Notýsky z puberty (3)

DETEKTIVNÍ KANCELÁŘ

pid1

Ocitla jsem se v těchto dnech v oživujícím víru spontánně divokého svobodného dětství. Svého vlastního.

Napřed jsem před dvěma týdny zjistila, že jsem stále napojena na své dva souputníky prvních šesti let svého života. Jeden z nich to pojmenoval geniální větou “Tvůj obličej vždycky hned poznám, protože jsme spolu vyrůstali s nahejma zadkama na louce.”

Týden poté jsem se dočetla, že server spoluzaci.cz bude v létě zrušen. Uzavřen. Už se nerentuje. – Já tam nechodím, ale byl pro mě určitá jistota. Věděla jsem, že svoji třídu ze základky i svoji třídu ze střední tam můžu najít a svoje spolužáky oslovit. Kdyby náhodou. Chytil mě strach, že už je nikdy nenajdu, nepotkám. Na Kubu a Ondru – ty mé dva zásadní souputníky z raného dětství – taky žádný kontakt nemám; ale viděla jsem je teď osobně a ověřila si, že je v pořádku a uvolněné a báječné, když jsme spolu, a kontakt nějakou oklikou získat můžu. Na spolužáky to oklikou nejde.

I zapátrala jsem na facebooku a několik spolužáků našla. Nebo spíš spolužaček. A dokonce i JK, hurá! Ta s námi poslední 3 roky základky do třídy už nechodila. Sláva, hned jsme se předběžně domluvily, že se možná v sobotu potkáme.

Spolužačka LB, jó ta byla ve škole nejdrzejší, to byla paráda, co jsme těm učitelům dělaly. Pak jsem v tom pokračovala na střední… LB na facebooku akumulovala nemálo našich společných spolužáků. A vtipný je, že týden před svým detektivním pátráním po dávných spolužácích jsem doma našla sešit s nápisem Pidloočka. Před třiceti lety jsme s LB provozovaly podnik, detektivní kancelář. Pidloočka. Naštěstí v detektivní kanceláři popsali detektivové jen dvě stránky sešitu A4, takže jsem to snadno nafotila a ukázala LB. A tady to máme:

pid2

pid3

První stránku jsem dělala já, druhou detektiv LB.

A pozor, vloženo bylo nemálo příloh, totiž předmětů doličných. Některé zde:

pid4

Proč tam byla i fotka nějakých komoušů (?) z Brna, to nevím:

pid5

I samotný “krvavý mrzák” byl zřejmě v příloze. Toho jsem zapomněla vyfotit. Je to igráček, celý červený a bez hlavičky.

A nakonec v sešitě byla vložena i říkačka, co jsme vymyslely s LB. Pamatujete na Umbaj vari vari vasimbó? Tak tohle je podobné a zároveň může píseň s pohybovým doprovodem – který se bohužel nezachoval – sloužit dětem jako naučná pomůcka pro zapamatování děl Aloise Jiráska. Doufám, že právem vstoupí naše dílo do folkloristiky.

pid-j

Tolik alotria s LB. Těším se hlavně na JK, že se brzo potkáme, včera vystoupím z tramvaje v Karlíně – a ona jde proti mně! No to snad není možný. Takže je to jasný, v sobotu se musíme vidět a hotovo. Před školou :- )

Jedu na oživující svěží vlně, vracím se ke spontaneitě, bujarosti, bláznivosti, menší kontrole a zkouším nebýt superohleduplná. To ještě bude jízda!

SOUVISEJÍCÍ:

Notýsky z puberty 1

Notýsky z puberty 2

.

9 komentářů u „Notýsky z puberty (3)

 1. Já zírám – nějak mi unikly i ty předchozí díly – to jsem nevěděl, že jsi měla takovou detektivní kancelář. Napadá mě, že bys mohla ve spojitosti s rušením spolužáků cézet její činnost opět obnovit, některé pátrací služby budou zase v kurzu. Podle mě to byl výborný nápad a stránka spolužáků bude chybět, protože ne každý si chce vyplňovat do profilů tak podrobné informace, je to škoda a doufám, že to někdo jinde obnoví.
  Jak vidím z nafocených poznámek, tak postupy jste měli vymakané, to se pozná :-) Jasná dedukce, výčet podezřelých a souvisejících faktů… možná ses minula povoláním.
  Ta pistole má zajímavou perspektivu, rukojeť jde směrem dopředu, ale u hlavně už si nejsem jistý, jestli se nevrací :-) Fotka papalášů mohla být průkazem informátora, který vlastnil odtrženou část přeci… anebo sis ji uložila právě kvůli vyluštění záhady, kdo byl vyfocený na odtržené straně :-)

 2. Jirko*
  ano, ta pistole vždycky přitáhne můj pohled. Nejlíp z celé stránky se mi povedlo kružítko, protože to jediné je kreslené podle reálného předmětu, ne zpaměti nebo podle fotky.

  Možná ta pistole je kreslená podle fotky, kde ji někdo držel v ruce (tipuju fotku ze slovníku vojenství, to byl tehdy můj oblíbený a přepisovala a překreslovala jsem si z něj věci), takže jsem neuměla tu rukojeť nakreslit (ostatně perspektiva není moje parketa ani teď).

 3. Pro mě je obdivuhodné, jak precizně jsi dokázala již v ranném věku systematicky pracovat. Vždyť o je úplné celistvé dílo s hlavou a patou. Já skákala přes švihadlo a visela hlavou dolů… nebo se dívala na televizu. Samé blbosti.

 4. Spolužáci cz-. se neruší primárně proto, že by o ně nebyl zájem nebo že by byli nerentabilní, ale proto, že vejde v platnost norma EU o ochraně osobních údajů – a teprve dodržení veškerých náležitostí s tím spojených by se Seznamu stran Spolužáků cézet nevyplatilo.

  Bohužel, taklhe asi skončí vícero webů a hrozně moc práce i nákladů to přídá velkému podílu firem. Je to pakárna.

 5. Škoda, Liško, že ty obrázky nedáváš v trošičku větším rozlišení, aby byly líp čitelné i pro mě s Full HD monitory.

 6. ru 4
  Ahááá, to je kvůli tomu GRPD Z T … DSPSN!
  Vždycky mi to připomene DSPSN. Víte, co to je?

  Tenhle týden mi jedna kolegyně dala papír se seznamem mailových adres lidí, co se účastnili nějakých vzdělávacích setkávání. Prej že byla na školení o tom GRPDZ (no o tý nový ochraně os. údajů) a že to nechce mít u sebe! Tak jsem si ten papír položila na radiátor do svý sluje.

 7. 5 ru
  to o rozlišení mě napadlo taky, u toho posledního obrázku.
  Jenže jsem strnulej tradicionalista a bojím se,aby mi to nerozvrátilo místní pořádky, kdyby nějakej obrázek byl větší. ledaže by šlo zadat, že se má zobrazit furt takhle velkej a po rozkliknutí ještě větší.

  3 ratko
  no, jen jestli to u mě nebylo spíš uchylování se do bezpečí strnulosti a systematickému opisování něčeho. Nebo trénink systematičnosti na diplomku :) nebo kdoví, to se ještě vyvine! Není všem notýskům konec.

 8. NEUVĚŘÍTE,

  co se stalo zase podobného!
  Jak jsem psala, domluvily jsme se v týdnu s JK, že se v sobotu asi po 30 letech potkáme. Pak ve čtvrtek jsem jela na individuální terapii, kde jsem klient, vystoupím z tramvaje – a proti mně jde JK! Tak jsme potvrdily, že v sobotu se potkáme. A šla jsem na individuál k psychoterapeutce.
  Jdu tedy v sobotu na sraz s JK a pár metrů před místem srazu sedí na lavičce ta moje psychoterapeutka!

  No to je teda reciprocita jak nikdy :- ))

  Sraz byl pěknej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *