Notýsky z puberty (4)

NÁMOŘNICKÝ

500nam1

Pěkná námořní abeceda. Tu bych si klidně pověsila i na zeď. Jako samostatný obrázek. Je to ale jedna stránka z námořního notesu a ten jsem si cenila vysoko, protože jsem mu dala – obyčejnému nelinkovanému sešitu – dokonce starý kožený obal:

500-nam6

Kromě vlajkové abecedy, semaforu a morseovky (tu jedinou jsem z toho uměla) sešit obsahoval i mapu hvězdné oblohy, převody námořních jednotek a několik sebraných námořnických písní:

500-nam7

Ano, ten rukopis už není úplně dětský, bylo mi 14 let a chtěla jsem být pirát nebo voják nebo novinář nebo střídat zaměstnání, abych mohla být pirát a novinář. V pedagogicko-psychologické poradně jsem toho piráta zamlčela a dobře jsem udělala, řekli pak, že moje IQ testy byly jedny z nejlepších. Infantilitu asi nehodnotili.

Sešit dále obsahuje soupis posádky, což jsem byla já a naše kočka (personifikovaná) a imaginární přítel. Na tyhle věci naštěstí nikdy nikoho nenapadlo se mě zeptat. Mohla jsem tedy žít posvém, v utajení notesů a případně tajného písma, aniž by mě kdo podezříval z nějaké vývojové poruchy.

U soupisu posádky to nekončilo, zřejmě šlo o lodní deník nebo spíš jeho románový přepis. Nečetla jsem ho teď podrobně, ale překvapilo mě v něm mně neznámé jméno Buck – byl to také člen posádky; zřejmě jsme s kočkou a fiktíkem nalodili nějakého trosečníka a nechali ho drhnout palubu a šplhat do lanoví. I když to lanoví kočka jistě zvládala nejlíp.
Zde ukázka ze stylisticky vytříbeného deníku, až mě udivuje, jak námořníci dovedou být patetičtí:

500-nam8

Jo tak Parkera si už taky nepamatuju, už ve mně tajfun nezuří. Já jsem totiž byla kapitán lodi Leviatan, kočka byla 1. důstojník a dál už to v soupisce posádky není psáno.

Pro námořní fajnšmekry uvádím i význam jednotlivých písmen vlajkové abecedy – viz 1. obrázek nahoře – a jejich kombinací, jak ho sepsal kapitán lodi z námořnických příruček. Dalo se signalizovat i po jednotlivých písmenech a tvořit z nich slova, ale tohle je rychlejší:

500nam2

500-nam3

500-nam4

Pamatuju si doteď kombinace RBA a PYU, protože kdysi jsme se tak zdravili (i slovně!) na jednom táboře. Jó, být vedoucí a vymýšlet táborovou hru bylo nejlepší, protože jsem si mohla hrát na to, co mě bavilo.

Na rozloučenou si poslechněme populární námořnickou píseň, hojně se vyskytující v dobrodružné literatuře. Bývá překládána “Na rakvi patnáct chlapů popíjí, johohó, ať teče rum” nebo podobně:
Fifteen men

Další sea chanties and pirate tunes, písně z literatury:
Leave Her Johnny
Spanish Ladies
Don´t forget your old shipmate
s
What shall we do with the drunken sailor to znáte.

A já mám ráda francouzskou, ve které pěvec praví, jak těžký je úděl námořníků a jestli bude mít někdy děti, radši jim zpřeráží kosti, než aby z nich byli námořníci.
Ještě že jsem si to v té ped.-psych poradně nechala pro sebe.

SOUVISEJÍCÍ:

Notýsky z puberty 1

Notýsky z puberty 2

Notýsky z puberty 3

.

37 komentářů u „Notýsky z puberty (4)

 1. Umět zamlčet ty správné informace taky patří k projevům vysokého IQ. :-)

 2. Jinak já ve čtrnácti snila o kovbojích, pistolnících a boji proti nespravedlivému násilí vůči chudému chlapci od koní (jsem byla já) na Divokém západě.

 3. Udivuje mně, jaké jsi měla vzhledné písmo už tenkrát. Mně to vydrželo (vydrží) vždycky jen na začátku sešitu – aktuálně myslím ten pracovní na poznámky. Zbytek se slívá do kaligrafické noční můry, navíc trochu měním rukopis i podle aktuálního rozpoložení (někdy ho mám důraznější). Jo a jinak já měla indiány. A z těch pirátských mi vydržela dodnes Drunken Sailor, tu mám romanticky spojenou s večírky v podpalubí, nejen na lodi.

 4. psice 4
  indiáni samozřejmě! já byla Old Shatterhand a Vinnetou byla ta LB z detektivní kanceláře Pidloočko – viz předminulý článek). Nebo naopak? Asi naopak! Protože já měla kalumet a indiánský šaty, co mi ušil táta. – No a pak mi je zase po pár letech sebral – s dovolením – aby měl kostým do divadla pro někoho. Tak jsem si pak ušila svoje indiánský šaty s vyšívaným lemem, když mi bylo asi 19, taky na letní tábor.

  Ale to je fuk, hlavně mě zajímá to tvoje podpalubí!!!

 5. 4,6
  já mám taky různý rukopisy. Když píšu rychle něco, je to dost nečitelný, je to jakkoli nakřivo, není to v řádkách pod sebou, častěji je to v sektorech.

 6. pekné…….. aj ja som mala svoje tajné psímo, teda písmo ;-)

  aj všelijaké tajné sny. a čo som chcela byť v 14? hm….asi Hatátitla. to bol Winnetouov kôň ;-)

 7. A jo vlastně!
  Nšoči byla Vinckova ségra.
  Tak příští návštěvu knihovny vezmu o dveře vedle na dětský oddělení,ať si to zase oživím:-)

 8. Jsem zvědavej,jestli tam ještě budou mít Čuka a Geka:-)

 9. Dnes jsem koupila knihu U maminky-špalíček český říkadel a pohádek.

  Namátkou, schválně zda je znáte: Měla babka čtyři jabka a dědeček jen dve…šiju boty do roboty buci buci buc :-)
  Jeden, dva , tři čtyři pět cos to Janku cost to sněd: Brambory pečený byly málo maštěný…šla Andulka do zelí, do zelí do zelí
  No koukám že je toho homada a taky noty k to mu a obrázky. supééér. budu nejmenšího česky :-)

 10. 15. většina … tedy písničky s notama, říkanky jen tak a nějaké pohádky jsou v tom.

 11. Jak na tom vlastně kluci jsou s češtinou?
  Domluví se už?

 12. 17. nejstarší perfektně, strední patlá angličtinu s češtinou (neumí ani jedno) a nejmladší jen brouká.

 13. Já jsem na tom jak ten nejmladší,ale s angličtinou.
  Už mi to i začali v korporatu s potutelným úsměvem tolerovat,dokud jsem se nepřihlásil na trochu vyssi pozici.
  Když jsem tam byl na pohovoru v angličtině,tak mého potencionálního šéfa už smích přešel.
  Ale já se bavil:-)

 14. 19. vyšší pozici? jsem myslela že taková již neexistuje :-))

 15. 6. Ru, nikolivek, jsem stir:) Ale popravde na to moc neverim, protoze prubezne vykazuji znaky vsech znameni, vcetne blizencu;)

  Lisko, tim podpalubim myslim takove ty paralelni vecirky. Treba kdyz je oficialni firemni akce a par lidi se odpoji, aby si udelali ve vedlejsi daleko mene reprezentativni pajze svuj vlastno dychanek, idealne s hudebnim jamem hrou na cokoliv od placani tacku podpivaku po cinkani sklenicek. Ostatne mam to spojene s jinou romantickou kapitolou zivota. Kdo kdy videl Titanic, tak zkratka vi, ze nejlepsi vecirky jsou v podpalubi! Ted by to na me uz tak silne nezapusobilo, ani bych se na ten film asi znovu nepodivala.

 16. 21
  To měl být jakože vtip. Nejde odvozovat povahu (jen) podle slunečního znamení.

 17. 20:
  No,to doufám neexistuje.
  Když ani nejsem schopen odpovědět řediteli,proč už 10 měsíců prokrastinuju pro firmu životně důležitý úkol ,drzkuju do očí managmentu, pod kamerama chodím každou hodinu na cigáro,tak .
  ..se mnou musí počítat na něco vskutku mimořádného.
  Já se to jen snažím odhalit a varovat je.
  Dnes se mi to tuším podařilo:-)

 18. 8 SV
  přímo kůň, aha, tady šel ten ¨stejnej proces opačně, já dělala z kočky člověka a ty ze člověka koně!

  9
  jo.

  Tyjo, teď si ne a ne vybavit, jak říkali Shatterhandovi, když byl na blízkým východě. Nonic.

 19. 14ratko
  zrovna tenhle týden jsem si pročetla celej Špalíček, ten od Alše. Tam buci buci buc nebylo. Bylo tam hodně kluků, co jdou na vojnu. To už teď asi dětem do špalíčků nedávaj.

 20. Psice 21
  jééé, jak píšeš ” nikolivek, jsem stir” a mluvilo se tu o angličtině a o námořnickém notesu,
  tak se mi to slilo a myslela jsem, že píšeš, že jsi kormidelník! :-))) Protože kormidlovat se řekne steer.

 21. 23 Saule
  obdivuju tvoji vyklidněnou pracovní morálku! Honit se a přetrhnout se není dobrý ani pro zdraví pracovníka ani pro zdraví firmy!
  Snažím se taky, pozdní příchody nikdo takový jako já nemá.
  Včera jsem konečně odeslala obsáhlé požadavky, jaké chceme plakáty, letáky, trvalo mi to připravit hodiny a napsat ten mail taky hodiny. A číst to budou v ústředí nejmíň hodinu. Mají tam asi osm příloh :- )
  A podle mě nemělo smysl jim to poslat dřív!!
  Protože by to chodilo po kouskách v různých mailech a oni by to stejně ztratili a zas by nám žádný vizitky nevytiskli (jako již pár let…).

 22. Jé, Barel Rock! Hudební seskupení doktorů veterinářů z Brna, znám, taky vzpomínám se slzou sentimentu v oku… :-))

 23. 33 tak to já jen nějakej výběr.

  34
  viděla jsem jen, jak byli v šou Luďka Nekudy (na youtube) a říkali, že jsou veterináři a řezníci, a měli tam zajímavý nástroje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *