci a proto tomu a timpadem sobe dam hlas”
  a mezi jinejma si hodit minci.

 71. Volit sebe je trapárna. Normální je zdržet se hlasování, ale to zas není v našich zemích obvyklé, protože lidi by zas řekli: vyzývají nás k volbám a sami si sedí doma, tak to my taky nepůjdem. Je to tradice, že jdou i kandidáti (jaká tradice, když je to poprvé, vlastně?!?) ale správnější by bylo se zdržet hlasování. Zajímavé je, že to nikoho z jiných kandidátů nenapadlo, nikdo s tím nemá etický problém. I to o něčem svědčí.

 72. hehe .. ENTP .. tak nevim ;)

  hezky jsi rozebrala naši kandidátové … zvlášť Rybáře co má děravé sítě a na háčku nám hází mrtvou žížalu

 73. To je skoro tak beznadějná zničehovolba jako kdysi do národní fronty ČSSR…

 74. Systém testování osobnosti páně Čakrta jsem měla možnost poznat náct let tomu. Jednou jsem také testovala a ještě dnes se oklepávám odporem, jak špatně a těžce se mi to dělalo. I já osobně mám s tím potíž, nedokážu odpovědět na většinu otázek. Je to tak 50:50 a jindy zas k popisovaným situacím nedochází, nemůže v mém životě dojít. Taky je docela transparentní, co se v dané otázce testuje, zda vnímání/cítění/myšlení či intuice. Ale pokud vám to nějak pomáhá, zaplať pánubohu za to a nic proti.
  Já se teda nalézám ve všem, stačí stisknout knoflík (být v určité situaci a s určitými protihráči a už to jede – extrovert i introvert, snílek i sekretářka, vojevůdce i …….. jen uklízečka tam chybí. Ta mi jde dobře taky. :-))))))

  Zatímco když jsem se podívala jako grafolog na zveřejněné podpisy kandidátu na prezidenta, smlsla jsem si.
  http://zpravy.idnes.cz/podpisy-vaclava-havla-vaclava-klause-a-prezidentskych-kandidatu-pxk-/domaci.aspx?c=A130111_115810_domaci_jav

  Docela se bojím tady něco říct, protože to není asi košér, ale jedinou věc si neodpustím. Pan Zeman, co si myslí mnozí, jak je pro lidi, tak pozor, mé tušení bylo správné. Je to pán, jehož písmo by se mohlo zařadit do učebnice, jak vypadá písmo člověka se silnou hostilitou (opak altruismu). Taky je zajímavé, že rukopisy Táni Fischerové a V. Havla se shodují v tom, jak jsou stabilní osobnosti – tedy vyrovnaný rozum a cit, zralé osobnosti. Naopak mě překvapilo, jak TF musí mít poslední slovo ještě víc než já. Je z nich daleko nejcitlivější, ale zas ta vnitřní stabilita to vyrovnává. Takovou tam nemá nikdo. A o panu Klausovi, jehož podpis znám dlouho, nemůžu mluvit, páč by mě ještě dneska asi zavřeli. :-) Ale tomu už to končí, tak o něm nemá smysl, prozrazuje se svými činy a slovy sám. Pan Franz jasně ukazuje, jak moc mu právě na vnějšku a na image záleží, i když proklamuje pravý opak, ale to je snad také všem lidem zdravého rozumu jasné i tak. O paní B. a o její agresivitě asi také mluvit nemusím. (Ale měla by si dát pozor na to, kdy na ni lidi plivou, tam je velice, velice zranitelná, to je ale jen druhá strana mince ambiciózních lidí, to taky víme.) Inteligentní jsou všichni docela dost, to zas jo.
  Ostatní případě na vyžádání mailem, kdyby měl někdo konkrétní dotaz, protože takto veřejně to fakt asi není košér. Tak to jen tolik, co na mě řve z toho písma a co je evidentní a naprosto důležité pro volbu, kdyby náhodou ještě někdo by si chtěl udělat obrázek.

 75. 72,73 jako kdybych rekl “Lenko?” a ozvalo se “Zde!”

 76. ad 76: jsem se dopustila nepřesnosti: Hostilita je samozřejmě opakem afiliace Altruismu až potažmo. Jsem to použila, ale pak jsem si řekla, že bude asi lepší, kdyby to někoho zajímalo, aby si spíš vygůglil samotné slovo hostilita, pokud jej nezná.

 77. ad 75: Možná ani my za nic moc nestojíme, když mezi námi se nenašli lepší kandidáti. :-)
  Ale já nemyslím, že je to tak zoufalé. Naopak. Je to zajímavé. Zajímavé proto, že kandidáti nejsou šediví, anýbrž představují různé názorové směry:
  Stará struktura, která si s arogancí s V. Klausem nezadá – prospěchářský úředníček, co vyrostl v úředníka – hodná pracovitá paní, co je ale snadno ovlivnitelná – hodná paní, co ale vůbec není ovlivnitelná a co razí pro jiné naprosto utopistické názory – ujetej narcista, co sice je dobrý hudebník, ale o politice neví vůbec nic – ambiciózní žena, která v agresivitě vyniká nad muži – mladý kandidát, co umí sice dobře mluvit, ale stojí za ním strana, která je nám již dobře známa – starší kandidát, co si jej mnozí váží, ale i on je stranicky spojen se současnými politiky, o kterých si myslíme své – a o tom posledním kandidátovi nemám co říct, také straník

 78. ad 77: Nepřeceňuj se. Komentář o sebevolbě byl poslední, když jsem sem klikla.

 79. Tak mám neodvoleno.A přitom snaha byla.Vzal jsem tu Táňu Fišerovou,že ji do té urny hodím i když mi sere s tím kamarádičkováním s Havlem,Veškrnkou ,pravdoláskařstvím… ,ale co už.
  Mezi těma zmetkama tam svým lidstvím ční jako maják v bouři(která teprv přijde).
  No jenže volební místo je ve škole,kam jsem kdysi chodil na základku.Tak jsem tam bloudil těma chodbama,zavítal na hajzl,kde jsem si dal kdysi svou první Startku,nahlížel do tříd,kde jsem uhrovatě seděl a představoval si,co mají úči pod sukní a….potom jsem došel k té volební místnosti.
  A otočil jsem se a šel zase pryč.
  Vlastně ani nevím proč,ale myslím že to byla to dobrá volba-nevolit.
  Budu mít alibisticky čistý svědomí,že jsem paní Táňu neuvrhl do hrdla vlků,což by asi nerozdejchala a hlavně budu mít čistý svědomí,že jsem se na této frašce nepodílel.
  Ne že by čistý svědomí bylo něco o co celoživotně usiluji,ono už to taky není možný,ale aspoň něco,když už nic:-0
  Aspoň říct NE,tomu čemu nevěřím i když je toho tak kurevsky málo,čemu se věřit dá.

 80. mne prijde ze trochu nevidime sami sebe, svoji cernobilost.
  ocekavani ze mezi kandidaty bude jeden jasnej princ spasitel, krasne odlisitelnej, jednoducha prace.
  co jednoducha, zadna prace.
  takze s vedomim toho, ocenuju ze presto lidi maj zajem, investujou cas, usili, hledaj, diskutujou, udelaj rozhodnuti a hodej to tam.

 81. 84:
  Jasně.
  Vyjádří svou občanskou povinnost(nebo poslušnost)
  Hlavně že mají názor.
  Třeba jako Liška,která si názor o kandidátovi udělá až za plentou a bude ctít svou neomylnou intuici.
  Všichni přece musíme mít názor,protože to je zásadní pravidlo smečky.Tam se bez názoru přežít nedá.
  Vol,černá bílá,černobílá,duhová…hlavně udělej rozhodnutí a vol.
  A já říkám “NASRAT”!!!!

 82. Teď jsem nějak zaslechl,že vítězství je Zemanova Lukoilu.
  OK,to jsem čekal.
  Ale na druhém místě prý jsou ďáblové kníže Bilderberg a Fišer.A šlape jim na paty Diensbier.
  A ten mainsternový ďábel mi už šeptá “tak když už jsi prosral první kolo,jdi do druhýho.Vždyť ten Diensbier je pro tebe přijatelnej”
  A já “no to je”
  “tak jdi do toho”,když nebudeš volit,máš to na svědomí,že vyhraje Zeman.Buď aspoň chvíli racionální,vždyť jde o presidenta”
  A já se dlouze zamyslel a zase
  “NASRAT”

 83. 85 akorat utocenim na jine mlzis zes odmit zodpovednost za svuj hlas.
  intuici za plentou jsem se nejdriv pousmal, ale pak to opravil na “ale je to hlas a zodpovednost” a to pak jeste opravil na “a vubec, mysleni povazuju cim dal vic za iluzi, takze proc ne”

 84. 88
  ano,za tuto volbu,za to jak dopadla odmítám zodpovědnost.
  A tím nevhozením hlasu jsem to vlastně potvrdil.
  Je to sice nelogické,ale nějak mi to vychází.
  Má to jen ten háček,že za mne volili jiní a jejich prezident bude i můj.
  Tedy jejich problém bude i můj.
  No ale tak to tady chodí.

 85. “Je to sice nelogické,ale nějak mi to vychází.” to je ovsem perla :-(
  to ti asi rika intuice ne ?

 86. ore, musí být vše nutně logické, aby něco fungovalo? Ore, také jsem nevolila – Saul je odvážný, dovolil si tu narovinu říct proč nevolil. Kdyby jsi si mě náhodou zeptal, proč jsem nevolila já – zdálo se mi to, jako dobrej nápad nevolit. Jsem na tom dost podobně jako Saul.

 87. jednu perlu budeš mít prezidentem.
  A zvolí ji ti tvoji slušní občané ,ti kteří:
  “lidi maj zajem, investujou cas, usili, hledaj, diskutujou, udelaj rozhodnuti a hodej to tam.”

  Tak hodně štěstí.
  Logického.
  Hlavně to tam hodit!!!!!

 88. barco , ja jsem ocenil lidi kteri volili. nenadaval jsem Saulovi za fakt ze nevolil.
  jeho argumentace je ale takova, jako bych to udelal.
  coz je manipulativni a uz ho nekdo chrani :-)
  ja do nej ryl za manipulativni “logiku” kterou to svoje rozhodnuti obhajuje,
  za to ze neni schopen uprimne jako liska nebo ty rict ze se rozhodnete
  podle pocitu.
  ackoli presne to sam udelal kdyz na posledni chvili utek.

 89. Saule ja jsem byl docela dlouho zparalyzovanej neco delat a samozrejmne jsem to sam sobe umel nalezite vysvetlit. ale pochopil jsem ze to je k nicemu a odtud je moje uznani lidem kteri neco delaji. nema to co delat s hodnocenim jestli to bude nebo nebude uspesne, jen s tim ze neco delaji.

 90. “85 akorat utocenim na jine mlzis…”
  ale no tak Ore.
  Ty nemáš ponětí,jak to vypadá,když na někoho útočím.
  A pár komentů na útočení bych tu našel.
  Já jen volně citoval,co tu Liška sama napsala a co mi přijde stupidní.
  A nepochybuji,že se sama ozve a zhurta mi to vysvětlí.
  Ty snad o tom pochybuješ,nebo je to jen taková zastydlá hra na rytíře a obránce vyděšených slečen?

 91. 94:
  já to kurva chápu Ore,ale nechtěj,abych to dělal taky.
  Nechtějte po mně všichni,abych dělal,co děláte vy.
  Do jisté míry musím,ale aspoň skulinku na uniknutí potřebuju(to už je docela sexuální vyjádření,že?):-0

 92. 93. “nenadaval jsem Saulovi za fakt ze nevolil.” Ok. beru zpět. ;-)
  Ore Ty jsi chlap stejně jako Saul. No tak uznej, že veřejně přiznat, že ses rozhodoval jako (liška)ženská podle pocitu – já být chlap, tak mám z toho ještě blbější pocit. ;-)

 93. “ackoli presne to sam udelal kdyz na posledni chvili utek”

  neutek!!!
  Prostě jsem to neudělal.
  Nešel jsem tam,protože jsem tam nechtěl jít.

 94. barco, jeste nedavno ano. ale zacina se mi to preklapet do neduvery k “premysleni” a obdivu k intuici.
  v tom smyslu ze veci samy o sobe nejak jsou a clovek dostatecne vnimavy, citlivy, ale zaroven nezatizeny rekneme pesimismem?, je pak dokaze proste “vedet” jen tak, bez logiky.
  jenze s pesimismem se to pak zkresluje do paranoie a proto nelze pocit nebo intuici oslavovat a vyznavat obecne.

 95. hele,vaše starosti bych chtěl mít.
  Já ve čtrvrtek natankoval do firemeního Dieslu Natural.
  Tomu říkám selhání logiky!!!
  Tak po zkušební době mám,teď jen logicky přemýšlím,kolik může stát vyčištění palivovýho systému,popřípadě výměny motoru.
  Ale já už od narození věděl,že nebudu nikdy bohatej:-)))
  Ale zase jsem netušil,že si budou lidi o mně šeptat,jakej jsem kokot.
  A to si tedy v pátek nejen šeptali:-000)))

 96. 84 ore,
  to mi připadá trefný – čekat, že mezi kandidáty bude jeden jasný princ a bude to zadarmo, bez námahy, bez rozhodování nebo bez získávání informací, to by bylo dost málo!

  Saule, Barčo,
  volit se nemusí, to je právo, není to povinný a nevolit znamená taky něco, i volební účast je zajímavý ukazatel. Navíc např. ten kdo nechtěl mít přímou volbu prezidenta by spíš chodit volit teď neměl… aby to tím ukázal.

  Lenko,
  pěkně jsi je charakterizovala :-)
  Hostilita – jo, to jo, přece víme, že Zeman je útočný! Na každýho, skoro, tím se baví, to je jeho druh zábavy a jeho druh odvahy. Mně jeho humor nevadí, asi že na mě konkrétně neútočí :), ale útočný je až dost.
  Na druhé straně lidumil Schwarzenberg, který je podle mě dobrák, jenže naopak až takový dobrák, že ustoupí a paktuje se s nedobráky, radši zvolí pošpinit svoje jméno tím, že tohle dělá a mění rozhodnutí, než aby uškodil vlasti – ve svých očích; takže se vidí jako nadmíru důležitý taky (to je můj momentální názor na ně). No tak nevím. Počkám na jejich kampaň těch příštích 14 dní, jsem zvědavá.
  Oba jsou takový zvláštní figury se zvláštní mluvou, jeden roztomilejší než druhej. Druhýmu je zase líp rozumět, přece jen. Ale Schwarzenberg není tak chytrej. Zato je spontánnější, bych řekla.

 97. ad 102: Liško, kdes to chytla, že pan kníže není tak chytrej???!! Každej o M. Zemanovi mluví, že je chytrej, ale on je stejně chytrej jako všichni ostatní kandidáti. Jsou na tom inteligenčně stejně, akorát Zemna dělá z lidí blbce. Kníže nemá takovou pohotovost jako Zeman, protože musel odejít v devíti letech z Čech a ještě pořád se mu do řeči plete němčina. Ale když si přečteš v jeho životopis a pak úryvek z knížky pana Hvížďaly, tak pochopíš, jak vysoko ční Karel Schwanzenberg nad Zemanem. On vyrostl v zodpovědnosti za lidi, za všechny lidi, kteří pro jejich rod pracovali, a byl veden k tomu, že se jim má pomáhat v různých záležitostech. V jižních Čechách, kde má obrovské majetky na něj nikdo neřekne ani popel, všichni si ho velmi váží a hlavně ti, co pro něj pracují. Pomáhal dříve, pomáhá i nyní. A přitom má tolik majetku, že na Čechy by se mohl vykašlat.
  http://www.karelschwarzenberg.cz/zivotopis.html
  teď jsem taky našla tohle: http://www.top09.cz/co-delame/medialni-vystupy/usnout-je-nekdy-nutne-190.html

 98. Lenko,
  dík, já jsem to psala trochu jako provokaci, co to udělá – a že se třeba něco dozvím. A vida, fungovalo to a informace je tu, hurá, nevadí, že nemám televizi, informace přišla! :)
  Já vím, že je to člověk dobrý, cenný, jeho medializované pospávání mi nevadí – kolikrát já jsem usnula na poradě nebo jednou na přednášce budapešťského starosty. A seděla jsem v první řadě, přímo před ním, no hrozný (protože jsme chodili tři týdny spát ve tři ráno po několika pivech a v osm už zas jeli na přednášky letní školy). No, tolik odbočka o usínání :-))

  Myslím si, že kdyby Havel loni neumřel, tak Schwarzenberg není nositelem určitých hodnot s ním spojených a tolik hlasů by neměl!

  Jak jsem už psala tady pod článkem, mně vadí Top 09 a spojení s Kalouskem. Takže v mém případě (který je ovšem jen jeden z 10 milionů, nic děsně důležitého pro výsledek voleb) jde o to, zjistit, co všechno nepříjemného je kolem Zemana a jestli to převáží, nebo ne.
  Pokud si teda řeknu, že porovnám, co se mi na obou kandidátech nelíbí. Možná se na to vykašlu a radši se rozhodnu podle toho, co se mi na nich líbí. Hyn sa hukáže.

 99. extláča, no vida!
  Koukala jsem na tvoje stránky s výpisem výhrad vůči Schwarzenbergovi , i když ho budeš ve 2. kole volit. Docela se s tím ztotožňuju. Asi ho taky budu volit a moje okolí si oddechne, že jsem rozumná ženská, nebo ho volit nebudu a budu u všech kolegů a známých za blbce, asi :) Což mi nevadí.
  Jo, hyn sa hukáže.

 100. Jasně, to jen že jsem teď četl níže uvedený odstavec od Jakuba Patočky a zajímalo mě jaké rodinné/ideové zázemí KS má.
  (Patočka mi vždycky přišel jako přeexponovaný ideolog, ale někdy je zajímavý nahlédnout do hlavy i takovým lidem..)

  Ve filmu Dějiny Jaroslava Šabaty popisovaná osobnost vypraví, jak několik dní před 17. listopadem 1989 Karel Schwarzenberg projížděl Brnem. Milan Uhde, u nějž pobýval, pozval Šabatu, aby podal Schwarzenbergovi výklad politické situace. Šabata vysvětlil Schwarzenbergovi, že během pár týdnů se to, co se již tehdy dělo v NDR, o Polsku a Maďarsku nemluvě, bude dít rovněž u nás.

  Schwarzenberg výklad vyslechl a zkoprnělému Šabatovi řekl, že je to vyloučené, že poslední dva skanzeny komunismu v Evropě na ještě dlouho dobu budeme my a Bulhaři, že on od svého otce ví, že Češi jsou zbabělci, takže se nikdy na nic takového nezmůžou. Šabata ve filmu líčí, s jak hlubokým pocitem urážky tehdy ze setkání odcházel.

  Tento příběh a mentalita, jež se v něm zrcadlí, je jedním ze dvou korunních důvodů, proč je pro mě osobně absolutně nepředstavitelné, abych odevzdal pro Karla Schwarzenberga ve volbách prezidenta hlas. Tím druhým je posledních šest let jeho politického angažmá.

 101. Barevný to mohlo bejt jak chtělo, ale furt tam nebyl nikdo, kdo by mi seděl an post prezidenta. A když jsem upustila od svých naivních představ prezidenta jako ctěné, respektované, inteligentní a reprezentativní osobnosti, zas jsme měla problém najít někoho, s kým bych se shodovala v názorech na politiku a ekonomiku v téhle zemi.
  Je hezké, že rozebíráte psychologii těch lidí, ale ono je jedno, jestli budou působit agresívně či lidsky, důležité je, co podepíší a co nepodepíší.
  Co podepíše Schwarzenberg? Co už podepsal?
  Co je platno, že je to okouzlujícně uslintaný, moudra jadrným jazykem trousící stařík…

  A nejhorší, že když jsem došla k urnám, dopadla jsem ještě hůř než Saul. Majíc za zadkem maminku o berlích, srdce moje jihnoucí a odolnost už unavená, naznala jsem, že je to ale v podstatě úplně u prdele, komu to tam hodím, že jednak stejně nakonec vyhraje ta nejhorší varianta a druhak stejně prezident může maximálně něco nepodepsat, ale taky jen na chvíli, než ho ubuší, kam budou chtít, a třeťak že maminka, milující Schwarzenberka slepě obdivnou láskou poddaného líbajícího ruku knížeti za to, že je milý, když si bere dvakrát takové daně co ten předchozí pán, tak že ta maminka potřebuje mít pocit, že jednou v životě stojí an správné straně a vyhrává a dává mi ten nejlepší vzor a že maminka je pro mě důležitější než všichni prezidenti dohromady – a tak jsem jí tam toho trantenberga hodila…

 102. P.S. Ale na druhý kolo už maminka narozeniny mít nebude a já na svůj voličský lístek v jejím volebním obvodu taky ne. Takže aby to bylo spravedlivý, každý po jednom, teď je řada na tom druhým zchátralci.

 103. Cožéééé, nee! Tam žádný trosky nejsou, celý ten výčet 16 typů je výčet určitých zdůrazněných vlastností, nic jiného; není to nijak extra vypovídající test, protože se dá už při vyplňování hodně snadno vyplňovat ne, co jsem, ale co chci (jak upozorňoval or a i jiní asi). Leda že bys to chtěla být.

 104. Ehm, ani jsem netušila, jak silně jsem levicová… :-))
  Zeman: 52%, Swarzenberg: -52%

 105. Ale kdyby bylo potřeba přispět na ty náboje, tak někde na netu mám i mejl…

 106. Rowdy,
  jo, kup si parabolu devítku Luger nebo jak se tomu říká.

  ru, to máš dvakrát víc shody a neshody s jedním i s druhým než já.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *