Mám na to autorská práva?

VÝSTŘIŽKY Z ČASOPISU V KOLÁŽI

intelcatual_500

A už jsem narazila. Co myslíte – může člověk veřejně nabídnout koláž, kterou sestavil z časopisových fotografií? Někdo je jejich autorem. Nebo je majitelem autorských práv firma, pro kterou je reklamní fotka udělaná. A můžu já několik let staré výstřižky použít? Je to moje?

Většinou se obejdu bez “cizích” podkladů, například na výrobu různých pozvánek v práci používám často svoje vlastní fotografie, ne kradené z internetu. Do svých loňských notýsků jsem lepila kousky balicích papírů, účtenek, jízdenek, útržků z časopisů. A teď přichází chvíle zúročení těchto malých obrázků – nafotit je přes celý snímek a použít např. jako centrální námět na tašku. Kdo by odolal :)

Pokud jde o neidentifikovatelné (létající) útržky, je to jistě v pořádku. Ale fotka výše je dost identifikovatelná, byť nyní ve tvaru kočky. Tak co s tím?

bear_spirit_plus-pozadi_m-500

Třikrát sláva medvědu.

– Mohu vůbec použít jen tak tuto větu ve veřejném médiu, aniž bych citovala autora? Je to stejné jako s koláží? Ideální je samozřejmě využívat díla, jejichž autorská práva už propadla. Hm a která to jsou a která ne? Rozhoduje stáří? Teď se tolik plaší s autorskými právy … nojo jenže při použití ve veřejném prostoru a ještě ke všemu za účelem zpeněžení, to už není na mávnutí rukou. Nebo je? Já jsem byla při psaní diplomky a všech seminárních a vědeckých prací superpoctivá.

Útržek ve tvaru medvěda je v pořádku, nelze rozpoznat původní fotografii. A ani já si už nepamatuju, co to bylo zač, než jsem tužkou dodala medvědovi jeho rysy. Včera mě napadl název “Duch medvěda” čili “Bear Spirit.” Pro pozadí jsem vyfotila a upravila smrk. Zdálo se mi blbý, aby Duch medvěda visel ve vzduchoprázdnu, obtesán bílou plochou.

Výsledek je pro mě trochu rozpačitý. Neumím posoudit, jestli je to kýč, blbost, anebo jestli to jde jako jedna možnost z mnoha nápadů. Nemám ale při pohledu na něj pocit “To je ono!” Na druhou stranu jsem spokojená, že jsem se zas trochu technicky zdokonalila v počítačových úpravách obrázků / fotek.

Jak vám to připadá?

15 komentářů u „Mám na to autorská práva?

 1. Ono je dneska těžké veřejně pronést cokoli – vše už bylo řečeno, použito. Možná i proto je možno za originální umělecký počin vydávat aranžmá se starým rozdrobeným rohlíkem a slupkou od banánu a žalovat uklízečku výstavní síně, když to vyhodí do koše jako smetí… Četlas medvídka Pů v originále? Jako dítě mě vůbec nezaujal, až v pozdní dospělosti, kdy činy a slova odhalily svůj skrytý význam. Medvěd s drápatou prackou dobrej. Tydlidum.

 2. Sláva, ať žije medvěd!

  Díky, Vulpeculo.
  Četla jsem ho v originále. To byl jeden z mých hlavních cílů při návštěvě Anglie: koupit si Medvídka Pú v angličtině. S barevnými obrázky ho mám. Mně se líbil i jako dítěti. Asi jsem trochu duševně ustranula, co se týče medvědů, protože se mi pořád líbí podobným způsobem jako tehdy. Ve včelách se jeden nevyzná.
  “Aranžmá s rozdrobeným rohlíkem” zní výborně. Nebo svlečené oblečení na hromadě. Umění. I když .. ba ne, to není umění, když není náhodný výskyt něčeho buď záměrně uspořádán jakožto umění, anebo záměrně interpretován uměleckým prostředkem (fotoaparát, tužka, hudební nástroj…).
  – tedy tuhle definici umění jsem si teď vymyslela, ale tak ho pojímám.
  Drobky rohlíku jen označit názvem a nic jiného s nimi záměrně neudělat, to bych asi nepojmenovala umění.
  Jsme přísný :-))

 3. Ta uklizecka udelal skodu asi za 100 tisic liber nebo co :-) teda ji zazalovali za zametei a vyhozeni drobku. ale kdo to ma poznat….

 4. a co s medvedem… cim dyl se na nej divam, tim vic se mi libi. taky zacatek rozpacity, jako prillis kysele vino. ale po par douscich dobry

 5. Díky ratko,
  za přítele medvěda i za info o uklízečkách. Evidentně je to rizikový povolání. Člověk zamete chcíplý mouchy a hned je oheň na střeše.

 6. Tak nevím, ta autorská práva.

  A někdo zneužil moje práva – volali mi z banky, že mi musej zablokovat kartu. Zrovna ve chvíli, kdy nemám vybranou hotovost a jdu na týden na dovolenou… Někdo si přes internet objednával věci za 4000 Kč přes moji kartu, co mám v kabelce. Dva dny potom, co jsme si založila paypal a koupila svých pár věcí na ukázku na Society6.
  Ale prý to tím nebude. Prý spíš jsem otevřela nějakej email spam… nebo co. Tomu nerozumím.
  Ještě že mi zpřízněná duše v práci zapůjčila 2000 hotovost, abych mohla koupit dárek strejdovi, chlast kamarádům a vůbec za nimi dojela… Nová karta bude už za týden a ty cizí transkace mám reklamovat – moc hezky mi to paní po telefonu všechno vysvětlila.

 7. Ty brďo…

  Ale stejně bych na propojení s tím Society věřila. Ten email spam vir mohl přijít na základě tipu ze Society.
  Oni tam chtějí pay? Nestačí jim obyč platba kartou?

 8. Chtějí paypal.
  Teď jsi mě znejistěla, myslím, že chtějí, výhradně. Aspoň se neplatí tím pádem za mezinár. bankovní převod, předpokládám.

 9. Ad autorská práva
  Poněkud mě uklidnilo, když jsem teď viděla motiv krabičky tic-tac bonbónů. Prostě někdo vyfotil krabičku bonbonů i s jejich logem šup s tím jako s motivem na výrobky. To mi už nepřipadá OK. Kdyby to byly bonbony, co už neexistujou, zanikly, neprodávají se, tak jo.
  – Tak jsem napsala komentář tomu tvůrci, co si o tom myslí. Uvidíme, jestli na to zareaguje on nebo někdo jiný.

 10. Ad autorská práva: Mám pocit, že vždycky platilo, že pokud člověk použije něco k vytvoření „nového uměleckého díla“ – že např. tím zakomponováním do koláže tomu jaksi dá novou uměleckou hodnotu, tak je to OK. Možná to původně bylo jako nepsaná dohoda, protože přece vždycky bylo běžné, že na sebe umělci vzájemně navazovali, vytvářeli interpretace jiných děl apod. Ale nedávno jsem se dočetla, že tuhle pasáž o kolážích prý jaksi zapomněli dát do autorského zákona, takže se to vlastně asi nesmí… :-/
  Takže osobně si myslím, že použít nějak cizí dílo je v pohodě jen do té doby, než začne být moc viditelné a než si toho majitel práv všimne…

 11. Můžu to použít k výtvarnému dílu, ale sporný začíná být okamžik, kdy to použiju k výdělečné činnosti. A reklama je jednoznačně za účelem výdělku.

 12. Nojo,
  takže o tom smýšlíte podobně jako já – trochu ošemetně, ale spíš jen ve vyhraněných případech.

  Ten člověk ad kom.12, co jsem mu pod jeho fotku tikťaků prodanou jako obal na telelefon, napsala, že bych byla opatrná při fotografování existujících výrobků s logem, tak ten asi tikťakovej příspěvek četně komentářů asi smazal nebo nereagoval – protože jinak by se mi objevila aktualizovaná verze toho příspěvku resp.mojí reakce na něj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *