Vyrobím náramek! (6)

KONEČNĚ JSEM NAŠLA SLONA, PŮVODCE VŠEHO!

nar1

To je on, to je on, můj odvěký slon!

Právě tohoto slona jsem měla na mysli, když mě poprvé napadlo vyrobit si praštěný náramek s přívěsky. Jenže jsem slona nenašla. Zní to divně – ztracený slon, při sloní velikosti, jenže tenhle můj slon měří na výšku jen centimetr a půl. Až o vánocích jsem ho našla, po letech. Byl v jedné krabici s netradičními vánočními ozdobami. Tenhle náramek je taky taková netradiční ozdoba a slon tam patří. Slona mám odmalička, od tří let nebo déle, možná je z pouti nebo nalezený, nevím. Měla jsem ho ráda a vždycky jsem ho ukládala pečlivě mezi poklady, aby se neztratil. A našel se. Sláva.

nar3

Další nováček na náramku je “Perla přání.” Na obrázku sedmá atrakce zleva, čtvrtá zprava. Ta je naopak jen rok a půl stará, žádný nostalgický kousek z dětství, ale produkt z internetového obchodu s dárky. Koupila jsem ty perly v akci, hned několik, pro kamarádky a pro sebe. Všechny mají stejný dobroušený soudkovitý tvar. Netušila jsem, že vybalení perly z krabice obnáší hrabání se ve škebli s naloženými zbytky mlže uvnitř. Aby to bylo “jako doopravdy.” Úlovek nemá žádnou dirku, nedá se navléknout, ale přibalují k němu kovovou klícku. To se mi nelíbí, ale je to možnost, jak perlu frknout na náramek. A je tam.

Nejnovější, včerejší úlovek je stříbrný delfín. Kolegyně si jela něco vyzvednout na Cibulku, kde kupujeme společné dárky kolegyním ke kulatinám, a vzala mě s sebou, že prý tam mají velkou krabici s malými stříbrnými přívěsky. Hrabaly jsme se v nich už půl hodiny, když se objevil pan majitel Č. a dal nám slevu: když si vezmeme 10 kusů, jeden nebude za 99 Kč, ale za 60 Kč. Tak jo, dárků do zásoby není nikdy dost, krom toho potřebuju nějaký pro tetu na nedělní oslavu. No a jeden na náramek, například delfína.

Když jsem přišla domů, byla jsem tak naladěna na šperky, že jsem vytáhla svoje drátky a nářadí a korálky a opravila jsem si jaspisový náramek a tři řetízky, z toho dva stříbrné. Potřebovaly vyměnit zapínání. Třetí řetízek je přetržený, to opravit neumím, to už je příliš titěrné. Sama jsem byla překvapená a nadšená, že jsem tak rychle opravila tolik věcí!  A ještě jsem tetě vyrobila závěs na ten nový šperk – zkrátila a zakončila jsem tenkou strunu, k tomu určenou. Tolik práce hotovo! Vyrábět šperky mě totiž zas moc nebaví, kvůli té titěrnosti, nemám na to dětské prstíčky, preciznost a trpělivost. Abych to potvrdila, na závěr večera jsem si rozžhaveným železem – držátkem pilníku – propálila díry do kusu plastu a nový pankáčský šperk byl na světě. Hned jsem si ho dneska vzala na krk. Něco dělat rozžhaveným železem mi jde líp než stočit tenký drátek do miniaturního souměrného očka.

Ten plastový recyklovaný klenot propálený pilníkem vám ukážu vbrzku, zatím jsem ho nevyfotila. Na závěr tu máte, co už jste viděli, součást kovového náramku s přívěsky. Je to zadní strana nalezené placičky s Jezulátkem. Hrozně se mi líbí, že tam mají v nápisu chybu!

nar2

SOUVISEJÍCÍ S TÍMTO NÁRAMKEM:

Vyrobím náramek! (2)

Vyrobím náramek (4)

Vyrobím náramek! (5)

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ars Vulpeculae a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

67 komentářů u „Vyrobím náramek! (6)

 1. Jak mám tu starou Prahu rád a mám ji prochozenou,ale přiznám se,že Jezulátko jsem ještě neviděl.
  Kolem toho kostela se zajímavou historií jsem šel kolikrát,ale nějak mi nenapadlo tam platit a stát frontu s turisty na načančanou panenku.
  Ale pražská s háčkem nad a musí být další projev zázraku,protože to neumí napsat ani můj chytrej telefon.:-)
  Takže při další návštěvě Prahy se Jezulátku půjdu možná poklonit.:-)

 2. Myslím, že Jezulátko je zadarmo. Samotné Jezulátko je hned v kostele vpravo a jeho muzeum, kde jsou vystaveny některé šatičky, většinou dary od různých potentátů, k tomu video, jak jeptišky Jezulátko oblékají atd., to je taky v kostele vzadu a řekla bych, že taky zadarmo.
  Nevím přesně, ale v tom muzeu jsem byla už dvakrát a pochybuju, že bych tam šla podruhý, kdyby to bylo placený :- )

 3. Kdysi tam vstupné bylo.
  Ale to asi tak někdy v devadesátkách,tak díkybohu že jsou tyto manýry za námi.
  Doufám.

 4. A taky přemýšlím o cestě do Jižní Ameriky.
  Říct tam jako čeko gringo,že jsem neviděl pražské Jezulátko,tak jsem vyřízenej.:-)

 5. Cervaza?
  To mi zatím ze španělštiny k těm teoretickým úvahám na cesty stačí.:-)

 6. Tak s pravým katalánským přízvukem by se jistě stačilo zachroptět “Chezulátko”:) di Praga:)
  Panejo, takového nálezu relikvie z mládí bych si taky považovala. Možná se podaří, jsem právě na návštěvě u rodičů a už dlouho se chystám vyklidit šuplíky mého starého psacího stolu.

 7. Bambini!
  Bambini di Praga.
  A fakt jsem si vzpomněl (doufám správně)a negooglil to:-)
  To asi diky Hrabalovi…

 8. jj. to by pochopili Bambino di Praga -Pražské Jezulátko. Koukala jsem že se tam prý neplatí vstupné, minulý rok jsem přímo stála u vchodu, chtělo po mě asi 160 korun, tak jsem dovnitř nešla. Do každého kostela v Praze (čest výjimkám) se vybíralo.

 9. Teď se dívám na toho Hrabala a některá vydání jsou Bambino di Praga a jiná Bambini.
  Tak nevím.

 10. 10. možná to byla pražská Loreta. Už se mi ty kostely pletou :-) Pamatuji si jen že u Mikuláše byly fresky od Lukase Krackera. Ten pokreslil celý klášter v Nové říši i s kostelem. Protože se mu tam líbilo :-)

 11. Ještě k náramku, ten penízek se čtvercovým otvorem je z tradičního čínského štěstíčka. Má přinášet peníze.

 12. Do Lorety jsem zaplatil.
  Ale to už je dávno a bylo to o hodně míň.

 13. 14
  Aaa, zas čtu komentáře ve čtečce od konce… A naskočily mi krásné časy mé gymnziální latiny… :-)
  Tudíž omluva za nepotřebná vysvětlení.

 14. 15. teď je to 150 CZK, to jsem nedala. ale 70 do Mikuláše jo.

 15. 14:
  jo,dík,to mi došlo,jen nevím proč u toho Hrabala je to tak i tak.

 16. do Lorety bylo vstupné tuším i za komárů.
  Nic,jdu na poradu.
  Zase mne zjebou,že jsem za celej týden nic neudělal.
  No,dnes už to nedoženu:-)

 17. 20. to je dobře že nic neděláš. Schvaluji ti to :-) Jebání ti neuškodí. Naopak

 18. 19
  Třeba proto, že to do dotisku dávají lidi, co znají jen Bambini mají pocit, že to musejí opravit.

 19. 21
  Já ne. Dělání všechny smutky zahání a navíc dává dobrý pocit. Ale chtělo by to dělat něco smysluplného. Ne kancelář v molochu.
  Obden děkuju bohu či osudu za to, že mi přihrál mou práci…

 20. 23:
  Jenže tebe Ru v práci nikdo nehoní,protože nebožtíci nikam neutečou:-)

 21. ru 14,16
  naopak, já jsem ráda, žes napsala to o jednotném a množném, protože to mi samozřejmě taky naskočilo a s tím otravný nutkání “nenechat to být” a potřeba to napsat. Tak jsem ráda, že to napsal někdo jinej.

 22. ratko
  do Lorety musí být vstup, tam je muzeum superdrahých monstrancí.
  Do kostelů nutno jít na mši a pak si ho prohlídnout, nebo tam jít čumět v době kolem mše. Za vstupný do kostelů teda nechodím nikdy nikde. Ale koneckonců, když tam jdu očumovat, něco do kasičky hodím, takže to vyjde nastejno.
  Kdyby tam byl vstup, už nic do kasičky nehodím a ještě budu koukat, jestli nemají svatej obrázek zdarma :-)

 23. 27:
  já myslím,že je vstupný i k Loretě zvenčí,nejen dovnitř.
  Ale nevím,tam už jsem dlouho nebyl.

 24. Saule,
  taky si říkám, že v pátek mám zas jiné činnosti v práci, tak nestihnu, co jsem mohla během týdne. A ten mail vedlejšákovej jsem zas pár týdnů neotevřela a vždycky takhle v pátek si řeknu, že je to vlastně jedno, jestli to otevřu v pátek (to už stejně nikdo nic neodpoví, je pryč a tak, možná :-), anebo o víkendu. A o víkendu si řeknu, že je víken¨d a nebudu přece nic dělat a nechám to na pondělí. jenže to už je zas práce v práci, tak se to posune zas na další pátek a tak to teď šlo asi tři pátky. Jojo, asi malá sebeláska nebo co, řekli by mudrcové.

 25. 25
  Naivní představa. Hodně naivní.
  Zařídím ti brigádu na léto uprostřed sezóny před poutěmi, tak na dva týdny. Nebo na týden, to bude stačit bohatě. Rád se vrátíš do zašívacího klidu molochu s pevnou pracovní dobou, kde celej den nezvoní telefony nasranejch zákazníků, jaktože to ještě nemají hotový.

 26. 31
  Jestli se Saulovi něco povede zavést, tak dostane metál a sud piva. :-)
  Kdy chceš, Saule, nastoupit? Ideální by to bylo hned po neděli, mám tě nahlásit šéfovi?

 27. 33:
  nahlas a beru si to jako home office.
  Na ty vaše zákazníky mi stačí 3 věty:
  “Dělám na tom”
  “Všechno bude”
  “Máme malinký problém s dodavateli…”
  Zdá se,že k důležité komunikaci s koncovým klientem přistupujete málo kreativně:-)

 28. Hele, jestli fakt chceš na brigádu, tak to vážně můžu nahlásit, není problém, příští týden budem mít dva lidi na dovolené, tak to přijde vhod. Bydlet můžeš u mě, místo je v pokoji vedle. :-)

 29. Nemůžu,už jsem si tady na příští týden narazil obědy.
  Ale kdybyste s něčím potřebovali poradit,tak jsem k dispozici:-)

 30. Raděním si honění nebo nehonění v práci neozkoušíš. Buď výroba a makat, nebo si raď v hospodě, za to se tady peníze nedávají.

 31. Tady potřebuje poradit furt někdo.
  Vy si poradit nechcete nechat a pak se honíte.
  Mohl jsem vám vybalancovat operace,ale komu není rady,tomu není pomoci:-)

 32. Pošli flowchart,Ru.
  Já na to mrknu,trochu upravím a budete chodit s rukama v kapsách a děkovat Saulovi,jak metodicky odhalil vaše ukryté a přehlížené rezervy.:-0)

 33. Tak efektivitu máme téměř vyřešenou a Ratka by se mohla kriticky podívat na vámi používané nástroje kvality.

 34. 45
  To jednak nevím, co je, a jednak to tady neexistuje. Nehledě na to, že abys mohl balancovat operace, musel bys o nich něco vědět. Znát výrobu a postupy. A abys o nich něco věděl, musíš si provoz napřed projít. Takže šup šup, neotálej a vyřizuj neplacený volno. Když tvůj přínos po balanci bude mít jednoznačně zhodnodtitelný přínos do plusu, odměna tě nemine. Za flákání s rukama v kapsách se tu lidi neplatí, to už jsem ti psala. Chceš balancovat, tak si balancuj, ale nikdo kvůli tobě něco navíc dělat nemá čas. To je ve tvojí kompetenci.

 35. “Za flákání s rukama v kapsách se tu lidi neplatí, ”
  protože k vám ještě nedorazila průmyslová revoluce 4.0 !

 36. 48.to už je jiný svět. a co mě míjí, to mně neopíjí :-) ale mohu se pochlubit, že na zahradě mám brambory, už měří 9 cm, akorát nevím kolik jich tam je. Zítra u mne obědvají tchánovci, ukáži jim bramboru v zemi:-)))

 37. a peču právě jablečný koláč z vlastních jablek. nemusím nic kontrolovat… jen čekat na výsledek.

 38. 49
  u nás naštěstí trochu letního režimu je. Ale čistě dobrovolně! Kdo chce, udělá si to letně, kdo nechce, maká. I když dneska jsme s kolegou nemakali nedobrovolně – letní režim si udělali ostatní, my dva naopak čekali práci – a ono nic, tak jsme si pustili Hurvínka, elpíčko, co se ukázalo, že oba známe z dětství zpaměti. Tak jsme to celý recitovali a zpívali s tou nahrávkou. A docela makačka, řeknu vám!
  Pak jsem šla večer s jiným, mladým, kolegou po práci na pivo a taky dobrý.
  Takže jsem domů přišla v půl devátý, je pátek, a to už ten vedlejšákovej mail teda dneska otevírat nebudu. kdovíco bych jim podroušená odpovídala, to je risk. Radši zítra nebo tak někdy.

 39. 55. uvidíme jak to dopadne. jsem spíše zvědavá. Mám upečenou kachnu, dvoje knedle (kynuté a bramborové), dvoje zelí (bílé červené), jablečný koláč z naších jablek, polévku z hovězích žeber a kachnich krků. Problém bude km je všecky posadit. Muž je zásadně proti donést druhý stůl… bude nás 11 lidí. Takže to musíme nějak na etapy.

 40. 57. do zahrady nechtějí staří, že na ně fouká :-(

 41. Posílám pozdrav v Velehradu.
  Ja tu už po těch vyjetých chřibských kotárech na jedné zahradě sedím a foukání mi nevadí:-)

 42. Pak dej vědět Ratko,jak dopadl multikulti oběd:-)

 43. 59 Díky za pozdravy!
  Hned se mi vybaví:
  “… Náá Velehrááádě
  bratři ze Soluuuuně
  Cyril a Metod
  kázali nám spásu…
  … Dědictví otců zachovej nám, Pane.”
  Tu mám ráda. Právě proto, že si kousek pamatuju.

 44. Ja upřímně děkuji Cyrilovi s Metudem za vše,včetně toho, že si můžeme psát,ale tentokrát mne spasily tři Černý hory a koupacka kousek za Velehradem.
  Ale je pravda,že když se mi tam v kopcích rozdrbala přehazovačka,tak jsem se k nim nemodlil a bůhvíproč volal nějakou kurvu:-0)

 45. 60. dopadlo to kupodivu dobře :-) oběd chutnal, vzhledem k obrovskému množství jsem jim zbytky dala sebou. Zítra je bereme do města… jsou celkem milí.

 46. 64. na etapy. Nejdřív přišla moje maminka na chodítku, pak jsme přivezli švagrovou takže jsme se my čtyři najedli. A pak přišli návštěvníci, najedli se po nás. Mohla jsem kolem nich obíhat a houpat nejmenšího.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *